Recenze lana: EDELRID SWIFT PROTECT PRO DRY 8.9 – LANO S ARAMIDEM V OPLETU

Recenze lana: EDELRID SWIFT PROTECT PRO DRY 8.9 – LANO S ARAMIDEM V OPLETU

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku EDELRID SWIFT PROTECT PRO DRY 8.9
Typ výrobku dynamické lano (jednoduché, poloviční, dvojité)
Použití lezeckého vybavení na skály, na lezení v horách
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Hmotnost 53 g/m
Průměr lana 8,9 mm
Počet pádů 6/20/20
Druh lana jednoduché, poloviční i dvojité
Impregnace ano
Výbava 1 Značená polovina: ano
Výbava 2 Technologie: CutProtect
Výbava 3 Trojitá certifikace
Infocena 5979 Kč
Dodává Edelrid GmbH
Více info na www.edelrid.de

Zaujalo mě

  • Odolnost
  • Technologie CutProtect
  • Trojitá certifikace

Shrnutí recenze

Jaké je inovativní lano z top produkce německé manufaktury? Jak jsme testovali lano EDELRID Swift Protect Pro Dry 8.9 mm v délce 70 m? A jak obstálo v testu Světa outdooru? To vše naleznete v naší recenzi.

PODROBNÝ POPIS

Lano Edelrid Swift Protect Pro Dry 8.9 s PETZL GriGri, který zvládne jednoduché lano od 8,5 do 11 mm
Lano Edelrid Swift Protect Pro Dry 8.9 s PETZL GriGri, který zvládne jednoduché lano od 8,5 do 11 mm

Charakteristika

EDELRID Swift Protect Pro Dry 8.9 mm je dynamické  lano s certifikací jednoduchého, polovičního i dvojitého lana, určeného pro alpské, tradiční lezení, mixy, ledolezení, méně doporučené je pro sportovní lezení a indoor. Jedná se úplnou novinku z dílny Edelrid, lano o průměru pouhých 8,9 mm, s certifikací i pro jednoduché lano. Lano využívá vláken Aramidu přidaných do opletu, pro zvýšení jeho odolnosti proti přeříznutí.

Balení lana Edelrid Swift Protect Pro Dry 8.9 s etiketou CUT PROTECT
Balení lana Edelrid Swift Protect Pro Dry 8.9 s etiketou CUT PROTECT

Certifikace

Certifikováno jako jednoduché, poloviční i dvojité lano. Takže ho můžete použít na horách nebo při tradičním lezení, mixech i ledech. Pro použití na stěně a pro top-rope lezení je lano doporučováno méně, avšak já sám jsem ho takto použil (jištění ze štandu i top-rope) a nevidím v tom problém. Lano se chová dobře.

Testování lana Edelrid Swift Protect Pro Dry 8.9 - 5
Testování lana Edelrid Swift Protect Pro Dry 8.9

Impregnace

Je kompletně impregnováno technologií ProDry – vodě odpudivá impregnace. Tímto získává nepropustnou ochrannou vrstvu proti vodě. Navíc obecně lze říci,  že tato úprava prodlužuje životnost lana. Díky opletu s Aramidem je lano odolnější proti mechanickému opotřebení, což je většinou důvod pro nákup nového.

Technologie

Cut Protect: Vysokopevnostní vlákna Aramidu zabudovaná do opletu, pro mnohonásobné zvýšení odolnosti lana proti přeříznutí.

Pro Dry finish: Ochranná vrstva opletu proti vodě a nečistotám (méně než 2% obsorbce vody dle testu UIAA)

ThermoShield: Standardní technologie aplikovaná na všechny Edelrid lana. Jde o proces tepelné stabilizace, která zajišťuje dokonalé vyvážení vláken jádra a opletu. Tepelná stabilizace vlákna nejdříve uvolní a poté je srazí. Tento proces harmonizuje kluzné vlastnosti vláken uvnitř lana a zajišťuje kompaktnost a pružnost po celou dobu životnosti lana a také to, že lano se nesráží a netuhne.

3D Lap Coil: Technologie balení lana, kdy nové lano není potřeba složitě rozmotávat a lze ho rozbalit a rovnou lézt.

Zkontrolováno ručně, etiketa n alaně Edelrid Swift Protect Pro Dry 8.9

Testování – jistítka

Lano jsem testoval na různých materiálech (pískovec, žula, buližník, čedič, rula, vápno… ) a s různými jistítky. Já osobně používám nejvíce klasický kýbl (včetně „reverso“ módu při jištění druholezce ve štandu), ale zkoušeli jsme lano i s jistítky typu AlpineUp, GriGri, MegaJul, DMM Pivot kýbl a jiné. Osobně jsem s lanem spokojen. Byť má tloušťku jen 8,9 mm, neměl jsem pocit, že by bylo až moc tenké a jakkoliv mě limitovalo, ani psychicky. Jištění, chytání pádu, slaňování i na jednom prameni bylo v bez problémů. Prusík na něm drží dobře, samozřejmě při vhodné volbě jeho průměru.

Lano Edelrid Swift Protect Pro Dry 8.9 s kyblíkem DMM Pivot
Lano Edelrid Swift Protect Pro Dry 8.9 s kyblíkem DMM Pivot

Testování – lezení

Co se týká vlastností lana při lezení, lano je lehké, tenké a poměrně tuhé, takže lezení je super, protože lano netáhne a dobře klouže v karabinách (i při vytočení celé délky 70 m s občasnými traverzy). Další pozitivum lana je jeho úprava CutProtect, které kromě odolnosti vůči přeříznutí výrazně zvyšuje i jeho odolnosti vůči mechanickému opotřebení. Také jeho barva je poměrně málo citlivá na  špínu, hlavně z jemného písku. Po intenzivním lezení to na laně bude samozřejmě znát, ale i tak bude vypadat skoro jako nové. Lano jsem zatím neměl možnost testovat při použití jako poloviční, nebo dvojité, ale dovedu si toto představit, přestože pro tyto účely jsem zvyklý používat lana ještě tenčí a tudíž lehčí.

S lanem mám i jednu negativní zkušenost, a sice že se mi jednou při jištění ve štandu seklo v kýblu, když si druholezec odsedl (přetočily se mi prameny přes sebe a kously se). Toto bych osobně přičetl spíše už trochu „projetému“ kýblu v kombinaci s takto tenkým lanem. (Pozn. ujistěte se, že vaše jistítko zvládá a výrobce doporučuje lana o průměru méně než 9 mm) Osobně jsem s lanem spokojen a můžu ho doporučit.

Takhle malé je 70m lano Edelrid Swift Protect Pro Dry 8.9
Takhle malé je 70m lano Edelrid Swift Protect Pro Dry 8.9

Lezení indoor či top rope?

Co se týče „nedoporučení“ lana pro použití na indoor nebo pro top-rope lezení, osobně k tomu nevidím důvod. Lano se sice tváří na omak relativně tuhé, je poměrně tenké ale i tak nevidím důvod k tomu doporučení. Lano jsem testoval pro top-rope jištění i jištění ze štandu a žádný problém jsem nepocítil. Jediné co jsem zaznamenal při opakovaném spouštění přes horní vratný bod je, že se lano trošku kroutí. Možná je toto důvod pro nedoporučení pro TopRope lezení. Kroucení nebylo nijak výrazné, ale bylo. Stačilo lano celé přetáhnout a vše bylo v pořádku.

Značení půlky lana Edelrid Swift Protect Pro Dry 8.9
Značení půlky lana Edelrid Swift Protect Pro Dry 8.9

Hodnocení testera

Práce s lanem je velmi příjemná, což jde opět za vděk jeho průměru, relativní tuhosti opletu a hmotnosti. Uzluje se s ním krásně, hezky klouže v expreskách a když ho máte na zádech, ani vám nepřijde, že nesete 70 m lana.

Letní příprava na zimu a nasazení lana Edelrid Swift Protect Pro Dry 8.9
Letní příprava na zimu a nasazení lana Edelrid Swift Protect Pro Dry 8.9

Další informace

Edelrid-LogoNěmecká firma s více než 150letou tradicí. EDELRID byl založen Juliusem Edelmannem a Carlem Ridderem v roce 1863. Začínali s trochu jiným sortimentem, už ale v roce 1880 vyráběli lana. V roce 1953 zde bylo vynalezeno lano s jádrem a pláštěm – revoluční produkt ve světě horolezectví. Postupem času se firma propracovala až do dnešní podoby, kdy nabízí lana, horolezecké vybavení, oblečení a obuv pro horolezce, plynové vařiče a bomby, nádobí, tašky a batohy, přilby…. Produkty jsou samozřejmě stále vyvíjeny a inovovány. Firma je členem skupiny Vaude Group, je dnes rozdělena na 4 divize: sportovní, bezpečnostní, zábavní parky a průmysl.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

M. Śíma

Dobrý den, přejdu neslušnou tykačku, co máte v nadpisu komentářů = Napiš, jakou zkušenost máš ty. Píšu, protože váš popis technologie Thermoshield nekospenduje s tím, co uvádí výrobce.

Vojtěch Dvořák
M. Śíma:

Dobrý den,
děkujeme za váš komentář, který zašleme prodejci ke kontrole tak, aby „kospendoval“ s tím, co uvádí výrobce.
Aktualizace: dne 19. 7. 2020 opraveno dle zaslaných podkladů prodejcem.
S pozdravem
Vojtěch Dvořák, Svět outdooru

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: