HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Recenze: KILPI GARES – zateplená mikina do podzimního nečasu

Recenze: KILPI GARES – zateplená mikina do podzimního nečasu

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku KILPI GARES - M
Druh sportu outdoor
Druh oblečení mikina
Rozdělení podle pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná druhá (střední), třetí (svrchní)
Do jakého ročního období se hodí podzimní, zimní
Materiál 1 100% nylon
Náplň syntetika
Barevné varianty Šedá/černá
Velikostní varianty XS až XXXL
Infocena 4499 Kč Kč
Dodává Kilpi
Více info na www.shopkilpi.cz/

Zaujalo mě

  • Široké spektrum využití
  • Dobře padnoucí kapuce
  • Vysoká hřejivost
  • Decentní barvy

Shrnutí recenze

Tato multifunkční mikina se stala až nečekaně častým parťákem v době sychravého podzimu. Spektrum aktivit je opravdu široké a nebojím se mikinu obléci na turistiku, lehký běh ve velké zimně a těším se, až ji v zimě provětrám i na běžkách. Přední část trupu a vrchní část paží a kapuce je zateplena izolací Primaloft – jedná se o duté umělé vlákno, které není těžké na údržbu ani v případě značného pocení. Spodní část a velká část zad je vyrobena z pružného materiálu, který pěkně obepne vaše tělo a perfektně odvádí pot. Výbornou vychytávkou jsou potom otvory pro palce na konci rukávů nebo dvě postranní kapsy, kam uložíte telefon, klíče nebo jiné drobnosti. A ani holky nepřijdou zkrátka – bunda je k dostání i v dámské variantě Tara.

PODROBNÝ POPIS

Primaloft izolace

Jak jsem psal výše, téměř celá přední část trupu, zhruba polovina zad, vrchní část paží a kapuce jsou vybaveny izolací Primaloft. Primaloft je syntetická izolace, kterou vynalezlo pár chytrých hlav v USA. Stejně jako většina ostatních syntetických vláken se snaží svými vlastnostmi přiblížit přírodnímu peří. Nicméně rozdíly tam jsou se vším pozitivním i negativním, co s sebou tyto odlišnosti nesou. Primaloft je rozhodně voděodpudivější než peří – v případě kontaktu materiálu kontaktu s kapalinou si tedy udrží o něco více tepla. Stejně tak je tento syntetický materiál odolnější v případě déletrvající komprese (například, když máte bundu natěstno sbalenou v batohu) po rozbalení nedochází k takové deformaci a bunda se snadněji dostane do původního tvaru. Peří bude mít oproti všem doposud vyvinutým umělým izolacím zase lepší poměr hmotnosti k výhřevnosti. Pokud tedy hledáte bundu na tvrdší zacházení, ve které občas zmoknete, Primaloft se nabízí jako lepší varianta.

Kvalitní izolace Primaloft

Střih

Střih je pro výrobce poměrně ošemetné téma. Ne všichni, kteří mají stejnou velikost, mají i stejnou postavu. Kilpi Gares jde s dobou a mikina je spíše užšího střihu, každopádně i kdyby vám přes vánoce narostlo břicho, nebojte se, naprostá většina použitých materiálů je strečová, takže se pod bundu vejde i něco navíc. Já osobně měřím 179 cm a váha se pohybuje od 67 do 70 kg – a velikost S má pro mě i lehkou rezervu pro spodní mikinu nebo vánoční cukroví.

Stahování ve spodním lemu

Rukávy

Rukávy se dají rozdělit na dvě části. Ramena a vrchní část paží je zateplena izolací Primaloft, předloktí je potom z prodyšného pružného materiálu, který se běžně používá na funkčních mikinách. Tento tenčí materiál je taky veden po celé vnitřní délce paží až k podpaží, kde se člověk potí více a není tam potřeba tak výrazné izolace. Příjemným detailem jsou potom otvory pro palce pod lemem rukávů, pohodlně se tak překryje konec rukavic a nebude vám do bundy vnikat tolik chladu. Pokud při sportu používáte hodinky, doporučuji si je zapnout přes rukáv. Rukávy jsou totiž poměrně dlouhé a při ohrnutí až za hranici hodinek na zápěstí může tvořit nepříjemnou vrstvu. Každopádně jsem toho názoru, že jsou vždy lepší trochu delší rukávy, a to zejména pro použití bundy na kole, běžkách atd.

Povedené otvory pro palce na konci rukávů

Kapuce a límec

Celá kapuce je taky vybavena izolací Primaloft, takže v případě silnějšího chladu perfektně chrání hlavu. Navíc je límec poměrně vysoký, takže pokud máte zip zapnutý úplně, můžete pod bundu schovat i poměrně velkou část obličeje. Navíc je kapuce zakončena pružným lemem, který pěkně prostor stáhne a pod kapuci nebude táhnout. Prostor pod zipem je navíc podložen ochranou, která zabraňuje, aby vám zip rozdíral bradu nebo krk. Kapuce je taky „slim fit“ – přiléhá k hlavě poměrně těsně – toto píšu proto, že pod kapuci v naprosté většině případů neschováte helmu. Každopádně na kapuci nejsou žádné tvrdé části, takže se dá obléci pod helmu.

Propracovaná zateplená kapuce

Kapsy a zipy

Na mikině (nebo bundě? Těžko říct…) najdeme dvě postranní kapsy v oblasti břicha. Kapsy mají klasické postavení i velikost, nepočítá se tedy s použitím sedáku nebo vložení velkých objektů. Do kapes klasicky uložíte mobil, peněženku, tatranku, doklady, klíče nebo jiné drobnosti. Hlavní zip i zipy na kapsách jsou totožné – chodí hladce a nezadrhávají se, zároveň se ale svévolně neposunují nahoru nebo dolů v případě nedopnutí až k bradě. Podél celého hlavního zipu je navíc veden reflexní proužek, který výrazně přidává na viditelnosti, zvláště během sychravého podzimu.

Osobní zkušenost

Na Kilpi Gares mě nejvíce baví její možnosti. Mikinu můžete vzít jako záložní vrstvu do batohu na hory, na pomalejší běžky nebo se klidně hodí do města. Dá se použít jako mikina pod péřovku v opravdu velkém chladu, zároveň ji můžete považovat za bundu a jednu mikinu ještě obléci pod ní. Zkrátka, fantazii se meze nekladou. A díky kvalitnímu zpracování a použitým materiálům (především Primaloft izolace) se z něj stává kousek, který se doma moc neohřeje.

Další informace

kilpi-logoPřijali jsme výzvu severu a vytvořili značku outdoorového oblečení a doplňků Kilpi.  Jsou testovány severem, jeho nespoutaností, hrdostí a nekompromisními nároky země mytických hrdinů. Pokud chcete zimu doopravdy prožít, musíte na ni být připravení. Kilpi znamená finsky štít. Tam, kde si příroda i domy svou obranu už vybudovaly, potřebujete ji i vy. Spolehněte se na oblečení a doplňky Kilpi. Budou vaším štítem, díky kterému budete v bezpečí a ochráněni.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: