RECENZE: KAYLAND CROSSMOUNTAIN GTX – POHORA JAZZ

RECENZE: KAYLAND CROSSMOUNTAIN GTX – POHORA JAZZ

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku KAYLAND CROSSMOUNTAIN GTX
Určení těžký treking, via ferrata, VHT
Základní vlastnosti outdoorových bot Kombinovaná
Výška bot Mid (střední)
Pohlaví Pánský
Materiál: svršek kůže, kevlar
Materiál: membrána Gore-Tex®
Materiál: podešev Mulaz EVO
Materiál: podrážka Vibram®
Hmotnost 1 490 g
Climbing zone Ano
Velikost testované boty v UK 8,5
Barevné varianty Pánské: BLACK/LIME, RED, GREY/ORANGE Dámské: GREY, AZURE
Dostupné velikosti Pánské: 6-12.5 UK, Dámské: 3-8.5 UK
Stabilizační systém Kategorie: C
Infocena 4 999 Kč
Dodává SNOW-HOW CR
Více info na www.kayland-shoes.cz/

Zaujalo mě

  • Voděodolnost
  • Dostatečná tuhost pro poloautomatické mačky
  • Kvalitní šněrování
  • Pohodlí

Shrnutí recenze

Horská bota kategorie C, která se nezalekne ledovce nebo hřebene Studelgrat na Grossglockner. Jedná se o botu hybridní konstrukce, která nabízí mix technického lezení v horách a trekingu. Tyto pohorky umožňují fixaci poloautomatických maček. Bota je pro tento účel dostatečně tuhá. Jak obstála při výkonu povolání horského vůdce?

PODROBNÝ POPIS

V KOSTCE

Horská bota kategorie C, která se nezalekla ledovce, via ferraty ani hřebene Studelgrat na Grossglockner. KAYLAND CROSSMOUNTAIN GTX je pohorka hybridní konstrukce s kvalitní podrážkou Vibram®.

Úspěšný výstup na Grossglockner s botami KAYLAND CROSSMOUNTAIN GTX
Úspěšný výstup na Grossglockner s botami KAYLAND CROSSMOUNTAIN GTX

MAČKY

Tyto pohorky umožňují fixaci poloautomatických maček. Bota je pro tento účel dostatečně tuhá. Dostatečně ověřeno na ledovcových kurzech na sněhu a ledu. Zadní „žlábek“ na patě je dostatečně velký a výrazný. Páka z maček do něj krásně zapadne a drží.

Fixace maček na boty KAYLAND CROSSMOUNTAIN GTX je snadná a jistá
Fixace maček na boty KAYLAND CROSSMOUNTAIN GTX je snadná a jistá

MATERIÁLY

Spojení klasického materiálu – kůže a extrémně odolné textilie napomáhá snížení hmotnosti, Gore-Tex® membrána zajišťuje nepromokavost a maximální možnou prodyšnost. Odolnost i nepromokavost během testování při výkonu povolání horského vůdce byla příkladná.

Detail nové podrážky bot KAYLAND CROSSMOUNTAIN GTX na začátku testování
Detail nové podrážky bot KAYLAND CROSSMOUNTAIN GTX na začátku testování

ABY DOBŘE SEDĚLA

Ankle Lock Technology neboli A.L.S je technologie zajišťující oporu kotníku, pomocí popruhu, který obepíná kotník a dobře tak fixuje i patu tak, aby seděla v botě a „nepřizvedávala se“. Absolutně bez puchýřů a bez problému. I vložka do bot je kvalitní a potěšila svojí tloušťkou. Šněrování zajišťují 4 páry pevných poutek, kterými tkaničky dobře chodí a stažení až do špičky jde velmi snadno. Dále je možno využít klasický „zasekávací“ háček, pro vyladění dotažení dle potřeb. Poslední dva páry klasických pohorkových háčku se starají o dotažení zbytku boty a fixaci kotníku.

Detail šněrování a stav bot KAYLAND CROSSMOUNTAIN GTX po cca 4 týdnech testování na horách
Detail šněrování a stav bot KAYLAND CROSSMOUNTAIN GTX po cca 4 týdnech testování na horách

ABY NEKLOUZALA

Originální Vibram® podrážka s klasickým a léty prověřeným vzorem je doplněna i o lezeckou špičku tzv. „climbing zone“, což se hodí na via ferratách nebo při horském lezení. Využito mockrát při výstupu bez maček. Vibram® byl testován při traverzech na skalních plotnách. Patní část i jazyk je příjemně měkčený a stejně tak je i příjemná chůze v botách ve kterých můžete „krosit“ hory doly.

Climbing zone na podrážce bot KAYLAND CROSSMOUNTAIN GTX
Climbing zone na podrážce bot KAYLAND CROSSMOUNTAIN GTX

ODOLNOST

Boty jsou opatřeny gumovou obsázkou a kvalitní značkovou Vibram® podrážkou s klasickým vzorkem. Kůže je též dostatečně odolná a během používání nevykazovala jediné poškození, a to ani při sbíhání suťoviskem apod. Textilie též bez poškození. Jediné místo, které by mohlo být „Achillovou patou“ by mohlo být spojení materiálu švy na vnitřní straně kotníků, kde došlo k poškození šití.

Poškozené šití na vnitřní straně kotníku - KAYLAND CROSSMOUNTAIN GTX
Poškozené šití na vnitřní straně kotníku – KAYLAND CROSSMOUNTAIN GTX

TESTOVÁNÍ

Boty loni bohužel dorazily až po alpské sezóně horského vůdce. Na konci září. Takže si na další alpskou sezónu musely počat do letošního roku a sezóny 2022. A to totálně. Tři týdny denního nasazení na ledovcových kurzech a několik dalších výstupů na Grossglockner. Co od bot tohoto typu potřebuji jsou nohy v suchu. Když jsou nohy v suchu, tak nemrznou a je pohoda. A to tyhle boty zajistily dokonale. Dále oporu kotníku a pohodlí. Mám širokou nohu a boty KAYLAND CROSSMOUNTAIN GTX jsou jako papučky. Pohoda při výstupu, ale i dlouhých sestupech.

Testování bot KAYLAND CROSSMOUNTAIN GTX i v suti
Testování bot KAYLAND CROSSMOUNTAIN GTX i v suti

VERDIKT

Za mě jsou pohorky KAYLAND CROSSMOUNTAIN GTX pohodlné a vhodné na horskou turistiku včetně lezení a překonávání ledovců a lehkého skalního lezení. Testováno horským vůdcem v Alpách!

Testování bot při lezení via ferrat - KAYLAND CROSSMOUNTAIN GTX
Testování bot při lezení via ferrat – KAYLAND CROSSMOUNTAIN GTX

Další informace

Kayland-logoHlavním cílem společnosti Kayland® je výroba vysoce kvalitních outdoorových bot určených pro vysoce specializovaný trh se zvláštním zaměřením na anatomii a dynamiku chodidel, technologický výzkum, pečlivý výběr materiálů, inovativní design. Kayland® zaujímá na světovém trhu outdoorové obuvi vysokou úroveň.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: