Recenze: Karimatky z ovčího rouna Laura 1L Faramugo

Recenze: Karimatky z ovčího rouna Laura 1L Faramugo

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Karimatka z ovčího rouna Laura 1L
Co je to za výrobek Karimatka
Výbava 1 přepravní obal s párem kompresních rychlospon
Infocena 1978 Kč
Dodává Faramugo

Zaujalo mě

  • lehkost
  • velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti
  • voděodpudivost
  • příjemný pocit při ležení

Shrnutí recenze

Lehká, snadno zabalitelná karimatka s voděodpudivou vrstvou. Karimatka Laura 1L je vytvořena ze srsti valašských ovcí. Je tedy netradičním, ale spolehlivým společníkem pro každého cestovatele, který chce spát v teple a přitom se nebát, že si svou tepelnou izolaci od země prorazí o kámen nebo cokoliv ostrého.

PODROBNÝ POPIS

Jak už věděli staří Vikingové, ovčí vlna v zimě hřeje a dlouho drží teplo, a to i když je vlhká. A jak ví zase naše dnešní alergiemi postižená populace, v takovém materiálu se zase nedrží roztoči, což je pro ně výhodné. Ovčí vlna také dobře odolává ohni, takže pro ni není zhouba ani žhavý uhlík vystřelený z ohniště. Je přirozeně lehce mastná, a tím odpuzuje vodu.

Karimatka je dodávána v praktickém přepravním a do jisté míry i kompresním obalu vyrobeném částečně ze síťoviny.Karimatka je dodávána v praktickém přepravním a do jisté míry i kompresním obalu vyrobeném částečně ze síťoviny.

Oproti klasické nafukovací karimatce má Laura L1, vyrobená z rouna karpatských ovcí větší tepelný odpor - tedy více a lépe izoluje od chladné země.Oproti klasické nafukovací karimatce má Laura L1, vyrobená z rouna karpatských ovcí větší tepelný odpor – tedy více a lépe izoluje od chladné země.

Karimatky Laura 1 od firmy Faramugo jsou vyráběny v různých velikostech.Karimatky Laura 1 od firmy Faramugo jsou vyráběny v různých velikostech.

Jak dobře izoluje ovčí rouno

Ovčí rouno použité v karimatce Laura 1 je 2,5 cm silné a má tepelný odpor 0,295 m2K/W, přičemž platí, že čím více, tím lépe. Majitelé normálních nafukovaček se před spaním modlí, aby si je v noci na malém kousku střepu, větvičce či o jinou ostrou hranu nepropíchli. To u karimatky z ovčího vlna Laury pochopitelně nehrozí – i v případě zjištění nějakého ostrého klacíku pod sebou se prostě jen poodvalíte, vytáhnete to, co vás tlačí a brání usnout spánkem spravedlivých, a spíte v klidu dál, bez napjatého očekávání, zda neuslyšíte obávaný sykot unikající vzduchu.

Velikost testované karimatky Laura L1 vynikne při srovnání její velikosti s klasickou pěnovkou a nafukovačkouVelikost testované karimatky Laura L1 vynikne při srovnání její velikosti s klasickou pěnovkou a nafukovačkou

Ovčí rouno a Nanomembrane

Díky své speciální úpravě ovčí rouno použité v karimatce Laura 1 neztratí na vlastnostech ani při dlouhodobém používání, čehož výrobce dosáhl potažením materiálem 008 od Nanomembrane, PL 100%, 60 g/m2 s Hydrophobic Extreme úpravou, zvyšující navíc vodoodpudivost (v praxi to znamená, že pár kapek se po ní sveze jako po skluzavce a nenasákne do náplně karimatky). A pokud už s ní v noci zmokneme, necháme ji zavěšenou okapat. Nesušíme na přímém slunci. Nanomembrana v úpravě Hydrophobic Extreme je navíc oleofobní, což v praxi znamená, že se jevem nazývaným lotosový efekt do značné brány zabraňuje zanešení a znečištění pórů ovčí vlny. Tím nedochází ke zhoršení její výborné tepelně-izolačních vlastností. Prostě špína nemá šanci ulpět na povrchu tkaniny, takže ta jednak zůstává na pohled čistá, ale co je důležitější, stále izoluje od chladu.

Karimatka Laura 1 se pyšní vynikajícími izolačními vlastnostmi, navíc se dá bez rizika poškození použít na nerovném povrchu.Karimatka Laura 1 se pyšní vynikajícími izolačními vlastnostmi, navíc se dá bez rizika poškození použít na nerovném povrchu.

Velkou výhodou karimatky Laura 1 od firmy Faramugo je její  neuvěřitelná lehkost a pohotovost k použití.Velkou výhodou karimatky Laura 1 od firmy Faramugo je její neuvěřitelná lehkost a pohotovost k použití.

Karimatka Laura 1 se pro své vynikající izolační schopnosti a praktickou odolnost proti poškození skvěle hodí i pro outdoorové aktivity s dětmi.Karimatka Laura 1 se pro své vynikající izolační schopnosti a praktickou odolnost proti poškození skvěle hodí i pro outdoorové aktivity s dětmi.

Velikosti

Karimatku lze na přání vyrobit v různých velikostech, od S (160 cm) až po XXL (200 cm) i v různých barevných kombinacích. Standardně se dodává v zeleno-černém (resp. oranžovo-černém) provedení, kde černá patří vždy na zem (oranžový typ je sice v přírodě více vidět, ale zase na druhou stranu lze v případě nouze využít pro signalizaci se záchranáři).

Závěr

Jedinou nevýhodou karimatky Laura 1L, vyrobené z ovčího rouna jsou – pochopitelně vzhledem k jejímu materiálu – její rozměry. Karimatku v případě pěších putování, např. přechodem hor – nelze prakticky připevnit na batoh jinak, než zvenčí (což je nejen neestetické, ale také nevýhodné v případě deště). To jí více méně určuje toliko na používání během krátkých túr na chaty a pod. Krom toho je ale určitě výborným společníkem třeba pro stále více se rozvíjející mototurismus, kde tento handicap nehraje takovou roli. Uživí je tedy např. motorkáři nebo posádky aut, cestující v létě po Evropě po památkách, popř. profesionální řidiči, kteří ji využijí na svých dlouhých a náročných cestách.

Další informace

FaramugoCo rádi děláme? Šijeme oblečení a vybavení. A šijeme doma v Česku, pro „outdúr“. Chceme oblékat horolezce, lezce, stejně jako turisty vysokohorské nebo piknikové. I koloběžkáře, cyklisty, běžce, rybáře, čundráky – prostě ty, co se pohybují v přírodě. Vše s mottem FARAMUGO, VÁŠ ČESKÝ HOROKREJČÍ/HOROŠVEC. My šijeme pro člověka, jiní šijí pro lidi.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: