RECENZE KARIMATKY: YATE NOMAD – MATRACE PRO PRINCEZNY NA HRÁŠKU

RECENZE KARIMATKY: YATE NOMAD – MATRACE PRO PRINCEZNY NA HRÁŠKU

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Yate Nomad
Typ výrobku karimatka
Materiál - svršek Nylon 20D
Hmotnost 450 g
Barevné varianty červená / šedá
Šířka v obalu 30 cm
Průměr v obalu 10 cm
Dostupné velikosti 193 x 58 x 9 cm
Výbava 1 Překládání na polovinu: ano
Výbava 2 Tepelný odpor: 2,1
Infocena 2100 Kč
Dodává YATE
Více info na www.yate.cz

Zaujalo mě

  • Lehkost a skladnost
  • Vnitřní izolace
  • Snadnost nafouknutí dodávaným nepromokavým obalem

Shrnutí recenze

Novinka na českém trhu je určená pro zmrzlíky, kteří chtějí mít jistotu, že na ně od země nepotáhne. A to opravdu nepotáhne – vždyť tloušťka 9 cm je ohromující. A hmotnost díky použitému materiálu je hodně pod ½ kg! Jak dopadla v recenzi Světa outdooru?

PODROBNÝ POPIS

Charakteristika

Na náš trh přichází horká novinka, která možná i díky tomu, že letos budou Češi trávit většinou dovolené doma, najde hodně využití nejen v exotických dálavách, i u břehů našich řek, jezer a rybníků. Díky své tloušťce – a přitom nízké hmotnosti si ji určitě oblíbí nejen zhýčkané princezny na hrášku, ale i mnozí veteráni (nejen ti váleční), protože na matraci Yate Nomad vám nebudou vadit ani borové šišky pod zády.

Na karimatce Yate Nomad se krásně vyspí i sváteční turisté
Na karimatce Yate Nomad se krásně vyspí i sváteční turisté

Konstrukce matrace Yate Nomad vytváří pod tělem efekt podobný lamelové posteli, což ocení i ti, kteří kvůli různým důvodům i „důvodům“ zas tak často v přírodě (ke své vlastní škodě) nespí.

Na karimatku Yate Nomad se vejde i habák se 185 cm
Na karimatku Yate Nomad se vejde i habák se 185 cm

Dobré bydlo

Tloušťka Yate Nomad opravdu skvěle vyrovnává různé nerovnosti a dobře izoluje, což bylo vyzkoušeno i v teplotách pod bodem mrazu o Ledových mužích, navíc při spaní v hlubokém a vlhkém říčním kaňonu Hadovky těsně vedle řeky. Na druhou stranu je povrch matrace subjektivně náchylnější k propíchnutí, i když se to během náročných testů za letošní „covidpanice“ v našich horách a lesích nestalo. A když už jsme u povrchu matrace, jeho alespoň částečné zdrsnění nebo nesmekavá úprava by zabránila sklouzávání, které hrozí i na malém svahu. Díky tloušťce karimatky Yate Nomad, ale spáč většinou i ve spánku tuto změnu, kdy už neleží na rovné a vyhřáté ploše, brzy zaregistruje.

Dalším plusem matrace Yate Nomad je její obdélníkový tvar, což ocení spáči s divokými sny, kteří se ráno často probudí s nohama mimo podložku, na vlhku a v nečistotách. Ačkoliv je rubem této konstrukce určitý nárůst hmotnosti oproti typům, které mají dole u nohou zúžený tvar, díky použitému materiálu u Yate Nomadu je tento rozdíl nepatrný a je více než dostatečně vyvážen výhodami z toho plynoucími.

Porovnání tloušťky klasické samonafukovací karimatky (vlevo) a Yate Nomad (vpravo)
Porovnání tloušťky Yate Nomad (vlevo) a klasické samonafukovací karimatky (vpravo)

Snadné nafukování bez příplatku

Matraci Yate Nomad lze nafouknout jak klasickým foukáním, tak pomocí ventilu na spodku k ní dodávaného přepravního vaku, který se nasadí do ventilu karimatky a následným rolováním obalu se do ní vhání vzduch. Tento vak je součástí „základního“ setu, není tedy nutné přikupovat k němu další dofukovací pomůcky, jako tomu je u jiných typů matrací nebo karimatek.

Ukázky nafukování matrací YATE pomocí vaku

Při nafukování matrace Yate Nomad pomocí dodávaného obalu se takto spojí s ventilem na matraci
Při nafukování matrace Yate Nomad pomocí dodávaného obalu se takto spojí s ventilem na matraci

Plíce vs. Vak

Zatímco v prvním případě, kdy se spolehneme jen na vlastní plíce, dokáže průměrný muž nafouknout matraci Yate Nomad na cca 25 nádechů, děti a ženy k tomu budou potřebovat cca 35–40 cyklů. V druhém případě se plného nafouknutí docílí s pomocí obalu na matraci už od 3 cyklů, přičemž se tak kromě úspory dechu a času navíc dovnitř nedostane vlhký vzduch z plic, který s sebou často zanese dovnitř různé plísně, které mohou po čase poškodit její těsnost. Navíc tento vlhký vzduch zvláště za nižších teplot výrazně snižuje termoregulační vlastnosti.

Ventil typu Flat na matraci umožňuje snadné nafouknutí i vyfouknutí
Ventil typu Flat na matraci umožňuje snadné nafouknutí i vyfouknutí

Klasickému nafukování matrace Yate Nomad pomáhá klapka Reverse ve ventilu Flat tak, že při přerušení foukání nedochází k úniku vzduchu, což konkurence většinou nemá. Není tak nutné prsty silně tisknout okolí ventilu pokaždé, když se potřebujeme nadýchnout.

Pro plné nafouknutí matrace Yate Nomad pomocí jejího obalu a stačí cca 10 cyklů
Pro plné nafouknutí matrace Yate Nomad pomocí jejího obalu a stačí cca 3 – 8 cyklů

Také vypouštění matrace je přitom jednoduché, protože stačí prstem lehce na klapku zatlačit, a celá matrace je doslova během několika vteřin prázdná. Také následné balení je díky velikosti přepravního a nafukovacího obalu snadné a není třeba jako u mnoha jiných matrací vyvinout velkou sílu k tomu, aby se matrace vešla dovnitř.

Tloušťka Yate Nomad je plně dostačující pro spolehlivou izolaci od promrzlé země
Tloušťka Yate Nomad je plně dostačující pro spolehlivou izolaci od promrzlé země

Další informace

yate-logoFirma YATE je původní česká společnost, která byla založena v roce 1991 s cílem dodávat nejenom na tuzemský trh výrobky související s aktivitami v přírodě.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: