RECENZE: KALHOTY NORTHFINDER ADVENTURE HYBRID CARGO TOMMY – KALHOTY INDIANA JONES

RECENZE: KALHOTY NORTHFINDER ADVENTURE HYBRID CARGO TOMMY – KALHOTY INDIANA JONES

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku NORTHFINDER ADVENTURE HYBRID CARGO TOMMY
Druh sportu outdoor
Druh oblečení kalhoty
Rozdělení podle pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná druhá (střední)
Do jakého ročního období se hodí celoroční
Materiál 1 90 % Polyamid
Materiál 2 10 % Spandex (Pearl 4-way stretch)
Hmotnost 647 g
Barevné varianty Darkgreen, Blackolive, Mustang, Raven
Velikostní varianty S–XXL
Infocena 2290 Kč
Dodává Northfinder
Více info na northfinder.com/cs/

Zaujalo mě

  • Pružnost a přitom odolnost použitých materiálů
  • Systém větrání na bocích nohavic, účinný a přitom nenápadný
  • Praktické rozmístění kapes i jejich velikosti
  • Vymakaný a spolehlivě á fungující systém stahování dolních konců nohavic
  • Další vychytávky zabraňující vnikání sněhu nebo různých nečistot pod kalhoty zespodu

Shrnutí recenze

Kalhoty Adventure Hybrid Cargo TOMMY od firmy Northfinder jsou bytelným, promyšleným a spolehlivým společníkem na našich cestách zejména divokou přírodou, který své nositele díky svých vychytávkám do značné ochrání před zimou, vodou, ale i sněhem nebo naopak přehřátím. Jak je to možné, se dozvíte v našem redakčním testu.

PODROBNÝ POPIS

TO ZÁKLADNÍ – MATERIÁL

Je to vlastně jednoduché – tak jako všechny chytré věci. Kalhoty Adventure Hybrid Cargo TOMMY od Nordfinderu jsou vyrobeny z 90 % polyamidu a 10 % Spandexu. Právě tato druhá jmenovaná složka, použitá navíc v hojné míře, a ze které jsou vyrobeny partie po obvodě celého pasu, a hlavně na vnitřní straně stehen, umožňují jejich uživateli opravdu komfortní rozsah jejich používání; umístění panelů z tohoto odolného, a přitom pružného materiálu Pearl 4-way stretch díky své elastičnosti dopřává poutníkovi opravdu nezvykle široký rozsah pohybů bez toho, že by se musel s kalhotami „o každý pohyb přetahovat“.

Kalhoty TOMMY umožňují díky svému značnému zastoupení materiálu Spandex bezproblémovou a velmi širokou škálu pohybů a kroků
Kalhoty TOMMY umožňují díky svému značnému zastoupení materiálu Spandex bezproblémovou a velmi širokou škálu pohybů a kroků

Hvězda Spandexu zazářila v outdoorovém průmyslu teprve před několika lety, ale už za tuto nepříliš dlouhou dobu si ho řada lidí – i výrobců – oblíbila pro jeho pružnost, elasticitu a příjemný dotyk na nošení. Navíc jeho další nepopíratelný bonus – velmi dobré termoizolační vlastnosti, ho používá stále více aktivních lidí hlavně pro své aktivity s vysokou mírou pohybu, např. trekking, přesuny v náročném terénu, včetně horolezectví a cyklistiky (včetně její terénní verze, cykloturistiky).

Kalhoty Northfinder TOMMY jsou díky svému střihu všechno, jen ne pytlovité gatě
Kalhoty Northfinder TOMMY jsou díky svému střihu všechno, jen ne pytlovité gatě

STŘIH

Není tedy divu, že díky použití Spandexu a dobře vymyšlenému tvarovanému střihu kalhot Adventure Hybrid Cargo TOMMY a jejich krokovému klínu naprosté většině lidí kalhoty TOMMY okamžitě a dokonale padnou. Na druhou stranu je nutné, aby si každý zájemce o tyto outdoorové kalhoty dobře vybral svou velikost, protože na obvodu pasu nejsou žádná stahovadla, kterými by bylo možno obvod pasu regulovat, resp. lépe přizpůsobit uživateli.

Pokud by měly kalhoty Adventure v budoucnu projít nějakým update, byl bych pro našití poutek na šle – lidově kšandy – třeba dnes módního armádního typu  M 1950, podobně jako to mají nejen vojenské goretexové kalhoty nové generace pro AČR, ale třeba i britské a kanadské armádní kalhoty do polárních oblastí a arktického podnebního pásu.

A je tu ještě jeden důvod k použití šlí: zlí jazykové totiž také tvrdí, že nejen udržují kalhoty správně na těle, takže nehrozí, že když se v zimě předkloníte, vyhrneme se vám vzadu „podolek“, a můžete se nachladit, ale šle také mají zlepšovat postavu toho, kdo je na svých kalhotách používá – právě onou fixací ve správné poloze.

K testovaným kalhotám Adventure hybrid cargo TOMMY lze samozřejmě použít i opasek, a to do šířky 5 cm (tedy většiny dostupných typů na trhu) který se provléká přes pět poutek, včetně jednoho zesíleného na nejexponovanějším místě – tedy vzadu.

Kalhoty Northfinder TOMMY byly testována i ve stěží průchozích, požárem a kůrovcem poničených lesích Zadní země
Kalhoty Northfinder TOMMY byly testována i ve stěží průchozích, požárem a kůrovcem poničených lesích Zadní země

NA KAPSY JSOU VYSAZENÝ A DOST NA NĚ PRO JEJICH PRAKTIČNOST DÁM

Na tuto část testovaných kalhot jsem se zvlášť zaměřil a musím říci, že mne výrobce, firma Nortfinder, v souvislosti s přehršlí konkurenčních výrobků na našem trhu docela mile překvapila. Hlavní kapsy kalhot Adventure Hybrid Cargo TOMMY zde nejsou – tak jako u většiny vojenských a outdoorových kalhot – na boku, ale na přední části. To s sebou nese pár výhod. Tím, že jsou na přední části stehen, jsou věci v nich snadněji přístupné vsedě, třeba v autě nebo na číhané někde na posedu, protože po těchto kalhotách bude jistě mlsně koukat oko nejednoho hajného nebo myslivce. A ne náhodou mají kapsy testovaných kalhot TOMMY podobné rozměry (v našem případě cca 20 x 19 cm) a umístění, jako jiné a léty prověřené modely.

Krytí hlavních stehenních kapes je spolehlivě řečeno robustní légou s dvojicí druků. Na snímku kapsa na levé nohavici, která je jištěná ještě zipem
Krytí hlavních stehenních kapes je spolehlivě řečeno robustní légou s dvojicí druků. Na snímku kapsa na levé nohavici, která je jištěná ještě zipem

Na druhou stranu je nutné také říci, že umístění kapes na přední části kalhot je do značné míry limitujícím faktorem pro velikost věcí, které bychom do nich chtěli dát. Nehledě na to, že takto umístěné kapsy jsou více na ráně při dešti a pokud bychom v kalhotách někde museli ležet na vlhkém mechu, spolehlivě bychom tím jejich obsah rozmočili – a ještě by nás to tlačilo. Jenže oni ty kapsy vlastně ani jinak moc dát nešly, protože hned vedle nich, na boku nohavic přímo v ose bočního švu, umístil výrobce naopak skvělou a velmi užitečnou vychytávku: 30 cm dlouhý a bytelně se tvářící zip, kterým lze každou nohavici rozepnout, a tak si ty naše hůlky pěkně za pochodu v horkém jarním počasí a za indiánského léta nebo v jižnějších podnebních pásmech větrat. A to bez toho, že by se nám třeba v některých muslimských zemích více či méně smáli za odkrytí kolena – což je případ těch, kteří si pořídí dlouhé kalhoty s podélnými zipy, umožňujícími odpojit nohavice a udělat si z nich šortky.

Hlavní cargo kapsy kalhot TOMMY jsou zepředu dobře přístupné
Hlavní cargo kapsy kalhot TOMMY jsou zepředu dobře přístupné

Hlavní kapsy jsou kryté zesílenou chlopní a uzavírají se na dva druky, což je možná na první pohled méně bezpečné před ztrátou jako uzavírání na suchý zip, ale za to je uzavírání a otevírání kapsy mnohem tiší, než odtrhávání sucháče – což opět uvítají lidé s taktickými nebo loveckými úkoly. (Osobně za nejlepší způsob uzavírání kapes ale považuji ten, jaký používá britská, australská nebo kanadská armáda – tedy na knoflíky tzv. kanadského typu, který je bezhlučný, uživatelsky pohodlný a v případě nouze i snadno v terénu opravitelný; do třetice také bezpečně chránící obsah kapsy).

Menší přední kapsa na pravé nohavici je otevřená a lze ji využít třeba k uložení menšího voděodolného telefonu
Menší přední kapsa na pravé nohavici je otevřená a lze ji využít třeba k uložení menšího voděodolného telefonu

Jinak se ale mezi sebou obě kapsy liší, i když to navenek není vidět: zatímco kapsa na pravém stehně se zavírá jen na dva druky, levá kapsa je ještě jištěná proti nechtěnému otevření a ztrátě toho, co v ní bylo, horizontálním zipem, schovaným pod horní légou s druky. Tím tuto levou kapsu výrobce přímo předurčují k uložení těch nejdůležitějších věcí, které prostě nesmíme za žádných okolností ztratit.

Na přední části kalhot TOMMY se dále nachází dvojice šikmých kapes na ruce, které jsou dostatečně hluboké i pro dřevorubecké pracky a navíc jsou částečně síťované, což opět umožňuje lépe odvod přebytečného tepla od těla a tím zabraňuje přehřátí organismu (jak známo, v podpaží a ve slabinách má člověk největší teplotu). Obšití kapes je zpevněné, tvořené dvojitou, resp. přehnutou látkou, což umožňuje si sem za klipsnu skrytě zastrčit zavírací nebo taktický nůž, který tak zůstane prakticky „po ruce“ a přitom jeho klipsna látku či lépe řečeno okraj kapsy nepotrhá. Je ale pravda, že toto zpevnění okraje by mohlo být ještě o něco silnější, jistota je jistota…

Na stehnech je pak nad hlavní pravou kapsou ještě malá nezapínací a odkrytá kapsa o hloubce 9 cm a šířce 7 cm, která tak pojme například dvojici zásobníků do pistole nebo menší telefon (typově třeba IPhone 4 nebo Doogee, dnešní mobilní obrplacky se tam prostě nevejdou). Na levé nohavici pak tato kapsa chybí, za to ale tu najdeme, jakou součást kapsy na ruce ještě jednu menší, opět shora otevřenou kapsičku o rozměrech 6,5 x 7,5 centimetrů, vhodných např. na drobné mince, několik kondomů nebo křesadlo.

Nad oběma kapsami se navíc nachází dvě plastová očka, na která lze jako pojistku proti ztrátě třeba připevnit klíče nebo parašňůru s nouzovou outdoorovou svítilnou či malým zavíracím nožem.

Dobrý vstup do cargo kapes kalhot Northfinder TOMMY
Dobrý vstup do cargo kapes kalhot Northfinder TOMMY

DÉLKA NOHAVIC

Samotné nohavice jsou pro každou velikost dostatečně dlouhé, takže je mohou nosit i lidé s opravdu dlouhýma nohama vůči tělu. Snad je to tím, že tvůrce kalhot počítal s tím, že se budou nosit hlavně v těžkém terénu, tedy buďto zastrčené do kalhot (ze kterých by se neměly vytáhnout ani při klekání nebo jiném krčení nohou v kolenech, což je někdy určitý malus u některých trekových kalhot) nebo zvenčí přes vysoké boty, které také prodlužují délku nohou. Každopádně je ale faktem, že nohavice pánských kalhot TOMMY od firmy Nordfinder jsou opravdu tak dlouhé, že se nevytahovaly a dobře tak chránily nohu až dolů k zemi i třeba při průzkumu starých hradů, kde jsem v nich přelézal hradby. S tím přímo souvisí i zajímavý a ryze praktický způsob řešení jejich spodního (dolního) okraje.

Pro srovnání - levá testerova nohavice bez stažení, zatímco pravá nohavice je stažena na první druk
Pro srovnání – levá testerova nohavice bez stažení, zatímco pravá nohavice je stažena na první druk

S KALHOTAMI ADVENTURE HYBRID CARGO TOMMY I DO ZÁVĚJÍ

Kalhoty TOMMY lze totiž díky zajímavé vychytávce výrobce ve volném terénu nosit v klasickém střihu (typicky třeba ve městě cestou z tělocvičny, kde spíše než v pohorách chodíme v nízké sportovní obuvi) zatímco za pochodu terénem, kde nechceme, aby nám napadalo smetí, jehličí, písek nebo nějaká havěť do bot, lze spodní okraj nohavic stáhnout pomocí posuvného pásku, krytého našitým látkovým tunýlkem opatřeným opět druky. Zatímco tak v normálním stavu jsou dolní konce kalhot dost široké, aby volně zakrývaly jak polobotky, sportovní boty nebo třeba i pohorky, jejich opakovaným stáhnutím je lze přizpůsobit velikosti (mohutnosti) našich trekových bot používaných v terénu. I když se to na první pohled vzhledem k velikosti druků nezdál jako příliš spolehlivý systém, testování v terénu Českého středohoří a zadní země prokázalo, že se jedná o vskutku funkční řešení.

Druky se během těch desítek kilometrů ani jednou nerozepnuly, a to ani při dřevorubecké práci či chůzi těžkým a skalním terénem, kde se mi nohy často zachytávaly o větve stromů. Lze tak usuzovat, že, ačkoliv na to ještě nebyly ty správné klimatické podmínky, by systém použitý na kalhotách TOMMY i do jisté míry bránil také vnikání sněhu pod kalhoty a shora do bot při putování zimní krajinou, protože výrobce navíc na dolní okraj nohavic přidělal další skvělou vychytávku: našitý malý háček, který lze, podobně jako třeba u návleků na sníh, zachytit za vázání tkaniček bot. Obrana před sněhem nebo nečistotami je tak dotažena do konce, tím spíše, že celý spodní okraj nohavic je zpevněný dvojitou látkou, takže je více odolný proti ošoupání apod.

Stažení nohavic kalhot Northfinder TOMMY před průchodem těžkého nebo mokrého terénu je rychlé a snadné
Stažení nohavic kalhot Northfinder TOMMY před průchodem těžkého nebo mokrého terénu je rychlé a snadné

VERDIKT TESTERA

Kalhoty Adventure Hybrid Cargo TOMMY od firmy Nordfinder jsou svým střihem, materiálem a zaměřením více než spolehlivým společníkem na našich putováních v evropských klimatických podmínkách i další využívání v běžném životě. A to v období podzim–jaro, ve vyšších nadmořských výškách po celém světě nebo severských končinách pak i celoročně.

Kalhoty Northfinder TOMMY si své uplatnění najdou i mezi střelci a myslivci
Kalhoty Northfinder TOMMY si své uplatnění najdou i mezi střelci a myslivci

Další informace

Northfinder se věnuje výrobě funkčního outdoorového oblečení už více než 20 let. Outdoorová kolekce této slovenské značky kombinuje atraktivní design a použití kvalitních materiálů zajistit co nejvyšší komfort. Nabízí široký výběr oblečení na letní i zimní outdoorové aktivity.

northfinder.com

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Donald

Môžem potvrdiť postrehy a pocity autora. Mimoriadne pohodlné nohavice – pružné a priedušné do kempu k táborníckym prácam, na pochody, ale aj na svižné výstupy v horách a leňošenie v hamake. Konečne zálesácke nohavice, ktoré prevzali všetko čo sa osvedčilo pri turistických modeloch. Viac v zápiskoch na https://doprirody.prakticky.sk/2022/11/18/s-nohavicami-northfinder-tommy-budete-ako-v-bavlnke/

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: