RECENZE: KALHOTY FORCLAZ MT 500 – LEHKÉ „TŘÍSEZÓNNÍ“ KALHOTY

RECENZE: KALHOTY FORCLAZ MT 500 – LEHKÉ „TŘÍSEZÓNNÍ“ KALHOTY

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Pánské turistické kalhoty FORCLAZ MT 500
Druh sportu outdoor, lezení
Druh oblečení kalhoty
Rozdělení podle pohlaví pánské
Do jakého ročního období se hodí jarní, letní, podzimní
Materiál 1 Odolný materiál (207 g/m²) v místech velkého tření (hýždě, přední lem nohavic)
Materiál 2 Lehký a prodyšný materiál (125 g/m²) na zbytku kalhot
Hmotnost 410 g
Barevné varianty 5 barevných variant
Velikostní varianty S–3XL
Výbava 1 Počet kapes: 5
Výbava 2 Pásek: ano
Výbava 3 Stahování nohavic: ano
Infocena 749 Kč
Dodává Decathlon
Více info na www.decathlon.cz/

Zaujalo mě

  • Pohodlný střih
  • Lehký prodyšný a pružný materiál
  • 5 praktických kapes a všechny jsou uzavíratelné

Shrnutí recenze

Turistické kalhoty MT 500 značky FORCLAZ s cenovkou 749 Kč? Při zkušenostech s podobným typem kalhot jiných značek ale za dvojnásobnou cenu, jsem si říkal, kde bude problém, co nezvládnou, kde a při čem „rupnou“. Veškeré obavy byly opravdu zbytečné, jde skutečně o poctivé, velmi univerzální a odolné outdoorové kalhoty, které se hodí na všechny možné aktivity.

PODROBNÝ POPIS

Na úvod

V nabídce jsou v pěti barvách, a dokonce až v osmi velikostech, takže si může vybrat snad opravdu každý podle libosti, na ven i do města. K velikostem S až 3XL udává prodejce i klasické konfekční údaje (například velikost M má Šířku 31 / Délku 33) a hned první test dopadl dobře, protože doručená velikost dobře odpovídá tomu, co jsem při výběru očekával.

Forclaz MT 500 Na cesty, do města i na práci na zahradě
Forclaz MT 500 Na cesty, do města i na práci na zahradě

Testování a využití

Letošní březen a duben nabídly pro testování širokou škálu podmínek, od teplot pod nulou až ke slunečným dnům s 18 °C. Kalhoty jsem nosil v teplotách pod nulou, ve sněhu i v dešti, v silném větru i za teplých dní při lezení na Suškách. Snesou všechno možné počasí, ale primárně jsou to lehké kalhoty s nejlepším využitím na jarní a podzimní akce s teplotami od cca 10 do 25 °C. Co se mokra týče, tak žádnou membránu nemají, pouze DWR úpravu některých částí. Jako jiné podobné lehké kalhoty vydrží krátký deštík nebo sníh a když člověk zmokne více, tak při dalším pohybu zase kalhoty rozumně rychle vyschnou.

Kalhoty Forclaz MT 500 - Pohodlné a prodyšné v každé akci - testováno i při lezení
Kalhoty Forclaz MT 500 – Pohodlné a prodyšné v každé akci – testováno i při lezení

Střih a materiály

Střihově jsou to technické velmi dobře padnoucí kalhoty s kombinací tří materiálů (i když prodejce zmiňuje dva materiály, tak funkčně jsou tam materiály tři). Nejsilnější (207 g/m²) je materiál na zadku až do boků plus v přední části nohavic odspodu až nad kolena plus na zadní části nohavic od achilovek dolů. Tyto partie jsou nejvíc vystaveny různému tření a použitý silnější materiál je dobře odolný a také vodoodpudivý, takže třeba chůze v mokré trávě až po kolena není problém. Tento silnější materiál je také pružný v obou směrech, takže dovoluje neomezený pohyb například při lezení a podobných aktivitách.

Pánské turistické kalhoty Forclaz MT 500 - tmavší díly jsou z pružného a odolného materiálu
Pánské turistické kalhoty Forclaz MT 500 – tmavší díly jsou z pružného a odolného materiálu

Další (druhý) materiál je použit na přední části od pasu až nad kolena a v zadní části na stehnech až po achilovky. Jde o lehký a prodyšný materiál (125 g/m²) příjemný na nošení, který umí rychle uschnout, když se člověk neumí rychle schovat před deštěm. Myslím, že díky těmto lehkým a prodyšným partiím budou kalhoty použitelné a příjemné i v teplých podmínkách. Testy s vyšší intenzitou pohybu na kole i při běhu to naznačují. Tento druhý materiál elastický není. Třetí lehký prodyšný materiál je použit na klínu v rozkroku a vede až ke kolenům a tento opět elastický je, takže vhodně doplňuje celou funkční kombinaci tak, aby kalhoty byly odolné v místech největšího tření a pružné a co nejvíce prodyšné tam, kde je to potřeba.

Forclaz MT 500 Tmavší díly jsou z pružného a odolného materiálu
Forclaz MT 500 Tmavší díly jsou z pružného a odolného materiálu

V pase

Kalhoty jsou klasické s poklopcem na zip, nahoře je větší druk pojištěný ještě suchým zipem. Pas je v zadní části opatřen vnitřní širokou pruženkou a pro doladění obvodu jsou vybaveny poctivým PES páskem s plastovou zacvakávací sponou.

Pásek je opatřen plastovou sponou a hlavní druk je pojištěný suchým zipem - Forclaz MT 500
Pásek je opatřen plastovou sponou a hlavní druk je pojištěný suchým zipem – Forclaz MT 500

Kapsy

Technický střih kalhot je doplněn pěti praktickými kapsami (dvě klasické boční, dvě stehenní a jedna zadní). Všechny kapsy jsou zapínací pro větší bezpečí nošených věcí. Levá stehenní kapsa je zajištěna klopou se dvěma druky a všechny ostatní kapsy mají zip s taháčkem z tenké repky. Stehenní kapsy jsou lehce nabrané, tak akorát aby pojmuly i větší věci, když je potřeba, ale abyste o nich ani nevěděli, když jsou kapsy prázdné. Pravá stehenní má uvnitř ještě další menší kapsičku. K další vychytávce patří možnost stahování spodního lemu nohavic na gumičku.

Levá stehenní kapsa se zajišťuje klopou s druky - Forclaz MT 500
Levá stehenní kapsa se zajišťuje klopou s druky – Forclaz MT 500

Verdikt testera

Celkově jsem s kalhotami Foreclaz MT500 opravdu spokojen. Je to hlavně tím, že materiál je po všech stránkách funkční, a protože mi pohodlně padnou a při žádném sportu či práci jsem nezaznamenal jakékoli pnutí či omezení v pohybu. Určitě mi ještě pár let vydrží a dobře poslouží.

Pravá stehenní kapsa je na zip - Forclaz MT 500
Pravá stehenní kapsa je na zip – Forclaz MT 500

Další informace

Logo DecathlonDecathlon je mezinárodní rodinná firma, která se už od r. 1976 snaží zpřístupnit sport co nejvíce lidem. Pobočky má ve 30 zemích, a od r. 2010 působí i v České republice, kde má v současné době 25 prodejen.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: