Recenze jistítka: Kompaktní poloautomat BEAL Birdie

Recenze jistítka: Kompaktní poloautomat BEAL Birdie

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Poloautomatické jistítko BEAL Birdie
Typ výrobku Jistítko
Použití lezeckého vybavení na lezeckou stěnu, na skály
Materiál 1 Dural
Materiál 2 Nerezová cel
Hmotnost 210 g
Barevné varianty zelená, modrá, oranžová
Šířka 100 mm
Výška 50 mm
Hloubka 45 mm
Druh lana jednoduché
Dostupné velikosti Pro průměry lana: 8,5 - 10,5 mm
Výbava 1 Záruční doba: 2 roky
Výbava 2 Certifikace: EN 15151-1
Výbava 3 Anti-panic: ne
Výbava 4 Návod k použití: ano
Infocena 1390 Kč
Dodává Totaloutdoor

Zaujalo mě

  • Kompaktní rozměr
  • Široký rozsah průměru lan
  • Perfektní zachycení pádu
  • Rychlé podávání lana

Shrnutí recenze

Jistítko Birdie od firmy BEAL je vhodné jak pro jištění prvolezce i druholezce při lezení na top rope. Kompaktní a kompletně kovová konstrukce včetně páky působí solidně a důvěryhodně.  Třecí prvky jsou z nerezové oceli. Lano by se při průchodu jistítkem nemělo kroutit a dávání lana by mělo jít velmi snadno a plynule. Určeno je pro všechny jednoduchá dynamická lana o průměru 8.5 mm – 11 mm.

PODROBNÝ POPIS

Použití

Určeno pro jištění prvolezce a druholezce lezoucím s horním lanem. Slanění na jednoduchém laně bylo též testováno a proběhlo uspokojivě. U lan 9 a méně mm dochází při zastavení k nepatrnému projíždění v řádu milimetrů. Čili zanedbatelně. Určeno je pro jištění na jednoduchých dynamických lanech o průměru 8.5 mm – 11 mm. BEAL však logicky uvádí, že nejlépe s jistítkem fungují lana o průměrech 9 – 10 mm. Okrajové průměry již méně komfortně.

Testování na skalách v Krkonoších - BEAL Birdie.
Testování na skalách v Krkonoších – BEAL Birdie.

Popis

Na první pohled solidní a celokovové jistítko. Všechny recenze a popisy popisují, že je skvělá kovová páka – žádný plast. Srovnávají často jistítko s GRIGRI. Osobně nevím o jediném selhání plastové páky na tomto jistítku od Petzla. Už jsem však viděl přetažené plastové páky u první generace jistítka Trango Cinch. Přesto je asi lepší kovová páka než plastová. Třecí plochy jsou z nerezové oceli, takže můžeme předpokládat velkou odolnost.

Založené lano a zajištěná bočnice jistítka BEAL Birdie
Založené lano a zajištěná bočnice jistítka BEAL Birdie

Vlastnosti

Nekroutí lano. Je to pravda? Osobně jsem testoval minimálně 100x. V případě, že necháte lano volně (bez řádné kontroly lana brzdící rukou)  při spouštění projíždět, přirozeně uhne bokem. Samovolně v přímém směru nedrží. Tomu se musí pomoci držením lana. Na webu a v návodu je jeden návrh držení lana. A to opřením palce jistící ruky o spodní hranu jistítka Bidrie. Kdyby lano úplně samo drželo v přímém směru, nevymýšleli by lezci tento grif. No ne?

Doporučovaný způsob kontroly lana při spouštění - BEAL Birdie
Doporučovaný způsob kontroly lana při spouštění – BEAL Birdie

Osobně mi více vyhovuje způsob, který jsem nikde na netu nenašel. Držím lano v dlani a zároveň mám zaháknutý palec pravé ruky (levá stlačuje páku) za karabinu, která spojuje jistítko s jistícím okem sedacího úvazku (nebo ještě pohodlněji za jistící oko – viz foto). Spouštění je ve srovnání s Petzl GRIGRI nebo CAMP Matick méně plynulé, ale jenom o trošku. Jestli by obě dvě uvedená jistítka byla například na úrovni 100, pak Birdie je někde na 80-90. Toto hodnocení je subjektivní.

Můj způsob jak držet lano při spouštění tak, aby šlo do jistítka přímo a nekroutilo se - BEAL Birdie
Můj způsob jak držet lano při spouštění tak, aby šlo do jistítka přímo a nekroutilo se – BEAL Birdie

Rychlé podávání. Je to pravda? Při plynulém jištění a správném (dle návodu) dávání lana, vše funguje jak má. V případě opravdu rychlého nabrání lana prvolezcem, dělá Birdie svoji práci. Zasekne. Takže i recenzenti a lezci ve video recenzích koketují s GRIGRI úchopem neboli se stlačením kovového palce jistítka palcem pravé ruky. U tohoto jistítka však není ten ohnutý plech jako u GRIGRI a ukazováček není o co opřít. Obecně si myslím, že se tomuto tématu vyhýbají a výrobce jej v návodu neuvádí. Já opírám ukazováček o spodek jistítka a palcem stlačuji vačku. Zbytek prstů brzdící ruky stále drží lano. Druhá ruka dává lano lezci. Doporučení: Doporučené dávání lana si nacvičte a trénujte tak, aby spolupracovaly obě ruce. Jednak ta, která lano dává, ale i jistící, která lano odlehčuje a jakoby do jistítka „strká“. Viz návod k použití.

GRIGRI grif při jištění s jistítkem BEAL Birdie, který však výrobce v návodu k použití neuvádí
GRIGRI grif při jištění s jistítkem BEAL Birdie, který však výrobce v návodu k použití neuvádí

Zakládání lana do jistítka se děje vyklopením kovové bočnice na které je infografika, která popisuje jeho správné založení. Po vyklopení však tato infografika zmizí. Uvnitř jistítka již žádný piktogram není. Takže po zaklopení bočnice si znovu zkontrolujte správné založení lana. Bočnice se pak proti otevření zajistí karabinou, která zároveň slouží jako spojovací prostředek jistítka a jistícího oka na sedáku. POZOR: při špatném (obráceném) založení lana jistítko Birdie nefunguje – neblokuje v případě pádu.

Detailní pohled pod otevřenou bočnici jistítka BEAL Birdie.
Detailní pohled pod otevřenou bočnici jistítka BEAL Birdie.

Zaseknutí lana

Při jištění na tenkém laně (TENDON 9 mm) mi zajelo toto lano mezi nerezový palec a bočnici. Kouslo se tam a dobrání nebo povolení šlo obtížně. Došlo k tomu při jištění v jeskyni (Jáchymka v Moravském krase), kdy jsem musel stát daleko od prvního jištění v tunelu jeskyně a lano do jistítka šlo pod ostrým úhlem. Vzácný úkaz, ale jednou se to stalo. Mezera mezi vyklopeným palcem a bočnicí zkrátka dělá příležitost k tomuto úkazu.

BEAL Birdie - zaseknuté lano 9 mm za bočnicí jistítka.
BEAL Birdie – zaseknuté lano 9 mm za bočnicí jistítka.

Zajištění bočnice

Součástí balení byl i šroubek, který slouží k zajištění bočnice tak, aby nešla vyklopit. Vhodné pak do lanových center nebo jako polohovač, kde je nutné, aby neodborná obsluha neotevřela bočnici a lano nepřehodila nebo třeba i neodnesla.

Ve vyklopené bočnici je zřetelný otvor pro prostrčení šroubu a zajištění bočnice BEAL Birdie
Ve vyklopené bočnici je zřetelný otvor pro prostrčení šroubu a zajištění bočnice BEAL Birdie

Závěr

Určitě bych se vyhnul zvolání typu „GRIGRI KILLER“, apod. Nehodnotím v recenzi cenu, protože se nesnažím toto jistítko prodat, jak je tomu v recenzích prodejců, ale ho otestovat a podělit se s vámi o moje zkušenosti a postřehy. Osobně si myslím, že se jedná o kompaktní a jednoduché jistítko, které kvalitně zachycuje pád, dobře se s ním spouští a plynule dává lano, když s ním lezec zběsile netrhne. I tak je nutno se s ním naučit pracovat a zacházet stejně s jako jakýmkoliv podobným poloautomatickým jistítkem. Respektive s jakýmkoliv jistítkem.

Důležité informace z návodu k použití - BEAL Birdie
Důležité informace z návodu k použití včetně opření palce o spodní hranu jistítka při spouštění – BEAL Birdie

Další informace

Logo-bealBEAL je francouzská rodinná firma, jejíž výrobní tradice sahá až do roku 1951. Zaměřuje se na vývoj a výrobu vybavení pro bouldristy, lezce, horolezce, pracovníky ve výškách a záchranné a ozbrojené složky. BEAL je skutečný specialista na lana a dlouhodobě určuje vývoj této oblasti. Dynamická lana se vyznačují velmi nízkou hmotností, vysokým počtem pádů, kvalitní impregnací splňující podmínky normy UIAA Water Repellent a revoluční technologií spojení opletu s jádrem UNICORE.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: