HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Recenze: Jistítka CLICK UP+ od Climbing Technology

Recenze: Jistítka CLICK UP+ od Climbing Technology

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Jistítko CLICK UP+
Typ výrobku poloautomatické jistítko
Použití lezeckého vybavení na lezeckou stěnu, na skály, big wall
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Hmotnost 110 g
Průměr pro lano 1 Jednoduchá lana 8.5 ÷ 11 mm
Infocena 2049 Kč
Dodává R-SPORT

Zaujalo mě

  • snadnější spouštění lezce
  • vhodné i pro průměr lana 11 mm
  • vylepšená konstrukce
  • spolehlivost a jednoduchost

Shrnutí recenze

Jaké je po sedmi letech vývoje vylepšené jistítko CLICK UP+? Vyplatilo se tedy čekání na druhou generaci poloautomatického jistítka od italského výrobce Climbing Technology?

PODROBNÝ POPIS

Měli byste vědět

Poloautomatická jistící pomůcka je jistě pojem většině lezců dobře známý. Na trhu se tato jistítka již hojně rozšířila. Rozdělil bych je do dvou základních kategorií. Jistítka s pohyblivými vačkami a nepohyblivá, typu kyblík. Již v roce 2011 přišel italský výrobce Climbing Technology s tehdy vcelku revoluční konstrukcí jistítka CLICK UP. Po dlouhých sedmi letech, kdy se objevila i jiná podobná konkurenční jistítka, se výrobce rozhodl svůj velmi podařený originál ještě vylepšit. Na světě je tedy nová verze s označením CLICK UP +. Původní jistítko používám již sedm let a mohu s klidným svědomím říct, že jsem s ním spokojen. Zajímalo mě tedy, co je na něm nyní nové a jestli jde o změny užitečné.

CLICK UP+ je možno koupit v setu s karabinou.CLICK UP+ je možno koupit v setu s karabinou.

Srovnání staré a nové verze jistítka Climbing Technology.Srovnání staré a nové verze jistítka Climbing Technology.

Detail na vyklopení kovové přepážky u CT CLICK UP+.Detail na vyklopení kovové přepážky u CT CLICK UP+.

Jak to funguje?

Princip samoblokovací funkce je vcelku jednoduchý. Zablokování při pádu lezce je způsobeno lanem procházejícím HMS karabinou, která se pohybuje v profilovaném otvoru jistítka. Vzhledem k tomu, že pro správnou jistící funkci je důležitá vhodná velikost této karabiny, je dodávána jako volitelná součást od výrobce. S pomůckou se při jištění pracuje podobně jako s klasickým kyblíkem. Změna nastává až při pádu lezce, nebo jeho odsednutí do lana. Jeho hmotnost způsobí, že karabina samovolně přeskočí do blokující polohy. V tomto režimu přitlačuje tělo karabiny lano k jistítku, čímž zamezuje prokluzu lana. Pro opětovné odblokování pak stačí nejistící horní rukou pomůcku uchopit do dlaně a natočit do svislé polohy. To způsobí, že karabina s lanem opět přeskočí do spodní části profilované drážky a lano může pomůckou opět volně prokluzovat.

Na jistítku je hned několik symbolů pro správné a bezpečné použití.Na jistítku je hned několik symbolů pro správné a bezpečné použití.

Co je tedy nového na jistítku CLICK UP+?

Tato základní funkce zůstala nezměněna. Došlo ovšem k pár zásadnějším změnám, které můžeme chápat jako ono znaménko + v názvu jistítka. Hlavní úpravy jsou hned 3.

První je hned na první pohled změněný vzhled. Nastala doba plastová, takže jistítko má větší podíl plastu. Není ovšem třeba se obávat, platová část tvoří jen část, do které se zacvakne karabina, tedy stejně, jako u kyblíku, kde je tato část z tenkého nenosného ocelového lanka. Jistítko je trochu lehčí než předchůdce, ale přesto znatelně větší, takže lépe padne do dlaně a díky větší páce se spolulezec snadněji spouští i se na něm lépe slaňuje.

Druhé plus je to, že do něj nyní vejde i lano o průměru 11mm, případně tenčí, ale za to náležitě chlupaté starší lano. Toto použití jsem zkoušel a mohu říci, že CLICK UP+ opravdu nemá problém se starou chlupatou hadicí. Pouze se mu příliš nelíbí lano příliš tuhé, které jistítkem nemůže plynule procházet.

Třetím plusem je kovová horní klapka na jistítku. Sice trochu zesložiťuje zakládání lana do CLICK UPu+, ale má zásadní přínos. Občas se při nabírání lana prvolezci může stát, že lezec zrovna v tomto okamžiku spadne. Jistítko ovšem díky klapce samo zablokuje lano, i když se jistící ruka nachází nad jistítkem a ne ve správné poloze pod ním. Nutno dodat, že vylepšená konstrukce pak umožňuje i plynulejší chod lana jistítkem.

Symboly na klapce jistítka CLICK UP+, díky které se lano nezasekává.Symboly na klapce jistítka CLICK UP+, díky které se lano nezasekává.

Symbol lezce na jistítku.Symbol lezce na jistítku.

Symbol ruky jističe na těle jistítka.Symbol ruky jističe na těle jistítka.

Hodnocení

Je tedy na vás, jaké jistítko se stane vaším parťákem. Na umělé stěně nebo sportovní lezení ve skalách bude CLICK UP + jistě spíš plusem než mínusem pro bezpečnost vaši i vašeho spolulezce. Za tímto výrobkem stojí řada let vývoje a zkušeností výrobce, kdy musela být vyrobena řada prototypů (made in Italy), než na pulty přišlo toto vydařené jistítko. To, že se na trhu objevují i tvarově podobné modely od jiných výrobců svědčí o tom, že toto jistítko je dobré.

Testovaný CLICK UP+ se starým chlupatým lanem.Testovaný CLICK UP+ se starým chlupatým lanem.

Další informace

Logo Climbing Technology.

Climbing Technology – materiál vyvíjený lezci, vyráběný v Evropě! Climbing Technology má pro své produkty tři základní kritéria: bezpečnost, jednoduchost a funkčnost. Rozsáhlé know-how v kombinaci s nejnovějšími výrobními technologiemi jsou ideálními podmínkami pro vývoj a výrobu toho nejlepšího lezeckého vybavení.
Lezte bezpečně a…dobře se bavte!
www.climbingtechnology.cz

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: