Parametry
Zaujalo mě
- Vysoká výdrž baterie
- Intuitivní ovládání
- Měření převýšení pomocí barometru
- Hudba hraje přímo z hodinek
Shrnutí recenze
V první řadě musím říct, že nejsem kdovíjaký fanoušek moudrých vymožeností. První smartphone jsem si koupil před dvěma léty a pro sportování používám své, dnes už téměř 5 let staré, Ambit3 Peak. Obecně je pro mě u takovýchto věcí důležitá funkčnost, odolnost a výdrž. Do krajů chytrých hodinek jsem tedy doposud téměř nezavítal. Berme tedy test hodinek HONOR Watch GS Pro jako takovou zatěžkávací zkoušku, jak zvládnou drsnější zacházení v kombinaci s omezenými zkušenostmi se smartwatch.
PODROBNÝ POPIS
Spárování a nastavení
Pro spárování je třeba si do chytrého telefonu nainstalovat aplikaci Huawei Health. Bez této apky hodinky nerozběhnete. Ale nebojte i mě to trvalo jen pár minut, takže průměrně bystrým jedincům to vezme o poznání méně. V prostředí aplikace si hodinky spárujete velmi intuitivně, zvlášť pokud jde o první spárování. Skrze tuto aplikaci potom probíhá téměř veškeré nastavení. Zajímavostí je, že některé parametry jdou nastavit jak v mobilu, tak v hodinkách, některé jen v mobilu a některé jen v hodinkách. Na systém, podle kterého jsou tyto parametry rozděleny, jsem nepřišel. Důležité je, že veškeré nastavení probíhá velmi intuitivně.
V čem se Honor GS Pro odlišují?
Jak jsem psal výše, smartwatchy jsem téměř nepolíben. A musím se přiznat, že mě tato oblast nikdy nějak netankovala. To především díky obecně nízké výdrži baterie, špatnému ovládání za mokra (nebo když máte ruce od bláta) a nižší odolnosti. A světe div se, konečně jsou tady chytré hodinky pro outdoorové nadšence! Kromě vysoké výdrže baterie, kterou rozebírám níže, jsou tyto hodinky skoro nezničitelné (taky vás hned napadlo „To bylo málo…“?). Hodinky byly podrobeny více než desítce vojenských testů MILSTD-810G na všelijaké živly, jako jsou teplota, voděodolnost, sůl atd.
Konstrukce
Co se týče stavby hodinek, ciferník je oproti většině smartwatchů poměrně velký a robustní. Pokud jej ale srovnáme s klasickými gps sportovními hodinkami, bude se řadit spíše do menšího průměru (oproti ambitům je to opravdu hubený kousek) Zespodu ciferníku najdeme snímač srdečního tepu ze zápěstí, ten sice lehce vystupuje, ale ne ruce jej není vůbec cítit. Řemínek je tvořen z pevné, na první pohled odolné pryže. Co musím vyzdvihnout, je lehká flexe této gumy. Hodinky se dají zapnout tak, že drží pevně na ruce ani při turistice běhu nebo na kole neskáčou (jako v případě moc pružného řemínku), zároveň ale nikde neškrtí (jako u příliš pevného řemínku).
Sportovní módy
U hodinek Honor Watch GS Pro si můžete zvolit z opravdu obrovského počtu sportovních módů. Výrobce uvádí číslo 101 – což zní na první pohled fantasticky, nicméně jde spíše o to, že můžete mít jednotlivé aktivity roztřízeny. Samotné měřené hodnoty a celkový způsob záznamu je ale u spousty módů velmi podobný. To ale neubírá na funkčnosti. Já osobně jsem si vystačil se turistikou, cyklistikou, klasickým během nebo během na páse. Zjednodušeně řečeno je vám vždy měřena rychlost, čas, změna nadmořské výšky a vaše tepová frekvence a z tohoto jsou potom vypočítány hodnoty jako průměrná, maximální rychlost, spálené kalorie atd. Velkou výhodou je podle mě měření převýšení a nadmořské výšky pomocí barometru, které je výrazně přesnější než pomocí gps.
Na samotném displeji vidíte aktuální rychlost/tempo čas aktivity a vaši tepovou frekvenci. Osobně mi chybí podrobnější přehled, jako je dosavadní průměrná rychlost, vertikální rychlost, možnosti rozdělit si trénink na fáze atd. Velkou vychytávkou je funkce „návrat zpět“ – v případě, že se v neznámém prostředí třeba ztratíte, hodinky vás dokážou navigovat po cestě, kterou jste přišli.
Co se týče snímání srdečního tepu, měření se zápěstí stále není srovnatelné s hrudním pásem a hodnoty výrazně kolísají.
GPS a výdrž baterie
Honor uvádí výdrž baterie se zapnutou GPS na 48 hodin. Tato výdrž ale v praxi platí u nových hodinek v teplém počasí, stále je tato výdrž ale obrovským posunem. Postupem času a s klesající teplotou samozřejmě výdrž baterie klesá. Každopádně, i kdybychom počítali výdrž třeba jen 40 hodin, ta uspokojí nejednoho dobrodruha, který nemá přístup k elektřině každý večer. Pokud nezapínáte GPS ani jiné aktivity, hodinky by vám měly vydržet 25 dnů – udává výrobce. Nabití do plného stavu baterie se vejde do 2 hodin. Samotné nabíjení probíhá pomocí kulatého doku, které se pomocí magnetu přichytí k hodinkám, ten se potom propojí s počítačem pomocí kabelu.
Ovládání
Ovládání probíhá především pomocí dotykového displeje, ale jsou na hodinkách i dvě pomocná tlačítka, která musíte doopravdy zmáčknout. Samotné ovládáni je velmi intuitivní. I pro mě. Rozumějte tedy velmi, velmi jednoduché. Zkrátka co vidíte, na to ťuknete prstem. Seznam možností taky není nikterak dlouhý a celý systém je tak poměrně jednoduchý. S čím opravdu bojuji, je ovládání displeje v dešti. Za mokra hodinky reagují opravdu nespolehlivě a celý proces kýžené operace se tak velmi prodlužuje. Toto je detail, který těmto outdoorovým hodinkám velmi ubírá na funkční kráse.
Osobní zkušenost
Pro mě osobně bylo testování takovéhoto druhu hodinek velkou neznámou. Tím, že se hodně pohybuju v horách a často po velmi dlouhou dobu jsem zvyklý na velké, ale přesto jednoduché orloje. A smartwatch bylo pro mě až doposud téměř sprosté slovo. Musím ale říci, že mně HONOR Watch GS Pro překvapily, jak moc se blíží klasickým sporttesterům a přitom si zachovávají drobné vymoženosti a detaily, jako je třeba přehrávání hudby přímo z hodinek (to jako fakt?!). Kromě snížené citlivosti displeje za mokra jsou ale opravdu kvalitním konkurentem, který spojuje dva světy každodenního pracovního shonu a outdoorových kratochvílí.
Souhlasím, hodinky mám teda doma jen pár dní, ale už jsem toho spoustu vyzkoušel. Ta výdrž baterie je opravdu skvělá! Hodně běhám a chodim po horách a jezdím na kole, takže ocením i nerozbytnost, když někde spadnu nebo uklouznu. Navigace cesty zpět je za mě super! No a na zimní sporty si ještě počkám chvilku 🙂
Já jsem s hodinkami taky moc spokojený. Zatím je tedy používám jen doma a občas na zahradě, ale už se těším, až je budu moc užít naplno někde na horách. Taky mě jako autora článku překvapil reproduktor na hodinkách a zvuk je kvalitní. Občas mi zlepší náladu i hlášení počtu minut tréninku, když to nečekám.. je to takový vtipný hlas. 😀 baterie a odolnost pecka!
Hodinky jsem si koupil teď v té Vánoční akci od Honoru, nejdřív jsem si je chtěl dát pod stromeček, ale to jsem nevydržel a už s nima běhám, možná si je tam zabalím na Štědrý den 😀
Každopádně jsem s nima moc spokojený, zatím jsem ještě nevyzkoušel všechno, ale ta výdrž baterie, ta je fakt vysoká a zatím jsem našel jakoukoliv funkci, co jsem chtěl..takže za těch párd ní, co je mám zatím spokojenost 🙂
Hodinky jsme si koupila už v předprodeji, od té doby používám a jsem z nich nadšená. Sice jsou trochu robustní, ale s tím jsem počítala. Jinak jsou ale mega super. Nemám sice vyzkoušené vše, ale těším se, až na jaře a v létě dostanou zahul 😀
Hodinky jsem koupila příteli a je z nich úplně odvařený. Prý lepší sportovní hodinky neměl a to měl najde Garmin ci co. Opravdu jsou kvalitní, robustní a je vidět, že něco přežijí. Jednou mu i spadly na zem a jsou v pohodě. Pravidelně se s nimi koupe a taky dobrý. Jsou fakt super.
Hodinky jsem si pořídil už před nějakou dobou a dokonce teď přemýšlím, že je koupím k Vánocům i tátovi. Jsme oba nadšení sportovci a co jsem mohl zatím vyzkoušet, tak musim říct, že mě GS Pro více než nadchly.
Téma měsíce: Babí léto v Česku a na Slovensku
Přehled: Dálkové trasy v Česku
Žitný ostrov: region, kde je voda králem
Nejlepší české cyklostezky: Českem na kole
Rady k vybavení
Příprava a výbava na dálkový trek po Česku
Jaké trekové boty? Tenisky versus pohorky: co je lepší?
Do terénu s mapou a buzolou: k čemu jsou azimuty, vrstevnice, měřítko a plánovací folie
Knižní tipy
E-BOOK 1. POMOC NA HORÁCH: zdarma ke stažení
E-book Nordic Walking: o co (se) jde! ke stažení zdarma
Zajímavé vybavení
Merino spodní bunda MT900
Z merino vlny (63 %), ideální jako 2. hřejivá vrstva
Karimatka Warg Proton 5
Třísezónní ultralehká karimatka navržená pro pohodlí.
Turistický batoh Quechua MH900
Společník na túry - 970g, záda ze síťoviny, 8 kapes
VIVOBAREFOOT Tracker Forest
Nejpohodlnější outdoorové boty na světě.
Další zajímavosti
KVÍZ: Jak dobře se vyznáš v dálkových trecích?
Gear list na trek: za málo peněz hodně muziky
Jak zvládají terén barefoot boty