RECENZE: GARMIN INSTINCT® 2X SOLAR – ODOLNÉ SOLÁRNÍ GPS HODINKY SE SVÍTILNOU

RECENZE: GARMIN INSTINCT® 2X SOLAR – ODOLNÉ SOLÁRNÍ GPS HODINKY SE SVÍTILNOU

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku GARMIN INSTINCT® 2X SOLAR
Druh výbavy Hodinky
Hmotnost 67 g
Typ displeje transflektivní LCD MIP
Velikost displeje 27 × 27 mm (1,1″ × 1,1″)
Rozlišení displeje 176x176
Interní paměť 64 MB
Barevné varianty Graphite, Flame Red, Whitestone a Moss
Napájení USB + solární dobíjení
Druh baterie nebo AKU vlastní akumulátor
Konektivita BLUETOOTH®, ANT+®
Další funkce 1 Příjem GPS / Glonass / Galileo signálů
Další funkce 2 LED svítilna
Další funkce 3 Platba GARMIN
Další funkce 4 Hudební přehrávač
Další funkce 5 Velikost: 50 x 50 x 14.5mm / Pro obvod zápěstí 145–228 mm
Infocena 10 990 Kč
Dodává Garmin Czech
Více info na www.garmin.com/cs-CZ/

Zaujalo mě

 • Solární dobíjení – účinnější o 50 %
 • Vylepšená výdrž
 • Odolnost
 • Dobře čitelný displej
 • Sportovní funkce a platba GARMIN

Shrnutí recenze

Odolné. Dobíjecí sluncem, takže bez nutnosti dobíjení kabelem, když dostatečně pálí slunce. A v různých barevných variantách: Graphite, Flame Red, Whitestone a Moss. Jaké jsou nové hodinky GARMIN INSTINCT® 2X SOLAR? A jak dopadly v testu na legendární skialpové akci HAUTE ROUTE?

PODROBNÝ POPIS

LÍBÍ SE MI

 • Původně vojenské hodinky, které splňují armádní standardy, ale umí víc než určit sever, případně vás vzbudit ráno na rozcvičku.
 • Outdoorový vzhled včetně dlouhého pásku, kovové spony.
 • Opravdu funkční solární dobíjení, které při dostatečném slunečním záření úplně nahradí dobíjení kabelem.
 • Pokročilé sportovní funkce v podobě tréninkového zatížení, stavu tréninku, denních tréninkových doporučení, predikce výsledků aj. Funkce Expedice. A různé anotace z mobilního telefonu.
 • LED svítilna – bílé a červené svícení a stroboskop.
 • Bezkontaktní placení.
Větší tělo, větší solární panel a 4 šrouby - to jsou nové hodinky GARMIN INSTINCT® 2X SOLAR
Větší tělo, větší solární panel a 4 šrouby – to jsou nové hodinky GARMIN INSTINCT® 2X SOLAR

TESTOVANÝ MODEL GARMIN INSTINCT 2X SOLAR V KOSTCE

Chytré, odolné GPS hodinky se solárním dobíjením, sadou taktických funkcí (píšou na webu, ale žádné podobné jako u řady TACTICAL jsem nenašel – aktuálně testovaný model nebyl ve verzi hodinek Instinct 2X Solar Tactical, proto v nich nebyly taktické funkce.), podporou bezkontaktních plateb Garmin Pay a kombinací sportovních, outdoorových a zdravotních funkcí. Hodinky mají integrovanou, vysoce výkonnou LED svítilnu s dlouhou výdrží. Jsou vybavené solárním sklíčkem Power Glass™, které se stará o hybridní dobíjení a významně prodlužuje výdrž baterie. Další popis a vlastní dojmy či zkušenosti, viz níže.

Nastavení intenzity světla - GARMIN INSTINCT® 2X SOLAR
Nastavení intenzity světla – GARMIN INSTINCT® 2X SOLAR

CO JE NOVÉHO U MODELU GARMIN INSTINCT 2X SOLAR

 • 50milimetrové pouzdro. – Je prostě větší než předchozí modely. O malinko, ale přesto větší.
 • LED svítilna i se stroboskopem. – Můžete od teď oslňovat.
 • O 50 % větší příjem energie ze slunce než model Instinct® 2 Solar. – To proto, že je o 50 % větší plocha solárních panelů?
 • Zvětšený displej na 1,1″. – Větší je lepší, ne?
 • Multifrekvenční příjem signálu GPS. – Chytá i Elona Muska Starlink?
 • Šroubky v lunetě – Působí určitě drsněji.
 • Prodloužená výdrž baterie. – Není náhodou už neomezená?
 • Funkce Připravenost k tréninku. – Kdy jindy než teď?
 • Funkce Ranní report. – Určitě lepší než raport!
Na první pohled větší plocha solárního panelu - GARMIN INSTINCT® 2X SOLAR
Na první pohled větší plocha solárního panelu – GARMIN INSTINCT® 2X SOLAR

KOLIK TOHO VYDRŽÍ

Tyto odolné hodinky jsou vodotěsné do hloubky 100 metrů (a jsou odolné proti vysokým teplotám a nárazům). Navíc díky pouzdru z polymeru vyztuženého vlákny a chemicky zpevněnému sklu Corning® Gorilla® Glass odolnému proti poškrábání snesou i ty nejtvrdší podmínky. Z pohledu odolnosti splňují podmínky vojenské normy MIL-STD-810. Testovány byly opět v několika elementech: voda, země, vzduch. Lezení, lyžování a skialpinismus, pádlování, VHT, chůze, běh a „urban life“ – placení hodinkami. Pouze při lezení spár si hodinky neberu. Ale na lezení na stěně v tělocvičně třeba ano. Věřím a mám vyzkoušeno, že tělu by se nestalo nic, ale sklo už jsem u předchozích testovaných modelů ve skalách podřel. Zkrátka úder sklíčkem proti skále nedávají.

Testování a používání hodinek GARMIN INSTINCT® 2X SOLAR během přechodu HAUTE ROUTE
Testování a používání hodinek GARMIN INSTINCT® 2X SOLAR během přechodu HAUTE ROUTE

POHLED ZVENČÍ

Přední stranu pokrývá chemicky tvrzené sklo a pod ním se ukrývá transflektivní LCD MIP displej. Důležité u technologie MIP (memory in pixel) je, že pixely zůstávají „zmražené“ a nejsou tak energeticky náročné. A je výborně čitelný za všech okolností. To znamená i na přímém slunci. Čitelný byl i při použití polarizačních brýlí. Displej má velikost 27 × 27 mm (1,1″ × 1,1″) a rozlišení 176×176 pixelů. Hodinky mají podsvícení a aktivuje se tlačítkem LIGHT. A model TACTICAL nabízí i speciální podsvícení, které je určeno pro četní údajů z displeje při použití nočního vidění. Dýnko je odolné a obsahuje: Dobíjecí konektor je pod snímačem tepové frekvence.

Výběr ze seznamu tras - GARMIN INSTINCT® 2X SOLAR
Výběr ze seznamu tras – GARMIN INSTINCT® 2X SOLAR

OVLÁDÁNÍ

Tlačítek je na těle hodinek celkem 5. Ovládání mi osobně přijde intuitivní. Většina tlačítek má zdvojené funkce, které jsou označeny na těle hodinek černým písmem a na skle bílou barvou. Nehledejte dotykové ovládání! Chod tlačítek je příjemný a je doprovázen „docvaknutím“.

Co je však opakovaná slabina, je zamykání tlačítek. To mi přijde opakovaně (i u jiných testovaných modelů GARMIN) jako nejslabší místo. Opakovaně se mi hodinky (zvláště při lezení nebo VHT výstupu) odemykaly nebo zapínaly různé funkce. Nebo ještě hůř. Vypínaly se.

Kompas na hodinkách GARMIN INSTINCT® 2X SOLAR
Kompas na hodinkách GARMIN INSTINCT® 2X SOLAR

ŘEMÍNEK

Silikonový řemínek je fixovaný zkrátka napevno. A tím je zaručena pevnost. Rozpětí řemínku je poměrně velké. A dírky jsou téměř po celé délce řemínku. Takže je možno hodinky fixovat na malou i velkou ruku, popruh batohu nebo i třeba plovací vestu apod. Řemínek je příjemný, jemně odstupňovaný a tělo i řemínek na ruce sedí tak, že nevzniká žádná dutina a hodinky obepínají celou ruku. Volný konec řemínku lze zajistit dvěma poutky.

Vstup do rychlého menu, které je možno též nastavovat - GARMIN INSTINCT® 2X SOLAR
Vstup do rychlého menu, které je možno též nastavovat – GARMIN INSTINCT® 2X SOLAR

ÚVODNÍ OBRAZOVKA NEBOLI CIFERNÍK

Tak tu si můžete nastavit a „tunit“ podle libosti tak, jak vám vyhovuje. Když vám nestačí nabídka uložená v hodinkách, můžete vybírat v aplikaci Connect IQ. Dále si můžete i poladit údaje, které chcete mít na úvodní obrazovce. Já zvolil nadm. výšku, výdrž, tlak, čas, datum, rychlost a čas pohybu.

Hodinky GARMIN INSTINCT® 2X SOLAR v terénu a moje nastavení úvodní obrazovky
Hodinky GARMIN INSTINCT® 2X SOLAR v terénu a moje nastavení úvodní obrazovky

OVLÁDACÍ PRVKY

Jedná se o rychlí přístup k důležitým funkcím hodinek na jedno zmáčknutí tlačítka (toho, které je označeno LIGHT). Zde se vám objeví to, co si tam nastavíte. Třeba platbu hodinkami, okamžité Uložení polohy, Uzamykání tlačítek, Přístup k hudbě, Budíky, Časovače, Párování s telefonem a třeba i funkce Nerušit či Úspora energie.

RYCHLOST

Oproti jiným modelům GARMIN je u tohoto i předchozího modelu pomalejší odezva systému – už jen při listování seznamem doplňků poznáte, že Fénixy či EPIX Pro jsou rychlejší. Ještě horší je velmi pomalé ukládání aktivit, trvá to i minutu (stopoval jsem to na modelu GARMIN Epix). To stejné se děje i při načítání aktivity z historie. Otázka je, jestli někam při tom pospícháte. I při placení pomocí Garmin Pay jsou hodinky po zadání PINu někdy takové zpomalené. Nepropadejte však panice, že nezaplatíte. Prostě nejsou tak hbité, jako „nabušenější“ sourozenci.

NAVIGACE – Z POHLEDU HORSKÉHO VŮDCE

Za mě je u takových hodinek nejdůležitější funkcí navigace. Proto si takové hodinky vlastně pořizuji. Jinak můžu mít na ruce jakékoliv jiné třeba natahovací hodinky s ručičkama a datumovkou. A samozřejmě využívám záznam aktivit – to dá rozum. Doporučuji si před výpravou všechny způsoby navigace vyzkoušet, a to klidně okolo domu: Nechat se sledovat, Vytvořit si Projekt. TB, Track back po prošlé trase během aktivity, Projít prošlé trasy, Navigovat k uloženým bodům atd. U modelu Garmin Instinct 2X Solar nepočítejte s mapovými podklady, ale pouze s monochromatickým displejem a trasou ve formě přerušované čáry. Začátek, body po trase a cíl je označen symboly. Vy jste malá šipečka na nebo mino trasu. Tuto „schématickou“ mapku můžete během pohybu „zoomovat + i -, nebo se pohybovat na displeji do 4 stran.

Díky hodinkám GARMIN INSTINCT® 2X SOLAR bylo snažší trefit tohle sedlo
Díky hodinkám GARMIN INSTINCT® 2X SOLAR bylo snažší trefit tohle sedlo

PLÁNOVÁNÍ TRAS

Hodinky mají možnost navigace po naplánované nebo po prošlé trase. Trasy můžete snadno naplánovat například pomocí aplikace mapy.cz a prostřednictvím deníku Garmin Connect je přenést do hodinek. V terénu můžete také ukládat své body, ke kterým vás hodinky dokážou zpět dovést. Osobně jsem využil uložené trasy při letošní skialpové HAUTE ROUTE – ze Chamonix do Zermattu. Zde fungovaly tak, jak měly a vedly mě po uložené trase, resp. trasách celých 7 dní. A bez nutnosti dobíjení! Trasy jsem si rychle a jednoduše uložil do hodinek přes telefon. Stačilo stáhnout do telefonu a pak po spárování s hodinkami přenést do zařízení. Pouze si trasy dobře pojmenujte, Ať se v nich vyznáte. Třeba podle denních etap.

Spuštění vybrané trasy - GARMIN INSTINCT® 2X SOLAR
Spuštění vybrané trasy – GARMIN INSTINCT® 2X SOLAR

VÝDRŽ

Můžete se orientačně kouknout do tabulky či přehledu na stránkách garmin.cz. Uváděná výdrž je ohromující a určitě se Garmin posunul hodně daleko. Stejně tak daleko, jak s těmito hodinkami dojdete nebo dojedete. Přesto spotřeba energie závisí na tom, co všechno vám na nich běží. Testoval jsem i dobíjení čistě ze slunce během opravdu slunečného dne a hodinek umístěných na místě (ne při aktivitě na zápěstí) a podařilo se mi prodloužit za 4 hodiny dobíjení výdrž o 3 dny … Pro opravdu kvalitní dobíjení sluncem je potřeba to Slunce mít.

Ideální testovací prostředí pro hodinky GARMIN INSTINCT® 2X SOLAR
Ideální testovací prostředí pro hodinky GARMIN INSTINCT® 2X SOLAR

ENERGIE ZE SLUNCE

Pokud se dostanete na příjem světla alespoň 50 000 luxů po dobu 3 hodin denně, nemusíte hodinky vůbec dobíjet (Pozn.: Samozřejmě s vypnutou GPS). Intenzitu slunečního záření můžete sledovat přímo na hodinkách za posledních 6 hodin nebo přehledně za posledních 7 dní.

SENZORY

Hodinky nabízejí nový optický snímač tepové frekvence Elevate 4 (Epix Pro už mají generaci 5), který je schopný snímat tep ve vodě. Hodinky opticky měří také okysličení krve. Osobně se byl stále nedokysličený a beru údaje orientačně. Samozřejmostí je tříosý akcelerometr a gyroskop, barometr, teploměr a kompas.

Výškový profil - GARMIN INSTINCT® 2X SOLAR
Výškový profil – GARMIN INSTINCT® 2X SOLAR

ZÁBAVA

U verze Instinct 2X Solar zůstalo bezkontaktní placení. Zůstaly dále klasické notifikace dle vašeho nastavení, počasí, čas východu a západu slunce, ovládání hudby z telefonu, funkce Najít můj telefon, kalendář, detekce nehody, měření VO2 Max, regenerační asistent, věk podle kondice, jízda na kole (horském se skoky a jejich délkou), minuty intenzivní aktivity, pitný režim, …“Máme ještě pokračovat?“

NAVIGACE PO TRASE

Ocenili jsme možnost navigace po naplánované nebo po prošlé trase. Trasy je možno snadno naplánovat například pomocí aplikace mapy.cz a prostřednictvím Garmin Connect je přenést do hodinek. Nepočítejte však na displeji hodinek s mapovými podklady, ale pouze s naplánovanou nebo prošlou trasou. Při sledování aktivity není problém zadat funkci: Track back. V terénu můžete samozřejmě také ukládat své body, ke kterým vás hodinky dokážou zpět dovést. Hodinky vám pak naznačují křivku cesty a upozorňují při odbočení / změně směru / uražená vzdálenost nebo vzdálenost zbývající.

Uložená trasa - GARMIN INSTINCT® 2X SOLAR
Uložená trasa – GARMIN INSTINCT® 2X SOLAR

NA ZÁVĚR

Kdo nepotřebuje mapové podklady, barevný displej nebo kovové dýnko a má rád všechny standardní funkce Garmin, by měl být s hodinkami Garmin Instinct 2X Solar spokojený. Jsou odolné, jsou dostupné v několika edicích, velikostech a barvách. A jako u každých chytrých hodinek platí pravidlo, které opakují všichni horští vůdci a outdooroví nadšenci: „Naučte se svoje chytré hodinky používat!“

Hláška při sledování trasy - GARMIN INSTINCT® 2X SOLAR
Hláška při sledování trasy – GARMIN INSTINCT® 2X SOLAR

Další informace

Garmin-logo-2021Značka Garmin je přední výrobce GPS hodinek a náramků, automobilových a turistických navigací. Sportovní hodinky Garmin používají jak hobby, tak špičkoví sportovci.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: