RECENZE HODINEK: GARMIN INSTINCT 2 SOLAR TACTICAL EDITION – HODINKY ZN.: PROVEDU!

RECENZE HODINEK: GARMIN INSTINCT 2 SOLAR TACTICAL EDITION – HODINKY ZN.: PROVEDU!

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku GARMIN INSTINCT 2 SOLAR TACTICAL EDITION
Druh výbavy Hodinky
Materiál 1 Sklíčko: Power Glass™
Materiál 2 Pouzdro a rámeček: Vysokopevnostní polymer
Materiál 3 Řemínek: Silikon
Typ displeje Monochromatický, viditelný na přímém slunci, transflektivní MIP (memory-in-pixel)
Velikost displeje Displej se dvěma okny; 23 × 23 mm (0,9″ × 0,9″)
Rozlišení displeje 176 × 176 pixelů
Interní paměť 32 MB
Napájení USB + solární dobíjení
Druh baterie nebo AKU vlastní akumulátor
Počet akumulátorů nebo baterií 1
Konektivita BLUETOOTH®, ANT+®
Další funkce 1 Taktické a bezpečnostní funkce.
Další funkce 2 Splňuje vojenské standardy odolnosti MIL-STD-810
Další funkce 3 Příjem GPS / Glonass / Galileo signálů.
Další funkce 4 Celodenní monitoring zdravotních funkcí.
Další funkce 5 PODPORA SYSTÉMŮ NIGHT VISION
Další funkce 6 FUNKCE STEALTH MODE
Další funkce 7 FUNKCE KILL SWITCH
Infocena Řada Garmin Instinct 2 Solar od 10 990 Kč
Dodává Garmin Czech
Více info na www.garmin.com/cs-CZ/

Zaujalo mě

 • Solární dobíjení
 • Výdrž
 • Odolnost
 • Dobře čitelný displej
 • Sportovní funkce a platba GARMIN

Shrnutí recenze

Odolné. Funkce jako jiní nabušení bráškové. Dobíjecí sluncem, takže skoro bez nutnosti dobíjení kabelem. A v různých barevných variantách, takže si vybere výsadkář, vyhazovač, snajpr, horolezec, vodák, horolezec, ale i outdoorový metrosexuál či hipster.

PODROBNÝ POPIS

LÍBÍ SE MI

Původně vojenské hodinky, které splňují armádní standardy, ale umí víc než určit sever, případně vás vzbudit ráno na steč na bodáky. Svaly malinko připomínají hodinky CASIO G-Shock. Takže popořadě:

 • Outdoorový vzhled včetně dlouhého pásku, kovové spony a spousty barevných variant.
 • Opravdu funkční solární dobíjení, které při dostatečném slunečním záření úplně nahradí dobíjení kabelem.
 • Pokročilé sportovní funkce v podobě tréninkového zatížení, stavu tréninku, denních tréninkových doporučení, predikce výsledků aj.
 • Bezkontaktní placení.
 • Dvě velikosti strojku.
 • Mohlo by být lepší: Osobně bych doporučil, aby GARMIN „zamakal“ na zamykání tlačítek. Viz níže. To je asi jediné, co mě zatím napadá, jako negativní poznatek.
Celkový pohled na odolné hodinky GARMIN INSTINCT 2 SOLAR TACTICAL EDITION
Celkový pohled na odolné hodinky GARMIN INSTINCT 2 SOLAR TACTICAL EDITION

JAK VELKÁ JE RODINA HODINEK S DVOJKOU V NÁZVU?

Model Instinct 2 je dostupný ve verzi solární a bez solárního dobíjení. Nabízí dvě velikosti ciferníku – 40 a 45 mm. A v pěti „edicích“: Standarní, Camo, Tactical, Surf a DézlTM. A k tomu asi 20 barevných variant. A hmotnost? Pro gramaře uvádíme, že Instinct 2 váží úplně stejně jako předchozí generace – 52 gramů (SOLAR 53 g). Menší verze Instinct 2S váží 42 gramů (SOLAR opět o gram více).

Dýnko hodinek GARMIN INSTINCT 2 SOLAR TACTICAL EDITION
Dýnko hodinek GARMIN INSTINCT 2 SOLAR TACTICAL EDITION

TESTOVANÝ MODEL GARMIN INSTINCT 2 SOLAR V KOSTCE

Chytré, sportovně outdoorové GPS hodinky s vysokou odolností a sadou taktických funkcí. Při využití solárního nabíjení jsou hodinky v režimu chytrých hodinek energeticky soběstačné. Obsahuje Taktické a bezpečnostní funkce – viz níže v odstavci Další funkce pro specialisty. Solární modely s neomezenou výdrží v režimu smartwatch – Když je hodně sluníčka, jedná se o energeticky zcela soběstačné hodinky. A taky splňují vojenské standardy odolnosti MIL-STD-810. Všestranné sportovní a outdoorové funkce. Příjem GPS / Glonass / Galileo signálů. Celodenní monitoring zdravotních funkcí.

Testování při výstupu na Ortler 3905 - GARMIN INSTINCT 2 SOLAR TACTICAL EDITION
Testování při výstupu na Ortler 3905 – GARMIN INSTINCT 2 SOLAR TACTICAL EDITION

KOLIK TOHO VYDRŽÍ

Tyto odolné hodinky jsou vodotěsné do hloubky 100 metrů (a jsou odolné proti vysokým teplotám a nárazům). Navíc díky pouzdru z polymeru vyztuženého vlákny a chemicky zpevněnému sklu Corning® Gorilla® Glass odolnému proti poškrábání snesou i ty nejtvrdší podmínky. Z pohledu odolnosti splňují podmínky vojenské normy MIL-STD-810. Testovány byly opět v několika elementech: voda, země vzduch. Lezení, pádlování, VHT, chůze, běh a „urban life“ – placení hodinkami. Pouze při lezení spár jsem si hodinky nebral. Věřím a mám vyzkoušeno, že tělu by se nestalo nic, ale sklo už jsem u předchozích testovaných modelů ve skalách podřel. Zkrátka úder sklíčkem proti skále nedaly.

Když Vám dochází šťáva v hodinkách můžete přepnout na Úsporný režim - GARMIN INSTINCT 2 SOLAR TACTICAL EDITION
Když Vám dochází šťáva v hodinkách můžete přepnout na Úsporný režim – GARMIN INSTINCT 2 SOLAR TACTICAL EDITION

POHLED ZVENČÍ

Přední stranu pokrývá chemicky tvrzené sklo a pod ním se ukrývá transflektivní LCD MIP displej. Důležité u technologie MIP (memory in pixel) je, že pixely zůstávají „zmražené“ a nejsou tak energeticky náročné. A je výborně čitelný za všech okolností. To znamená i na přímém slunci. Čitelný byl i při použití polarizačních brýlí. Displej má velikost 0,9″ (2S má 0,79″) a rozlišení 176×176 pixelů (2S má 156×156 px). Hodinky mají podsvícení a aktivuje se tlačítkem LIGHT. Dokonce tento model nabízí i speciální podsvícení, které je určeno pro četní údajů z displeje při použití nočního vidění. Dýnko je odolné a obsahuje: Dobíjecí konektor, který se přesunul pod snímač tepové frekvence a snímač tepovky nové generace Elevate 4.

Design tlačítek na hodinkách GARMIN INSTINCT 2 SOLAR TACTICAL EDITION
Design tlačítek na hodinkách GARMIN INSTINCT 2 SOLAR TACTICAL EDITION

OVLÁDÁNÍ

Tlačítek je na těle hodinek celkem 5. Ovládání mi osobně přijde intuitivní. Většina tlačítek má zdvojené funkce, které jsou označeny na těle hodinek černým písmem a na skle bílou barvou. Nehledejte dotykové ovládání! Pouze ze začátku jsem mačkal tlačítko mimo, protože text je vůči tlačítkům posunutý a není na jejich střed. Chod tlačítek je příjemný a je doprovázen „docvaknutím“.
Co je však opakovaná slabina je zamykání tlačítek. To mi přijde opakovaně (i u jiných testovaných modelů GARMIN) jako nejslabší místo. Opakovaně se mi hodinky (zvláště při lezení nebo VHT výstupu) odemykaly nebo zapínaly různé funkce. Nebo ještě hůř. Vypínaly se.

Testování na skalách - GARMIN INSTINCT 2 SOLAR TACTICAL EDITION
Testování na skalách – GARMIN INSTINCT 2 SOLAR TACTICAL EDITION

ŘEMÍNEK

Silikonový řemínek je fixovaný zkrátka napevno. A tím je zaručena pevnost. Rozpětí řemínku je poměrně velké. A dírky jsou téměř po celé délce řemínku. Takže je možno hodinky fixovat na malou i velkou ruku, popruh batohu nebo i třeba plovací vestu apod. Řemínek je příjemný, jemně odstupňovaný a tělo i řemínek na ruce sedí tak, že nevzniká žádná dutina a hodinky obepínají celou ruku. Volný konec řemínku lze zajistit dvěma poutky.

Jednoduchá mapa při navigaci po prošlé trase - GARMIN INSTINCT 2 SOLAR TACTICAL EDITION
Jednoduchá mapa při navigaci po prošlé trase – GARMIN INSTINCT 2 SOLAR TACTICAL EDITION

ÚVODNÍ OBRAZOVKA NEBOLI CIFERNÍK

Tak tu si můžete nastavit a „tunit“ podle libosti tak, jak vám vyhovuje. Když vám nestačí nabídka uložená v hodinkách, můžete vybírat v aplikaci Connect IQ. Dále si můžete i poladit údaje, které chcete mít na úvodní obrazovce. Já zvolil nadm. výšku, výdrž, tlak, čas, datum, rychlost a čas pohybu.

Vybranou aktivitu je možno přidat mezi oblíbené položky - GARMIN INSTINCT 2 SOLAR TACTICAL EDITION
Vybranou aktivitu je možno přidat mezi oblíbené položky – GARMIN INSTINCT 2 SOLAR TACTICAL EDITION

OVLÁDACÍ PRVKY

Jedná se o rychlí přístup k důležitým funkcím hodinek na jedno zmáčknutí tlačítka (toho, které je označeno LIGHT). Zde se vám objeví to, co si tam nastavíte. Třeba platbu hodinkami, okamžité Uložení polohy, Uzamykání tlačítek, Přístup k hudbě, Budíky, Časovače, Párování s telefonem a třeba i funkce Nerušit či Úspora energie.

Při delším stisku tlačítka CTRL se objeví základní ovládací prvky - GARMIN INSTINCT 2 SOLAR TACTICAL EDITION
Při delším stisku tlačítka CTRL se objeví základní ovládací prvky – GARMIN INSTINCT 2 SOLAR TACTICAL EDITION

NAVIGACE – Z POHLEDU HORSKÉHO VŮDCE

Za mě je u takových hodinek nejdůležitější funkcí navigace. Proto si takové hodinky vlastně pořizuji. Jinak můžu mít na ruce jakékoliv jiné třeba natahovací hodinky s ručičkama a datumovkou. Doporučuji si před výpravou všechny způsoby navigace vyzkoušet, a to klidně okolo domu: Nechat se sledovat, Vytvořit si Projekt. TB, Track back po prošlé trase během aktivity, Projít prošlé trasy, Navigovat k uloženým bodům atd. U modelu Garmin Instinct 2 nepočítejte s mapovými podklady, ale pouze s monochromatickým displejem a trasou ve formě přerušované čáry. Začátek, body po trase a cíl je označen symboly. Vy jste malá šipečka na nebo mino trasu. Tuto „schématickou“ mapku můžete během pohybu „zoomovat + i -, nebo se pohybovat na displeji do 4 stran.

Jednoduchá mapa při navigaci po prošlé trase - GARMIN INSTINCT 2 SOLAR TACTICAL EDITION
Jednoduchá mapa při navigaci po prošlé trase – GARMIN INSTINCT 2 SOLAR TACTICAL EDITION

DALŠÍ FUNKCE PRO SPECIALISTY

NOČNÍ VIDĚNÍ – Podsvícení displeje má u modelu Tactical navíc velmi nízkou úroveň podsvícení, která je viditelná v brýlích pro noční vidění a neoslňuje uživatele. Komentář SO.CZ: S hodinkami tedy nepřítele neoslníte, ale svoji práci odvedou!

FUNKCE STEALTH MODE – Režim utajení deaktivuje ukládání a sdílení pozice GPS a vypíná bezdrátovou komunikaci a možnosti připojení pro zachování maximální diskrétnosti. Komentář SO.CZ: I s těmito hodinkami můžete být diskrétní!

SOUŘADNICE VE DVOU FORMÁTECH – Duální zobrazení GPS souřadnic umožňuje současně pracovat se zeměpisnými a MGRS souřadnicemi pro práci s mapou a vzájemnou komunikaci. Komentář SO.CZ: Teď ještě vědět, co je to ten MGRS formát, že? Uvádíme pro Vás definici dle wikipedie: MGRS (z angl. Military Grid Reference System) je systém geografických souřadnic užívaný v Severoatlantické alianci (NATO). Vychází z transverzálního Mercatorova systému souřadnic a pokrývá celý povrch Země.

FUNKCE KILL SWITCH – Bezpečnostní funkce umožňuje v případě ohrožení použít speciální kombinaci kláves a vymazat všechna uživatelská data v paměti. Komentář SO.CZ: To my máme v hlavě stejně i bez nutnosti použít speciální kombinaci kláves!

FUNKCE JUMPMASTER – Pomáhá při výpočtu bodu výsadku z velkých výšek a s nasměrováním k cíli po seskoku podle vojenských postupů. Komentář SO.CZ: Neznáme vojenské postupy, takže jsme tuto funkci netestovali!

TAKTICKÁ AKTIVITA – Sledujte hodnoty času, tempa, denní doby, nadmořské výšky a současně informace o aktuální pozici v obou formátech souřadnic. Komentář SO.CZ: Když hodinky šlapou tak, jak mají, jedná se spíše o tiktaktické aktivity?

Alternativní časové zóny jsou přístupné po stisknutí tlačítka SET - GARMIN INSTINCT 2 SOLAR TACTICAL EDITION
Alternativní časové zóny jsou přístupné po stisknutí tlačítka SET – GARMIN INSTINCT 2 SOLAR TACTICAL EDITION

VÝDRŽ

Můžete se orientačně kouknout do tabulky či přehledu na stránkách garmin.cz. Uváděná výdrž je ohromující a určitě se Garmin posunul hodně daleko. Stejně tak daleko, jak s těmito hodinkami dojdete nebo dojedete. Přesto spotřeba energie závisí na tom, co všechno vám na nich běží. Testoval jsem i dobíjení čistě ze slunce během opravdu slunečného dne a hodinek umístěných na místě (ne při aktivitě na zápěstí) a podařilo se mi prodloužit za 4 hodiny dobíjení výdrž o 3 dny … Pro opravdu kvalitní dobíjení sluncem je potřeba to Slunce mít. Dobíjení při nošení na zápěstí oproti dobíjení energie výrazně méně účinné.

Testování na zubech a drápech CATS PROOF - GARMIN INSTINCT 2 SOLAR TACTICAL EDITION
Testování na zubech a drápech CATS PROOF – GARMIN INSTINCT 2 SOLAR TACTICAL EDITION

ENERGIE ZE SLUNCE

Pokud se dostanete na příjem světla alespoň 50 000 luxů po dobu 3 hodin denně, nemusíte hodinky vůbec dobíjet. Jsou to první chytré hodinky od Garminu, které toto dokážou. Intenzitu slunečního záření můžete sledovat přímo na hodinkách za posledních 6 hodin nebo přehledně za posledních 7 dní.

SENZORY

Hodinky nabízejí nový optický snímač tepové frekvence (Elevate 4), který je schopný snímat tep ve vodě. Hodinky opticky měří také okysličení krve. Osobně se byl stále nedokysličený a beru údaje orientačně. Samozřejmostí je tříosý akcelerometr a gyroskop, barometr, teploměr a kompas.

Aktuální nadmořská výška a pohodová tepovka - GARMIN INSTINCT 2 SOLAR TACTICAL EDITION
Aktuální nadmořská výška a pohodová tepovka – GARMIN INSTINCT 2 SOLAR TACTICAL EDITION

ZÁBAVA

U solární verze Instinct 2 přibylo bezkontaktní placení. Zůstaly klasické notifikace dle vašeho nastavení, počasí, čas východu a západu slunce, ovládání hudby z telefonu, funkce Najít můj telefon, kalendář, detekce nehody, měření VO2 Max, regenerační asistent, věk podle kondice, jízda na kole (horském se skoky a jejich délkou), minuty intenzivní aktivity, pitný režim, …“Máme ještě pokračovat?“
Takže nám z toho vychází, že ve sportovních funkcích je model Instinct 2 smělým konkurentem modelu Garmin Fenix 6 nebo i 7.

NAVIGACE PO TRASE

Ocenili jsme možnost navigace po naplánované nebo po prošlé trase. Trasy je možno snadno naplánovat například pomocí aplikace mapy.cz a prostřednictvím Garmin Connect je přenést do hodinek. Nepočítejte však na displeji hodinek s mapovými podklady, ale pouze s naplánovanou nebo prošlou trasou. Při sledování aktivity není problém zadat funkci: Track back. V terénu můžete samozřejmě také ukládat své body, ke kterým vás hodinky dokážou zpět dovést. Hodinky vám pak naznačují křivku cesty a upozorňují při odbočení / změně směru / uražená vzdálenost nebo vzdálenost zbývající.

NA ZÁVĚR

Kdo nepotřebuje mapové podklady, barevný displej nebo kovové dýnko a má rád všechny standardní funkce Garmin, by měl být s hodinkami Garmin Instinct 2 Solar spokojený. Jsou odolné, jsou dostupné v několika edicích, velikostech a barvách. A jako u každých chytrých hodinek platí pravidlo, které opakují všichni horští vůdci a outdooroví nadšenci: „Naučte se svoje chytré hodinky používat!“

Během sledování aktivity je možno přecházet mezi okny - GARMIN INSTINCT 2 SOLAR TACTICAL EDITION
Během sledování aktivity je možno přecházet mezi okny – GARMIN INSTINCT 2 SOLAR TACTICAL EDITION

Další informace

Garmin-logo-2021Značka Garmin je přední výrobce GPS hodinek a náramků, automobilových a turistických navigací. Sportovní hodinky Garmin používají jak hobby, tak špičkoví sportovci.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Kamil

No nevím, na zápěstí bez aktivity, gps s připojeným telefonem je úbytek baterie 5% denně.
A to jsem venku 16 hodin.

mc_boris

Mám Instinct 2 ve verzi solární i bez. Bohužel, u solární verze je vidět hůře na displej, a to o dost. Takže, dát přednost peněžence a běžně neúčinnému dobíjení ze slunce nebo dát přednost dobře čitelným údajům na displeji?

Petr
mc_boris:

Zajímavé. O tomto problému jsem dosud nikde nečetl. A6 tedy na Safírová sklíčka, ale to v tomto případě neplatí.

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: