RECENZE HODINEK: GARMIN FÉNIX 7X SOLAR – CHYTRÉ SLUNEČNÍ HODINY

RECENZE HODINEK: GARMIN FÉNIX 7X SOLAR – CHYTRÉ SLUNEČNÍ HODINY

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku GARMIN FÉNIX 7X SOLAR
Druh výbavy Hodinky
Hmotnost 96 g
Typ displeje Transflektivní MIP
Velikost displeje Velký barevný displej s úhlopříčkou 1,4"
Interní paměť Testovaná verze 16 GB
Senzory snímač tepu, akcelerometr, barometr, gyroskop, kompas, pulzní oxymetr, teploměr i výškoměr
Napájení USB + solární dobíjení
Druh baterie nebo AKU vlastní akumulátor
Šířka 51 mm
Výška 51 mm
Hloubka 14.9 mm
Další funkce 1 Optické měření srdečního tepu a okysličení krve ze zápěstí (měří tep i pod vodou při plavání)
Další funkce 2 Přehrávání hudby s možností uložení skladeb, podpora offline přehrávání Spotify a Deezer
Další funkce 3 3osý kompas, gyroskop, barometrický výškoměr, akcelerometr, teploměr
Další funkce 4 Vylepšený GPS přijímač
Výbava 1 Vodotěsné provedení do 10 ATM
Výbava 2 Chytré funkce s Android telefony: příchozí volání, SMS, notifikace, ovládání hudby, počasí
Výbava 3 Solární dobíjení
Výbava 4 Automatické rozpoznání nehody s možností odeslání nouzové zprávy
Výbava 5 Bezkontaktní platby Garmin Pay
Infocena 21 990 Kč
Dodává Garmin Czech
Více info na www.garmin.com/cs-CZ/

Zaujalo mě

  • Solární dobíjení
  • Výdrž
  • Dotykový display
  • Svítilna
  • Rozšířené nastavení přes Garmin Connect

Shrnutí recenze

Recenze a představení outdoorových hodinek pohledem horského vůdce během testování na skialpech, na vodě, běhání a při lezení. Co nejvíce potřebuje horský vůdce během výkonu své profese? Určitě to musí být výdrž, navigace, kompas a výškoměr. A toho všeho mají hodinky Garmin Fénix 7X SOLAR vrchovatě. Je však něco, co mi na nich chybí?

PODROBNÝ POPIS

TESTOVANÝ MODEL GARMIN FÉNIX 7X SOLAR V KOSTCE

Jedná se o 96 gramů vážící mašinu s průměrem těla 51 mm a displejem o velikosti úctyhodných 1.4 palce. Osobně mi to nevadí. Ani velikost a ani hmotnost. Zápěstí mám širší a ruce snad dostatečně silné. Dokonce jsem se přistihl, že bych uvítal i delší řemínek. Na první pohled robustní hodinky, kde převládá kov. Za mě spíše outdoorový design, který mi však vyhovuje.

Hodinky GARMIN FÉNIX 7X SOLAR byly pomocníkem na kterého jsem spoléhal při skialpové expedici na Island
Hodinky GARMIN FÉNIX 7X SOLAR byly pomocníkem na kterého jsem spoléhal při skialpové expedici na Island

POHLED ZVENČÍ

Displej je čitelný na přímém slunci, transflektivní MIP, neustále viditelný a testováno na sněhu, vodě a na skalách. Tělo hodinek je masivní a vypadá, že odolá všem outdoorovým nástrahám, což se také během testování potvrdilo. Na těle naleznete 5 tlačítek. Tlačítko START / STOP je ještě extra vystouplé, ale zároveň zapuštěné do dvou „kolejnic“, které by měly zabraňovat zapínání pauzy během tréninku či aktivity.

Vybrat si můžete z několika ciferníku, barev a informačních polí dle potřeb - GARMIN FÉNIX 7X SOLAR
Vybrat si můžete z několika ciferníku, barev a informačních polí dle potřeb – GARMIN FÉNIX 7X SOLAR

CO SE MI LÍBÍ

Výdrž baterie byla i u modelu Garmin Fénix 6X PRO excelentní, ale se solárním dobíjením se všechno dostává na další úroveň. Hodinky zvládly 10denní skialpování na Islandu se sledováním túr bez dobíjení ze sítě!

Super je LED svítilna. Za mě opravdu užitečná vychytávka, kterou jsem si velice oblíbil. A budu o ni ještě psát.

Dotykový displej jsem vzal na milost, ale pořád preferuji ovládání tlačítky. Protože hodně činností při výkonu povolání horského vůdce se děje s rukavicemi – lyže, ledy, ledovec nebo i via ferraty.

Hodinky dostaly nový GPS chipset, který je schopný přijímat signál na více frekvencích ze všech dostupných satelitů najednou. Tím se zvýšila přesnost.

Nový snímač tepové frekvence je ještě přesnější a méně selhává.

Kompletní přehled o túře na zápěstí - GARMIN FÉNIX 7X SOLAR
Kompletní přehled o túře na zápěstí – GARMIN FÉNIX 7X SOLAR

ŘEMÍNEK

Hodinky se na ruku připevňují standardně silikonovým řemínkem se systémem QuickFit díky kterému můžete řemínky libovolně a rychle měnit. Nabídka řemínků je široká. Odstupňování je jemné a reaguje tak na vaše potřeby nebo preference.

Sledování výstupu s GARMIN FÉNIX 7X SOLAR na islandský Matterhorn
Sledování výstupu s GARMIN FÉNIX 7X SOLAR na islandský Matterhorn

S DOTYKÁČEM, ALE STÁLE BEZ VOLÁNÍ A SMS

Ovládání hodinek je u modelu Garmin Fénix 7X SOLAR nejenom tlačítky, ale i dotykovým displejem. Což je posun oproti posledně testovaným hodinkám Garmin Fénix 6X PRO. Ovládání je velice intuitivní, a i bez návodu ho zvládnete během pár chvilek. Pouze některé pojmy, které na vás vyskočí z hodinek (např. Sledovat mě, Projekt. TB, Stav tréninku, poskytovatel hudby apod.) jsem si musel najít v intuitivním českém návodu na stránkách Garminu. Z hodinek si nezavoláte a nemůžete přes něj vyřídit tel. hovor. Pouze vám přijde anotace o SMS nebo volání. Hovor můžete přijmout, ale mluvit musíte do telefonu. Odpovědět na SMS můžete, ale pouze přednastavenými nebo upravenými zprávami. Tady se oproti předchůdcům nezměnilo nic. Musíme si počkat na řadu s pořadovým číslem 8?

Skvěle sloužily hodinky GARMIN FÉNIX 7X SOLAR během záznamu pádlování z Malé skály do Mělníka
Skvěle sloužily hodinky GARMIN FÉNIX 7X SOLAR během záznamu pádlování z Malé skály do Mělníka

ÚVODNÍ OBRAZOVKA NEBOLI CIFERNÍK

Tak tu si můžete nastavit a „tunit“ podle libosti tak, jak vám vyhovuje. Když vám nestačí nabídka uložená v hodinkách, můžete vybírat v aplikaci Connect IQ. Dále si můžete i poladit údaje, které chcete mít na úvodní obrazovce. Já zvolil: nadm. výšku, výdrž – stav baterie, oznámení, čas, datum, počet kroků a srdeční tep.

Záznam poslední aktivity - GARMIN FÉNIX 7X SOLAR
Záznam poslední aktivity – GARMIN FÉNIX 7X SOLAR

OVLÁDACÍ PRVKY

Jedná se o rychlí přístup k důležitým funkcím hodinek na jedno zmáčknutí tlačítka (toho, které je označeno LIGHT). Zde se vám objeví to, co si tam nastavíte. Třeba Platbu hodinkami, Okamžité uložení polohy, Uzamykání tlačítek, Spárování s InReach Mini, Přístup k hudbě, Budíky, Časovače, Párování s telefonem a třeba i funkce Nerušit či Úspora energie. Nově i přepnutí na „ruční“ svítilnu.

Ovládací prvky - GARMIN FÉNIX 7X SOLAR
Ovládací prvky – GARMIN FÉNIX 7X SOLAR

OVLÁDÁNÍ POUZE DOTYKOVĚ?

Hodinky Garmin Fenix 7X SOLAR je nutno ovládat kombinací tlačítek a „dotykáče“, protože některé funkce nebo vstupy do menu nelze provést pouze dotykem. Pomocí tlačítek si můžete třeba otevřít výběr sportovních aktivit, zkratky a nastavení. A všechny tyto akce se nedají nijak vyřešit pouze pomocí dotyku obrazovky. Pohyb prstů do stran nebo dlouhé podržení nedělá nic a určitě se přistihnete, že to budete podvědomě zkoušet! Dvojklik, trojklik…apod. Nic. Takhle to u Garminu zatím nefunguje, ale asi to přijde.

Záznam poslední aktivity - GARMIN FÉNIX 7X SOLAR
Záznam poslední aktivity – GARMIN FÉNIX 7X SOLAR

NAVIGACE – Z POHLEDU HORSKÉHO VŮDCE

Za mě je u takových hodinek nejdůležitější funkcí navigace. Proto si takové hodinky vlastně pořizuji. Jinak můžu mít na ruce jakékoliv jiné třeba natahovací hodinky s ručičkama a datumovkou. Tohle Garmin Fenix 7X SOLAR umí dobře. Doporučuji si před výpravou všechny způsoby navigace vyzkoušet, a to klidně okolo domu: Navigovat podle mapy, Nechat se sledovat, Vytvořit si Projekt. TB, Vyhledat body zájmu v okolí, Projít prošlé trasy, Navigovat k uloženým bodům atd.

Uložit polohu je dílem několika vteřin - GARMIN FÉNIX 7X SOLAR
Uložit polohu je dílem několika vteřin – GARMIN FÉNIX 7X SOLAR

SVÍTILNA PO RUCE – NA RUCE

Testovaný model 7X má LED svítilnu. Výkon a svítivost mě příjemně překvapil a stal se velmi využívanou funkcí. Vybrat si můžete ze čtyř intenzit bílého světla nebo jednu intenzitu červeného. Ta svítí zhruba stejnou intenzitou jako druhý stupeň bílého světla. Je možno využít pro její aktivaci rychlou „klávesovou“ zkratku – třeba defaultně nastavený dvojklik tlačítka LIGHT. Super rychlé, super praktické. Stejně rychle i světlo vypnete!

LED světlo na hodinkách GARMIN FÉNIX 7X SOLAR
LED světlo na hodinkách GARMIN FÉNIX 7X SOLAR

VÝDRŽ

Můžete se orientačně kouknout do tabulky či přehledu na stránkách garmin.cz. Uváděná výdrž je ohromující a určitě se Garmin posunul hodně daleko. Stejně tak daleko, jak s těmito hodinkami dojdete nebo dojedete. Přesto spotřeba energie závisí na tom, co všechno vám na nich běží. Třeba MP3 přehrávač, Navigace, Wi-Fi, Bluetooth a ANT+ si vezme svůj díl energie. Počítejte s tím. Jinak když jsem měl na skialpové túře zapnutou pouze navigaci nebo funkci Expedice, výdrž se počítala v desítkách hodin, a to je opravdu slušný výsledek. A na skialpové expedici na Islandu hodinky běžely celých 10 dní bez nutnosti dobíjení ze sítě!

Sledování intenzity slunečního záření - GARMIN FÉNIX 7X SOLAR
Sledování intenzity slunečního záření – GARMIN FÉNIX 7X SOLAR

ENERGIE ZE SLUNCE

Pokud chcete prodloužit výdrž baterie při běžném používání, měli byste zařízení vystavit alespoň na 3 hodiny světlu o intenzitě 50 000 luxů. Na  to vám však osvětlení v kanceláři stačit rozhodně nebude. Pokud chcete prodloužit režim GPS, musí být hodinky vystaveny stejné intenzitě po celou dobu aktivity. Jestliže je zataženo, intenzita slunečního svitu je cca 3000 luxů, avšak během slunečného dne může být intenzita i 100 000 luxů. Intenzitu slunečního záření můžete sledovat přímo na hodinkách za posledních 6 hodin nebo přehledně za posledních 7 dní.

SENZORY

Hodinky nabízejí nový optický snímač tepové frekvence (Elevate 4), který je schopný snímat tep ve vodě. Hodinky opticky měří také okysličení krve. Osobně se byl stále nedokysličený a beru údaje orientačně. Samozřejmostí je tříosý akcelerometr a gyroskop, barometr, teploměr a kompas. Hodinky mají voděodolnost dostačujících 10 ATM, a navíc hodinky splňují odolností vojenský standard MIL-STD-810G.

Přehledně a na jednom místě - GARMIN FÉNIX 7X SOLAR
Přehledně a na jednom místě – GARMIN FÉNIX 7X SOLAR

ZÁBAVA

Testovaná verze Garmin Fénix 7X SOLAR nabízí 16 GB úložiště (což je polovina ve srovnání s modelem Garmin Fénix 6X PRO, větší paměť mají sedmičkové modely se safírovým sklíčkem – 32 GB) pro vaše aplikace, ale hlavně pro hudbu. Ta se do hodinek nahrává skrze Garmin Express na vašem notebooku. Vyzkoušel jsem i spárování se sluchátky a šlo to velmi snadno (bezdrátová sluchátka LAMAX). Hodinky zvládnou i streamovací služby. Garminy nabízejí i předinstalovanou aplikaci Spotify (pozn. pouze jako PREMIUM) pomocí které, (po stažení) můžete poslouchat své uložené playlisty i offline. Výhodou je i ovládání hudby z telefonu. Telefon si tedy můžete strčit do kapsy, batohu nebo do pouzdra na paži a hudbu pohodlně ovládat ze zápěstí. Ovládání muziky z telefonu pomocí hodinek šlo opravdu jednoduše. Pouze není možno nebo mě osobně nešlo přecházet mezi alby. A v aplikaci Garmin Connect můžete po připojení konfigurovat vzhled hodinek, veškeré widgety, datová pole, oblíbené sportovní aktivity aj.

Anotace z kalendáře, SMS, Fb a Ovládání hudby na hodinkách GARMIN FÉNIX 7X SOLAR
Anotace z kalendáře, SMS, Fb a Ovládání hudby na hodinkách GARMIN FÉNIX 7X SOLAR

ZAJÍMAVÉ FUNKCE – FUNKCE CLIMBPRO

Funkce ClimbPro poskytuje podrobné informace a statistiky o výškovém profilu naplánované trasy. Funkce rozdělí trasu na jednotlivá stoupání a u každého z nich poskytne v reálném čase podrobné informace, včetně zbývajících metrů do vrcholu kopce.

LYŽOVÁNÍ A SKIALPINISMUS

Podrobné měření a vyhodnocení běžeckého, sjezdového lyžování, a dokonce i skialpinismu nebo chůze na sněžnicích. Automatické vypínání stopek na lanovce, statistiky nastoupaných a naklesaných metrů a mnohem, mnohem více. Mě osobně nejvíce zajímal skialpinismus, který se na hodinkách jmenuje Lyžování mimo sjezdovky. Po zapnutí je nutné pouze nastavit počáteční režim Stoupání či Klesání.  A pak sledovat svoji aktivitu na přednastavených nebo upravených informačních obrazovkách: poloha, nadmořská výška, tempo, směr, mapa atd. Aktivitu můžete „pauznout“ nebo uložit nebo také vybrat si položku „Vrátit se zpět“. Uložit nebo obnovit později. Vše se pak po spárování s telefonem přenese do Garmin Connect app.

FUNKCE RACE PREDICTOR

Tato funkce vám na základě historie běhů a celkové kondice poskytne odhad, jaké by mohlo být vaše tempo pro vzdálenost, kterou chcete uběhnout. Data o trendech vám ukážou vliv tréninku v průběhu času.

FUNKCE PACEPRO™

Jedinečná funkce PacePro umožňuje vytvořit plán běžeckého tempa s ohledem na výškový profil trasy. Plán tempa je skvělá pomůcka, která pomáhá dosáhnout plánovaný cílový čas.

JAK VELKÁ JE RODINA HODINEK SE SEDMIČKOU V NÁZVU?

Modely se stříbrnou lunetou jsou z oceli a mají standardní sklo Gorilla Glass. Verze s černou lunetou (PVD úprava) jsou se solárním akumulátorem a opatřeny jsou sklíčkem Power Glass™. Hodinky se safírovým sklem používají multifrekvenční příjem GPS. Všechny varianty se safírovým sklem mají automaticky solární dobíjení. Garmin Fenix 7X mají jako jediný model LED svítilnu. Všechny varianty a modely mají dotykový displej! Přesto zůstává ovládání tlačítky a dotykové ovládání lze deaktivovat.

Testovací podmínky pro GARMIN FÉNIX 7X SOLAR ideální
Testovací podmínky pro GARMIN FÉNIX 7X SOLAR ideální

NA ZÁVĚR

Osobně jsem z hodinek Garmin Fénix 7X SOLAR nadšený, a to i přesto, že jsem stále zastáncem mapy a kompasu při orientaci na horách a v divočině. Dostala mě neuvěřitelná výdrž a vyspělá navigace. V civilu se mi líbily anotace na SMS, volání, Instagram, WP a FB. Dále i propojení s kalendářem a ovládání muziky. Osobně bych ještě spíše zjednodušil navigaci a hlavně import prošlých tras do hodinek tak, abych mohl rychle a efektivně plánovat túry a připravovat se na ně. A taky bych ještě ocenil neprůstřelnější zamykání tlačítek tak, aby se nedaly tak lehce odemknout při lezení, práci s cepínem nebo při pádlování. Tedy při aktivitách, kde se hodně ohýbá zápěstí. Recenze modelu Garmin Fénix 6X PRO pro porovnání.

Záznam poslední aktivity - GARMIN FÉNIX 7X SOLAR
Záznam poslední aktivity – GARMIN FÉNIX 7X SOLAR

Další informace

Garmin-logo-2021Značka Garmin je přední výrobce GPS hodinek a náramků, automobilových a turistických navigací. Sportovní hodinky Garmin používají jak hobby, tak špičkoví sportovci.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: