Recenze hodinek: Garmin Fenix 6X PRO

Recenze hodinek: Garmin Fenix 6X PRO

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Garmin Fenix 6X PRO
Druh výbavy Hodinky
Hmotnost 93 g
Typ displeje Velký barevný displej s úhlopříčkou 1,4"
Interní paměť 32 GB
Další funkce 1 Optické měření srdečního tepu a okysličení krve ze zápěstí (měří tep i pod vodou při plavání)
Další funkce 2 Přehrávání hudby s možností uložení až 2 000 skladeb, podpora offline přehrávání Spotify a Deezer
Další funkce 3 3osý kompas, gyroskop, barometrický výškoměr, akcelerometr, teploměr
Další funkce 4 Extrémně dlouhá výdrž baterie: až 10 hod. (GPS +hudba), až 36 hod. (GPS), až 72 hod. (GPS battery save), až 28 dnů (GPS Expedition), až 14 dnů (smartwatch), až 48 dní (battery save)
Výbava 1 Vodotěsné provedení do 10 ATM
Výbava 2 Chytré funkce s Android telefony: příchozí volání, SMS, notifikace, ovládání hudby, počasí
Výbava 3 Automatické rozpoznání nehody s možností odeslání nouzové zprávy
Výbava 4 Bezkontaktní platby Garmin Pay
Infocena 17 990 Kč
Dodává Garmin Czech
Více info na www.garmin.com/cs-CZ/

Zaujalo mě

  • Výdrž
  • Mapy
  • Odolná konstrukce
  • Navigace
  • Konektivita a propojení se sluchátky a satelitním komunikátorem GARMIN inReach Mini

Shrnutí recenze

Recenze a představení outdoorových hodinek pohledem horského vůdce během testování v Alpách. Co nejvíce potřebuje horský vůdce během výkonu své profese? Určitě to musí být výdrž, navigace, kompas a výškoměr. A tohle všeho mají hodinky Garmin Fenix 6X PRO vrchovatě. I když i něco by se z pohledu outdoorového uživatele alá profesionální horský vůdce mohlo zlepšit či změnit.

PODROBNÝ POPIS

V kostce

93 gramů vážící mašina s průměrem těla 51 mm a displejem o velikosti úctyhodných 1.4 palce. Osobně mi to nevadí. Zápěstí mám širší a ruce snad dostatečně silné. Dokonce jsem se přistihl, že bych uvítal i delší řemínek. Na první pohled robustní hodinky, kde převládá kov. Za mě parádní spíše outdoorový design, který asi neurazí ani ve společnosti.

Ideální podmínky na testování navigace v hodinkách Garmin Fenix 6X PRO
Ideální podmínky na testování navigace v hodinkách Garmin Fenix 6X PRO

Pohled zvenčí

Displej je transflektivní LCD, který se vyznačuje vysokou čitelností i na přímém slunci a to stále i s nízkou spotřebou. Sklíčko může být v levnější variantě s minerálním sklem s úpravou Corning Gorilla Glass 3, v dražší se safírovým sklíčkem a v nejdražší se solárním. Každé má svoje. Já testoval minerál, který se oproti safíru méně leskne a je tedy čitelnější.

Dobře čitelný displej na hodinkách Garmin Fenix 6X PRO
Dobře čitelný displej na hodinkách Garmin Fenix 6X PRO

Řemínek

Hodinky se na ruku připevňují standardně silikonovým řemínkem se systémem QuickFit, díky kterému můžete řemínky libovolně a rychle měnit. Nabídka řemínků je široká. Řemínek byl příjemný a přesto, že hodinky váží 93 gramů, nebyl problém s dlouhodobým nošením.

Aktivita LEZENÍ a její měření hodinkami Garmin Fenix 6X PRO
Aktivita LEZENÍ a její měření hodinkami Garmin Fenix 6X PRO

Bez dotykáče, volání a SMS

Ovládání hodinek je pouze tlačítky, a to mi osobně naprosto vyhovuje. Při lezení, pohybu na horách nebo i při pádlování je tento typ ovládání mnohem jednodušší, a to i za deště, ve i pod vodou, v mrazu, a hlavně v rukavicích. Ovládání je velice intuitivní, a i bez návodu ho zvládnete během pár chvilek. Pouze některé pojmy, které na vás vyskočí z hodinek (např. Sledovat mě, Projekt. TB, Stav tréninku, poskytovatel hudby apod.) jsem si musel najít v intuitivním českém návodu na stránkách Garminu. Z hodinek si nezavoláte a nemůžete přes něj vyřídit tel. hovor. Pouze vám přijde anotace o SMS nebo volání. Hovor můžete přijmout, ale mluvit musíte do telefonu nebo do Bluetooth sluchátek. Odpovědět na SMS můžete, ale pouze přednastavenými nebo upravenými zprávami (zatím jen u Android telefonů).

Mapa na hodinkách Garmin Fenix 6X PRO
Mapa na hodinkách Garmin Fenix 6X PRO

Úvodní obrazovka neboli ciferník

Tak tu si můžete nastavit a „tunit“ podle libosti tak, jak vám vyhovuje. Když vám nestačí nabídka uložená v hodinkách, můžete vybírat v aplikaci Connect IQ. Dále si můžete i poladit údaje, které chcete mít na úvodní obrazovce. Já zvolil nadm. výšku, výdrž, tlak, čas, datum, rychlost a čas pohybu.

Základní obrazovku je možno modifikovat a přizpůsobovat potřebám uživatele - Garmin Fenix 6X PRO
Základní obrazovku je možno modifikovat a přizpůsobovat potřebám uživatele – Garmin Fenix 6X PRO

Ovládací prvky

Jak jsem už zmínil v úvodu, hodinky se ovládají pomocí tlačítek. A na těle hodinek jich najdete celkem pět. Tlačítko LIGHT: Jedná se o rychlý přístup k důležitým funkcím hodinek na jedno zmáčknutí tlačítka. Zde se vám objeví to, co si tam nastavíte. Třeba platbu hodinkami, okamžité uložení polohy, Uzamykání tlačítek, Spárování s InReach Mini, přístup k hudbě, Budíky, Časovače, Párování s telefonem a třeba i funkce nerušit či Úspora energie. Tlačítko UP-MENU umožňuje přístup do rozšířeného menu, kde máte přístup k muzice, kompasu, anotacím, stav tréninku, teplotě, atd. I tuto stránku si můžete upravovat a zvolit si ty položky, které vám vyhovují a které chcete mít „po ruce“. Tlačítko DOWN po krátkém stisknutí nabízí přístup do rozšířeného menu, ale v opačném pořadí, než je tomu při použití tlačítka UP-MENU. Při dlouhém stisku je defaultně nastavený přístup k hudbě a ovladači přehrávání (hudba se dá přehrávat pouze do spárovaných sluchátek nebo zařízení pomocí technologie Bluetooth). Tlačítko BACK-LAP jak už název napovídá slouží ke krokům zpět při pohybu v menu hodinek. Poslední tlačítko, které je bez označení, ale je zvýrazněno červeným proužkem slouží k rychlé aktivaci aktivit nebo přepínání kurzorů při pohybu v mapě. Další funkce tohoto tlačítka jsou intuitivní a vždy na displeji označené.

Rychlé volby na hodinkách Garmin Fenix 6X PRO
Rychlé volby na hodinkách Garmin Fenix 6X PRO

Navigace – Z pohledu horského vůdce

Za mě je u takových hodinek nejdůležitější funkcí navigace. Proto si takové hodinky vlastně pořizuji. Jinak můžu mít na ruce jakékoliv jiné třeba natahovací hodinky s ručičkama a datumovkou. Tohle Garmin Fenix 6X PRO umí dobře. Pouze přenos prošlých tras z jiných zařízení jako jsou telefon nebo PC chce cvik a nejlépe se poradit na fórech nebo v manuálu na stránkách Garminu. Doporučuji si před výpravou všechny způsoby navigace vyzkoušet, a to klidně okolo domu: Navigovat podle mapy, Nechat se sledovat, Vytvořit si Projekt. TB, Vyhledat body zájmu v okolí, Projít prošlé trasy, navigovat k uloženým bodům atd. Zajímavou možností je snadné plánování tras v mobilu pomocí aplikace Mapy.cz.

Funkce EXPEDICE, která snímá polohu jednou za hodinu nebo podle uživatele a šetří tak energii - Garmin Fenix 6X PRO
Funkce EXPEDICE, která snímá polohu jednou za hodinu nebo podle uživatele a šetří tak energii – Garmin Fenix 6X PRO

Výdrž

Můžete se orientačně koukat do tabulek, kterých je plný internet. Uváděná výdrž je ohromující a určitě se Garmin posunul hodně daleko. Stejně tak daleko, jako s těmito hodinkami dojdete nebo dojedete. Přesto spotřeba energie závisí na tom, co všechno vám na nich běží. Třeba MP3 přehrávač, Navigace, Wi-Fi, Bluetooth a ANT+ si vezme svůj díl energie. Počítejte s tím. Jinak, když jsem měl na ledovci zapnutou pouze navigaci nebo funkci Expedice, výdrž se počítala v desítkách hodin a to je opravdu slušný výsledek. Pár čísel na závěr: Režim hodinky: až 21 dni, Režim hodinek se spořičem: až 80 dní, GPS + hudba: 15 hod., GPS (1 sec.): až 68 hod., GPS (1 min): až 120 hod a GPS (1 hod): až 46 dní.

Senzory

Hodinky nabízejí optický snímač tepové frekvence, který je schopný poprvé v řadě Fenix snímat tep ve vodě i při plavání. Hodinky opticky měří také okysličení krve. Osobně jsem byl stále nedokysličený a beru údaje orientačně. Samozřejmostí je tříosý akcelerometr a gyroskop, barometr, teploměr a kompas. Hodinky mají voděodolnost dostačujících 10 ATM, a navíc hodinky splňují odolností vojenský standard MIL-STD-810G.

Oblíbené aktivity jako první v nabídce - Garmin Fenix 6X PRO
Oblíbené aktivity jako první v nabídce – Garmin Fenix 6X PRO

Zábava

Testovaná verze PRO nabízí 32 GB úložiště pro vaše aplikace, ale hlavně pro hudbu. Ta se do hodinek nahrává skrze Garmin Express na vašem notebooku. Vyzkoušel jsem i spárování se sluchátky a šlo to velmi snadno (bezdrátová sluchátka LAMAX). Hodinky zvládnou i streamovací služby. Garminy nabízejí i předinstalovanou aplikaci Spotify (pozn. pouze jako PREMIUM) pomocí které, (po stažení) můžete poslouchat své uložené playlisty i offline. Výhodou je i ovládání hudby z telefonu. Telefon si tedy můžete strčit do kapsy, batohu nebo do pouzdra na paži a hudbu pohodlně ovládat ze zápěstí. Ovládání muziky z telefonu pomocí hodinek šlo opravdu jednoduše. Pouze není možno, nebo mě osobně nešlo, přecházet mezi alby.

Hudební přehrávač a seznam skladeb - Garmin Fenix 6X PRO
Hudební přehrávač a seznam skladeb – Garmin Fenix 6X PRO

Na závěr

Osobně jsem z hodinek Garmin Fenix6X PRO nadšený, a to i přesto, že jsem stále zastáncem mapy a kompasu při orientaci na horách a v divočině. Dostala mě veliká výdrž a vyspělá navigace. V civilu se mi líbily anotace na SMS, volání, Instagram, WP a FB. Dále i propojení s kalendářem a ovládání muziky. Osobně bych ještě více zjednodušil navigaci, a hlavně import prošlých tras do hodinek tak, abych mohl rychle a efektivně plánovat túry a připravovat se na ně. A taky bych ještě ocenil neprůstřelnější zamykání tlačítek tak, aby se nedaly tak lehce odemknout při lezení, práci s cepínem nebo při pádlování. Tedy při aktivitách, kde se hodně ohýbá zápěstí. Po vrácení těchto hodinek do Garminu jsem byl několik dní bez nich jako bez ruky. Jsou prostě návykové.

Videorecenze Garmin Fenix6X PRO

Na vrchol s hodinkami Garmin Fenix 6X PRO
Na vrchol s hodinkami Garmin Fenix 6X PRO

Další informace

Garmin-logo-2021Značka Garmin je přední výrobce GPS hodinek a náramků, automobilových a turistických navigací. Sportovní hodinky Garmin používají jak hobby, tak špičkoví sportovci.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

cowley

Je to tak, jak pán uvádí. Jsou prostě super, bezchybné, paráda atd. Velkým plusem je vynikající výdrž baterie. 🙂 🙂 🙂

Jan Mlejnek

Hodinky vydrží dlouho nabité, mají spoustu funkcí, dá se s nimi také dobře posvítit na krátkou vzdálenost když je tma. Placení prostřednictvím hodinek je fajn. Bohužel tepovou frekvenci při sportu ukazují naprosto nesmyslnou. Pro sportovní měření se nehodí. Vrátil jsem se ke Garmin Edge s hrudním pásem.

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: