RECENZE: HANWAG TATRA II BUNION LADY – BOTY NEJENOM PRO VBOČENÝ PALEC

RECENZE: HANWAG TATRA II BUNION LADY – BOTY NEJENOM PRO VBOČENÝ PALEC

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku HANWAG TATRA II BUNION LADY
Určení těžký treking, VHT
Základní vlastnosti outdoorových bot Kožená
Výška bot High (vysoká)
Pohlaví Dámský
Materiál: svršek Nubuck leather
Materiál: podrážka Vibram® AW Integral
Hmotnost 1 280 g
Velikost testované boty v UK 5
Dostupné velikosti 36–43 EU
Šněrování Dvouzónové
Infocena 7 190 Kč
Dodává Hudy, www.hudy.cz
Více info na www.hanwag.com/

Zaujalo mě

  • Rozšířené místo pro vbočený palec
  • Dvouzónové šněrování
  • Zvýšená ochrana špičky i paty
  • Kvalita zpracování
  • Minimum švů

Shrnutí recenze

Jedná se o kotníkové trekové boty speciálně dimenzované na dámskou nohu s ortopedickým problémem hallux valgus, tedy s vbočenými palci. Co ještě umí a jaká je tahle bota z jednoho kusu klasické voskované kůže s minimem švů?

PODROBNÝ POPIS

O testerce

Měli byste vědět, že testerka Hanka je aktivní člověk, který zvládne spousty outdoorových aktivit, a kromě toho je doktorka, která slouží na horách a jejím rajónem jsou celé západní Krkonoše. Kromě toho slouží i u HS. A tím pádem kvalitní boty jsou něco, co opravdu ocení a využije. Sama by tohle díky své skromnosti o sobě nikdy nenapsala a doplnili jsme tento odstavec redakčně. Takže když jsme v redakci hledali vhodného testera na „speciální“ obuv, která by mohla ulevit lidem, kteří mají vbočený palec, byla Hanka ideální tester. Takže jak dopadlo její testování a používání?

Můj vbočeny palec na levé noze - materiál pro testování bot HANWAG TATRA II BUNION LADY
Můj vbočeny palec na levé noze – materiál pro testování bot HANWAG TATRA II BUNION LADY

Na úvod

Jedná se o kotníkové trekové boty speciálně dimenzované na dámskou nohu s ortopedickým problémem hallux valgus, tedy s vbočenými palci. Osobně mám vbočený palec značně a na první obutí jsem cítila, že tohle by mohlo být ono. Obutí je pohodlné a bota se dá hodně otevřít. Noha už tam vklouzne sama.

Celkový pohled na obuv HANWAG TATRA II BUNION LADY, která je určená pro uživatele s vbočeným palcem
Celkový pohled na obuv HANWAG TATRA II BUNION LADY, která je určená pro uživatele s vbočeným palcem

Materiál

Svršek bot je z jednoho kusu klasické voskované kůže s minimem švů. Boty po rozbalení prostě krásně voní kůží. Špice a boky jsou tedy zcela bez šití. Trojité šití jde pouze přes patu a dvojité okolo kotníku. Vnitřní futro je taktéž z kůže a nedochází tak k dření žádné textilie. To se mi opravdu líbí. Zadní okraj boty je výrazně snížený, měkký s otvory pro dobrou ventilaci. Polstrování okolo kotníku je příjemné a nijak netlačí.

Detail na očka a háčky bot HANWAG TATRA II BUNION LADY
Detail na očka a háčky bot HANWAG TATRA II BUNION LADY

Podrážka

Na podrážce je Vibram® s dostatečně hrubým vzorem. Vyztužená mezipodešev podporuje stabilitu chodidla a vyrovnává nerovnosti terénu. Špička je přizvednuta tak, že dochází k příjemnému odvalování nohy při chůzi. Malinko to však dělalo problémy při nasazování a seřízení turistických maček. Proto si předtím, než někam vyrazíte, udělejte doma čas a řádně si mačky nastavte nebo vyzkoušejte.

Dostatečně hrubá značková podrážka VIBRAM na botech HANWAG TATRA II BUNION LADY
Dostatečně hrubá značková podrážka VIBRAM na botech HANWAG TATRA II BUNION LADY

Šněrování

Šněrování je dvouzónové, aby se bota pohodlně utahovala. První pár oček šněrování od špičky jsou klasická plochá „déčka“. Další dva páry tvoří „kladková“ očka, kterými díky vložené nerezové kuličce tkaničky prochází velmi lehce a nohu tak lze pěkně stáhnout. Následující pár háčků je ten „zasekávací“ a dovoluje rozdílné zatažení boty. Jeden extra háček je už tak trochu klasicky na jazyku tak, aby se dal fixovat pomocí zkřížení tkaniček. Na závěr už stačí dotáhnout botu podle požadavků pomocí dvou párů klasických háčků. A vyrazit!

Detail na očka a háčky bot HANWAG TATRA II BUNION LADY
Detail na očka a háčky bot HANWAG TATRA II BUNION LADY

Vbočený palec

Na levé noze mám vbočený palec s výraznou deformitou kloubu a následně deformity ostatních prstů této nohy. Při výběru obuvi proto musím volit boty v přední části širší a zároveň i vyšší, což bývá problematické. Bota poskytuje dostatek prostoru v místě největší deformity nohy na výšku i na šířku, a to i při delší túře, kdy dochází k otoku deformované nohy. Není potřeba volit větší velikost, takže na druhé noze (bez deformity) není bota zbytečně volná.

Kvalitní kožená bota s minimem švů - HANWAG TATRA II BUNION LADY
Kvalitní kožená bota s minimem švů – HANWAG TATRA II BUNION LADY

Závěr

Osobně jsem velmi ráda, že značka Hanwag investovala energii do vývoje obuvi pro nás, kteří máme vbočený palec a přesto chceme nosit pevnou turistickou obuv. Zpracování, šněrování a podrážka mi vyhovovaly a během testpvání mě nezklamaly. A firmě tedy držím palce (i ty vbočené), ať se jí daří!

Zadní vybrání pro pohodlné sestupy v botech HANWAG TATRA II BUNION LADY
Zadní vybrání pro pohodlné sestupy v botech HANWAG TATRA II BUNION LADY

Další informace

Hanwag-100-years-logoHanwag – extrémně kvalitní boty do extrémně náročných podmínek. Když před 100 lety Hans Wagner založil v německém Bavorsku firmu na pohorky, nemohl jistě tušit, že odstartoval historii jedné z nejlepších značek v oblasti trekových bot na světě. Hanwag používá jen to nejlepší, co současné technologie nabízejí. GORE-TEX®, Vibram®, CORDURA® a MICHELIN® spolupracují s Hanwagem na vývoji a produkci unikátních výrobků.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Pavla

Dámské boty Hanwag Tatra jsou pohodlné i pro širší chodidlo, po několika dnech chůze začaly vrzat, ale to se dá promazáním na chvíli odstranit. Bohužel po pěti letech občasného používání se odlepilo při treku půl podrážky na jedné botě a druhý den na druhé botě -nouzové řešení obmotání stříbrnou páskou vydrželo jen chvíli. Za mne zřejmě kvůli používání málo silného lepidla na porážku tyto boty nedoporučuji

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: