Recenze: GSI Outdoors Escape 3L hrnec – full servis na cestách

Recenze: GSI Outdoors Escape 3L hrnec – full servis na cestách

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Escape 3L hrnec
Druh potřeb pro vaření (Vaření) 1131 neurčeno
Druh vaření běžné vaření
Typ vařiče plynový
Výška po sbalení 5
Šířka po sbalení 26
Hloubka po sbalení 26
Infocena 1790 Kč
Dodává Total Outdoor
Více info na www.gsioutdoors.cz

Zaujalo mě

  • Důmyslné složení
  • Výkonný výměník tepla
  • Funkční poklička
  • Nepřilnavé teflonové dno

PODROBNÝ POPIS

Žijeme v odlehčených časech. Alespoň v oblasti outdoorového světa můžeme vidět jasný trend odlehčovat co se dá. Výrazně tomu pomáhají nové technologie, dostupnější lehké materiály a také zájem zákazníků. Možnost cestovat „na lehko“ a přesto mít s sebou vše potřebné už není tak finančně náročná a dosáhne na ni takřka každý. Dalším důležitým parametrem je kromě hmotnosti i velikost, resp. skladnost. Skládací hrnce a hrnečky od GSI Outdoors jdou ruku v ruce s oběma trendy.

Pod hrnce můžete zatopit jakýmkoli typem vařiče. Výměník vám poslouží i jako závětříPod hrnce můžete zatopit jakýmkoli typem vařiče. Výměník vám poslouží i jako závětří.

Na pokličce je vprostřed malé očko s pogumovaným úchytem, za které lze pokličku zvednout bez popáleníNa pokličce je vprostřed malé očko s pogumovaným úchytem, za které lze pokličku zvednout bez popálení.

Poklička má kromě očka vprostřed a silikonových madel také díry pro slévání vody a také dírku na vyrovnání podtlakuPoklička má kromě očka vprostřed a silikonových madel také díry pro slévání vody a také dírku na vyrovnání podtlaku.

Z čeho se skládá skládací hrnec?

Na první pohled lze odhadnout, že toto nebude normální hrnec na vaření. Kromě pestrobarevného silikonového těla si všimneme i hliníkového tepelného výměníku a slušivé hliníkové pokličky. Vtip je ale v tom, že hrnec je skládací. Celá výška hrnce se dá pomocí stlačení jednoduše smrsknout do 5cm placky. Nezabírá tedy příliš místa, přesto v něm uvaříte guláš nebo polévku pro čtyři lidi.

Dno hrnce je vyrobené z eloxovaného hliníku a z vnější strany mu vévodí tepelný výměník. Ten je připevněn kolem celého obvodu hrnce a jeho masivní šířka nechává jen malý prostor pro hořák (vařič) uprostřed. Všechny běžné vařiče se však bez problému vejdou. Výměník výrazně zvyšuje efektivitu tím, že dno sbírá teplo nejen přímo od plamene, ale i z unikajících horkých par. Navíc funguje i jako částečné závětří. Dno je z vnitřní strany potažené teflonem v úpravě Pinnacle (viz níže), který zabraňuje uchycování jídla i snadnější mytí. Výrobce garantuje jeho odolnost vůči poškrábání i kovovými předměty, raději bych však používal dřevěná, či plastová míchátka.

Úprava Pinnacle

Materiál předurčený ke špičkovým výkonům a univerzálnímu použití ve všech podmínkách. Základem je velmi lehký anodizovaný hliník, který výborně vede teplo a vyniká i v odolnosti proti poškrábání, tvrdosti aj. Povrch nádobí kryje ochranná vrstva teflonu s Radiance technologií, která pomáhá rovnoměrně rozvrstvovat teplo po všech stěnách nádoby.

Tělo hrnce

Tělo hrnce je jediná flexibilní část hrnce a je vyrobeno z nehořlavého a teplu odolného silikonu. Složením se z téměř válcovitého tvaru stane jakási harmonika a ta se sroluje do dna hrnce, přičemž silikon překryje i tepelný výměník, který je tak více chráněný, či naopak, ostatní věci v batohu jsou ochráněné před tímto kovovým dnem. Na vnitřní straně jsou na těle označené tři orientační měrky na vodu.

V horní části těla hrnce jsou umístěna dvě nylonová ucha, která jsou nezbytná pro manipulaci s plným hrncem a také při jeho rozkládání. Mají i další funkci, a to ve spojení s pokličkou. Při přiklopení hrnce pokličkou se dají tato dvě ucha ohnout směrem dovnitř a tam se díky silikonovým protikusům celá sestava zafixuje.

Použitý silikon má vysokou odolnost vůči teplu, proto se nemusíte bát pořádně zatopitPoužitý silikon má vysokou odolnost vůči teplu, proto se nemusíte bát pořádně zatopit.

Poklička má v samém středu přidělané malé kovové očko, za které můžete s pokličkou manipulovat. Je opatřeno malým silikonovým návlekem, a tak jej lze používat i tehdy, když je rozpálené. Na jednom okraji se pak nachází řada děr, tvořících cedník a na opačné jediná dírka, která umožňuje vzduch vniknout dovnitř a zabránit podtlaku.

Při nákupu si můžete vybrat ze dvou velikostí, a to 2 nebo 3 litry. Obě varianty se liší průměrem dna i výškou. Kromě hrnců určených primárně k vaření si můžete pořídit i silikonové skládací hrnečky na pití. Ty nemají žádné úchyty ani pokličky a dno mají z plastu, ale poskytnou vám stejnou úsporu místa.

Cedník použijete při vaření těstovin, brambor anebo rýže. Podor však při slévání na to, že se může hrnec ve své silikonové části prohnoutCedník použijete při vaření těstovin, brambor anebo rýže. Podor však při slévání na to, že se může hrnec ve své silikonové části prohnout.

Dno hrnce má nepřilnavý teflonový povrch, který zde nedovolí jídlu ulpívat a usnadní mytíDno hrnce má nepřilnavý teflonový povrch, který zde nedovolí jídlu ulpívat a usnadní mytí.

Silikonová madla poslouží nejen pro manipulaci s pokličkou, ale i pro zajištění nylonových úchytů při vaření i při skladováníSilikonová madla poslouží nejen pro manipulaci s pokličkou, ale i pro zajištění nylonových úchytů při vaření i při skladování.

Hrnečku vař, aneb jak se v hrnci vaří

První použití tohoto hrnce ve mně vyvolávalo menší rozpaky. Všechny se nakonec ukázaly jako neoprávněné a vše se během prvního použití vysvětlilo. Čeho jsem se obával ihned na začátku, byl na první pohled malý prostor pro umístění hořáku vařiče (kruhový prostor uvnitř výměníku). Zkoušel jsem nejprve starý vařič od tradičního českého výrobce, který krásně pasoval, dále jsem sáhl po větším samonosném vařiči s širokými podpěrami, a i ten se s rezervou vešel. Vypadá to, že hrnec bude ted kompatibilní s drtivou většinou outdoorových vařičů.

Další věc, která mi vrtala hlavou byl blízký kontakt plamene a silikonu. Podvědomě jsem měl strach, aby to celé neshořelo. Požitý silikon by však měl při správném použití všechny teploty ve zdraví přežít a to byla nakonec i má zkušenost. Silikon je také materiál, který rád pohlcuje pachy a ty se z něj pak nedají tak snadno dostat. A je pravdou, že po uvaření guláše se mi ani po důkladném mytí nepodařilo jeho pach (vůni) z hrnce 100% dostat. Pořád byl trošku cítit. Zkoušel jsem však po gulášové polévce uvařit v hrnci čistou vodu a ta po slití nejevila vůbec žádnou známku pachutě či zápachu, takže i tady byly mé obavy zbytečné.

Nylonová ucha slouží k přenášení hrnce i k fixaci pokličky. Spodek úchytůpak v zavřeném stavu vytvoří další prostor pro uchopeníNylonová ucha slouží k přenášení hrnce i k fixaci pokličky. Spodek úchytů pak v zavřeném stavu vytvoří další prostor pro uchopení.

Velmi přidanou hodnotou tohoto hrnce je výměník tepla, který jsem u skládacího nádobí předtím neviděl. Díky němu ušetříte nejenom čas, ale i palivo ve vašem vařiči. Na měření přesného procenta zvýšení účinnosti oproti hrncům bez výměníku existují různé sofistikované metody, ale já mohu s určitostí říct, že výrobci udávanému číslu 30 % úspory věřím a při dlouhodobém používání jde o nemalou úsporu.

Za zmínku stojí i poklička, která na hrnci perfektně drží, díky možnosti zafixování pomocí nylonových úchytů. Při slévání vody z těstovin, brambor nebo rýže je třeba být opatrný a naklánět hrnec vůči oběma úchytům rovnoměrně. Hrnec má jinak tendenci se v silikové části prohýbat a při zbrklé manipulaci byste se mohli opařit. Rozkládání je snadné a rychlé. Při skládání mi hrnec zpočátku chvíli vzdoroval, ale po čase se naučíte ten správný grif a hrnec vás poslechne.

Jako doplněk si můžete pořídit i skládací hrnky různých velikostí. Společné je silikonové tělo, rozdílné je pouze plastové dnoJako doplněk si můžete pořídit i skládací hrnky různých velikostí. Společné je silikonové tělo, rozdílné je pouze plastové dno

Složený hrnek je opravdu placka, která se vám v batohu doslova ztratíSložený hrnek je opravdu placka, která se vám v batohu doslova ztratí

Hrnec Escape má i své sourozence v podobě skládacích hrnků různé velikostiHrnec Escape má i své sourozence v podobě skládacích hrnků různé velikosti. Můžete si tak do batohu sbalit kompletní rodinný servis

Co říci závěrem?

Hledáte-li kompromis mezi velikostí a účinností outdoorové nádoby na vaření, těžko byste hledali lepší výrobek, než hrnec od GSI Outtdoors. Tím, že k vaření spotřebujete méně plynu se jedná i o úsporu v hmotnosti. I do malého zavazadla tak od nynějška můžete přibalit obří hrnec a vychutnat si pořádný kotel houbového guláše.

Další informace

GSI

Firma GSI Outdoors byla založena roku 1985, kdy v podobném duchu jako kdysi lovce hnala touha po dobrodružství, vyrazila skupinka sourozenců dolů podél západního pobřeží do San Diega. Začínali s několika kousky smaltovaného nádobí povrchní znalostí táborového vybavení.
www.gsioutdoors.cz

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: