HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

RECENZE: GPS sporttester Multi NAV-3 – funkcemi nabitý malý sporťák

RECENZE: GPS sporttester Multi NAV-3 – funkcemi nabitý malý sporťák

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku GPS sporttester Multi NAV-3
Druh výbavy Sporttester
Materiál 1 plast
Materiál 2 nerezová ocel
Materiál 3 silikon
Materiál 4 minerální sklo
Hmotnost 55
Typ displeje monochromatický
Velikost displeje 23 × 22 mm
Interní paměť 99
Doba provozu až 1 rok bez GPS, s GPS cca 11 hodin
Anténa integrovaná
Senzory GPS, kompas, tepová frekvence
Barevné varianty černá
Druh baterie nebo AKU vlastní akumulátor
Počet akumulátorů nebo baterií 1
Šířka 46 mm
Výška 60 mm
Hloubka 16 mm
Voděodolnost nebo vodotěsnost IPX-8
Konektivita USB
Další funkce 1 GPS
Další funkce 2 měření srdeční frekvence
Další funkce 3 kompas
Další funkce 4 režim navigace
Další funkce 5 smart lap
Další funkce 6 výškoměr
Další funkce 7 přenos dat na Google™ earth
Výbava 1 hrudní pás
Výbava 2 GPS cleaning brush
Výbava 3 USB
Infocena 2790 Kč
Dodává Conrad Elektronic
Více info na www.conrad.cz

Zaujalo mě

  • nízká cena
  • výdrž baterie
  • přesnost GPS
  • jednoduchá analýza tréninků
  • přenos dat na Google™ Earth

Shrnutí recenze

Sporttester Multi NAVA-3 vypadá celkem obyčejně, oproti konkurenčním značkám, ale vnitřním vybavením a funkcemi dokáže hravě uspokojit i pokročilé běžce. Zaručeně je to jeden z nejlevnějších sportestrů s funkcí GPS na českém trhu.

PODROBNÝ POPIS

Všechny podstatné a důležité funce jsou zobrazovány přehledně a přesně. Na druhou stranu to není žádný vrcholný design pro profesionálního sportovce, ale pro hobíka či kondičního běžce poskytuje kompletní servis informací.

kompletní sadakompletní sada

zobrazení v Google Earthzobrazení v Google Earth

program GPS masterprogram GPS master

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Základní popis

Multi NAV-3 má velmi jednoduchý až možná moc obyčejný design, kde se tradičně střetává plast v kombinaci s nerezovou ocelí. Hodinky vypadají sportovně, což podtrhuje barevná kombinace černého matného plastu s nerezovou ocelí, která lemuje ze tří stran hranatý okraj hodinek.

Ve spodní části je rafinovaně umístěn samotný GPS přijímač, který má na svém povrchu designovou úpravu tak, aby hodinky působily jednotným dojmem. Na pravé straně jsou tři tlačítka na levé pak dvě, které mají ostrý tvar a vyžadují celkem silný odpor stisknutí, který ale postupně častým používáním odezněl. Pod minerálním sklíčkem se nachází popis funkcí jednotlivých tlačítek. Tento popis zmenšuje displej, který by mohl být klidně větší, ale na druhou stranu je přehledný a dobře čitelný i na přímém slunci. Výrobce neuvádí rozlišení displeje. Bude nejspíš velmi nízké a tento fakt kazí celkový dojem. Spodek je hladký pouze s konektorem na nabíjení a připojení k počítači. Menším rozměrům odpovídá i nízká sympatická váha 55 gramů.

Vyměnitelný silikonový pásek plynule navazuje na tělo hodinek. Je velmi lehký, příjemný, netlačí a snadno se zapíná. Má klasické kovové zapínání s jednou úchytkou, která velmi dobře drží přečnívající pásek. Navíc výborně zapadne a drží na svém místě, tudíž se nemůže posunout či odepnout. Celkově na ruce drží výborně, jen ženy s tenkým zápěstím by mohly mít problém, jelikož pásek disponuje velkým vykrojením na úkor menšímu počtu dírek.

hodinky obstály i test ve voděhodinky obstály i test ve vodě

Ovládání

Tyto hodinky jsou označovány jako sportovní, čemuž odpovídá i celkem pestrá paleta funkcí. Jsou cíleně orientovány na běžce, ale nastavení lze v aplikaci GPS Master nebo přímo v hodinkách jednoduše přepnout do libovolného režimu. Lze zvolit mód cyklistika, chůze, běh, plachtění či vlastní nastavení. Já se věnuji triatlonu, tudíž jsem si vytvořil režim triatlon a testovaní tak prováděl na kole, při běhu, v bazéně a ve fitku.

Jako u většiny sporttestrů si uživatel může nastavit ve třístupňovém displeji hodnoty, které považuje za důležité. Špatné rozlišení displeje můžeme trochu eliminovat nastavením kontrastu. V základní úrovni hodinky ukazují tři hodnoty: den, čas a datum. Upozorňuji, že software není v češtině, ale myslím si, že angličtina není žádný problém. Z úvodního módu se prostředním tlačítkem na pravé straně ihned dostaneme na stav baterie, časovač, alarm či druhý volitelně nastavitelný čas. Do sportovních funkcí se opět dostaneme jedním zmáčknutím tlačítka Mode. Dlouhým podržením tlačítka Mode se dostaneme do hlavního menu, kde může vše nastavovat a přizpůsobit našim potřebám, prohlížet všechny záznamy, nastavit navigaci, či kontrolovat stav paměti. Vše je velmi jednoduché a přehledné, veškeré nastavení lze měnit i v průběhu sportování.

Funkce

GPS

Upřímně jsem při takto nízké ceně předpokládal, že budou značné potíže s GPS přijímačem. Opak je ale pravdou, vše fungovalo! Přesnost mě mile překvapila, na certifikovaném desetikilometrovém závodě GPS naměřila 9,992 km. Nezjistil jsem z kolika satelitů je signál přijímán. Po zafixování a zaměření polohy, což většinou trvalo pár vteřin, ve většině případů signál byl dostupný na všech místech, kde jsem trénoval. Jen v minimálních případech signál znenadání vypadl. GPS se automaticky zapne zmáčknutím tlačítka Start. Lze ji ale manuálně vypnout či naopak zapnout. Kromě zobrazování hodnot a údajů o běhu lze GPS použít jako navigaci, kterou lze nadefinovat až z 30 bodů na trase a pomocí šipek vás nasměruje k zadanému cíli.

Snímač tepové frekvence

K sporttestru je také dodán hrudní pás, který snímá tepovou frekvenci a zobrazuje ji na hodinkách. Pás má širokou gumovou přední část, která obepne celý hrudník. Drží dobře, neklouže dolu, moc netlačí. Při delším tréninku jsem trochu cítil otlačení na hrudní kosti, ale po pár týdnech nošení jsem už tyto otlaky nevnímal. Je dodáván včetně baterie, která se mění v přední části tvrdého plastu. Můžete si dokonce vybrat ze tří přednastavených zón nebo si vytvořit vlastní rozmezí frekvencí, ve kterých vás pak budou hodinky upozorňovat pomocí zvukového alarmu. Tepovou frekvenci ukazoval většinou správně, ale několikrát se mi stalo, že hodnoty vylétly vysoko až na hranici 220 tepů za minutu. Po čase se ale opět hodnoty vrátily do reálných čísel. Nevím, proč se tak stalo. Jinak byl přenos bezproblémový.

Smart lab

Jednoduchá ale velmi užitečná funkce, která zaznamenává a zobrazuje čas v kilometrových intervalech. Dokáže zobrazovat a uložit až 99 okruhů v jednom tréninku.

Voděodolnost

Technická data v návodu, mimo jiné papírový návod v balení je pouze v němčině, ale český návod je ke stažení zde, udávají hodnotu voděodolnosti hodinek až do 30 metrů, bez hrudního pásu. Stránky dodavatele uvádějí hodnotu 1 ATM, což zase odpovídá 10 metrům pod hladinou vody. Osobně jsem vyzkoušel v mnoha trénincích v bazéně a žádné náznaky netěsnosti či mlžení jsem nezaznamenal. Pohyboval jsem se v hloubce do 2 metrů a zkoušel pod vodou několikrát zmačknout tlačítka, zda nedojde k zatečení vody, ale vše fungovalo bez problémů.

Propojení s počítačem

Komunikace mezi hodinkami a počítačem funguje prostřednictvím USB kabelu. Ještě předtím je potřeba nainstalovat program GPS master, který je přiložen na malém mediu. Instalace je velice snadná a rychlá. Propojení a stáhnutí dat a následná analýza je přehledná s několika možnostmi zobrazení daného údaje či tréninku. Data lze exportovat do formátu GPX a přenést je tak do on-line běžeckých deníků jako například Sports Tracker, Runtastic či Endomondo. Snadným kliknutím můžete zvolenou trasu zobrazit pomocí Google Earth a vidět tak trojrozměrně svoji uběhnutou vzdálenost. V tomto programu lez též provést kompletní nastavení hodinek.

Výdrž baterie

Nejvíc mě ale ohromila výdrž baterie sporttestru. Výrobce uvádí, že bez zapínání GPS přijímače a osvětlení baterie vydrží na jedno plné nabití až 1 rok. Se zapnutou GPS až 8,5 hod. Mně GPS vydržela dokonce déle než uvádí oficiální specifikace a to téměř 11 hodin. Po této době hodinky začnou hlásit blížící se dobu vybití, ale při běžném režimu ještě několik hodin vydrží fungovat. Nabíjí se velice jednoduše právě přes USB konektor.

Celkové hodnocení testera

Uvážíme-li pořizovací cenu, která je velmi nízká oproti konkurenčním sporttesterům, v kontextu s veškerými funkcemi co tyto hodinky umí, tak musím ve většině případů hodnotit kladně. Díky hrudnímu pásu a GPS přijímači dokáží hodinky poskytnout kompletní servis informací, které si mohou snadno prohlédnout a analyzovat v softwaru GPS master a dále trasy zobrazit prostřednictvím Google Earth. Je to zajímavá volba jednak pro začínající běžce, ale i zkušenější sportovce, kteří chtějí mít o svém tréninku přehled. Pro ty, kteří chtějí ušetřit finanční prostředky a vyžadují funkčnost, praktičnost a spolehlivost, je bezpochyby tento sporttester „number one“. Je tedy jednak vhodný pro běžce, triatlonisty, cyklisty či aktivně sportující populaci.

Za největší klady považuji především přesnost GPS a hlavně dlouhou výdrž baterie. Dále jednoduchost, přehlednost a optimální spolehlivost v poměru cena a výkon. Za negativum považuji občasné výpadky snímání tepové frekvence a nepochopitelné vystřelení tepovky do vysokých hodnot. Dalé mi trochu vadil hrudní pás, který mě tlačil na hrudní kosti a také obyčejný až nudný design hodinek. Další výtku mám k velikosti displeje. Tyto hodinky by si zcela jistě zasloužily větší displej a především větší rozlišení.

Další informace

ConradConrad je jedna z největších zasilatelských společností na poli elektroniky v Evropě. Jde o rodinnou firmu, která již po čtyři generace působí jako holdingová společnost. Založena byla v Berlíně v roce 1923. Od roku 1946 působí ve městě Hirschau v Horním Falcku. Více než 90 let činnosti firmy Conrad znamená tradici a pokrok. Jméno Conrad se stalo pojmem ve světě elektroniky a techniky napříč celou Evropou.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: