Recenze: Gossamer Gear The Two – Jednoplášťový přístřešek

Recenze: Gossamer Gear The Two – Jednoplášťový přístřešek

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Gossamer Gear The Two
Typ výrobku stan
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Použití stanu turistické
Materiál - svršek 15D nylon, ochranný film (polyurethan a silikon) 1 200 mm, lepené švy
Materiál tropiko 15D nylon, ochranný film (polyurethan a silicon) 1200 mm, lepené švy
Materiál - podlážka 15D nylon, ochranný film (polyurethan a silicon) 1200 mm, lepené švy
Hmotnost 955 g
Vodní sloupec 1200 mm
Barevné varianty šedá
Počet vchodů 2
Počet osob 2
Výbava 1 Počet prutů: 2 trekové hole
Výbava 2 Rozměry sbaleného stanu: 31 × 17 cm
Výbava 3 Vnitřní výška: 115 cm
Výbava 4 Délka: 230 cm
Výbava 5 Šířka: 130 cm u hlavy, 105 cm u nohou
Infocena 11490 Kč
Dodává Pod 7 Kilo
Více info na www.pod7kilo.cz

Zaujalo mě

  • Rychlá a pohodlná stavba
  • Výhled z přístřešku
  • Vnitřní prostor

Shrnutí recenze

Přístřešek Gossamer Gear The Two je zajímavou volbou pro každého, kdo přesně ví, co od svého vybavení očekává. To, že nesete na zádech kilový přístřešek pro dva je vykoupeno nutností vypořádat se s kondenzací. Úplná ochrana proti hmyzu je však silným argumentem. Spánek v otevřeném prostoru je zase odměnou za často velmi náročný den strávený na cestě.

PODROBNÝ POPIS

Charakteristika

Přístřešek Gossamer Gear The Two se hodí všude tam, kde upřednostňujete nízkou váhu a ochranu před hmyzem před absolutním komfortem dvouplášťového stanu. Váha tohoto řešení se blíží jednomu kilogramu. Ke stavbě budete potřebovat 2 trekové hůlky o délce 125 cm a minimálně 6 kolíků (pro dokonalé vypnutí v silném větru doporučuji přidat 6 dalších kolíků).

Velká boční plocha přístřešku Gossamer Gear The Two
Velká boční plocha přístřešku Gossamer Gear The Two

Stavba

Stavba přístřešku je realizovatelná i v jednom člověku, ve dvou je pohodlnější. Primárně je potřeba přikolíkovat rohy tropika. Následně vložíte trekové hole o délce 125 cm do připravených pouzder a vypnete do boku. Stačí dotáhnout lanka po stranách.
Dále můžete použít 4 kolíky pro vypnutí vnitřního stanu a 2 kolíky pro vypnutí velkých vnějších ploch. Tuto operaci oceníte ale pouze při velkém větru. Doporučuji si stavbu vyzkoušet v ideálních podmínkách. Dotahovacími lanky jde regulovat výšku přístřešku nad terénem, čímž se snižuje kondenzace uvnitř.

Pro dokonalé nebo nejlepší možné vypnutí stanu Gossamer Gear The Two doporučuji použít 12 kolíků
Pro dokonalé nebo nejlepší možné vypnutí stanu Gossamer Gear The Two doporučuji použít 12 kolíků

Používání

Přístřešek Gossamer Gear The Two není produktem pro každého. Dokonce si troufám říci, že řada uživatelů by raději volila úplně jiný produkt. Přednosti však poznáte tehdy, když je budete potřebovat. O přednostech dvouplášťových stanů není potřeba se přít, otazníky přicházejí ve chvíli, kdy dojde na váhu. Gossamer Gear The Two vám toto dilema pomůže rozlousknout. Osobně ho beru jako „1,5″ plášťový přístřešek 🙂

Spaní ve stanu Gossamer Gear The Two je možné i teplotě pod nulou
Spaní ve stanu Gossamer Gear The Two je možné i teplotě pod nulou

První stavba

První stavba pro mě nebyla úplně intuitivní (úmyslně jsem se nedíval na návod), ale po chvíli se podařilo. Postupně člověk přichází na drobné detaily, které stavbu urychlují a ladíte vše k dokonalosti. Existuje řada návodů, podle kterých se můžete řídit, trochu se ale ochuzujete o seznamování se s vlastním příbytkem. Doporučuji dobře vybírat místo pro stavění přístřešku. Ideální je např. nespat v dolíku, ale měl jsem na mysli i nebezpečí propíchnutí podlážky. Materiál působí opravdu velmi jemně a v první chvíli máte pocit, že ho propíchnete i ventilkem karimatky. To se však nikdy během testování nestalo. Postupně jsem se ve stavění zdokonalil tak, že samotná stavba pro mě byla otázkou pár chvil. Možností dokonalého vypnutí je velká spousta (trekové hůlky, vypínací lanka). Stavbu pohodlně zvládne i jeden stavitel.

Nastavená délka teleskopických holí pro postavení stanu Gossamer Gear The Two
Nastavená délka teleskopických holí pro postavení stanu Gossamer Gear The Two

Kondenzace

U podobného typu přístřešků musíte počítat s kondenzací. Hodně záleží na tom, z jakého materiálu máte spacák, resp. jaká je ochrana vnějšího materiálu (hydrofobní peří, DWR úprava, nanotechnologie). Další možností je nosit s sebou hadřík (třeba Švédskou utěrku), kterým kondenzaci usušíte. Můžete nohy schovat do batohu nebo do bundy. Toto jsou ale pouze extrémní případy pro velmi vlhké lokality. Při běžném používání plně dostačuje nechat pootevřené vchody a větrání. Vnitřní stěny jsou navíc přerušeny síťovinou, která zabrání vodě stéci po stěnách na podlážku. Velmi pomáhá nekolíkovat přístřešek přímo k zemi, ale nechat tam pár centimetrů volného prostoru.

Jak je velký?

Klaustrofobií jsem uvnitř přístřešku rozhodně netrpěl, prostor je tak tak pro dva průměrné nocležníky. Doporučuji si k sobě nastěhovat někoho, ke komu se budete rádi tulit (nebo jezdit sólo). S uložením batohů uvnitř ve dvou lidech moc nepočítejte. Pro ně je prostor v předsíňkách. Osobně v předsíňce moc nevařím, ale prostor by tu byl. Ve chvíli, kdy srolujete obě boční „křídla“, dostane se vám velkolepého pocitu volnosti. Jde o ideální způsob jak zůstat i přes noc součástí přírody (jestli mi rozumíte).

Tohle ocení pouze čeští cestovatelé.
Tak na tohle koukáte celou dobu ve stanu Gossamer Gear The Two

Kotvení, hmyz a sušení prádla

Při kotvení přístřešku jsem měl trochu strach z většího větru, přeci jenom přístřešek má celkem velké plochu pro nápor větru. Pokud však máte dostatečně zapíchnuté kolíky, nemáte se čeho bát.
Jako obrovský benefit považuji ochranu proti hmyzu. Nejsem ochoten se o vnitřní prostor dělit s žádným členovcem. Pod tarpem mi tak často zbyla jediná možnost ochrany: moskytiéra. Řešení u přístřešku Gossamer Gear The Two považuji ale za mnohem komfortnější.
Ocenil jsem odepínací lanko pro sušení prádla, není nad to usínat a nad sebou vidět houpající se ponožky (když máte před spaním hlad, připomínají plátky slaniny). Jenom dejte pozor, při sušení úplně kondenzaci nesnižujete.
Drobnosti uložíte uvnitř do připravených kapes, často jsem využíval úchyt na čelovku.

Bočnice stanu Gossamer.
Bočnice přístřešku Gossamer Gear The Two lze kompletně srolovat

Další informace

Gossamer gearGossamer Gear je americká značka zabývající navrhováním a konstruováním ultralehkého vybavení. Nejvíce se proslavila svými batohy, které disponují hlavně svou lehkostí, funkčností a komfortem. Několikrát byly představeny a oceněny v magazínech jako New York Times, Backpacker Magazine, National Geographic Adventure Magazine a Outdoor Gear Lab a mnoho dobrodruhů s nimi každoročně vyráží na ty nejdelší poutě světa. Zpráva, kterou se nám snaží předat svými kvalitními ultralehkými produkty, je jednoduchá a skvěle ji vystihuje jejich motto. Take less, Do more.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: