HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Recenze: Gerber Center Drive – povedený Multitool

Recenze: Gerber Center Drive – povedený Multitool

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Multitool Center Drive
Co je to za výrobek multifunkční nůž
Údaje výrobce 1 Otvírání čepele nože je přístupné jednou rukou
Údaje výrobce 2 Zámek na nástroje: wedge lock
Údaje výrobce 3 Délka zavřeného nástroje: 11,9 cm
Údaje výrobce 4 Materiál hladké čepele: 420HC
Údaje výrobce 5 Počet funkcí: 14
Infocena 3261 Kč
Dodává ARMED STORE, s.r.o.
Více info na www.nozegerber.cz

Zaujalo mě

  • souosý nástavec na komerční bity
  • ovládání jednou rukou
  • dlouhá čepel hlavního nože
  • odpružené kleště

Shrnutí recenze

Na novince Center Drive od firmy Gerber vás asi nejdřív zaujme dostatečně dlouhý šroubovák (7 cm), zakončený magnetickým nástavcem jako tzv. souosý nástavec na komerční bity, dále ovládání jednou rukou a odpružené kleště. Co dál ještě skrývá tento multitool?

PODROBNÝ POPIS

Hlavní zvláštnosti a zajímavé funkce

Loňská novinka Center Drive od fy Gerber je opravdu mezi kvalitními multitooly konkurence schopná. Co asi každého nejdříve zaujme, je dostatečně dlouhý šroubovák (7 cm), zakončený magnetickým nástavcem na různé standardní dostupné bity. Nástavec je tak nejen dostatečně dlouhý ale je i vytočen tak, aby byl při použití v centru nástroje, pro snadnější a přesnější práci. Celková délka nástroje je 20 cm s nasazeným bitem, křížovým či plochým, které jsou součástí multitoolu, lze tak pracovat i v hůře přístupných místech.

Gerber Center Drive v originálním obale.Gerber Center Drive v originálním obale.

Složený Gerber Center Drive.Složený Gerber Center Drive.

Rozložené nástroje Gerber Center Drive.Rozložené nástroje Gerber Center Drive.

Další funkce a nástroje

Dalším snadno a rychle dostupným nástrojem je 8 cm dlouhý nůž s hladkým ostřím. Nůž lze otevřít a se stiskem pojistky i jednou rukou zavřít, což značně usnadňuje jeho použití. Bezpečnou práci s ním nám usnadňuje i opěrka pro palec, která také slouží jako pojistka pro další nástroje skryté v rukojeti.

Kompletní fotogalerie Gerber Center Drive

Kleště

Skryté univerzální kleště z rukojetí vysuneme snadno jednou rukou a podobně i skryjeme. Kleště jsou štíhlé ale pevné s pružinovým otvíráním a čelisti jsou 4,5 cm dlouhé, umožňující hrubší i jemné uchopení různých předmětů až do síly asi 2,5 cm, nebo šestihranné matky či šroubu velikosti M19. Štípací břity jsou trojhranné, otočné a také vyměnitelné, což při častém štípání tvrdých materiálů může nastat.
Při vysunutých kleštích jsou pak dostupné i další nástroje skryté v jedné z rukojetí. Najdeme tam oboustranný pilník dlouhý 5,5 cm. Jedna strana má jednoduchý jemný sek vhodný k ostření, druhá má hrubší křížový sek vhodnější pro pilování.

Sevřené čelisti kleští Gerber Center Drive.Sevřené čelisti kleští Gerber Center Drive.

Nůž a bodce

Další nástroj je také nůž, tentokrát s vlnitým ostřím 6 cm, který některé materiály řeže snadněji, ale hůř se brousí.
Nechybí ani kombinace otvírače s odizolávačem drátů, kabelů snad použitelným i pro vypáčení malých hřebíků.
Ostrý bodec najde určitě také své využití, i když jeho trojúhelníkový tvar určité omezení při probodávání má.
Na druhé rukojeti jsou měřítka v cm (8) a palcích (3). Na konci této rukojeti je také malý držák jednoho bitu jako doplněk toho ve šroubováku. Výrobce dodává křížový bit PH2 a plochý 3/16. V pouzdře na multinástroj je kapsička kam se mi vešel plastový držák na 12 bitů jakéhokoliv druhu, imbusové, Torx, čtvercové či tisícihran.

Šroubovák s křížovým bitem Gerber Center Drive se využije asi nejčestěji.Šroubovák s křížovým bitem Gerber Center Drive se využije asi nejčestěji.

Materiál

Nerezová ocel je použitá uhlíkatá 420HC která je asi nejlepší volbou pro multinástroje. Má samozřejmě i různou povrchovou úpravu od stříbřitě šedé po černou u všech nástrojů.
K použití nástrojů v rukojeti musím dodat, že lépe a bezpečněji se s nimi pracuje, když po jejich otevření, zasunete kleště zpět do rukojeti. Všechny nástroje jsou jištěny pojistkou, ty vnitřní posuvnou umístěnou na jejich rukojeti, která současně umožnuje opřít palec při použití hladkého nože. Nůž a šroubovák blokuje tlačná pojistka Unlock.
S multinástrojem Center Drive se mi pracuje dobře, na hodně úkolů stačí i když samozřejmě samostatné kvalitní nástroje jsou výhodnější, jen je mít stále k ruce všude kam se pohnu je neřešitelné. Proti ztrátě lze se pojistit lankem uvázaným do otvoru na posuvné pojistce a na druhé straně třeba k opasku.
Co mi na multinástroji chybí je pilka na plast a dřevo, případně hrubá hrana pilníku na upilování třeba hřebíku.

Ostrá pilka Gerber Center Drive v jedné rukojeti.Ostrá pilka Gerber Center Drive v jedné rukojeti.

Otvírač konzerv je kombinován s vytahovačem hřebíků Gerber Center Drive.Otvírač konzerv je kombinován s vytahovačem hřebíků Gerber Center Drive.

Polootevřený pilník u Gerber Center Drive.Polootevřený pilník u Gerber Center Drive.

Závěr

S Center Drive jsem zatím úspěšně řezal oběma noži, hodně šrouboval, kleštěmi povoloval, štípal i přidržoval, pilníkem přibrušoval bez problémů. Chybí mi zatím jen vyzkoušet odizolování drátů vyndání hřebíčků a probodávání materiálu. Myslím, že i u technicky méně zkušeného člověka, hlavně tam kde není dostupné běžné nářadí, velmi pomůže vyřešit mnoho problémů.

Další informace

GerberZnačka Gerber se stala jednou z hlavních firem na světě zaměřujících se na výrobu kvalitních a téměř nezničitelných nožů. I po 70 letech od svého založení stále funguje a společnost stále roste. Stále funguje na stejných principech, které jako první položil Joseph R. Gerber. Nože Gerber kombinují vysoce kvalitní materiály a inovativní design, který přetrvává po generace. I poskytovaná záruka na všechny výrobky značky Gerber 25 let je toho důkazem.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: