Recenze: Garmont VETTA GTX – lehce a stylově

Recenze: Garmont VETTA GTX – lehce a stylově

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku VETTA GTX – dámské pohorky
Určení lehký treking, těžký treking, via ferrata
Základní vlastnosti outdoorových bot Kožená
Výška bot Mid (střední)
Pohlaví Dámský
Materiál: svršek kůže Sude 1,8 mm
Materiál: membrána Gore-Tex Extended Comfort
Materiál: podrážka Vibram
Hmotnost 1020
Velikost testované boty v UK 5
Dostupné velikosti 3 - 7
Odpružení Drop: 8 mm
Infocena 4699 Kč Kč
Dodává Rockpoint
Více info na www.rockpoint.cz

Zaujalo mě

  • pohodlnost boty (navzdory tvrdé podrážce)
  • nízká hmotnost
  • úzký profil
  • design (barva a povrchová úprava semišové kůže)

Shrnutí recenze

Jedná se o vyšší verzi nízkých trekových bot Garmont Dragontrail GTX určenou pro dámy. Potěší každého vyznavače scramblingu, skvěle se hodí i na klasickou pěší turistiku, ferraty nebo delší horské treky od jara do podzimu. Jak potěšily mne?

PODROBNÝ POPIS

První dojem

Na testování jsem nedávno dostala zapůjčené boty Garmont. Moc dopodrobna jsem nestudovala, o jaký model přesně půjde, jednoduše jsem přišla do prodejny Rock Pointu a tam si je měla vyzkoušet, aby mi sedla velikost. První dojmy byly poměrně rozpačité: “Proč se vyrábí takový druh outdoorových bot?” Boty nejsou natolik vysoké, abych si s nimi troufla např. na trek přes tři sedla v Nepálu, kam jsem na jaře odlétala. Na druhou stranu mi přišly poměrně tvrdé na aktivity typu jednodenní ferraty v Lužických horách. Hned při zkoušení bot na prodejně jsem si říkala, že to nebudou boty pro mě. Byly mi hodně úzké (přitom se považuji za majitelku zcela konfekčního chodidla), a tak kdybych si je měla kupovat, rozhodně bych je vrátila zpět do krabice.

Garmont Vetta - Podrážka a detail obsázky.Garmont Vetta – Podrážka a detail obsázky.

Změna názoru

Bota je opatřena po celé své délce gumovou obsázkou – což zaručuje její voděodolnost, ale zároveň i fakt, že se moc už neroztáhne. Nevadí, na pár dní boty odzkouším a pak je vrátím. Nebo si vezmu tenčí ponožky. Překvapivě ale po několika hodinách na nohou si to pevné sevření sedlo a naopak mi začalo velmi vyhovovat. Pokud máte chodidlo širší, tak asi bota pro vás vhodná nebude, ale jinak nedejte na první dojem. Po víkendu jsem měla pocit, jako bych chodila v papučích, boty si krásně sedly.

Garmont Vetta - Test stání na malých stupech.Garmont Vetta – Test stání na malých stupech.

Popis bot GARMONT Vetta GTX

Jedná se o vyšší verzi nízkých trekových bot Garmont Dragontrail GTX a ta nese název VETTA GTX. Potěší každého vyznavače scramblingu, skvěle se hodí i na klasickou pěší turistiku, ferraty nebo delší horské treky od jara do podzimu. Boty mají lehce asymetrický tvar, užší profil, po obvodu jsou opatřeny gumovou obsázkou pro větší odolnost. Svrchním materiálem je 1,8 mm voděodolný semiš světle šedé barvy, požadovanou prodyšnost a voděodolnost zaručuje membrána Gore-Tex Extended Comfort.

Kompletní fotogalerie GARMONT Vetta GTX

Nejvíce je ocení ti, kteří nechtějí nutně těžkou a vysokou obuv do hor, přesto ale vyžadují dostatečnou pevnost, tvrdost a komfort zároveň. Boty drží velmi dobře balanc i na užších profilech, zároveň jsou dobře odpružené, nečekaně lehké a pohodlné.

Garmont Vetta - Detail na poutka šněrování.Garmont Vetta – Detail na poutka šněrování.

Garmont Vetta - Detail na šněrování.Garmont Vetta – Detail na šněrování.

Garmont Vetta - Detail patní části.Garmont Vetta – Detail patní části.

Testování

Několik dní jsem pobíhala v Jeseníkách, v okolí Ramzové, Ostružné a Petříkova. Ve sněhové pokrývce, po turistických cestách i na skalách. Hlavně ve skalním terénu jsem ocenila, jak boty opravdu pěkně podrží. A že je v nich chodidlo opravdu skvěle zpevněné. Kdo je vyznavač scramblingu, bude z nich nadšen. Jejich užití je dále velmi mnohostranné – osobně bych si je vzala na zajištěné cesty i do vysokohorského terénu, s návleky snesou i dlouhodobější pohyb ve vyšší sněhové pokrývce nebo pohyb po ledovci. Osobní tip:  treking v Nepálu – trasy typu Manaslu circuit jsou pro tyto boty ideální. Jsou lehké, stabilní, voděodolné. Moje hlavní závěry jsou: boty jsou lehké, ale přitom dostatečně pevné a komfortní. Tvrdší, stále však velmi pohodlné (několik dní celodenního nošení a neměla jsem žádné puchýře, oděrny ani bolesti chodidel). Voděodolné, snesou vícedenní pohyb ve sněhové pokrývce velmi univerzální.

Garmont Vetta - Testování při lezení.Garmont Vetta – Testování při lezení.

Garmont Vetta - Pohled seshora.Garmont Vetta – Pohled seshora.

Garmont Vetta - Značková podrážka Vibram.Garmont Vetta – Značková podrážka Vibram.

Verdikt testerky

Do budoucna tedy uvažuji, že bych svůj botník o tento typ nízké, nicméně pevnější obuvi rozšířila. Osobně jsem byla překvapena, proč jsem zatím o tomto  typu obuvi nikdy neuvažovala? Zvládly by zastoupit i moje letité Hanwagy? To ukáže čas a další používání. Jako holka si neodpustím i jeden dámský postřeh: byla jsem rozpačitá i ze světlé barvy, kterou boty mají. Rozpačitost se velmi záhy překlopila ve spokojenost – nevýrazná barva se hezky kombinuje a překvapivě se boty nešpiní. Nezapomeňte na fakt, že při prvním obutí jsou pocitově užší, nicméně hned s úvodními našlapanými kilometry kůže krásně povolí a bota je navzdory své tuhosti velmi pohodlná.

Garmont Vetta GTX - Celkový pohled zezadu.Garmont Vetta GTX – Celkový pohled zezadu.

Další informace

Garmont.

Firma Garmont je pokračovatel tradice proslulého obuvníka z Montebelluny, z oblasti severovýchodní Itálie, kde se nadšení, tradice, kvalita a řemeslnická hrdost potkává v ojedinělé symbióze. Garmont vyvíjí a vyrábí outdoor a trekovou obuv již po pět generací.
www.garmont.com

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: