HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Recenze: Garmont Toubkal GTX – italské pohorky

Recenze: Garmont Toubkal GTX – italské pohorky

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Toubkal GTX
Určení lehký treking, těžký treking
Základní vlastnosti outdoorových bot Kožená
Výška bot High (vysoká)
Pohlaví Pánský
Materiál: svršek 1.8 mm kůže nubuck, balistický nylon
Materiál: membrána Gore-Tex Performance Comfort
Materiál: mezipodešev EVA pěna
Materiál: podešev Vibram Apex
Hmotnost 1300
Velikost testované boty v UK 3,5
Dostupné velikosti 7,5–13 UK
Infocena 6499 Kč Kč
Dodává Rock Point
Více info na www.rockpoint.cz

Zaujalo mě

  • Stahování až do špičky na jedno zatažení
  • Minimum švů
  • Kvalitní podrážka s climbing zónou

Shrnutí recenze

Jaké jsou boty, které mají být lehké, takřka celokožené s minimem švů a nepromokavé? Testovali jsme pohorky s „climbing zone“ s kvalitním opancéřovaním gumou a neotřelým šněrováním.

PODROBNÝ POPIS

Charakteristika

Model z řady Backpacking od italské firmy Garmont. Boty Toubkal GTX jsou lehké, nepromokavé boty určené pro turistiku, vysokohorskou turistiku a vícedenní horské přechody s těžkým batohem.

Po túře v oblasti Dachsteinu - Garmont Toubkal GTX.Po túře v oblasti Dachsteinu – Garmont Toubkal GTX.

Garmont Toubkal GTX s vysokou obsázkou.Garmont Toubkal GTX s vysokou obsázkou.

Test na nepromokavost v potoce - Garmont Toubkal GTX.Test na nepromokavost v potoce – Garmont Toubkal GTX.

Materiály a technologie

Svrchní materiál je tvořen voděodolnou kůží nubuck 1.8 mm a balistickou textilii. Bota je v podstatě celokožená. Pouze v okolí kotníku je ještě navíc zesílena odolným nylonem. Kůže je kvalitně po celém obvodu boty chráněna vysokou obsázkou. A ta je ještě navíc na patě vytažená vysoko. Takřka k samotnému poutku, které můžete využít při obouvání nebo při nutnosti zavěšení (batoh či sušení). Podšívka s nepromokavou Gore-Tex membránou, která v kombinaci s gumovou obsázkou po celém obvodu boty a podrážkou Vibram Apex zaručí, že vás boty nezklamou ani v náročných terénních a klimatických podmínkách. Samozřejmostí je A.D.D. technologie od firmy Garmont, kdy design a funkčnost konstrukce je maximálně přizpůsobena anatomii lidského chodidla.

Agresivní vzorek vibramové podrážky Garmont Toubkal GTX.Agresivní vzorek vibramové podrážky Garmont Toubkal GTX.

Goretexová membrána v botě Garmont Toubkal GTX.Goretexová membrána v botě Garmont Toubkal GTX.

Kvalitně opancéřovaná špička boty Garmont Toubkal GTX.Kvalitně opancéřovaná špička boty Garmont Toubkal GTX.

Popis

Bota působí robustním dojmem. Na první pohled je markantní bytelná obsázka okolo celé boty. Stejně tak je „opancéřovaná“ špice. Šněrování má hodně do špičky. Výrazné zasekávací háčky a celokožená konstrukce s nylonovou výztuhou nás zaujaly na první pohled.

Kompletní fotogalerie GARMONT Toubkal GTX

Šněrování

Tkaničky jsou kontrastní a ladí se zbytkem boty a drobnými detaily. Šněrování je poměrně do špičky, takže je možno botu řádně zatáhnout. Tkanička je od špice provlečena třemi páry plastových kladek, takže chodí volně a dobře se zatahuje. Pak následuje zasekávací háček, který drží tkaničku na svém místě a ta neprojíždí. Je tedy možno nezávisle zatáhnout nárt a kotník. Po prvním páru těchto háčků následuje textilní poutko respektive popruh, který fixuje patu. Tento popruh je protažený po obou stranách k patě a lépe ji fixuje. Nad tímto tzv. HEEL LOCKEM následují další dva páry háčků.

Dobře viditelné zasekávací háčky s oranžovým cvokerm - Garmont Toubkal GTX.Dobře viditelné zasekávací háčky s oranžovým cvokerm – Garmont Toubkal GTX.

Detail šněrování s plastovými kladkami - Garmont Toubkal GTX.Detail šněrování s plastovými kladkami – Garmont Toubkal GTX.

Oranžové puntíky kromě designového prvku usnadňují šněrování za stížených světelných podmínek - Garmont Toubkal GTX.Oranžové puntíky kromě designového prvku usnadňují šněrování za stížených světelných podmínek – Garmont Toubkal GTX.

Podrážka

Značková podrážka Vibram má u boty Toubkal agresivnější vzorek a dobře drží i při strmých sestupech špičkami dolů. Pod palcem najdete tzv. „climbing zone“ neboli lezeckou špičku a tak vám usnadní pohyb ve skalním či lezeckém terénu. Dík dostatečné tuhosti pohorky se dá na ní dobře ustát i menší stupy. Testováno na skále i na via ferratě.

Lezecká špička u bot Garmont Toubkal GTX pomáhá překonávat lezecké pasáže.Lezecká špička u bot Garmont Toubkal GTX pomáhá překonávat lezecké pasáže.

Testování

Bota Garmont Toubkal mi sedla na moji širší nohu úplně bez problému. Trochu jsem s úplně novými botami zariskoval a vydal se na prodloužený víkend do okolí Chotěboře. První den mě čekala nejdelší denní etapa z Třemošnice do Chotěboře (cca 35 km). V rozmáčeném terénu podél řeky Doubravy po kamenech, listí, s průchody kalužemi a broděním. Boty se mnou byly i na ledovci Dachstein. Dále jsem je testoval při lezení na zajištěných cestách i při výpravách do podkrkonoší a to včetně chůze na sněžnicích s bivakováním na sněhu. Poprvé jsem si pouze musel doladit míru utažení okolo kotníku, kterou jsem ze začátku přehnal a tlačil mne vysoko zašitý jazyk. Po rozvázání a povolení boty je nazouvání snadné. Otvor pro nazutí je velký a noha do boty snadno vklouzne. Bota je dobře odporužená a ani chůze po zpevněné cestě či po silnici nebyla nepříjemná. Model Toubkal zvládnul rozličné terény a povrchy.

Testování bot na via ferratě - Garmont Toubkal GTX .Testování bot na via ferratě – Garmont Toubkal GTX .

Testování bot Garmont Toubkal GTX na ledovci.Testování bot Garmont Toubkal GTX na ledovci.

Hodina chůze potokem - Garmont Toubkal GTX.Hodina chůze potokem – Garmont Toubkal GTX.

Hodnocení

Kožená avšak moderní bota, které nechybí šmrnc díky barevným prvkům. Kvalitní podrážka včetně „lezecké špičky“ vás podrží i při nějakém tom lezení či na via ferratě. S vysokou obsázkou by vám bota Garmont Toubkal GTX mohla i dlouho vydržet. A taky proto, že je kožená, dovoluje celou botu impregnovat a tak prodloužit její životnost. Boty jsou vhodné na horské túry včetně vícedenních treků. Dostupná též jako dámská verze.

Měkký okraj bot Garmont Toubkal GTX.Měkký okraj bot Garmont Toubkal GTX.

Další informace

Garmont.

Firma Garmont je pokračovatel tradice proslulého obuvníka z Montebelluny, z oblasti severovýchodní Itálie, kde se nadšení, tradice, kvalita a řemeslnická hrdost potkává v ojedinělé symbióze. Garmont vyvíjí a vyrábí outdoor a trekovou obuv již po pět generací.
www.garmont.com

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: