RECENZE: GARMONT CHRONO GTX – NA POHODOVOU PROCHÁZKU SE PSEM I POŘÁDNOU ŠTREKU ZA PSÍHO POČASÍ

RECENZE: GARMONT CHRONO GTX – NA POHODOVOU PROCHÁZKU SE PSEM I POŘÁDNOU ŠTREKU ZA PSÍHO POČASÍ

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku GARMONT CHRONO GTX
Určení lehký treking, těžký treking
Základní vlastnosti outdoorových bot Kožená
Výška bot Mid (střední)
Pohlaví Pánský
Materiál: svršek Olejovaná nubuková kůže
Materiál: membrána GORE-TEX® Extended Comfort
Materiál: podrážka Michelin® Offroad
Hmotnost 503
Velikost testované boty v UK 3,5
Barevné varianty Black, Gunmetal/Black, Jawa brown/Teek brown
Dostupné velikosti 4–13 UK
Odpružení EVA
Infocena 5299 Kč
Dodává Rock Point
Více info na www.rockpoint.cz/

Zaujalo mě

  • Nízká hmotnost
  • Funkčnost membrány
  • Celkový komfort

Shrnutí recenze

Model trekových bot Garmont Chrono GTX v tradičním designu se vyznačuje především vysokým komfortem a dokonalou funkčností membrány. Do celkové koncepce se promítá více než padesát let zkušeností značky s výrobou bot pro horskou turistiku. A také její snaha vyrábět komfortní, bezpečné a funkční boty s dlouhou životností. Garmont Chrono GTX představují nadčasovou klasiku, která najde uplatnění v širokém spektru použití. Jak redakce Světa outdooru testovala a jaký je verdikt?

PODROBNÝ POPIS

V KOSTCE

Model trekových bot Garmont Chrono GTX v tradičním designu se vyznačuje především vysokým komfortem a dokonalou funkčností membrány. Do celkové koncepce se promítá více než padesát let zkušeností značky s výrobou bot pro horskou turistiku. A také její snaha vyrábět komfortní, bezpečné a funkční boty s dlouhou životností. Garmont Chrono GTX představují nadčasovou klasiku, která najde uplatnění v širokém spektru použití. Od nenáročných procházek městskou „divočinou“ až po pořádné horské výlety. Povrchu a počasí navzdory. Od zpevněných cest, přes lesní pěšiny až po skalnaté stezky se v Garmont Chrono GTX pohybujete bezpečně, s jistotou a citelným pohodlím. Letošní proměnlivé zimní počasí umožnilo vyzkoušet také teplotní rozsah použití. Při správné volbě ponožek je opravdu velký, od teplot lehce pod nulou až po ty nad patnáct stupňů bylo při testování nošení bot stále příjemné a komfortní. Odolnost a funkčnost membrány jsme v testu několikrát prověřili v mokrém sněhu nebo za deště. Vyzdvihnout musíme také snadnou údržbu bot a celkovou odolnost. Přestože jsme boty v rámci testování nijak nešetřili, nevykazují po více než měsíčním používání výraznější opotřebení.

MATERIÁL SVRŠKU, PRODYŠNOST

Svršek je z nubukové kůže (1,8 mm) impregnované speciálním olejem navyšujícím životnost boty, při zachování přirozené prodyšnosti kůže. V testu vnímáme jak odolnost svršku, tak i jeho snadné čištění. Jazyk je zcela integrovaný (všitý) a spolehlivě zamezuje pronikání nejen vlhkosti, ale i nečistot dovnitř boty. Jeho propracovaná konstrukce umožňuje nejen rychlé a pohodlné nazouvání bot, ale především nijak nepřekáží ani při chůzi v náročnějším terénu s častou změnou pohybu v kotníku.

Celokožená avšak velmi pohodlná bota GARMONT CHRONO GTX
Celokožená avšak velmi pohodlná bota GARMONT CHRONO GTX

Jazyk je zároveň v optimální délce, nehrozí tak shrnutí pod úroveň zakončení šněrování. Vnitřní část vyplňuje membrána Gore-Tex® Extended Comfort určená pro mírné a teplejší počasí, během testování však zajišťovala komfortní nošení i při teplotách pod bodem mrazu. Ani při intenzivnější chůzi při vyšších teplotách nedocházelo k nadměrnému přehřívání. Garmont Chrono GTX rozhodně můžeme zařadit do kategorie bot pro každodenní nošení.

Stahování pomocí 5 párů ok a dvou párů háčků - GARMONT CHRONO GTX
Stahování pomocí 5 párů ok a dvou párů háčků – GARMONT CHRONO GTX

PODRÁŽKA, PŘILNAVOST, CHOVÁNÍ NA MOKRÉM POVRCHU, POUŽITÉ MATERIÁLY PODEŠVE

Podrážka z materiálu Michelin® Offroad vyniká dobrou přilnavostí a propracovaným vzorkem s vyladěnými detaily jako je plocha v přední části pro usnadnění chůze ve skalnatém terénu, nebo „protisměrové“ nastavení gripů pod patou zamezující podklouznutí při scházení strmějších stezek. Mezipodešev je obohacena o přírodní korková vlákna, která údajně velmi rychle uvolňují absorbovanou vlhkost. Zřejmě i díky nim bota působí velmi lehce a pohodlně, v kategorii vysokých bot až nezvykle příjemně. K celkovému komfortu přispívá extra pohodlná, měkká anatomicky tvarovaná stélka. Tu oceňujeme v testu zejména při chůzi na tvrdém podkladu a na silnici.

Tato podrážka botě GARMONT CHRONO GTX naděluje kvalitní trakci
Tato podrážka botě GARMONT CHRONO GTX naděluje kvalitní trakci

ZAVAZOVÁNÍ

Mimochodem tyto botky je radost i zavazovat. Trekové boty je často nutné utahovat postupně, aby nedocházelo k zadrhávání tkaniček v kovových průvlecích. Tady tkaničky hladce projedou všemi průvleky, bez otravného zasekávání.

Pohodlné šněrování a pevný svršek bot GARMONT CHRONO GTX
Pohodlné šněrování a pevný svršek bot GARMONT CHRONO GTX

OSOBNÍ ZKUŠENOST

„Jako běžec vnímám u těchto trekových bot nejpozitivněji nízkou hmotnost a celkový komfort. Bota působí na noze daleko lehčeji než skutečných 503 gramů velikosti 10,5 UK. Několikrát jsem v botách „musel“ popoběhnout a byl jsem opravdu překvapený, jak lehce to jde. Od toho se odvíjí mé další pocity z testování: pohodlná, lehká treková bota pro svižnější výlety, ale i horské túry bez ohledu na počasí.

Tkaničky hladce projedou všemi průvleky, bez otravného zasekávání – GARMONT CHRONO GTX
Tkaničky hladce projedou všemi průvleky, bez otravného zasekávání – GARMONT CHRONO GTX

Oceňuji především střih límce kolem kotníku, v botách nad kotníky mívám občas problém s doladěním utažení šněrování tak, aby nedocházelo k nepříjemným otlakům. U Garmont Chrono GTX nic takového neřeším a bota perfektně sedí na noze i při mírnějším utažení tkaniček. Na kamenitém nerovném podkladu vynikne skvělá stabilita boty a dokonalá fixace kotníku. Podrážka je pevná, při došlapu nevnímám žádné ostré hrany, zároveň si zachovává potřebnou míru flexibility, takže se s botou „neperu“, ale naopak vnímám pocitově příjemnou a pohodovou podporu při každém kroku.

Testování trekových bot GARMONT CHRONO GTX
Testování trekových bot GARMONT CHRONO GTX

TESTOVÁNÍ

Botu jsem testoval na suchých kamenitých stezkách, blátivých cestičkách kolem potoků, ale i na sněhu nebo částečných přechodech po asfaltu. Snad jen kromě vyloženě měkkého, rozteklého bláta vždy s jistotou bez problémů, na silnici navíc pohodlněji, než bych čekal. Že bude podrážka perfektní na většině terénních povrchů mě nepřekvapilo, ale to, jak dobře držela na sněhu předčilo veškerá má očekávání. Co mě příjemně překvapilo je teplotní rozsah pro komfortní používání těchto bot, jednoznačně celoroční bota, v botníku rozhodně zahálet nebude. Boty jsem si během testování opravdu oblíbil. Sáhnu po nich díky povedené kombinaci lehkosti a pohodlí s radostí i na kratší procházky, na které bych dříve trekové boty rozhodně nenazul.“

Hlavním atributem boty GARMONT CHRONO GTX je pohodlí
Hlavním atributem boty GARMONT CHRONO GTX je pohodlí

Další informace

Cílem Garmontu je vyrábět boty vysoké technické úrovně pro specifické účely a poskytovat komfort, bezpečnost, trvanlivost a funkčnost. Garmont byl založen v roce 1964 v Montebelluně v Itálii. V počátcích fungoval mimo jiné i jako výrobce trekingových a ski bot pro významné světové značky, jako je Nordica nebo Dolomite. Dnes je vnímán jako jeden z předních výrobců kvalitní obuvi pro horolezectví, turistiku a další outdoorové aktivity. Samozřejmostí je využívání nejmodernějších materiálů, technologií a inovací v oblasti designu i konstrukce obuvi. Při výrobě je kladen důraz na detail, anatomický tvar boty (a.d.d. systém), nové patentované technologie nebo materiály jako Dual Frame technology, erGo-Last; Double Damper, Helix Rubber, Rand Progressive Lasting, Board Heel Lock, G-Heel FrameFlex, Insoles FIT, Gore-tex, Vibram, Michelin, 3M, Thinsulate a další.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: