Recenze: Garmin Instinct Solar – sluneční hodinky pro 21. století

Recenze: Garmin Instinct Solar – sluneční hodinky pro 21. století

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Garmin Instinct Solar
Druh výbavy Hodinky, Sporttester
Materiál 1 Vlákny zesílený tvrzený polymer
Materiál 2 Sklíčko chemicky tvrzeno - Corning® Gorilla®
Typ displeje černobílý
Velikost displeje 128 x 128 px
Senzory GNSS (GPS, Glonass, Galileo), 3-osý kompas, výškoměr, teplotní senzor, gyroskop, optický snímač pro měření srdečního tepu na zápěstí
Barevné varianty černý, žlutý, modrý, červený, fialový, kamufláž
Konektivita Bluetooth 4, ANT+
Infocena 10990 Kč
Dodává Garmin CZ
Více info na www.garmin.cz

Zaujalo mě

  • Nízká hmotnost
  • Displej
  • Výdrž a solární nabíjení

Shrnutí recenze

Recenze robustních a chytrých GPS hodinek s odolností splňující vojenské normy Garmin Instinct Solar, které mohou být poháněny sluneční energií v divočině. Co se na nich líbilo a co ne, při testování na horách i na vodě horskému vůdci a seakajakerovi Vojtěchu Dvořákovi?

PODROBNÝ POPIS

Charakteristika

Za jednu z cílových skupin lze tímto považovat dobrodruhy a vášnivé cestovatele po nehostinných končinách, jelikož v těchto místech se příliš nedá počítat s využitím bezkontaktní platby Garmin Pay. Rozhodně však ti největší drsoni mohou využít propojení s dalším produktem pro náročné expedice – Garmin inReach. Jinak odolné a lehké. Design někomu může připadat povědomý. Hodinky trochu připomínají digitálky z devadesátek. Ale to je jediná podobnost, kterou tyhle hodinky mohou s těmito modely mít.
Pro účinné dobíjení jsem pověsil hodinky GARMIN Instinct Solar na ramenní popruh batohu
Pro účinné dobíjení jsem pověsil hodinky GARMIN Instinct Solar na ramenní popruh batohu

První dojem

Jsou lehké. Nejen pocitově, ale i doopravdy. Oproti řadě fénix je váha o 30 g nižší opravdu znát (52 g vs. 86 g)
Osobně mi vyhovoval pásek, který je měkký s jemným odstupňováním utažení.
Ovládání hodinek mi přišlo intuitivní. Zkoušel jsem nejprve přijít na veškeré nastavení bez návodu. A šlo to ve stylu „návody stejně nikdo nečte“. Pro detaily a nastavení přes telefon jsem použil podrobný návod v PDF, který byl ke stažení.
Jedna z možných úvodních obrazovek hodinek GARMIN Instinct Solar
Jedna z možných úvodních obrazovek hodinek GARMIN Instinct Solar

Řemínek

Osobně mi vyhovoval pásek, který je měkký s jemným odstupňováním utažení. Dvojice poutek drží volný konec řemínku na svém místě. Nebyl problém mít hodinky několik dní v kuse na ruce a to včetně spánku. Kombinace nízké hmotnosti a pohodlného řemínku tohle v pohodě umožňuje.
Kompas a výškoměr - GARMIN Instinct Solar
Kompas a výškoměr – GARMIN Instinct Solar

Tělo

Sklíčko je pod úrovní těla a je chemicky tvrzeno tzv. Corning® Gorilla®. Tělo hodinek je vyrobeno z vlákny zesíleného tvrzeného polymeru pro vyšší pevnost a odolnost při zachování velmi nízké hmotnosti. Pro military nadšence nebo profesionály: Bytelná konstrukce splňuje vojenské normy (MIL-STD-810G) pro odolnost proti vysokým a nízkým teplotám, nárazům a vibracím, vodě a vlhkosti.
Po celodenním treku je úbytek energie v režimu EXPEDICE minimální - GARMIN Instinct Solar
Po celodenním treku je úbytek energie v režimu EXPEDICE minimální – GARMIN Instinct Solar

Tlačítka

Chod tlačítek je příjemný a doprovázený takovým „lupnutím“ či cvaknutím. Je jich na hodinkách celkem pět. Ovládání v rukavicích bez problému. Tři jsou z levé strany a dvě vpravo. Zamykání je asi největší slabina těchto hodinek. Jak to? Protože v podstatě nefunguje a hodinky se po aktivaci zámku tlačítek velmi lehce zase odjistí. A to je dáno tím, že k odemknutí tlačítek stačí podržet jakékoliv z pěti tlačítek. Takže při lezení nebo pádlování ohnete zápěstí a zatlačíte do hodinek a ty se odemknou. Takže jsem si několikrát přerušil sledování aktivity nebo trasování výstupu. Nesnadněji se mi spouštěly aktivity při ručních pracích v dílně – řezání dřeva (ohnuté zápěstí při přidržování prkna), apod. Takže tím pádem došlo i k rychlému vybití (stále se spouštělo GPS).
Testování hodinek při skalním lezení GARMIN Instinct Solar
Testování hodinek při skalním lezení GARMIN Instinct Solar

Jinak tlačítka fungují ve zkratce takto

• CTRL/Light – levé horní tlačítko je pro zapnutí a vypnutí, podržením aktivujete rychlé menu.
• MENU/Up – levé prostřední tlačítko slouží pro posun v menu vzhůru, podržením jdete do Nastavení.
• ABC/Down – levé dolní tlačítko je pro pohyb v menu dolů, podržením si (odkudkoliv) ihned zobrazíte populární Altimeter/Barometer/Compass stránky (tedy výškoměr, barometr a kompas).
• GPS – pravým horním tlačítkem zapnete aktivitu a slouží i jako tlačítko pro potvrzení výběru (Enter).
• SET/Back – přes pravé spodní tlačítko se krátkým stiskem posunete o stránku zpět, dlouhým podržením pak vyvoláte nastavení hodin (stopky, budíky, alarmy, nebo třeba i automatickou synchronizaci hodin podle GPS).
Takhle vypadá mapa na hodinkách GARMIN Instinct Solar
Takhle vypadá mapa na hodinkách GARMIN Instinct Solar

Displej

Hodinky mají skvělý displej! Nevadí, že je černobílý, právě naopak. Pro aktivity na jaké je produkt určený se skvěle hodí a barevný netřeba. Kontrastně zvolené černé pozadí s bílým textem a rozlišením, byť je pouze 128 x 128 px, poskytují výbornou čitelnost zobrazované informace. Navíc je displej extra tvrzený. Nicméně hned první den testování, jsem při brutálním úderu o skálu udělal do hodinek jemný vryp.
Tepová frekvence za poslední 4 hodiny - GARMIN Instinct Sola
Tepová frekvence za poslední 4 hodiny a vryp z prvního dne testování na skalách – GARMIN Instinct Solar

Co v těchto hodinkách nenajdete?

Oproti jiným modelům chybí možnost vylepšování vzhledu hodinek pomocí Connect IQ, tzn., že jste odkázáni na „omezenou“ nabídku v hodinkách. Osobně mi však nabídka zcela stačila a navíc je možno úvodní obrazovku ještě konfigurovat. A taky u nich nehledejte mapové podklady a mapy.
Postup podle mapy - GARMIN Instinct Solar
Postup podle mapy – GARMIN Instinct Solar

Výdrž

Tu můžete ovládat v základním menu nastavením úsporného režimu, kdy z několika hodin provozu máte naráz dny. Konkrétně z 16 dnů po zapnutí úsporného režimu dostáváte 56 dní! Dále můžete provoz hodinek prodloužit nastavením nasvícení displeje. Opět v základním menu. A spotřebu můžete regulovat pomocí Power manager funkce a nastavit si můžete například Battery Saver (s úsporou během spánku – nastavíte si čas), apod. Nejvíce však dostanete energie ze slunce. Při pohybu například na ledovci při plném slunci se hodinky dobíjely doslova v řádech hodin a to i přesto, že jsem měl zapnutou funkci Expedice. Při řízení auta na Rujánu mi i přes sklo auta za 6 hodin za volantem přibyly další tři dny provozu hodinek navíc. Za to při zapnutí GPS, klesá prudce výdrž a to klidně z 16 dní na 16 hodin provozu.
Po úplném nabití pomocí kabelu dostanete do hodinek šťávu na cca 26 dní. Při úplném vybití mi při dalším nabíjení a zapnutí zmizela čeština a automaticky se nastavila angličtina. Při snaze nastavit zpět češtinu z nabídky jazyků jsem se dozvěděl, že čeština je „not installed“.
GARMIN Instinct Solar - Během celodenního treku jsem zvolil mód EXPEDICE
GARMIN Instinct Solar – Během celodenního treku jsem zvolil mód EXPEDICE

Údaje o výdrži podle výrobce

• až 24 dní v režimu smartwatch / až 54 dní se solárním dobíjením
• až 30 hodin v plnohodnotném GPS záznamu / až 38 hodin se solárním dobíjením
• až 70 hodin v úsporném GPS záznamu / až 145 hodin se solárním dobíjením
• až 56 dní v úsporném režimu hodinek / neomezené použití se solárním dobíjením

Vestavěné senzory

GNSS (GPS, Glonass, Galileo), 3-osý kompas, výškoměr, teplotní senzor, gyroskop, optický snímač pro měření srdečního tepu na zápěstí.
Počet uložených bodů a zbývající čas do automatického uložení dalšího - GARMIN Instinct Solar
Počet uložených bodů a zbývající čas do automatického uložení dalšího – GARMIN Instinct Solar

Konektivita

Hodinky mají jak Bluetooth 4 pro propojení s telefonem na Garmin Connect Mobile a pro chytrá upozornění, tak i ANT+ rozhraní, takže si bez problémů můžete připojit třeba teplotní senzor, nebo dát čidla na kolo.

Nastavení referenční výšky

Protože jsou hodinky Garmin Instinct vybaveny barometrickým čidlem můžete vzhledem ke změnám tlaku nastavovat  „referenční výšku“. O této funkci nemá spousty uživatelů ani potuchy a pak se diví, že se u rozcestníku nebo u hladiny moře rozcházejí s hodinkami i o desítky či stovky metrů. Tato funkce je lehce dostupná přes ABC/Down tlačítko. Vybrat si můžete z ručního nastavení, kdy znáte svoji výšku nebo můžete využít funkci nastavení pomocí satelitů DEM nebo podle GPS. S barometrem je samozřejmě spojen i bouřkový alarm. Tohle platí POUZE v případě, že nemáte dlouhodobě zapnutou žádnou aktivitu, která pomocí GPS výšku upraví automaticky. Jako horský vůdce upravuji referenční výšku manuálně vždy, když znám svoji výšku a nemám zapnutou žádnou aktivitu, např. stoupám na horskou chatu po turistické cestě a chci mít přehled kolik výškových metrů zbývá, protože se mě na to pořád ptají klienti nebo si kontrolují svoje hodinky s výškoměrem s mýma.
Komletní přechod pohoří Stubai s hodinkami GARMIN Instinct Solar
Kompletní přechod pohoří Stubai s hodinkami GARMIN Instinct Solar

Západ a východ slunce

To se hodí a tuhle informaci si můžete lehce nastavit na úvodní obrazovku. Kromě toho v detailu ještě naleznete čas rozbřesku a stmívání. Dále si můžete v sekci Alarmy nastavit upozornění na zbývající čas do východu slunce či do jeho západu. Tahle funkce je bezva a moc jsem si ji oblíbil.
Testování hodinek na seakayaku v módu JACKET MODE - GARMIN Instinct Solar
Testování hodinek na seakayaku v módu JACKET MODE – GARMIN Instinct Solar

Informace o počasí

Při propojení s telefonem pomocí  Bluetooth, který je buď na wi-fi nebo na datech s mobilním dokáží hodinky zobrazovat detailní informace o aktuálním počasí, hodinovou předpověď, předpověď na následující 4 dny a nebo vývoj teploty a vlhkosti vzduchu. Nastavilo se to automaticky a nic jsem nemusel nikde „zaklikávat“.

Přednastavené obrazovky

Nastavit můžete na hodinkách X obrazovek, které vám budou vyhovovat. Jednotlivé obrazovky lze ještě přizpůsobovat a vy se můžete rozhodnout, které sledované parametry chcete mít na úvodní obrazovce hodinek. A jak velké a čitelné – vybíráte si pro něj jednotlivá pole na displeji. Dále si můžete u aktivit nastavovat, jaké hodnoty se vám budou zobrazovat na 1. stránce aktivity. Například jestli vás u pádlování zajímá víc ujetá vzdálenost, teplota nebo tepová frekvence či tempo.

Aktivity neboli aplikace pro sport

Hodinky jsem testoval při lezení, VHT aktivitách, plavání na moři, běhání, pádlování na seakayaku nebo na divoké vodě. Jednotlivé aktivity popisuji níže. Kompletní seznam aktivit v nabídce: Běh, Trailový běh, Krytá dráha, Běžecký pás, Kolo, Kolo uvnitř, Horská kola, Chůze, Turistika, Lezení, Lyže, Snowbord, Běžky, Plavání v bazénu, Otevřená voda, Loď, SUP (Stand Up Paddle Board), Kajak, Veslování, Veslování uvnitř, Jóga, Stepper, Vystoupaná patra, Eliptický trenažér, Kardio, Síla, Taktické aktivity, Jumpmaster, Navigovat, Sledovat mě, Projekt. TB, Výpočet plochy, Jiná (umožňuje vytvoření uživatelské aktivity – zkopírováním a následnou editací, např. koloběžka).
Sledování aktivity - kajak. Načítání GPS signálu - GARMIN Instinct Solar
Sledování aktivity – kajak. Načítání GPS signálu – GARMIN Instinct Solar

Lezení

S hodinkami většinou nelezu. Přesto jsem to zkusil. V pojetí GARMINU jde spíše o stoupání do prudkého kopce než o lezení. I ikona lezení vypadá jako stoupající osoba s trekovou holí do svahu. Tato aktivita sleduje nastoupané metry, sestoupané metry, okamžitou nadmořskou výšku, vzdálenost, vertikální rychlost, pozici, tepovou frekvenci, mapu.
Rychlý přehled aktivity - GARMIN Instinct Solar
Rychlý přehled aktivity – GARMIN Instinct Solar

Kajak

I tuto aktivitu si můžete nastavit tak, která hodnota vás nejvíce zajímá. V případě, že máte na sobě suchý oblek, který neumožňuje mít hodinky na zápěstí, jednoduše nastavíte mód „jacket“ a hodinky vypnou snímání srdečního tepu, případně i odpojení telefonu, atd.. Malá, ale při pádlování na podzim super vychytávka. Parádní je sledování rychlosti a měření celkové vzdálenosti. Taktéž při návratu do kempu stejnou cestou víte okamžitě, kolik vám ještě zbývá pádlovat (platí pro seakayak nebo veslování).

Expedice

Parádní funkce! Tohle je přesně co potřebuji. Dlouhodobé sledování trasy. Při zapnutí se uloží počáteční bod a pak automaticky každou hodinu další. V případě, že dojedete na nějaký důležitý bod v krajině během vaší túry, můžete jej extra uložit do trasy. Například křižovatku, sedlo, vrchol, apod. Výdrž je neuvěřitelná.
Tohle sedlo jsem si do hodinek GARMIN Instinct Solar uložil v režimu EXPEDICE extra
Tohle sedlo jsem si do hodinek GARMIN Instinct Solar uložil v režimu EXPEDICE extra

Sledovat mě

Tato funkce sleduje vaši GPS trasu, vzdálenost a čas a můžete ji propojit pomocí telefonu se sledováním Live Tracking – tedy možností přenášet pozici uživatele hodinek přes chytrý telefon a mobilní síť na webovou stránku, kterou sdíle například s rodinou, přáteli nebo na sociálních sítích. Slouží to k tomu, aby ostatní mohli sledovat, kde jste, jaký máte tep, v jaké jste nadmořské výšce…
Taktéž si do hodinek můžete nahrát funkci MOB neboli muž přes palubu. Hodí se pro rychlé uložení aktuální pozice. Uložené GPS souřadnice též můžete editovat.  A dokonce je možno na hodinkách i plánovat trasu …

Plánování trasy pomocí mobilního telefonu

Naplánovat si trasu můžete i pomocí vašeho chytrého telefonu, který je na wifi nebo na datech a pak jej přenést do hodinek. Jak na to? Nejlepší je navštívit tento odkaz, kde naleznete podrobný návod.

Trailový běh

Kompletní sledování pohybu v terénu. Vzdálenost, čas, metry, tep, trasa, …Během pohybu můžete ještě sledovat, jak na tom jste s tempem, uraženou vzdáleností, tepem, atd. Po skončení dané činnosti se můžete rozhodnout co s aktivitou dál. Můžete ji vymazat, uložit, spustit (pokračovat) později nebo se vrátit zpět na start. Buď budete sledovat obrazovku s mapou u budete se vracet po stejné trase nebo si můžete zvolit návrat vzdušnou čarou. Na displeji můžete sledovat zbývající vzdálenost, čas na trase a i zbývající vzdálenost, která se počítá podle průměrné rychlosti, kterou se pohybujete! Nastavit též můžete automatické zamykání tlačítek nebo i rychlost automatického přepínání obrazovek, atd.

Otevřená voda

Testováno při plavání na moři. Přesnost měření uražené vzdálenosti na otevřeném moři při plavání nemohu potvrdit, jelikož nemám měřítko. Podle dostupných informací v případě, že neplavete v malém kruhu v pidi zátoce, by mělo být měření dostatečně přesné. Novinkou je však měření tepové frekvence i při plavání!

Bazén

Tuto funkci jsem nevyužil vzhledem k uzavřeným koupalištím během podzimního období. Pro využití je nutné nejprve nastavit délku bazénu. Buď si vyberete z nabídky nebo zadáte ručně.

Turistika

Opět kompletní přehled vzdálenosti, výšky, převýšení, tepu, atd. Po připojení k telefonu a do aplikace se pak můžete mrknout na kompletní rozbor vašeho výletu a to včetně mapy nebo nejrychlejšího kilometru.
Příchod do cíle - GARMIN Instinct Solar
Příchod do cíle – GARMIN Instinct Solar

Další vychytávky

Na hodinkách můžete přijímat e-maily, textové zprávy a upozornění, když provedete spárování s kompatibilním smartphonem Apple nebo Android. Po připojení telefonu se na displeji hodinek objeví informace o příchozích voláních, SMS a dalších notifikacích. Na SMS můžete odpovídat nastavenými texty, které si můžete i dopředu zeditovat a uložit. Z displeje hodinek můžete ovládat hudební přehrávač v telefonu, včetně nastavení hlasitosti nebo přeskakování skladeb.

Garmin Connect

Přehledná mobilní aplikace na principu sociální sítě ve formě kalendáře, která slouží pro plánování, ukládání a sdílení vašich aktivit a výkonů. Nastavení a stažení aplikace je otázka okamžiku. Pouze při připojování po delší odmlce, docela dlouho trvá, než se data přenesou z hodinek do mobilu, až jsem si myslel, že mi to vůbec nefunguje. Při častém používání, vše šlape rychle a přehledně.
Přehled za poslední týden v aplikaci GARMIN Connect
Přehled za poslední týden v aplikaci GARMIN Connect

Jak vyhodnotit funkce Stress Score a Body Battery?

Než bych se rozepisoval o této vychytávce, kterou hodinky Garmin Instict Solar disponují, raději pro vás nasdílím tento odkaz, kde je vše vysvětleno a popsáno. Stress Score a Body Battery.

GARMIN Instinct

Hodinky jsou nabízeny v několika typových variantách a barevných mutacích. Kromě toho je možno upravovat podle osobního stylu i výměnou řemínků. Varianty: Instinct Solar, Instinct Solar Surf, Instinct Solar Tactical a Instinct Solar Camo.
Do cíle zbývají 2 km - GARMIN Instinct Solar
Do cíle zbývají 2 km – GARMIN Instinct Solar

Závěr

Osobně jsem nejvíce nadšený s funkčního solárního dobíjení, které není jenom jako. Dále se mi líbila nízká hmotnost. Příjemný řemínek. Ocenil jsem čitelný displej a pro mě osobně dostatečný počet aktivit, které potřebuji jako horský vůdce – VHT – turistika, ledovec, expedice a trailový běh (trénink). Taktéž jsem využíval aktivitu kajak s možností vypnutí sledování srdeční aktivity při nošení hodinek na plovací vestě.

Další informace

Garmin-logo-2021Značka Garmin je přední výrobce GPS hodinek a náramků, automobilových a turistických navigací. Sportovní hodinky Garmin používají jak hobby, tak špičkoví sportovci.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Štěpán S

Ahoj, díky moc za recenzi, vcelku pomohla 🙂 Jen ohledně zamykání – defaultně je nastaveno odemykání přidržením jakékoli klávesy, jakmile se ale zamykání/odemykání nastaví na jednu ze zkratek, funguje pak pouze jen touto zkratkou, tedy například při zkratce dvojkombinaci tlačítek pak je takřka nemožné si hodinky odemknout omylem (dvojkombinace je však při častém používání lehce otravná, volil jsem tlačítko ABC, kde ho jako pravák nezmáčknu omylem ani při ohybu ruky 🙂 Skol

Petr Čunderlík
Štěpán S:

Ahoj Štěpáne, mohl by si mi prosím poradit, jak nastavis která tlačítka lze pro odemknutí použít? Já vidím v nastavení tohoto prvku jenom možnost odebrat nebo změnit pořadí, ale možnost editace která tlačítka použít pro odemknutí nevidím. Předem díky

Michaela
Petr Čunderlík:

Zdravím. Lze nastavit přes Menu – Nastavení – Zkratky. 👍

Karel

Ahoj, mám na tyhle hodinky hodně políčeno, ale váhám, jestli nesáhnout po těhle „esport“ Garminech https://www.playarena.cz/rubriky/hardware/garmin-instinct-esports-edition-chytre-hodinky-pro-hrace_2566.html – jsem hodně aktivní, co se sportu týká (a pohybu obecně), ale také se dost věnuji esportům. Stále váhám. Nebo myslíte, že mám na Garmin Inst. Esports zapomenout a vzít tyto? Dost by mi pomohlo, kdyby mi někdo zkušenější poradil. Díky za všechny názory. Rozdíl v ceně nehraje roli.

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: