RECENZE: GARMIN ENDURO 2 – ODOLNÉ HODINKY SE SUPER ŘEMÍNKEM

RECENZE: GARMIN ENDURO 2 – ODOLNÉ HODINKY SE SUPER ŘEMÍNKEM

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku GARMIN ENDURO 2
Druh výbavy Hodinky
Materiál 1 Safírové sklo
Materiál 2 Vyztužený plast polymerem
Materiál 3 Titanová luneta
Materiál 4 Nylonový řemínek
Materiál 5 Silikonový řemínek
Hmotnost 64 g bez řemínku
Typ displeje Transflektivní
Velikost displeje 1,4"
Rozlišení displeje 280 x 280
Doba provozu až 46 dní v běžném režimu a 150 hodin při aktivní GPS
Napájení USB + solární dobíjení
Druh baterie nebo AKU vlastní akumulátor
Počet akumulátorů nebo baterií 1
Konektivita BLUETOOTH®, ANT+®, Wi-fi
Další funkce 1 Příjem GPS / Glonass / Galileo signálů
Další funkce 2 LED svítilna
Další funkce 3 Platba GARMIN
Další funkce 4 Hudební přehrávač
Výbava 1 Dva řemínky
Výbava 2 Voucher pro instalaci TOPO CZECH V4 PRO
Výbava 3 Dobíjecí kabel USB
Infocena 26 990 Kč
Dodává Garmin Czech
Více info na www.garmin.com/cs-CZ/

Zaujalo mě

 • Nylonový řemínek
 • Solární dobíjení
 • Výdrž
 • Odolný displej
 • Sportovní funkce a platba GARMIN

Shrnutí recenze

Testování hodinek, které jsou nebo nejsou lepší než vlajková loď GARMIN Fenix 7. Naše recenze Vám může pomoci odpovědět, ale rozhodnout se nakonec musíte sami. Jaké jsou tedy hodinky ENDURO 2 a co je nového se dozvíte v recenzi Světa outdooru z pohledu horského vůdce.

PODROBNÝ POPIS

VZHLED

Design se mi líbil. Hned po vybalení z typické „garminovské“ kostky. Kromě pěkné titanové lunety a pouzdra s vlákny zpevněného polymeru mě nejvíce zaujal netradiční řemínek. Ten klasický silikonový byl v krabičce taky. Podrobně o „zázračném“ řemínku se rozepisuji níže.

TLAČÍTKA

Nejprve by se slušelo uvést, že ovládání modelu ENDURO 2 je kombinované a můžete použít dotykové nebo tlačítkové ovládání. Tlačítek je celkem 5. A tlačítko START STOP na druhé hodině je zvýrazněno zelenou barvou typickou pro Endura 2 a spouští se jím sportovní režimy. Tlačítko na čtvrté hodině BACK LAP vrací o krok zpět, tlačítko na desáté hodině aktivuje podsvícení displeje (dvojitým stiskem svítilnu – pamatuje si použitý poslední mód svítilny) a dlouhým stiskem se dostanete do rychlé nabídky nastavení jako jsou: svítilna, aktivace dotykového ovládání, režim nerušit, spánek, hudba, platba, vypnutí, úsporný režim atd.. Dvojice na deváté a sedmé se využívá k posouvání v nabídkách nahoru a dolů. Nastavit si můžete kombinaci dlouhých podržení a dvojhmatů pro vlastní akce. Třeba dlouhý stisk pro aktivaci bezkontaktních plateb. Tlačítka možno používat i pod vodou.

Limetkové tlačítko START - STOP je poznávacím znamením pro hodinky GARMIN ENDURO 2
Limetkové tlačítko START – STOP je poznávacím znamením pro hodinky GARMIN ENDURO 2

NOVINKY PRO GARMIN ENDURO 2

 • Prodloužená výdrž baterie – až 46 dní v běžném režimu a 150 hodin při aktivní GPS
 • Solární dobíjení
 • Dotykový displej
 • Hudební přehrávač včetně podpory streamovacích služeb
 • 2x silnější LED svítilna než u modelu Fenix 7X
 • Topografické, lyžařské a golfové mapy
 • SatIQ – automatický výběr režimu příjmu GPS pro maximální výdrž baterie
 • Grade – Adjusted Pace – úprava tempa podle terénu a sklonu
 • Nextfork – zobrazování vzdálenosti k dalšímu křižování cest
 • Sledování VST – variability srdečního tepu

SVÍTILNA

LED svítilna se pyšní titulem nejsilnější svítilny v chytrých hodinkách vůbec (svítí 2× intenzivněji než u modelu GARMIN Fenix 7). Vybrat si můžete z několika intenzit bílého světla a červeného světla. Spuštění si můžete nastavit pomocí tlačítkových zkratek. Za mě osobně skvělá vychytávka, pouze na tuto funkci nezapomínat, že v hodinkách vůbec je. To je však problém uživatele. Můj problém.

DISPLEJ

Velký 1,4” dotykový displej má rozlišení 280 × 280 pixelů. Jedná se o transflektivní MIP (memory-in-pixel) technologii, která nezhasíná a je stále čitelná. Lze regulovat v 10 různých intenzitách. Výhodou transflektivních displejů jejich schopnost využívat světlo ke svému vlastnímu prosvícení. Při horších světelných podmínkách můžete mít problém s čitelnosti. Jinak čím víc světla, tím víc „svítí“ – jsou čitelnější.

GARMIN ENDURO 2 - Testovány na skialpových túrách a při lyžování
GARMIN ENDURO 2 – Testovány na skialpových túrách a při lyžování

ŘEMÍNEK

Řemínky lze vyměnit jednoduše a rychle s povedeným systémem GARMIN QuickFit. Cvak při nasazování a klik při sundávání či výměně. Během testování jsem si však oblíbil a dávám palec nahoru za nylonový řemínek se suchými zipy! Osobně považuji tento nylonový řemínek s nastavitelnou velikostí za jednu z největších vychytávek hodinek – saje pot, snadno se udržuje, drží hodinky na svém místě a nedráždí kůži na zápěstí. A i utažení pomocí sucháče je naprosto precizní a řemínek jemně pruží, a tak se snadno přizpůsobuje vaší ruce.

Palec nahoru za nylonový řemínek GARMIN ENDURO 2
Palec nahoru za nylonový řemínek GARMIN ENDURO 2

SENSORY

Senzorová paleta se skládá z akcelerometru, barometru, kompasu, teploměru, snímače tepové frekvence, pulzního oxymetru a snímače tepové frekvence. Použita je nová generace Elevate 4.

PŘÍJEM SETELITŮ – FUNKCE SatIQ

Tato novinka šetří baterii. SatIQ automaticky nastavuje nejlepší možné nastavení s ohledem na výdrž baterie. S perfektním příjemem signálu GPS tento systém vybere a používá pouze GPS. Pokud je signál horší, zapojí do práce všechny navigační systémy. Případně nastaví multifrekvenční příjem. Díky této funkce bychom měli docílit přesnějšího záznamu trasy při co nejnižší spotřebě energie.

FUNKCE NAVIGACE NEXTFORK / PACEPRO / CLIMBPRO

V Enduru 2 najdete mapové podklady. Díky úložišti 32 GB si tam můžete dohrát další. Například i TOPO CZECH V4 PRO mapu, kterou získáváte nákupem hodinek jako bonus. Funkce PacePro nabízí rychlost závodního tempa. Hodinky navrhují rychlost vašeho tempa, kterým byste měli běžet (berou ohled na převýšení), tak abyste dosáhli plánovaného času. Nastavení je možno pouze pomocí aplikace Garmin Connect™.

Nastavení funkce PacePro v aplikaci GARMIN Connect
Nastavení funkce PacePro v aplikaci GARMIN Connect

Užitečná může být také funkce ClimbPro, která zobrazuje graf převýšení, vzdálenost do dalšího kopce a kolik výškových metrů překonáte. Nastavení snadno provedete v jednotlivých aktivitách a jejich vlastnostech. Zapnout lze i varování před stoupáním, klesáním apod. Návod jak na to.

Další nová funkce Nextfork zobrazuje vzdálenost do další nebo nové cesty, ulice či stezky a její název. A na závěr si můžete aktivovat i funkci GROUP TRACK pro sledování ve skupině.

MAPY

Tento balík funkcí můžete samozřejmě upravovat. Nahrávat i odebírat. Taktéž v MENU hodinek i upravovat. ENDURO 2 nabízejí Správce map, Téma map, Nastavení orientace mapy, Zobrazování polohy uživatele, Zobrazování segmentů, prošlých tras, vrstevnic. Vybrat si můžete i barvu trasy. Nastavit je možno dále i měřítko, Uzamykání trasy na silnici, atd.

SPORTOVNÍ A OUTDOOROVÉ AKTIVITY

Na výběr je celá řada různých sportů a aktivit, a ty si můžete přidat do rychlých voleb. GARMIN Enduro 2 jsou určeny především pro aktivní sportovce, kteří využijí hlavně dlouhou výdrž – tedy dlouho trvající aktivity. Já hodinky testoval chůze, běh, lezení, skialp a sjezdové lyžování. Při provozování sportovních a outdoorových aktivit je výhodou vypnutí dotykového displeje a ovládat lze hodinky jen pomocí tlačítek. Některé sportovní aktivity to dělají automaticky.

Na výběr jsou desítky aktivit - GARMIN ENDURO 2
Na výběr jsou desítky aktivit – GARMIN ENDURO 2

ZÁBAVA

Testovaná verze Garmin ENDURO 2 nabízí 32 GB úložiště pro vaše aplikace, mapy, ale hlavně pro hudbu. Ta se do hodinek nahrává skrze Garmin Express na vašem notebooku. Vyzkoušel jsem i spárování se sluchátky a šlo to velmi snadno (bezdrátová sluchátka LAMAX a Apple). Hodinky zvládnou i streamovací služby. Garminy nabízejí i předinstalovanou aplikaci Spotify (pozn. pouze jako PREMIUM) pomocí které, (po stažení) můžete poslouchat své uložené playlisty i offline. Výhodou je i ovládání hudby z telefonu. Telefon si tedy můžete strčit do kapsy, batohu nebo do pouzdra na paži a hudbu pohodlně ovládat ze zápěstí. Ovládání muziky z telefonu pomocí hodinek šlo opravdu jednoduše. Pouze není možno nebo mě osobně nešlo přecházet mezi alby. A v aplikaci Garmin Connect můžete po připojení konfigurovat vzhled hodinek, veškeré widgety, datová pole, oblíbené sportovní aktivity aj.

VERDIKT TESTERA

Za mě je skvělý nylonový řemínek a odolné sklíčko, titanová luneta a pevné tělo. Solární dobíjení však pouze pomáhá hodinkám s výdrží. U modelu GARMIN ENDURO 2 se nejedná o energeticky soběstačné hodinky. Nejvíce energie samozřejmě berou mapy s navigací a hudební přehrávač. Přesto za mě dostačující výdrž. Jako horský vůdce jsem nejvíce využíval sledování sportovních aktivit, mapy a funkci EXPEDICE s automatickým či ručním přidáváním bodů na trase. Propojení s telefonem proběhlo bez problémů. Orientace v menu mi po zkušenostech s několika předchozími modely přijde intuitivní. Jedna otázka však zůstává. GARMIN Enduro 2 nebo FENIX 7? Rozhodnutí je na vás. Já mám jasno.

Sledování sportovní aktivity Pohyb mimo sjezdovky - GARMIN ENDURO 2
Sledování sportovní aktivity Pohyb mimo sjezdovky – GARMIN ENDURO 2

Další informace

Garmin-logo-2021Značka Garmin je přední výrobce GPS hodinek a náramků, automobilových a turistických navigací. Sportovní hodinky Garmin používají jak hobby, tak špičkoví sportovci.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: