HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Recenze funkčního spodního prádla: UYN Evolutyon – zázrak z organického vlákna

Recenze funkčního spodního prádla: UYN Evolutyon – zázrak z organického vlákna

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Funkční pánské triko a spodní termokalhoty UYN EVOLUTYON
Druh sportu běh, outdoor, skialp, sjezdové lyžování
Druh oblečení spodní prádlo
Rozdělení podle pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná první (spodní)
Do jakého ročního období se hodí celoroční
Materiál 1 86 % polyamid (Natex)
Materiál 2 12 % polypropylen
Materiál 3 2 % elastan
Infocena EVOLUTYON UW PANTS MEDIUM MEN: 1899 Kč, EVOLUTYON UW SHIRT TURTLE NECK MEN: 2299 Kč Kč
Dodává HUDY
Více info na www.hudy.cz/uyn

Zaujalo mě

  • Dobře padnoucí bezešvý střih, pohodlí
  • Střih a pletení
  • Rychlé schnutí
  • Odolnost vůči pachům
  • Vzor a zónální rozdělení materiálu

Shrnutí recenze

Funkční pánské triko a spodní kalhoty UYN EVOLUTYON jsou upleteny z nylonového materiálu Natex, avšak vyrobeného z rostlinných olejů. Prádlo je doslova protkáno technologiemi. Jakými, jak funguje a jak bylo testováno se dozvíte v recenzi Světa outdooru. Chcete tedy doopravdy vědět, jaké je toto „supermanské“ spodní oblečení?

PODROBNÝ POPIS

Zkušenosti s používáním produktu

Po několikadenním testování při skialpinismu a sjezdovém lyžování se osvědčilo takřka ve všech aspektech. Ani toto prádlo však nemá rádo suché zipy, drsné podšívky nebo i nezapravené švy na zipech a skladech. V těchto místech začalo spodní prádlo UYN EVOLUTYON „trpět“ a vytvořily se na něm oděrky.

Při úplném promočení této vrstvy dochází k ochlazování. Logicky a zcela přirozeně. Z fyziky je jasné, že voda má větší tepelnou vodivost a mokré prádlo chladí. Na druhou stranu však velmi rychle schne. A to nejenom po propocení, ale i po vyprání.

Popis a komentáře technologií viz níže.

Testování

V prádle UYN EVOLUTYON jsem během testování strávil všechny chvíle na skialpových nebo sjezdových lyžích od poloviny ledna 2020. Celkem tedy 20 dní testování. Nejdelším kontinuálním nošením bez praní bylo lyžování ve volném terénu ve švýcarském Davosu. Celkem šest dní za sebou. Během skitouringových kurzů v Krkonoších dalších 5 dní v kuse. Takže došlo i na aktivní pohyb vzhůru, na hřebeni HELL a pak sjezd do údolí. Opravdovým a velmi pozitivním poznatkem byl fakt, že prádlo nesmrdí. Chci říct, že jsem cítil pouze specifickou vůni materiálu NATEX, kterou jsem cítil již u nového prádla ihned po rozbalení. Ricinový olej?

Testování spodního trika a kalhot UYN Evolutyon ve švýcarském Davosu
Testování spodního trika a kalhot UYN Evolutyon ve švýcarském Davosu

Co znamená EVOLUTYON

UYN EVOLUTYON je středně teplá spodní vrstva pro chladné dny (patří do řady ACTIVE COMFORT). I přes uvedený tepelný komfort je tato vrstva překvapivě prodyšná. Polyamidový materiál Natex (polyamid je vyroben z rostlinných olejů) je prodyšný sám o sobě.

Materiál je ještě navíc doplněný na místech, jako jsou záda podél páteře, hrudník (znak Supermana), podbřišek a kostrč, technologií COOLVENT, která zajišťuje odvod potu z exponovaných míst. Jak to funguje? Četné kanálky na vnitřní straně oblečení zajišťují stálé proudění vzduchu a tím i vysoký komfort nošení. Textilie sama rychle vstřebává pot a odvádí jej od pokožky, kterou tak udržuje příjemně suchou a ochlazuje svalstvo.

Za krkem a přes celá ramena je materiál pletený z jednoho kusu tak, že perfektně sedí a nijak neomezuje v pohybu – HYPERMOTION.

Technologie HEATMEMORY má za cíl udržet teplotu i v klidu. Oblečení díky své struktuře hřeje i v klidové fázi. Chrání tělo před prochladnutím po výkonu a udržuje jej v teple a připravené pro další aktivitu.  Toto mohu posoudit pouze čistě subjektivně – věřím, že extra materiál izoluje víc než méně materiálu. Dává to smysl.

U ¾ kalhot je v podkolenní jamce a na triku v podpaží je použita technologie DRYLIGHT, která rychle odvádí pot. A to díky propustnější a vysoce absorpční technice pletení. Dáte si ruce za hlavu a je to v suchu.

Na exponovaných místech jako jsou kolena nebo lokty je naopak materiál zesílený – RESIFIT. Je příjemné mít tato místa chráněna. Toto zesílení mi dávalo především pocit, že mi nebude zima na moje staré kosti.

A celý tento komplex technologií završuje FEELINES neboli technologie, která jednotlivé funkční zóny promyšleně propojuje dynamicky vedenými liniemi tak, aby se oblečení příjemně nosilo a nikde nebránilo v pohybu. Mohu subjektivně potvrdit, že spodní prádlo UYN EVOLUTYON skvěle sedí a během aktivit nebylo třeba ho nijak „přerovnávat“ nebo upravovat. Pohybuje se s vámi.

Délka rukávů je více než dostatečná - UYN Evolutyon
Délka rukávů je více než dostatečná – UYN Evolutyon

Střih

Díky propracované tabulce velikostí na stránkách výrobce bylo velmi jednoduché vybrat tu správnou. Pro moji postavu 173 cm, hrudník 105 cm a boky 100 cm mi nejlépe sedla velikost L/XL (52). Po prvním oblečení se výběr potvrdil. Kolekce UYN EVOLUTYON je dostupná i v dámské verzi a v různých modelech.

Komplet triko a spodní kalhoty UYN Evolutyon
Komplet triko a spodní kalhoty UYN Evolutyon

Parádní je délka zad a správná je i délka rukávů. Prádlo je lehce kompresní. Při oblékání doporučuji triko i ¾ kalhoty správně na těle srovnat tak, aby všechny panely a různé pleteniny seděly na správném místě (kolena, lokty, boky…).

Zadní pohled na triko UYN Evolutyon
Zadní pohled na triko UYN Evolutyon

Vychytaný bezešvý střih neomezuje pohyb – pocitově se blíží třeba závodní skialpinistické kombinéze. Délka tříčtvrtečních kalhot je v kombinaci s lyžařskými podkolenkami bez chyby. A taky se mi líbí futuristický vzhled prádla se všemi zónami a hlavně jakoby se znakem „SUPERMANA“ na hrudníku.

Triko UYN Evolutyon naruby - čelní pohled
Triko UYN Evolutyon naruby – čelní pohled

Stačí jenom zvednout pravou paži se zaťatou pěstí a vyletíte o pár centimetrů do vzduchu. Malý stojáček u krku tohoto modelu byl naprosto v pohodě – neškrábal, nesvíral, byl příjemný, zkrátka v pohodě.

Na závěr: Měli byste vědět

Natex je 100% přírodní a 100% funkční. Natex je přírodní a obzvláště lehké vlákno, což snižuje hmotnost základní vrstvy až o 25 %. Oblečení z vláken Natex se suší až o 50 % rychleji než srovnatelné nylonové oblečení. 100% přírodní organické vlákno je více pružné a jeho bakteriostatický účinek minimalizuje zápach.

Hmotnost vlákna nemohu potvrdit, ale rychlé schnutí po vyprání i v terénu ano. A omezení zápachu bylo neuvěřitelně účinné a mile nás překvapilo.

Další informace

UYN® je nová značka funkčního spodního prádla z Itálie. Filozofii společnosti lze cítit v každém vlákně: Unleash Your Nature. Díky bohaté škále základních a středních vrstev, lyžařských a sportovních ponožek umožňuje UYN® všem amatérským i závodním sportovcům, aby se cítili naprosto v pohodě při sportování na každé úrovni.

Stručný přehled kolekce: VISYON jako základní funkční vrstva, EVOLUTYON pro náročné aktivity, AMBITYON pro sport v chladných dnech a FUSYON s vlnou merino pro pohodlí během zimy. Kolekce NATYON byla vyvinuta ve spolupráci s profesionálními sportovci a je navržena přesně podle jejich potřeb.

Název značky se vyslovuje jako anglické WIN. UYN® se opírá o inovativní a unikátní technologie: antibakteriální přírodní příze Natex, pohyb neomezující střih HYPERMOTION, termoregulační technologie COOLVENT a HEATMEMORY a příjemný pocit na kůži zaručují jedinečný komfort.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: