RECENZE: FORCLAZ MT900 UL 45 + 10 L – LEHKÝ DÁMSKÝ TURISTICKÝ BATOH

RECENZE: FORCLAZ MT900 UL 45 + 10 L – LEHKÝ DÁMSKÝ TURISTICKÝ BATOH

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku FORCLAZ MT900 UL 45 + 10 L
Základní rozdělení podle pohlaví Dámský
Určení batohu treking, cestovatelský
Objemová kategorie Velký - 51 l a více
Materiál 1 Hlavní materiál: 100% Polyamid
Materiál 2 Popruh: 100% Polypropylen
Materiál 3 Pláštěnka: 100% Polyester
Materiál 4 Brzda: 100% Polyuretan
Materiál 5 Polyamid 100D RS, vyztužené dno (210D RS)
Objem batohu 55 l
Hmotnost 1300 g
Počet komor 1
Počet vnějších kapes 6
Počet vnitřních kapes 1
Velikost zad UNI
Délka zad XS - L (nastavitelná)
Barevné varianty Ocelově šedá / Granitová šedá
Nosnost 12
Kapsa na hydrovak ano
Hydrovak je součástí ne
Odnímatelný bederák ne
Zadní vstup do batohu ne
Integrovaná pláštěnka na batoh ano
Oddělené komory ne
Držák na helmu ne
Místo pro lavinovou výbavu ne
Výbava 1 Vyvinutý pro ženy
Výbava 2 Odvětrávaná záda - výškově nastavitelná
Výbava 3 Přístup k obsahu batohu po celé délce
Výbava 4 EKO: Produkt snížil dopad na životní prostředí o 28 % díky postupům ekologické výroby
Infocena 3 499 Kč
Dodává Decathlon

Zaujalo mě

  • Nosný systém s názvem QuickAdjust™ s individuálním nastavením
  • Lehkost a odolnost materiálu
  • Zip z vnější strany pro rychlý přístup do batohu
  • Množství kapes
  • Oddělitelné víko a extra popruhy v příslušenství

Shrnutí recenze

Ultralehký odolný batoh pro náročné uživatelky. Ideální na výkonnostní turistiku. S max. hmotností 1.3 kg a s minimalistickou verzí 1.1 kg. Jak sedí, co se vejde do kapes a co na něj připnout se dozvíte v recenzi Světa outdooru.

PODROBNÝ POPIS

NA PRVNÍ POHLED

Hmotnost prázdného batohu 1.3 kg se může zdát na první pohled, že nepatří do kategorie ultra. Osobně za ultra považuji batohy do jednoho kilogramu, avšak i tento batoh o objemu 45+10 l umí snížit svoji hmotnost, a to o rovných 20 dkg. Což není vůbec málo, a tak se k magické hranici 1000 g blíží. Na první pohled zaujme rozhodně odvětranými zády, velkými 3D bočními kapsami a velkorysým bočním vstupem po celé délce batohu i s možností úplného otevření čelního panelu. Dále tento batoh nabízí i připnutí různého turistického náčiní a potřeb. Buď přímo na různé úchyty nebo za pomocí extra dodávaných univerzálních popruhů.

Zabalení batohu bez víka - odlehčení batohu FORCLAZ MT900 UL
Zabalení batohu bez víka – odlehčení batohu FORCLAZ MT900 UL

ZÁDOVÝ SYSTÉM

Ten je tvořen sice známou síťkou a napínací drátěnou konstrukcí, ale navíc nabízí nastavení délky zad. Jedná se o sofistikovaný systém, který však funguje jednoduše a spolehlivě. Zádový systém je pohodlný a batoh tak pěkně sedí na zádech. Větrání je samozřejmě lepší než u batohů s plochým zádovým systémem, ale pořád vám batoh na zádech sedí. Nastavení délky zad se děje pomocí popruhu v horní části mezi ramenními popruhy. Stačí zatáhnout a zajistit požadovanou délku. A je to!

Pohodlný zádový systém s nastavitelnou délkou zad - FORCLAZ MT900 UL

Ramenní popruhy jsou taktéž částečně odvětrané a doplněné o balanční popruhy. Okolo krku a na ramenou jsou ramenní popruhy ještě extra změkčeny a síťovina je na omak příjemná a nijak nedře. To mi vyhovovalo při nošení batohu jenom v tričku. Hrudní popruh je výškově stavitelný a opatřen je integrovanou píšťalkou do spony. Co je však jedinečné, je protažení bederáku tak, aby polstrování bederního pásu odstávalo do stran a batoh se vám snadněji dával na záda a bederák se vám nedostával mezi batoh a záda. U žádného jiného batohu jsem toto řešení ještě neviděla.

Skvělé je i odvětrání zad batohu FORCLAZ MT900 UL
Skvělé je i odvětrání zad batohu FORCLAZ MT900 UL

HMOTNOST, OBSAH A MATERIÁL

Hmotnost atakuje v minimalistické verzi 1 kg, avšak nabízí relativně velký objem batohu s možností velkých bočních kapes a možnosti fixovat další vybavení na batoh. Materiál se jeví dostatečně odolný i pro hrubší zacházení. Do deště nebo do sněhových přeháněj je batoh opatřen pláštěnkou, které je možno odepnout a buď nechat doma nebo sušit zvlášť neb použít na uložení věcí v bivaku nebo pro podložení batohu v mokrém terénu apod. Výhodou je i oranžová barva, která není vyloženě křiklavá, ale nelze jen tak přehlédnout.

Boční vstup po celé délce batohu je skvělá vychytávka - FORCLAZ MT900 UL
Boční vstup po celé délce batohu je skvělá vychytávka – FORCLAZ MT900 UL

Decathlon doporučuje v batohu nosit zátěž do 12 kg. A to je v každém případě pro mě vždy výzva se do toho limitu sbalit. Psychologickou hranici mám 10 kg tak, abych mohla chodit doslova „nalehko“ a hmotnostní limit 12 kg zvládla i včetně batohu.

Putování nalehko s batohem FORCLAZ MT900 UL
Putování nalehko s batohem FORCLAZ MT900 UL

VÍKO A KAPSY

Horní víko je odepínatelné. Nemusíte ho tak používat a snížíte tak i hmotnost batohu. Ve víku se nachází 2 zipové kapsy. Ta vnitřní je opatřena ještě klipem na klíče. Velikost víka a horní kapsy je určena pro uložení drobností, které chcete mít po ruce. Víko se fixuje pomocí dvojice popruhů a jedné olivky.

Vnějších kapes na batohu je celkem 5. Tři na batohu a dvě na bederáku.

Detail boční kapsy, která je přístupná i s batohem na zádech - FORCLAZ MT900 UL
Detail boční kapsy, která je přístupná i s batohem na zádech – FORCLAZ MT900 UL

Boční kapsy na batohu jsou objemné a pojmou v klidu lahev 1,5 l nebo bundu či podobně velké vybavení. Přístupné jsou i při nasazeném batohu. Stahování se děje pomocí elastického kordu. Povolování je již problematické a je nutné šáhnout do kapsy a najít malý plastový díl a ten uvolnit. Z boku je kapsu ještě možno extra zajistit háčkem do poutka. Čelní kapsa je přesně ta kapsa, kam dáváte všechno to vybavení, které se vám nechce dávat do batohu: zateplovačka, svačina, čepice či rukavice. Vstup do této kapsy je pouze se shora a vstup je jištěn elastickým kordem bez stahování – okraj je pouze napružen.

Zabalení batohu bez víka - odlehčení batohu FORCLAZ MT900 UL
Zabalení batohu bez víka – odlehčení batohu FORCLAZ MT900 UL

Kapsy na bederáku jsou dvě a jsou uzavíratelné zipy. Vejde se do nich i větší mobil či malý kompaktní foťák. Kapesníčky či malá peněženka není problém. Já nejvíce ukládala mobil, jelení lůj, krém a kapesníky.

Zipové kapsy na bederáku pojmou spousty drobností a jsou vždy v pohotovostní poloze - FORCLAZ MT900 UL
Zipové kapsy na bederáku pojmou spousty drobností a jsou vždy v pohotovostní poloze – FORCLAZ MT900 UL

VSTUP DO BATOHU

Batoh nabízí hned dva vstupy do batohu. Jeden klasický – horní s jednoručním stahováním. A čelní zipový vstup s dvě jezdci. Takže můžete bez nutnosti otevírání batohu se dostat k uloženým věcem v něm. Toho jsem během testování využívala hojně a mám to ráda i u dalších batohů, které používám. Horní zip s extra dlouhým táhlem je jištěn ještě popruhem se cvokem tak, aby se zip za žádných okolností nerozjížděl. Celé víko ještě můžete zajistit popruhem, které může sloužit například na fixaci bundy či lana přes batoh.

Stahování batohu jednoruční samosvorkou - FORCLAZ MT900 UL
Stahování batohu jednoruční samosvorkou – FORCLAZ MT900 UL

VÍCEÚČELOVÉ POPRUHY

Nové řady batohů MT 500 Air a MT 900 UL mají dva popruhy s otevřenou hliníkovou přezkou (na spodní straně batohu). Těmito popruhy lze pod batoh připevnit stan nebo karimatku. Když popruhy nepoužíváte, můžete je uklidit (zatáhnout dovnitř) do skryté kapsičky, nebo je odepnout úplně, díky přezce je můžete použít i pro jiné určení.

Hole je možno buď ukládat do bočních kapes nebo fixovat pomocí dvojice gumiček se samosvorkami a háčkem. Zvolená průměr gumy působí důvěryhodně a klidně jsem tomuto způsobu uložení holí důvěřovala.

Detail stažení trekové hole na batohu FORCLAZ MT900 UL

BALENÍ BATOHU MT 900 UL

Na dno batohu jsem si ukládala věci na spaní. K zádům si obyčejně skládám těžší předměty (hamaku, tarp, vařič neb potraviny). Oblečení skládám obvykle okolo tak, abych využila prostor. Ke straně zipu jsem si dávala zateplovací bundu a goráčovku tak, abych jenom rozepnula zip a měl tyto položky po ruce. Nerada cokoliv fixuji na batoh, ale i tak oceňuji extra popruhy, pro případ většího nákladu. Do kapes ukládám malé předměty (krém na opalování, šátek, kapesníky, brýle a mobil).
Batoh MT 900 UL je vybaven kapsou na hydrovak, vývodem na hadičku na levé straně a dvojicí popruhů pro fixaci hadice na ramenním popruhu.

Pohodlné ramenní popruhy a hrudní pás - FORCLAZ MT900 UL
Pohodlné ramenní popruhy a hrudní pás – FORCLAZ MT900 UL

ZÁVĚREČNÉ SLOVO A SHRNUTÍ

Tento batoh jsem využila na podzimní turistice při objevování nových míst mezi Krkonošemi a Adršpachem a pak na brzké jarní toulání po vrcholech Žďárských vrchů. V těchto období se počasí rychle mění a je fajn velice jednoduše a rychle sáhnout do hlavní kapsy pro další oblečení. Velice oceňuji boční kapsy, které jsem dostatečně velké, a hlavně se dají stáhnout tak, že i když se předkloníte, tak vám z nich nevypadne lahev s pitím a ani termoska, což se u jiných batohů děje běžně. Velmi se mi líbí odvětraná záda, která neuvěřitelně drží na zádech, že i s maximální nosností 12 kilo v batohu máte pocit pohodlí. Záda jsou odvětraná, takže se pod batohem tolik nepotíte. A to i s pevně zafixovaným batohem pomocí pohodlného bedernímu pásu a výškově nastavitelného hruďáku.

Jo a málem bych zapomněla doplnit informaci, že batoh je dostupný i v pánské verzi, která je větší a může kamarád vzít o něco víc věcí než vy. Tak co děvčata? Stačí už jenom vyrazit!

Batoh FORCLAZ MT900 UL jako parťák při putování Vysočinou

Další informace

Logo DecathlonDecathlon je mezinárodní rodinná firma, která se už od r. 1976 snaží zpřístupnit sport co nejvíce lidem. Pobočky má ve 30 zemích, a od r. 2010 působí i v České republice, kde má v současné době 25 prodejen.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Tom

Decathlon v nejvyšších řadách dělá už použitelné věci. Řekněme 5-10 let zastaralé oproti TOP produktum. Když za tyto věci chtěli 1/3 ceny tak mi to přišlo jako dobrý kup. Nyní kdy ten cenový rozdíl začíná být malý už bych váhal.

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: