RECENZE: FORCLAZ MT900 – MERINO BUNDA

RECENZE: FORCLAZ MT900 – MERINO BUNDA

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku FORCLAZ MT900
Druh sportu outdoor, skialp, lezení, vodáctví
Druh oblečení mikina
Rozdělení podle pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná druhá (střední)
Do jakého ročního období se hodí celoroční
Materiál 1 Hlavní materiál: 63% Vlna MERINO
Materiál 2 24% Akryl
Materiál 3 9% Polyamid
Materiál 4 4% Elastan
Materiál 5 Zipy SBS
Hmotnost 355 g
Gramáž Merino 260 g/m²
Barevné varianty Tm. modrá
Velikostní varianty S-2XL
Výbava 1 Kapsy: Dvě boční kapsy a jedna na hrudníku
Infocena 1799 Kč
Dodává Decathlon
Více info na www.decathlon.cz/

Zaujalo mě

  • Atletický střih
  • Otvory na palce
  • Dostatečně velká kapsa na hrudníku
  • Vysoká gramáž Merino vlny
  • Použití 100% recyklovaného polyesteru

Shrnutí recenze

Jedná se o druhou vrstvu z merino vlny. Bunda je prodyšná, avšak díky vysoké gramáži (260 g/m²) i dostatečně hřejivá. A přirozeně díky vysokému podílu merino vlny nepáchne. Přední díl je opatřen lehkou izolační výplní z vláken ze 100% recyklovaného polyesteru. Má tři kapsy a na koncích rukávů jsou otvory pro palce tak, aby se mimo jiné nevyhrnovaly. Jak dopadla v testu a co jsme v recenzi Světa outdooru zjistili?

PODROBNÝ POPIS

Na úvod

Osobně mohu potvrdit příjemná na omak i na nošení. Bunda je prodyšná, avšak díky vysoké gramáži i dostatečně hřejivá. Bunda FORCLAZ MT900 je primárně určena a byla vyvinuta pro vícedenní treky v horských oblastech – nezapáchá, je skladná a izoluje.

Vysoká gramáž bundy FORCLAZ MT900 hřeje
Vysoká gramáž bundy FORCLAZ MT900 hřeje

Materiály

Díky vysokému podílu merino vlny bunda nepáchne. A při použité vysoké gramáži (260 g/m²) je i dostatečně hřejivá. Vlákna merino jsou obalena (speciální technologie) polyamidem a vytvářejí ochranou vrstvu, která chrání merino před poškozením např. od batohu či jiných materiálů, které by mohli merino poškodit. Dokonce se odvažuji tvrdit, že je teplejší než zateplený přední díl, kde merino vlna není. Tento přední díl je opatřen lehkou izolační výplní z vláken ze 100% recyklovaného polyesteru, který je prodyšný, zaručuje dobrou tepelnou regulaci a ochranu před větrem. Na předním díle jsou umístěny i všechny tři kapsy.

Bunda FORCLAZ MT900 na krkonošských hřebenech jako stěžejní vrstva
Bunda FORCLAZ MT900 na krkonošských hřebenech jako stěžejní vrstva

Kapsy

Hrudní kapsa na levé straně pojme i velký mobilní telefon. Za což jsem vděčný, a ne všichni výrobci na tenhle detail myslí a pak je nutné ukládat telefon na jiná místa nebo třeba strkat do kalhot. Což je při některých outdoorových aktivitách obtížné či zhola nemožné. Zbylé dvě zipové kapsy jsou klasicky na břiše. Jezdce jsou opatřeny ještě táhly pro snadnější úchop i v rukavicích. Kromě kapsy na hrudníku, kde je pouze malé táhlo. Kapsy jsou řešeny tak, že jsou překryty izolační vrstvou celého předního dílu, což znamená, že jsou též takto „zateplené“.

Hrudní kapsa pojme i velký mobilní telefon - FORCLAZ MT900
Hrudní kapsa pojme i velký mobilní telefon – FORCLAZ MT900

Rukávy

Rukávy jsou kompletně z merino vlny a jsou zakončeny otvory pro palce tak, aby se mimo jiné nevyhrnovaly při zvedání paží nebo při nasazování rukavic. Osobně bych uvítal, kdyby otvor na palec nebyl přímo na konci rukávu, ale pár čísel dál tak, aby případně při natažení chránil i klouby na rukou. Jinak svou základní funkci splňují dobře. V podpaží je umístěn vložený díl z hladkého úpletu s menší gramáží (190 g/m²).

Rukávy jsou zakončeny otvorem pro palec - FORCLAZ MT900
Rukávy jsou zakončeny otvorem pro palec – FORCLAZ MT900

Límec

Límec je klasický stojáček. Návrhář zvolil volnější střih tak, aby vyhovoval většině uživatelům. Nijak nedře ani neškrábe. Kryje pouze krk. Bradu za něj určitě nezastrčíte.

Stojáček bundy FORCLAZ MT900 neškrábe ani nijak nestahuje krk
Stojáček bundy FORCLAZ MT900 neškrábe ani nijak nestahuje krk

Střih

Střih je mírně atletický a nikde výrazně neodstává. Vždy je možno v pohodě přes bundu Forclaz MT900 přidat další vrstvu. Třeba zateplovací nebo nepromokavou. Při velikosti L, mi jsou rukávy na šířku tak akorát. Na těle je již bunda volnější. Zadní díl je též z merino vlny. Všechny zipy chodí hladce. Na bundě jsou k mání tři typy táhel – největší je na hlavním zipu, další typ s uzlíkem je na dvojici kapes na břiše a na kapse na hrudníku je táhlo nejmenší. Zipy chodí hladce a není nijak třeba kapsu či bundu přidržovat, aby se jezdec posouval. Skvělé! Při zvedání paží se bunda malinko vytahuje, ale vše dobře kompenzuje elastický materiál – třeba když máte bundu zastrčenou za sedákem nebo bederákem. Chybí poutko na zavěšení. Drobný detail, kterého si však záhy všimnete.

Při zvedání paží se bunda FORCLAZ MT900 malinko vyhrnuje, ale při zapnutém bederáku to kompenzuje elasticita materiálu
Při zvedání paží se bunda FORCLAZ MT900 malinko vyhrnuje, ale při zapnutém bederáku to kompenzuje elasticita materiálu

Verdikt testera

Fajn je dostatečně velká kapsa na hrudníku. A hřejivost – drtič mrazu. Za mě se jedná o totálně univerzální – celoroční vrstvu, která zastane práci v lese, na horách, na skalách i na vodě. Takže když fouká nebo prší stačí přes FORCLAZ MT900 přehodit něco nepromokavého a máte vystaráno. Bunda je dostupná i v dámské verzi. Testováno na krkonošských hřebenech, během 8 lyžařských dnů na Islandu, ale i během pětidenního přechodu Krkonoš na skialpových lyžích jako stěžejní vrstva. Bez zápachu a v teple. Zahřát by vás měl i pocit, že v chovech ovcí se nevyužívá technika mulesing.

Testování bundy FORCLAZ MT900 ve větrném tunelu na hřebenech Krkonoš
Testování bundy FORCLAZ MT900 ve větrném tunelu na hřebenech Krkonoš

Další informace

Logo DecathlonDecathlon je mezinárodní rodinná firma, která se už od r. 1976 snaží zpřístupnit sport co nejvíce lidem. Pobočky má ve 30 zemích, a od r. 2010 působí i v České republice, kde má v současné době 25 prodejen.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: