RECENZE: FORCLAZ MT 500 – PÉŘOVÁ BUNDA S KAPUCÍ

RECENZE: FORCLAZ MT 500 – PÉŘOVÁ BUNDA S KAPUCÍ

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku FORCLAZ MT 500
Druh sportu outdoor, skialp, běžecké lyžování, lezení, vodáctví, sjezdové lyžování
Druh oblečení bunda
Rozdělení podle pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná třetí (svrchní)
Do jakého ročního období se hodí zimní
Materiál 1 Náplň: 90 % prachové a 10 % drané peří
Materiál 2 Podšívka: 100% Polyamid, Kapsa: 100% Polyester
Hmotnost 440 g
Náplň peří
Plnivost peří 800 cuin
Barevné varianty Modrá / Břidlicově modrá, Tmavě petrolejová / Tmavě petrolejová, Černá / Černá, Kajenská / Mahagonová, Tmavě šedobéžová / Tmavě šedobéžová, Vojenská tmavě zelená / Tmavě zelená
Velikostní varianty XS – 2XL
Údaje výrobce 1 Hmotnost výplně - XS: 122 g, S: 131 g, M: 140 g, L: 149 g. XL: 159 g. 2XL: 170 g, 3XL: 181 g, 4XL: 192 g
Výbava 1 Obal na transport: ano
Infocena 2290 Kč
Dodává Decathlon
Více info na www.decathlon.cz/

Zaujalo mě

  • Stahování kapuce
  • Počet kapes
  • Vnitřní manžety rukávů
  • Obal jako součást bundy

Shrnutí recenze

Péřová bunda FORCLAZ MT 500 s kapucí a certifikací RDS na turistiku v teplotách do -10 °C. Jak fungovala při stanování, odpočinku nebo i v pohybu, a co si o ni myslí horský vůdce a pádler Vojtěch Dvořák? To se dozvíte v recenzi Světa outdooru.

PODROBNÝ POPIS

V KOSTCE

Na první pohled klasická „buřtíkovka“, která má jediný účel. Udržet vás v teple. Tahle má však navíc 5 kapes, transportní obal a skvěle padnoucí kapuci. Jo a je dostupná ve spoustě barev.

Bunda FORCLAZ MT 500 jako izolační vrstva při jištění na skalách
Bunda FORCLAZ MT 500 jako izolační vrstva při jištění na skalách

 

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ: JAK HŘEJE

V popisu je uvedeno, že tato bunda, nošená jako 3. vrstva, je při pohybu vhodná až do -10 °C. Tady je za mě asi důležité zdůraznit, že „při pohybu“. Péřovku MT 500 jsem ocenil hlavně při odpočinku, stanování nebo při čekání na vlnu nebo mezi lezeckými pokusy či jištění ve skalách. Testovaná nejnižší teplota vzhledem k období testování byla – 0.3 °C a v kombinaci s dvěma triky jsem se cítil jako v bavlnce. Na výletě, ale i ve skalách. A v pouze jednom tenkém triku s dlouhým rukávem jsem zvládnul vařit, sedět večer nebo ráno v kempingovém křesle apod. při teplotě okolo 7 °C. Při silném větru jsem nosil bundu celý den i na výletě a vůbec mi to nebylo nepříjemné – ve triku s krátkým rukávem.

Trojice vnějších zipových kapes - FORCLAZ MT 500
Trojice vnějších zipových kapes – FORCLAZ MT 500

KAPUCE

Ke stažení kapuce stačí jenom jedno stahování a funguje skvěle. Kapuce dobře sedí na hlavě a nijak nebrání ve výhledu, a to ani při otáčení hlavou či při pohledu vzhůru. Kapuce obecně vždy zvyšuje tepelný komfort a je dobře, že tento model kapuci má. Takovou, která je funkční.

Kapuce bundy FORCLAZ MT 500 držela na hlavě i při velmi silném větru
Kapuce bundy FORCLAZ MT 500 držela na hlavě i při velmi silném větru

STAHOVÁNÍ A ZIPY

Bunda kromě stahování kapuce nabízí i stahování spodního lemu tak, aby ani ze spodu neunikalo teplo. Další tepelné ztráty byly omezeny i vnitřními manžetami v rukávech. Skvělé řešení. Rukávy jsou zakončeny do volného střihu, avšak uvnitř je manžeta. Toto řešení se mi líbilo. Při zvednutých pažích se bunda vyhrnuje jen minimálně.

Kapsy na břiše jsou zateplené a navíc opatřeny podšívkou - FORCLAZ MT 500
Kapsy na břiše jsou zateplené a navíc opatřeny podšívkou – FORCLAZ MT 500

KAPSY

Nebudete tomu věřit, ale na bundě MT 500 naleznete celkem 5 kapes! Z venku najdete 3 kapsy. Dvě klasické zateplené na odložení rukou v pase a třetí na hrudníku, která pojme i velký mobilní telefon. Všechny zipové. Další dvě jsou vnitřní a jsou určeny pro odložení rukavic či čepice. Tyto kapsy se nadají nijak zajistit. Já si do nich ukládal přepravní obal a šátek. K bundě dostanete ještě i transportní obal cca o rozměru 15 x 21 cm, který se stahuje pružnou tkanicí a samosvorkou – bezva věc pro uložení do batohu nebo vytvoření nouzového polštářku.

Kromě pádlování a lezení jsem bundu FORCLAZ MT 500 nedal z ruky
Kromě pádlování a lezení jsem bundu FORCLAZ MT 500 nedal z ruky

CO JE TO CERTIFIKACE RDS?

RDS neboli „Responsible Down Standard“ je mezinárodní certifikát vydávaný nezávislou organizací chovatelům, kteří o něj dobrovolně zažádají a splní požadavky.
Díky tomuto standardu známe původ peří a víme, že je v souladu s našimi závazky v oblasti využívání materiálů. Naši dodavatelé se zavazují dodávat nám peří od drůbeže chované výhradně na maso a oškubané až po porážce.

Transportní obal na bundu FORCLAZ MT 500
Transportní obal na bundu FORCLAZ MT 500

ECODESIGN

Inovativní podšívka je barvená technikou Bi-ton: materiál tvoří směs vláken barvených při spřádání a nebarvených vláken. Oproti klasickému postupu tímto Decathlon snižuje emise CO₂ o 14 %. Vnější materiál je z recyklovaného polyamidu. Vodoodpudivost je zajištěna povrchovou úpravou (bez PFC) proti pronikání vody. Během testování bez praní se při dešti tvořily na bundě kuličky a ty se do vnějšího materiálu nevsakovaly. Nedošlo tedy k promáčení.

Bunda FORCLAZ MT 500 může být i ideální parťák pro cestování
Bunda FORCLAZ MT 500 může být i ideální parťák pro cestování

TESTOVÁNÍ

Bunda byla od obdržení balíčku v jednom kole. Na skalách nebo na vodě. Během testování nedošlo žádnému úniku peří z péřovky ani jinému poškození.

Stahování kapuce funguje skvěle - FORCLAZ MT 500
Stahování kapuce funguje skvěle – FORCLAZ MT 500

VERDIKT TESTERA

FORCLAZ MT 500 je péřovka – zateplovací vrstva, kterou můžete používat v divočině, ale i v klidu nosit po městě. Myslím si, že to nikomu nepřijde divné. Bunda nabízí dostatek kapes, kvalitní kapuci a izolační výkon takřka celoročně. Od jara do podzimu s velkou rezervou a v zimě jako extra izolační vrstvu pro pohyb do teploty – 10 °C. Přehled kompletní řady MT 500 včetně dámské verze a vesty.

Zateplené kapsy a kapuce vždy zvyšuje tepelný komfort - FORCLAZ MT 500
Zateplené kapsy a kapuce vždy zvyšuje tepelný komfort – FORCLAZ MT 500

Další informace

Logo DecathlonDecathlon je mezinárodní rodinná firma, která se už od r. 1976 snaží zpřístupnit sport co nejvíce lidem. Pobočky má ve 30 zemích, a od r. 2010 působí i v České republice, kde má v současné době 25 prodejen.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: