RECENZE: FORCLAZ HL 900 – ODOLNÁ ČELOVKA S DVOJÍM NAPÁJENÍM

RECENZE: FORCLAZ HL 900 – ODOLNÁ ČELOVKA S DVOJÍM NAPÁJENÍM

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku FORCLAZ HL 900
Druh svícení (Svícení) čelovka
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Materiál 1 Tělo: 100 % Polykarbonát
Materiál 2 Baterie: 100 % Lithiová
Materiál 3 Popruh: 100 % Polyester
Materiál 4 Grip: 100 % Styren ethylen butadien
Materiál 5 Přezky: 100 % Polyoxymethylen
Hmotnost 105 g
Barevné varianty bílá, červena, zelená
Napájení baterie, akumulátor (dobíjecí)
Druh baterie nebo AKU AAA, vlastní akumulátor
Pozice napájení interní
Počet akumulátorů nebo baterií 1
Mody svícení 6
Světelný tok v jednotlivých modech červený (4 lm), úsporný (30 lm), normální (80 lm), silný (350 lm), boost (600 lm, 60 sekund), blikání (600 lm)
Doba svícení v jednotlivých modech 50 h v úsporném, 15 h v normálním a 3 h v režimu silného světla
Voděodolnost nebo vodotěsnost IPX-7
Upevnění čelovky jednopáskové
USB konektivita ano
Výbava 1 Dobíjecí kabel USB-C
Výbava 2 Adaptér na 3 AAA baterie
Výbava 3 Obal
Infocena 999 Kč
Dodává Decathlon
Více info na www.decathlon.cz/

Zaujalo mě

  • Dva způsobí napájení
  • Pohodlný a jednoduše nastavitelný pásek
  • Obal a lampička v jednom
  • Odolnost
  • Ovládání

Shrnutí recenze

FORCLAZ HL 900: Na první pohled robustní a bytelná čelovka. Přesto neváží tak moc. Pásek je příjemný na dotek a napoprvé nadchlo stahování. Vyklápění chodí pěkně skokově. Součástí je i akumulátor nebo adaptér na 3 AAA baterie. Dobíjení pomocí USB-C. Čelovku je možno uložit do bílého pytlíku, který zároveň slouží jako rozptylovač světla – lampa. Jak tedy zabodovala v testu redakce Světa outdooru?

PODROBNÝ POPIS

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ – JAK SVÍTÍ

Čelovka FORCLAZ HL 900 nabízí hned 6 režimů svícení:

Červený (4 lm) – Zvládne osvítit nejbližší okolí a umožňuje se orientovat v místnosti tak, abyste nikoho neoslňovali. Nebo využijete jako výstražné světlo.

Úsporný (30 lm) – Základní světlo, které postačuje pro základní orientaci či nenáročnou práci.

Normální (80 lm) – Za mě osobně nejpoužívanější mód, který je dostatečný pro orientaci v terénu včetně sledování pěšiny, a to i v horském terénu.

Silný (350 lm) – Tento mód jsem použil v případě nutnosti orientace v terénu jako byla například chůze po moréně nebo hledání průchodu ledovcem. Též vhodný pro noční pádlování a běh, kdy se větší intenzita světla hodí pro rychlé reakce.

Boost (600 lm, 60 sekund) – V praxi jsem použil výjimečně. Například při hledání nástupu na ledovec a hledání nejlepšího místa k jeho překonání, na moréně a v obtížném terénu.

Blikání (600 lm) – Hned jedno z prvních nasazení čelovky v seriózní situaci. Defekt na silnici v nadmořské výšce 4200 m. n m. v peruánských Andách. Během výměny pneumatiky jsem umístil čelovku na teleskopickou hůlku a zapnul blikání. Skvěle posloužila při tomto nočním dobrodružství na krajnici silnice do Huarázu.

Čelní pohled na čelovku FORCLAZ HL 900
Čelní pohled na čelovku FORCLAZ HL 900

Čelovka má smíšený kužel světla (max. 600 lm) s dosvitem až 200 metrů. Velikost kuželů (3) a i barva (teplota) světla mi naprosto vyhovovala. Červené rozptýlené světlo, velice diskrétní, osvětlí jen bezprostřední okolí (ideální na pohyb v chatě). Široký kužel teplého světla osvětlí vše před vámi i po stranách na krátkou a střední vzdálenost. A úzký kužel studeného světla pro svícení do dálky.

Výdrž uvádí výrobce takto: 50 h v úsporném, 15 h v normálním a 3 h v režimu silného světla.

A jako bonus či překvapení tato čelovka disponuje záložním režimem, ve kterém vydrží svítit ještě 1 hodinu silou 25 lm.

Obsah balení čelovky FORCLAZ HL 900
Obsah balení čelovky FORCLAZ HL 900

JAK SE NAPÁJÍ A DOBÍJÍ

Napájení je buď vyjímatelným akumulátorem, který můžete nahradit adaptérem na tři AAA baterie. Dobíjení akumulátoru se děje po vyjmutí z těla čelovky, a to klasickým USB-C. Nabití baterie se indikuje pomocí barevné ledky, která ukazuje stav baterie i při každém zapnutí čelovky. Doba úplného nabití zabrala maximálně tři hodiny. Druhou možností je využití adaptéru na 3 tužkové baterie. Za mě skvělá volba do opravdové divočiny bez možnosti dobíjení.

Tělo čelovky s vyjmutým akumulátorem - FORCLAZ HL 900
Tělo čelovky s vyjmutým akumulátorem – FORCLAZ HL 900

PÁSEK

Nadchlo mě stahování, které běhá plynule a krásně jde nastavit stažení okolo hlavy či helmy. Na patřičných místech je dostatečně polstrovaný. Nepovoluje se a drží! Opatřen je i třemi reflexními prvky. Dvakrát z boku a jednu ze zadní strany. Dá se vyjmout. Jestli přijdete na to jak? A vyprat. Za mě osobně velmi pohodlný pásek, který drží čelovku na svém místě a netlačí ani do holé lebky.

Pásek čelovky FORCLAZ HL 900 je příjemný i na holou lebku
Pásek čelovky FORCLAZ HL 900 je příjemný i na holou lebku

LAMPA

Čelovku je možno uložit do bílého obalu, který zároveň slouží jako rozptylovač světla – lampa. Drobná, ale zajímavá vychytávka. Pomocí této lampičky jsem vytvořil ve stanu osvětlení pro všechny uvnitř, aniž by byl někdo osvětlován. Též vhodné jako světlo pro postavení na kempingový stůl při posezení nebo jídle.

Obal a zároveň i rozptylovač světla pro vytvoření lampičky - FORCLAZ HL 900
Obal a zároveň i rozptylovač světla pro vytvoření lampičky – FORCLAZ HL 900

OVLÁDÁNÍ REŽIMŮ A ZAMYKÁNÍ

Čelovka nabízí celkem 6 režimů svícení: červený, úsporný, normální, silný (350 lm), boost (600 lm, 60 sekund) a blikání. Spuštění začíná vždy červeným světlem. Což mi vyhovuje. V případě, že jste třeba na chatě, stačí jednou zmáčknout tlačítko a rozsvítí se červená, která neoslňuje další spáče okolo vás. A to třeba i ve stanu.

Po aktivaci je první světelný mód červený - FORCLAZ HL 900
Po aktivaci je první světelný mód červený – FORCLAZ HL 900

Pomocí dvojice tlačítek, resp. tlačítka „+“ pokračujete ve výběru jednotlivých světelných módů a postupně přidáváte. Tlačítkem „-“ ubíráte. Já si pamatuji, že tlačítko „+“ je vpravo, tedy pravé a jako „P“ přidávám. Blikání či záblesky bílého světla se aktivují cca 3vteřinovým stlačením tlačítka „+“. Deaktivuje pouhým stlačením mínuska. Tlačítka je též možno zamknout/zajistit. Jde to velmi jednoduše. Stačí podržet obě tlačítka cca 3 sekundy. Zajištění tlačítek se potvrdí trojitým zablikáním červeného světla. Přepínání mi přišlo od začátku jasné a jeho pořadí logické. Za mě skvěle vyřešeno.

Ovládací tlačítka a piktogram se zámečkem na jejich zajištění - FORCLAZ HL 900
Ovládací tlačítka a piktogram se zámečkem na jejich zajištění – FORCLAZ HL 900

VERDIKT TESTERA

Čelovka FORCLAZ HL 900 je dobrý pán a ještě lepší sluha. Líbila se mi odolná konstrukce včetně odolnosti vůči vodě IPX7. Adaptér na tužkovky. 8 stupňů naklopení čelovky, které drží i při běhu. Dobře padnoucí pásek, který lze jednoduše nastavit či přitáhnout. Zamykání tlačítek i odstupňování jednotlivých stupňů svícení. Může být čelovka vůbec ještě lepší?

Testování čelovky v peruánských Andách
Testování čelovky v peruánských Andách

Další informace

Logo DecathlonDecathlon je mezinárodní rodinná firma, která se už od r. 1976 snaží zpřístupnit sport co nejvíce lidem. Pobočky má ve 30 zemích, a od r. 2010 působí i v České republice, kde má v současné době 25 prodejen.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: