RECENZE: FLEXTAIL TINY PUMP 2X – MULTIFUNKČNÍ PUMPA

RECENZE: FLEXTAIL TINY PUMP 2X – MULTIFUNKČNÍ PUMPA

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku FLEXTAIL TINY PUMP 2X
Materiál 1 ABS plast
Hmotnost 96 g
Napájení Akumulátor
Další funkce 1 Výkon: 17 W
Další funkce 2 Maximální tlak / podtlak: 4 kPa (0,58 psi) / 3,5 kPa (0,51 psi)
Další funkce 3 Kapacita baterie: 1300 mAh
Další funkce 4 Výdrž baterie při foukání: až 30 min.
Další funkce 5 Stupeň krytí: IP44
Další funkce 6 Svítivost: 40 / 160 / 400 lm
Další funkce 7 Doba svícení: 10 / 2,5 / 1 h
Infocena 1 299 Kč
Dodává Kajakář shop
Více info na flextail.cz/

Zaujalo mě

  • Minimalistická konstrukce
  • Možnost použít i k „vakuování“
  • Multifunkčnost
  • Snadné ovládání

Shrnutí recenze

S přibývajícím věkem roste velikost a tloušťka mojí karimatky a úměrně tomu roste lenost tuhle velkou matraci nafukovat a pracně balit. Našel jsem ale řešení, na které nedám dopustit – miniaturní akumulátorové foukadlo Tiny Pump 2X od výrobce Flextail. Jak funguje a co všechno dovede? Dozvíte se v recenzi redakce Světa outdooru.

PODROBNÝ POPIS

CO TO VLASTNĚ JE?

„To s sebou jako taháš kompresor?“ ptávají se mě kolikrát kamarádi. Tahám. Jenže on má 101 g (alespoň to tak ukázala moje váha a je to o 5 g více, než udává výrobce) a vejde se mi do dlaně, protože je to váleček vyrobený z tvrdého ABS plastu vysoký 5,5 cm o průměru podstavy 4,3 cm. Kromě toho, že je to opravdu malý kus výbavy, je to taky kus výbavy, který je multifunkční. Je asi jasné, že dokáže nafukovat nejrůznější věci, ale dokáže je taky vyfukovat, což je třeba při balení karimatky opravdu velká pomoc. K tomu má na jednom z konců svítilnu, která umí intenzitu až 400 lm nebo svítit až 10 hodin, když vám stačí režim „mžourátko“, jež svítí intenzitou 40 lm.

Pumpa Tiny Pump 2X má také funkci svítilny se třemi módy svícení.
Pumpa Tiny Pump 2X má také funkci svítilny se třemi módy svícení.

Pro úplnost ještě uvedu, že režimy svícení jsou celkem tři a ten prostřední dává 160 lm. Na druhém konci, než je umístěna svítilna, je magnetická koncovka, která pomůže svítilnu upevnit na povrchy, které to umožňují a když žádné magnetické povrchy k dispozici nejsou, tak je na té samé straně kovové vyklápěcí poutko, za které se dá pumpa (tedy v tuto chvíli vlastně svítilna) zavěsit. Na té samé podstavě je také otvor pro nasávání vzduchu a výdech vzduchu je na podstavě se svítilnou. Aby si to člověk nemusel pamatovat, tak je směr průtoku vzduchu na pumpě naznačen šipkami. Potom už je tady pouze konektor USB-C, který slouží k nabíjení akumulátoru (samozřejmostí je i světelná signalizace stavu nabití), který je krytý měkkou gumou a potom ovládací tlačítko, které je rovněž kryto měkkou gumou.

Pumpu lze zavěsit za vyklápěcí kovové očko.
Pumpu lze zavěsit za vyklápěcí kovové očko.

JAK SE S TÍM ZACHÁZÍ?

Ovládání je vcelku jednoduché. Dvojklikem se spustí foukání, které se krátkým stlačením zase vypne. Intenzita foukání je k dispozici jedna, takže přepínání režimů není třeba řešit. Dlouhým podržením tlačítka se rozsvítí svítilna na nejnižší intenzitu, což velmi chválím, protože je to velmi příjemné řešení pro oči přivyklé tmě. Krátkými kliky lze přepnout na střední a nejvyšší intenzitu svíce a posledním klikem se svítilna vypne. Bohužel nejde svícení vypnout hned z režimu nízké intenzity, třeba delším podržením, ale je nutné prokliknout se přes dva intenzivnější režimy až k vypnutí. Ze začátku mi toto řešení připadalo trochu krkolomné, ale potom jsem si zvyknul a vlastně mi to v ničem nevadilo. I přes malou velikost pumpy je ovládací tlačítko dostatečně velké s výrazně prolisovaným značením, takže jej člověk snadno nahmatá třeba po tmě nebo se zkřehlými prsty.

Obsah balení s pumpou Flextail Tiny Pump 2X.
Obsah balení s pumpou Flextail Tiny Pump 2X.

V balení jsem kromě samotné pumpy objevil transportní sáček se stahováním na šňůrku, kabílek pro nabíjení, který má koncovky USB-C a klasické USB. Dále pětici nástavců, která umožňují nafukovat a vyfukovat opravdu širokou škálu předmětů a samozřejmě českou a anglickou dokumentaci.

Světelná signalizace stavu baterie při nabíjení.
Světelná signalizace stavu baterie při nabíjení.

CO TO DOVEDE?

A teď už tedy k praktickému použití. Musím se přiznat, že jsem si zpočátku říkal „bože můj, co to zase kdo vymyslel za ptákovinu“, jenže jsem se pletl a to šeredně. Tuhle věcičku jsem si během testování doslova zamiloval a pro moje víkendové výpady do přírody se ukázala jako super pomocník. Dokonce jsem se dostal tak daleko, že jsem už přestal tahat čelovku, protože se mi během pár víkendů stalo, že jsem si vždy vystačil se svítilnou na foukadle a čelovku ani nevyndal z batohu (dobře ale vím, že se mi to jednou vymstí :-)).

Na horní straně pumpy je světlo a otvor pro výdech vzduchu.
Na horní straně pumpy je světlo a otvor pro výdech vzduchu.

Nejčastěji pumpu používám k nafukování jedné ze svých posteloidních karimatek NeoAir od Therm-a-Restu, což mi zabere přibližně minutu a půl. Zároveň pumpu používám při balení karimatek. Opačným chodem z karimatek vytáhnu všechen vzduch a povede se mi je tak zabalit skutečně minimalisticky. Večer samozřejmě nějaké to svícení pod plachtou nebo ve stanu a už několikrát došlo i na použití magnetické koncovky. Když vyrazím na víkend, tak všechny tyto činnosti v pohodě zmáknu na jedno nabití – pátek a sobota večer nafoukání karimatky, sobota a neděle ráno vyfoukání karimatky a k tomu nějaké to svícení v pátek a sobotu večer. A mám ještě rezervu, protože doba provozu pumpy je až 30 minut, když jenom fouká, což jsem mimochodem ověřoval za pokojových teplot a je to pravda. V dnešní době mi to ale přijde tak trochu jedno, protože už s sebou stejnak skoro každý tahá alespoň nějakou tu powerbanku, ze které se dá kdyžtak foukadlo snadno dobít.

Nafukování karimatky pomocí Tiny Pump 2X a patřičné redukce.
Nafukování karimatky pomocí Tiny Pump 2X a patřičné redukce.

KDYŽ CHCI VÍC…

Kromě karimatky se dá pumpou nafukovat všechno možné od plavacího kruhu nebo rukávků, až třeba po lodě, s čímž mám taky zkušenosti, protože jsem zejména vodák. Nicméně pro nafukování lodí bych asi doporučil jinačí pumpy a speciální redukce, o kterých si můžete přečíst v recenzi na webu Pádler.cz.

Jako super kompromis mezi minimalistickou Tiny Pump 2X a výše zmíněnými vodáckými pumpami mi přijde foukadlo MAX Pump 2 Plus, které představím jen ve stručnosti. Po tomhle produktu asi nesáhnou trekaři, kteří honí každý gram a milimetr, ale když člověk vyráží třeba na packraftové výlety, tak už hmotnost tolik řešit nemusí a může si „dopřát“.

Nafukování karimatky pumpou MAX Pump 2 Plus.
Nafukování karimatky pumpou MAX Pump 2 Plus.

Oproti Tiny Pump 2X je MAX Pump 2 Plus větší (56 x 48,8 x 89 mm) a těžší (190 g), ale za tuto cenu nabízí výrazně lepší vlastnosti – 2 režimy foukání (průtoky vzduchu 300 a 192 l/min., maximální tlaky a podtlaky 0,62 a 0,36 psi), svítilnu s režimy 50 až 500 lm, dobu foukání až 90 minut či baterii o kapacitě 4800 mAh. A teď hlavní bonus. Tato pumpa nabízí také možnost využití coby skromná powerbanka, k čemuž slouží klasický USB konektor. Pro mě to znamená, že na packraftové výpravy už netahám ani čelovku, ani powerbanku, ale pouze tuhle pumpu.

Pumpa má také funkci svítilny s plynulou regulací intenzity svitu.
Pumpa má také funkci svítilny s plynulou regulací intenzity svitu.

Když není člověk náročný, tak s ní vydrží několik dnů nafukovat a vyfukovat výbavu, svítit a třeba ještě oživit zdechlý mobil. A ve výsledku, když odečtu z batohu hmotnost svojí čelovky a powerbanky a nechám tam jen tuhle multifunkční pumpu, tak to vychází ve prospěch pumpy. Ale to už je na rozhodnutí a preferencích každého uživatele.

Porovnání velikosti MAX Pump 2 Plus s lahví o objemu jeden litr.
Porovnání velikosti MAX Pump 2 Plus s lahví o objemu jeden litr.

Doplním ještě časy nafukování, kterých s MAX Pump 2 Plus dosahuji – karimatka NeoAir AllSeason od Therm-a-Restu pohodlně pod minutu, packraft ROBfin L lehce přes 2 minuty a potom je ho potřeba finálně dotlakovat pomocí ruční pumpy. Lze nafukovat i kánoe, třeba Baraka trvá k 6ti minutám a dotlakování je taky nutné, ale ušetřených stlačení ruční pumpy zařídí foukadlo nespočet.

Nafukování packraftu pumpou MAX Pump 2 Plus.
Nafukování packraftu pumpou MAX Pump 2 Plus.

Další informace

flextail-logoCílem firmy Flextail je poskytnout zákazníkům víc pohodlí ve volné přírodě. Máme za sebou roky výzkumu a vývoje. Produkty neustále inovujeme a moc nás těší kladné reference zákazníků z celého světa. Produkty Flextail jsou chráněny patenty a jejich vysoká kvalita si získala srdce mnoha cestovatelů. Flextail poskytuje lehké outdoorové pumpy vysoké kvality za dostupnou cenu. V nabídce jsou další, především nafukovací produkty. Odlehčete svůj batoh a užijte si pobyt v přírodě.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: