Recenze: Finský nůž Enzo Necker 70 – malý pracant

Recenze: Finský nůž Enzo Necker 70 – malý pracant

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Finský nůž Necker 70
Co je to za výrobek Nůž
Materiál 1 Střenka: Black Micarta
Materiál 2 Ocel: Sandvik 12c27
Materiál 3 Pouzdro: Kydex
Údaje výrobce 1 Výbrus: plochý
Údaje výrobce 2 Velikost čepele: 20x70 mm
Údaje výrobce 3 Tloušťka čepele: 3.2 mm
Údaje výrobce 4 Celková délka: 160 mm
Infocena 1499 Kč
Dodává P.M.P. Company s.r.o. - potřeby pro výrobu nožů
Více info na www.jatagan.eu

Zaujalo mě

  • Kvalitní zpracování
  • Čepel
  • Pouzdro

Shrnutí recenze

Nůž Enzo Necker 70 je malý pevný nůž fulltang konstrukce dodávaný s pouzdrem z materiálu Kydex a čepelí Sandvik 12c27. Jaké je tedy spojení těchto kvalitních materiálů v podání finského výrobce EnZo? A jak dopadnul tento malý pracant v našem redakčním testu?

PODROBNÝ POPIS

Na úvod

Finské nože EnZo mají dlouhou tradici výroby. Firma EnZo vyrábí kvalitní nože za přijatelnou cenu. Nože EnZo nože jsou určeny převážně pro potřeby lovců, zálesáků, táborníků a řemeslníků. Nože jsou vyrobeny z kvalitních materiálů.

Nůž Enzo Necker 70 a pouzdro s pěti otvory pro fixaci pomocí kulaté gumy nebo paracordu.Nůž Enzo Necker 70 a pouzdro s pěti otvory pro fixaci pomocí kulaté gumy nebo paracordu.

Charakteristika

Nůž Enzo Necker 70 je malý pevný nůž dodávaný s pouzdrem z materiálu Kydex. Čepel z ocele Sandvik 12c27. Konstrukce fulltang a střenka z odolného materiálu Black Micarta. Na stránkách výrobce se uvádí výbrus Scandi, ale ve skutečnosti se nůž dodává s výbrusem plochým.

Kompletní fotogalerie nože EnZo Necker 70

Trocha názvosloví

Nůž konstrukce fulltang je vyroben z jednoho kusu oceli, ta tvoří nejen čepel, ale zároveň je po celé ploše i součástí střenky (vidíme ji po obvodu střenky). Nože fulltang bývají o něco těžší, ale jsou skvěle tuhé a téměř nezničitelné. Použitá ocel Sandvik 12C27 je určena jak pro nože s velkým řezným úhlem, tak i pro nože s maximálním řezným výkonem, tj. maximální ostrostí, vysokou tvrdostí, houževnatostí a dobrou odolností proti korozi. Na střenku je použitý materiál Micarta. Tím nazýváme laminát, tvořený plátnem, papírem nebo skelnou tkaninou (tento materiál je některými výrobci označován jako G-10) a termosetickou pryskyřicí (epoxidová, fenol formaldehydová, melamino formaldehydová, silikonová). U rukojetí nožů se téměř výhradně používá na bázi epoxidu či melamin formaldehydu. Pouzdro je z materiálu Kydex a jedná se tedy o slitinu plastů extrudované ze speciální směsi akrylového polyvinylchloridu. Používá se zejména na pouzdra zbraní a na pochvy nožů. Kydex je termoplastický materiál, který po zahřátí na tvarovací teplotu neztrácí zcela svůj tvar, ale měkne, čímž umožňuje snadné tvarování.

Nůž Enzo Necker 70 s pouzdrem.Nůž Enzo Necker 70 s pouzdrem.

Nůž Enzo Necker 70 v masivním pouzdře.Nůž Enzo Necker 70 v masivním pouzdře.

Nůž Enzo Necker 70 při práci v dílně.Nůž Enzo Necker 70 při práci v dílně.

Popis

Nůž Enzo Necker 70 je tradiční nůž skandinávského typu. Střenka je odolná a na noži je zajištěna dvěma nýty. Jeden z těchto nýtů je dutý a slouží jako otvor na provlečení zajišťovací či jiné ozdobné šňůry. Dle libosti. Krátké ostří je určeno spíše k základním a krátkým řezům. Do kuchyně nebo na vyvařování jsou určeny jiné nože. Střenka je na omak hladká a dobře padne do ruky. I když j relativně malá. Pouzdro z materiálu Kydex je opatřeno pěticí nýtů, kterými můžete protáhnout kulatou gumu nebo paracord až do průměru 5 mm. Uvnitř je pouzdro ještě vyloženo sametovou tkaninou, která chrání břit.

Měření nože Enzo Necker 70.Měření nože Enzo Necker 70.

Pouzdro

Do pouzdra je možno vložit nůž pouze jedním způsobem a z jedné strany natočení nože. Pouzdro je tedy stranově nepravidelné. Jako nové pouzdro drželo nůž perfektně a pevně uvnitř. Po čase se pouzdro uvolnilo a nůž už nedrží v pochvě již tak pevně. Pomáhá nahřátí horkovzdušnou pistolí a upravení tvaru. Stlačení vstupu do pouzdra. Pouzdro je díky použitému materiálu Kydex bytelné. Pomocí otvorů lze fixovat na vesty, opasky, apod. Zavěšení tzv. „holster top“ však nedoporučuji. Nůž by mohl vypadnout. Rozměry pouzdra: š. 52 x v. 95 mm. Počet otvorů/nýtů: 5.

Klasické srovnání velikosti nože Enzo Necker 70 a krabičky zápalek.Klasické srovnání velikosti nože Enzo Necker 70 a krabičky zápalek.

Nůž

Jak jsem už uvedl, jedná se o masivní nůž s délkou čepele 70 mm a výškou 20 mm. Tloušťka je 3.2 mm. Díky konstrukci fulltang je pevný. Ostří je ploché. Překvapila mě výdrž ostří. I po intenzivním používání na výpravách či na seakajaku cca po 3 týdnech denního používání prošel papírovým testem neboli řezem papíru A4 alá známá scéna z Rambo I. Jako úplně nový nůže je perfektně nabroušen a není tak nutno jej brousit, pakliže nemáte speciální požadavky na brus. Nůž je tedy rovnou po vybalení „ready to use“. Čepel je vyrobena z materiálu Sandvik 12c27. Díky celkové délce 160 mm se jedná o malý, pevný nůž. Řezání spíše malých věcí jako jsou klacky, provazy, oddělování textilních látek a popruhů. Rozřezal jsem pomocí tohoto nože i několik kartonových krabic. Dostupné varianty též v zelené barvě nebo s koženým pouzdrem. Nebo jako nože Trapper nebo i zavírací nože EnZo.

Označení nože logem EnZo a třídou oceli na jeho čepeli.Označení nože logem EnZo a třídou oceli na jeho čepeli.

Střenka

Tak ta je vyrobena z materiálu Micarta a je jedním z nejvhodnějších materiálů na střenky nožů. Má nízkou hmotnost, dostatečnou pevnost a vysokou odolnost proti tlení a do jisté míry i působení kyselého prostředí. Struktura Micarty může být téměř libovolná (vzhled jako dřevo, plátěná textura, slonovina atd.). Na výběr máme také poměrně velké množství druhů a barevných provedení (modrá, červená, zelená, černá, žlutá atd.). U tohoto nože je střenka černá. V nabídce naleznete i variantu zelenou. Během testování nedošla střenka žádné úhony. Uvidíme časem i po nasazení slané vody nebo mořského písku během pádlování na moři.

Nůž Enzo Necker 70 v dílně.Nůž Enzo Necker 70 v dílně.

Testování finského nože Enzo Necker 70 i v kuchyni a přípravě guláše na pádlování z Prahy do Mělníka.Testování finského nože Enzo Necker 70 i v kuchyni a přípravě guláše na pádlování z Prahy do Mělníka.

Výroba ježka s nožem Enzo Necker 70.Výroba ježka s nožem Enzo Necker 70.

Hodnocení

Pořízením nože Enzo Necker 70 můžete získat malého, ale spolehlivého parťáka do divočiny. Určen je pro všechny, kteří mají rádi nesklápěcí nože. Pro ty, kteří potřebují delší řeznou dráhu nebo větší čepel, doporučuji nože z řady Trapper.

Další informace

EnZo

Dlouholetá tradice výroby finských nožů vychází z každého kusu EnZo. Cílem značky je vyrábět kvalitní nůž za přijatelnou cenu. Nože EnZo jsou navrženy tak, aby splňovaly a překračovaly náročné potřeby profesionálního lovce, milovníka outdooru, táborníka nebo řemeslníka. Nože jsou robustní, přesto lehké a mají ideální geometrii čepele pro dosažení kvalitního řezu. Enzo = kombinace finského know-how a moderních materiálů.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: