REZENZE: FARAMUGO PERAK – MINIMALISTICKÁ NANOMEMBRÁNOVÁ BUNDA

REZENZE: FARAMUGO PERAK – MINIMALISTICKÁ NANOMEMBRÁNOVÁ BUNDA

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku FARAMUGO PERAK
Druh sportu běh, outdoor, skialp, běžecké lyžování, lezení
Druh oblečení bunda
Rozdělení podle pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná třetí (svrchní)
Do jakého ročního období se hodí celoroční
Materiál 1 Evropský nanomembránový materiál Respilon, 3vrstvý, 100 % PA
Hmotnost 170 g
Vodní sloupec 12000
Použitá membrána Respilon
Velikostní varianty XS–XL dámské, S–XXL pánské
Údaje výrobce 1 Paropropustnost: Ret 0,9 Pa.m2.W-1
Údaje výrobce 2 Oleofobita: 8/8
Údaje výrobce 3 Vodoodpudivost: 5/5 – neobsahuje PFC, úprava odpuzující vodu
Infocena 9999 Kč
Dodává Faramugo
Více info na www.faramugo.cz/

Zaujalo mě

  • Nízká hmotnost
  • Český a ekologický šetrný materiál
  • Minimalistický design

Shrnutí recenze

Lehká a jednoduchá záložní bunda pod 200 g s gramáží pouhých 47 g/m2, kterou můžete mít stále u sebe, ale i díky skvělé paropropustnosti na sobě. Testováno na skialpech během přeháněk, ale i v teplotách nad 10 °C. Na výpravách Vysočinou, ale i při běhání a jízdě na kole. Jak se osvědčila?

PODROBNÝ POPIS

Perak v kostce

Lehká a jednoduchá záložní bunda pod 200 g s gramáží pouhých 47 g/m2, kterou můžete mít stále u sebe, ale i díky skvělé paropropustnosti na sobě. Testováno na skialpech během přeháněk, ale i v teplotách nad 10 °C. Navíc díky 4-way stretch materiálu o ní takřka nevíte.

Faramugo PERAK při rozpažení
Faramugo PERAK při rozpažení

Materiál

Tak ten u této bundy hraje hlavní a stěžejní roli. Výrobce FARAMUGO pro tento „ultralehký“ model použil doposud v redakci netestovaný materiál – RESPILON®.

Bunda Faramugo PERAK to zvládne udýchat opravdu hodně
Bunda Faramugo PERAK toho zvládne udýchat opravdu hodně

O co se jedná? RESPILON® je funkční membrána používající nejnovější nanovlákennou technologii a přináší taková vylepšení, které dělají výsledný produkt 100% odolným proti vodě a větru. To vše poskytuje nový level komfortu. Materiál je opravdu tenký a lehký. Ale navíc i totálně strečový! Nicméně je nutné se k němu náležitě chovat. Tedy šetrně a to včetně minimálního nošení pod batohem. Zvláště těžkého. Stejně jako bundy z jakéhokoliv silnějšího materiálu pod ramenními popruhy trpí. MVTR je neuvěřitelných 60 000 g/m2/24h a RET skvělých 1,6. Materiál by měl být o 40% strečovější než jiné 4-way stretch membrány.

Minimální objem a hmotnost - Faramugo PERAK
Minimální objem a hmotnost – Faramugo PERAK

Kapsa

U Peraku výrobce upřednostnil minimální hmotnost a maximální sbalitelnost dle hesla: „V jednoduchosti je síla!“ Takže na bundě kromě reflexních prvků najdete jedinou zipovou kapsu. Ta se nachází na poměrně neobvyklém místě. A to na levém spodním okraji bundy. Do kapsy se vejdou předměty typu telefon, čepice, šátek nebo kapesníčky. Do kapsy jsem dostal v pohodě i zápisník o velikosti 15 x 12 cm. Délka zipu je 20 cm a zip je chráněný založeným materiálem tak, že je kapsa opravdu nenápadná.

Jediná kapsa na bundě Faramugo PERAK
Jediná kapsa na bundě Faramugo PERAK

Zip

Centrální zip se nerozjíždí. Použitý je SHZ zip, který je krytý légou. Navíc je opatřen po obou stranách reflexním páskem. Taktéž na bundě nalezneme ještě další reflexní prvky.

Testování během propršeného víkendu - Faramugo PERAK
Testování během propršeného víkendu – Faramugo PERAK

Kapuce

U testované verze „jaro 2021“ byla kapuce řešena soustavou samosvorek a pružných tkanic tak, aby došlo, co k nejlepšímu seřízení. Opatřena byla i vyztuženým štítkem. To vše však bylo na úkor minimalistickému pojetí. Takže u verze „léto 2021“ můžete očekávat totálně minimalistickou kapuci bez samosvorek. A navíce se tím podaří stlačit hmotnost výrazně pod magickou hranici 180 g. Poutko na pověšení je z vnější strany za krkem. V testované verzi není kapuce určena pro nasazení přes helmu. Když se něco semele, sundáte helmu, kapuci přetáhnete přes hlavu a helmu narazíte zpátky na hlavu. Perak je prostě záložní minimalistická bunda.

Nasazená kapuce přes hlavu se zataženými pružnými tkanicemi - Faramugo PERAK
Nasazená kapuce přes hlavu se zataženými pružnými tkanicemi – Faramugo PERAK

Střih

Trup mi přijde atletičtějšího střihu. Rukávy naopak širší (v porovnání s trupem), ale v každém případě dostatečně široké pro přetažení i přes několik vrstev oblečení. Záda jsou prodloužená. Dolní stažení a konce rukávů jsou do gumy. V nabídce je i dámská verze. Švy jsou podlepeny 13mm anglickou páskou Bemis. Výroba je ekologicky šetrná, bez použití vody a PTFE. Podlepení je provedeno kvalitně a je transparentní.

Délka rukávů dovoluje ruce zatáhnout dovnitř - Faramugo PERAK
Délka rukávů dovoluje ruce zatáhnout dovnitř – Faramugo PERAK

Límec

Límec je dostatečně vysoký a kryje krk. Při úplně zapnuté bundě je vaše brada či krk chráněná zipovou garáží tak, aby vás jezdec nedráždil.

Límec u bundy Faramugo PERAK sahá pod bradu
Límec u bundy Faramugo PERAK sahá pod bradu

Jak funguje

Bunda nemá ventilační otvory – díky nanomembráně netřeba. Bunda je určena v pohodě pro širokou škálu aktivit se zvýšeným pohybem a výdejem. Udýchá neuvěřitelné. A ustála i lezení na jarních ledech v Krkonoších. Skialpové túry tamtéž a celodenní výpravu podél řeky Svratky během propršeného víkendu 15. – 16. 5. 2021 a dalších „povodňových“ dnech v Česku.

Ideální záložní řešení pro změnu počasí - bunda Faramugo PERAK
Ideální záložní řešení pro změnu počasí – bunda Faramugo PERAK

Další informace

faramugo-logoCo pro vás rádi děláme? Šijeme oblečení a vybavení do přírody. Doma, v Česku, v Luhačovicích. Vybavujeme (nejen) horolezce, turisty, lyžaře. Naše produkty znají i koloběžkáři, lehocyklisti, fotografové…. Prostě ti, co se pohybují venku. S mottem FARAMUGO, VÁŠ ČESKÝ HOROKREJČÍ – my šijeme pro člověka, jiní šijí pro lidi.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: