Recenze: Faramugo Nanorak 3L – Nanobunda na hory

Recenze: Faramugo Nanorak 3L – Nanobunda na hory

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Faramugo Nanorak 3L
Druh sportu outdoor, skialp
Druh oblečení bunda
Rozdělení podle pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná třetí (svrchní)
Do jakého ročního období se hodí celoroční
Materiál 1 3vrstvá nanomembrána NANOMEMBRANE 3L 008, 100 % PAD
Hmotnost 500 g
Vodní sloupec 20000
Prodyšnost 39000
Gramáž 150
Použitá membrána 3
Barevné varianty 1 bar., 2 bar. a více barevné
Velikostní varianty S, M, L, XL, XXL
Údaje výrobce 1 Prodyšnost: 4,75 l/m2/s
Údaje výrobce 2 HYDROPHOBIC EXTREME
Údaje výrobce 3 Oleofobita: 8/8
Infocena 6120 Kč Kč
Dodává Faramugo
Více info na www.faramugo.cz

Zaujalo mě

  • membrána NANOMEMBRANE
  • úprava HYDROPHOBIC EXTREME
  • kvalitní zatahování zápěstí

Shrnutí recenze

Na bundu vyrobenou v Česku z české nanomebrány jsme se v redakci hodně těšili. Co si slibovat od bundy, která je na všechno a navíc je vyrobena v Česku a z české nanomebrány?

PODROBNÝ POPIS

Charakteristika

Výrobce uvádí doporučení na all-activity, outdorové aktivity, turistiku a přechody hor – díky solidní paropropustnosti jejíž hodnota činí při gramáži 150 g/m2 – RET 3,1 Pa.m2.W-1, MVTR 39.000 g/m2/24 h., prodyšností s hodnotou 4,75 l/m2/s a voděodolností 20.000 mm. Takže s určením výrobce mohu souhlasit či osobně potvrdit. Rychlá chůze byla ve schopnostech této bundy a použitého materiálu. Testováno na skialpech, lezení v Alpách nebo během seakayakingu v Anglii. Výrobce uvádí podmínky použití takto: střední zátěž v horách až středních velehorách.

Otestovali jsme tedy tuto bundu, určenou na expedice, do hor nebo jako záložní pro případ nepříznivého počasí. Osobně nepoužívám na svých výpravách vrstvu softshellovou. Tu už několik let vynechávám a v případě změny počasí dávám rovnou horní nebo také „hardshellovou“ vrstvu. Od ní tedy vyžaduji, aby co nejvíce dýchala, neboli byla paropropustná a já se co nejméně pařil. Samozřejmě tomu co nejvíce pomáhám a využívám ventilaci v podpaží nebo mám co nejvíce rozepnutou bundu jak, jak mi to podmínky dovolí.

Faramugo Nanorak 3L testována na lidech a s lidmi.Faramugo Nanorak 3L testována na lidech a s lidmi.

Testování bundy Faramugo Nanorak 3L na skialpech.Testování bundy Faramugo Nanorak 3L na skialpech.

Podlepené logo FARAMUGO na bundě Faramugo Nanorak 3L.Podlepené logo FARAMUGO na bundě Faramugo Nanorak 3L.

Materiál

Materiál se nám jevil v jednom směru i elastický, i když výrobce tento údaj neuvádí. Při dešti se na povrchu bundy tvořily kapičky nebo voda ihned volně stékala po povrchu. S úpravou HYDROPHOBIC EXTREME – voda po látce stéká. Podle výrobce na ni nezůstávají ani mastné fleky od potravin typu kečup nebo omáčky. Materiál je i na omak příjemný a měkký. Nejedná se o žádné brnění. Bunda je lehce sbalitelná.

Kapsy

Kapsy jsou dvě na bocích a jedna náprsní. Větrací otvory v podpaží ještě více zlepšují ventilaci, která se nám zdála i tak překvapivě dobrá. Délka ventilačních otvorů je 25 cm.
Hlavní kapsy jsou umístěny poměrně nízko a při použití bederního pásu na batohu jsou takto překryty. Stejně tak při použití sedacího úvazku. Spodní kapsy končí se spodním lemem bundy. Kromě těchto dvou klasických kapes můžete pro uložení důležitých věcí použít i kapsu na hrudníku na levé straně. Do ní se vejde i velký moderní telefon. Všechny kapsy jsou uvnitř síťované, takže neomezují paropropustnost materiálu. Zapínají se odspodu nahoru zipy s dostatečně velkými táhly.

Pohled na vnitřní síť kapsy bundy Faramugo Nanorak 3L.Pohled na vnitřní síť kapsy bundy Faramugo Nanorak 3L.

Větrací otvor a síťovaná kapsa bundy Faramugo Nanorak 3L.Větrací otvor a síťovaná kapsa bundy Faramugo Nanorak 3L.

Hlavní voděodolný zip s táhlem na bundě Faramugo Nanorak 3L.Hlavní voděodolný zip s táhlem na bundě Faramugo Nanorak 3L.

Detaily

K tejpování švů je použita 13 mm široká páska. Což je opět snaha o co nejmenší „nefukční“ plochu materiálu, který zabraňuje prodyšnosti. Všechny zipy na bundě jsou SHZ a jsou voděodolné. Samosvorky jsou robustní.

Kapuce

Kapuce je dostatečně velká přes helmu. K nastavení slouží trojice velkých samosvorek, které se dají nahmatat i v rukavicích. Navíc i zatáhnout jednou rukou, protože jsou k bundě fixovány. Štítek na bundě je vyztužen několikanásobným prošitím. Celkově je však toto zpěvnění spíše měkčí. Kapuce se dá případně i smotat, zajistit suchým zipem a vytvořit tak velký límec. Límec po zatažení sahá maximálně po bradu.

Stažená kapuce a límec bundy Faramugo Nanorak 3L.Stažená kapuce a límec bundy Faramugo Nanorak 3L.

Stažení kapuce Faramugo Nanorak 3L pouze jednou rukou.Stažení kapuce Faramugo Nanorak 3L pouze jednou rukou.

Trojice samosvorek pro regulaci kapuce bundy Faramugo Nanorak 3L.Trojice samosvorek pro regulaci kapuce bundy Faramugo Nanorak 3L.

Rukávy

Délka rukávů u tohoto modelu byla více než dostatečná. I délka zad byla akorát. Při zvednutých pažích se bunda vytahuje minimálně. Rukávy se dají přetáhnout i přes ruce. Stahování zápěstí je řešeno textilním páskem přes kladku. Takže můžete takhle rukávy opravdu těsně zatáhnout. Navíc povolené rukávy snadno přetáhnete i přes rukavice. O ještě lepší ventilaci se stará 25 cm dlouhé větrání v podpaží s jednocestnými zipy.

Stahování rukávu bundy Faramugo Nanorak 3L.Stahování rukávu bundy Faramugo Nanorak 3L.

Délka rukávů u bundy Faramugo Nanorak 3L je dostatečná.Délka rukávů u bundy Faramugo Nanorak 3L je dostatečná.

Faramugo Nanorak 3L a délka rukávů a zad.Faramugo Nanorak 3L a délka rukávů a zad.

Verdikt testera

Celkově je střihem spíše volnější. Takže pod ni v klidu ještě nacpete několik vrstev oblečení nebo péřovku. Jedná se tak o hlavní i záložní bundu, která zvládne i aktivní pohyb na horách nebo v divočině. Pro horolezectví bych však volil jiný střih a s jiným rozložením kapes. K materiálu není co vytknout.

Další informace

FaramugoCo rádi děláme? Šijeme oblečení a vybavení. A šijeme doma v Česku, pro „outdúr“. Chceme oblékat horolezce, lezce, stejně jako turisty vysokohorské nebo piknikové. I koloběžkáře, cyklisty, běžce, rybáře, čundráky – prostě ty, co se pohybují v přírodě. Vše s mottem FARAMUGO, VÁŠ ČESKÝ HOROKREJČÍ/HOROŠVEC. My šijeme pro člověka, jiní šijí pro lidi.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: