Recenze: Faramugo Dalbasho 3L – Nanomembránová expediční bunda

Recenze: Faramugo Dalbasho 3L – Nanomembránová expediční bunda

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Dalbasho 3L – Nanomembránová expediční bunda
Druh sportu outdoor, skialp, lezení
Druh oblečení bunda
Rozdělení podle pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná třetí (svrchní)
Do jakého ročního období se hodí celoroční
Hmotnost 698 g
Barevné varianty červená/antracit, oranžová/černá, modrá/černá
Velikostní varianty XS–XXL
Údaje výrobce 1 Počet kapes: 2
Údaje výrobce 2 Ventilace: ano
Infocena 7790 Kč Kč
Dodává Faramugo
Více info na www.faramugo.cz

Zaujalo mě

  • Veliká kapuce
  • Zatahování rukávů
  • Odolný materiál
  • Dobře dostupná ventilace

Shrnutí recenze

Outdoorová bunda Dalbasho 3L je česká třívrstvá nanomembrána s gramáží 200 g/m2 a speciální úpravou HYDROPHOBIC EXTREME. Vyrobena v Česku z českých materiálů. Jaká je tato „vlastenecká“ bunda z domácí produkce?

PODROBNÝ POPIS

První dojmy

Na první pohled a na omak bytelná bunda ze silného a odolného materiálu. Tomu odpovídá i převážení na váze, která ukázala necelých 700 gramů při velikosti L.

Faramugo Dalbasho 3L jako ideální bunda pro trenéra otužileckého klubu.Faramugo Dalbasho 3L jako ideální bunda pro trenéra otužileckého klubu.

Charakteristika

Outdoorová bunda Dalbasho 3L je česká třívrstvá nanomembrána s gramáží 200 g/m2 a speciální úpravou HYDROPHOBIC EXTREME. Materiál je unikátní a umí toho kromě voděodolnosti a prodyšnosti ještě více. Jeho povrchová úprava odpuzuje mastnoty a nečistoty. Není nutno tak často prát a ztrácet tak vlastnosti daného materiálu.

Střih a design bundy Faramugo Dalbasho 3L.Střih a design bundy Faramugo Dalbasho 3L.

Boční pohled na kapuci s helmou - Faramugo Dalbasho 3L.Boční pohled na kapuci s helmou – Faramugo Dalbasho 3L.

Volnost pohybu v bundě Faramugo Dalbasho 3L.Volnost pohybu v bundě Faramugo Dalbasho 3L.

Materiál

To je na samostatnou kapitolu a proto jeho popis uvádím zvlášť. Expediční bunda Dalbasho 3L je vyrobena z materiálu:  Nanomembrane®, 3-vrstvý, 100% PL. Membrána odolá vysokým i extrémně nízkým teplotám, praní a mechanickému namáhání. Základní parametry: gramáž 200 g/m2, paropropustnost Ret 3,5 Pa.m2.W-1, prodyšnost 4,75 l/m2/s, voděodolnost 20.000 mm, oleofobita 8/8, vodoodpudivost 5/5 – neobsahuje PFC, úprava HYDROPHOBIC EXTREME – voda po látce steče, nešpiní se, netřeba prát (byť někdy přeciš). Prostě totálně kečupo-gulášo-kafe vzdorné! Ekologicky šetrná výroba (bez použití vody a škodlivého PTFE). Výrobce neuvádí strečovost, ale v jednom směru tento materiál elastický určitě je. Ještě více o materiálech používaných firmou Faramugo.

Zřejmý prodloužený zadní díl - Faramugo Dalbasho 3L.Zřejmý prodloužený zadní díl – Faramugo Dalbasho 3L.

Značkové zipy a jejich označení - Faramugo Dalbasho 3L.Značkové zipy a jejich označení – Faramugo Dalbasho 3L.

Detail použitých samosvorek na bundě Faramugo Dalbasho 3L.Detail použitých samosvorek na bundě Faramugo Dalbasho 3L.

Jak sedí

Střih je raglánový a nijak neomezuje v pohybu a minimálně se vytahuje při zdvižení paží. Celkově volnější střih dovoluje pod bundu přidávat další vrstvy. Pod bundu jsem dostal i tři vrstvy + zateplovací péřovku, kterou bylo nutno chránit před vlhkostí. Délka zad je prodloužená. Kapuce pojme lezeckou helmu a lze ji sbalit jako vyztužený límec. To pomocí popruhu se suchým zipem, který se protáhne poutkem a zajistí.  Límec dobře chrání krk, ale bradu či nos za něj už nezastrčíte. Hlavní zip SHZ je dvojcestný a podložený légou. Ventilace není tradičně v podpaží, ale paralelně umístěna s kapsami, což umožňuje vstup do spodních vrstev nebo odložení rukou při chůzi.

Kompletní fotogalerie faramugo Dalbasho 3L

Několikrát se mi však stalo, že jsem něco omylem místo do kapsy strčil do těchto větracích otvorů. Ovládání těchto větracích otvorů je oproti jiným řešení pohodlnější a zvládnete ho bez dopomoci kolegy. Taktéž její ovládání je takto snadněji přístupné. Rukávy se stahují páskem se suchým zipem a plastovou kladkou. Rukávy je možno přetáhnout i přes silné rukavice a zajistit již výše zmíněným kladkovým páskem se suchým zipem. Délka rukávů je dostatečná a zatažení takřka hermetické. Vše zvládnete jednou rukou.

Vnitřní strana zataženého rukávu - Faramugo Dalbasho 3L.Vnitřní strana zataženého rukávu – Faramugo Dalbasho 3L.

Kladkové zatahování rukávů - Faramugo Dalbasho 3L.Kladkové zatahování rukávů – Faramugo Dalbasho 3L.

Porovnání kapsy a větracího otvoru - Faramugo Dalbasho 3L.Porovnání kapsy a větracího otvoru – Faramugo Dalbasho 3L.

Kapsy a zipy

Dvojice výše posazených kapes na ruce nepřekáží horolezeckému sedáku nebo bederáku od batohu. Jejich umístění prý už nedovoluje přidání náprsní kapsy. Kapsy se uzavírají voděodolnými zipy SHZ. Stejně jako všechny ostatní zipy na celé bundě. Hlavní zip i zipy na větracích otvorech jsou 2-cestné. Hlavní zip je navíc podložen krycí légou. Po zapnutí zipu až ke krku je konec zipu s jezdcem krytý tzv. „zip garáží“ tak, že nijak nedráždí krk nebo bradu.

Dvojice jezdců na větrání bundy Faramugo Dalbasho 3L.Dvojice jezdců na větrání bundy Faramugo Dalbasho 3L.

Kolik vydrží

Díky použité vysoké gramáži asi všechno. Zkoušel jsem i válení se po skále. Klouzání po sněhu. Dost si užila na ledovcových kurzech a alpských výstupech. Zároveň je však materiál měkký a netvoří se na něm sklady. Odolnost proti vodě nebo sněhu dokázala bunda nesčetněkrát. Zvládne v klidu udýchat i lehčí nástupy jako je například nástup na chatu Oberwalder hütte turistickým tempem.

V tatranském bivaku - Faramugo Dalbasho 3L.V tatranském bivaku – Faramugo Dalbasho 3L.

Zpracování

To odpovídá domácím podmínkám a technologickým možnostem malé domácí firmy. Přesto je vše zapravené a dotáhnuté. Navíc získáváte i servis domácího výrobce či spíše outdoorového (horo) krejčího. Jak chcete.

Bunda Faramugo Dalbasho 3L při přechodu Koruny Vysoké ve Vysokých Tatrách.Bunda Faramugo Dalbasho 3L při přechodu Koruny Vysoké ve Vysokých Tatrách.

Verdikt testera

Díky použité gramáži, materiálu a volnému střihu se jedná o expediční bundu, která musí vydržet hodně a asi i vydrží, protože ani dlouhodobé testování nezanechalo na bundě šrám nebo nějaké poškození. Bunda během testu poskytovala kvalitní ochranu. Pouze si musíte zvyknout, že větrání je vedle kapes a může dojít k záměně. A akceptovat vyšší hmotnost. To je daň za nezničitelnost.

Další informace

FaramugoCo rádi děláme? Šijeme oblečení a vybavení. A šijeme doma v Česku, pro „outdúr“. Chceme oblékat horolezce, lezce, stejně jako turisty vysokohorské nebo piknikové. I koloběžkáře, cyklisty, běžce, rybáře, čundráky – prostě ty, co se pohybují v přírodě. Vše s mottem FARAMUGO, VÁŠ ČESKÝ HOROKREJČÍ/HOROŠVEC. My šijeme pro člověka, jiní šijí pro lidi.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: