Recenze: Expreska Climbing Technology Fly-Weight Evo Long Set – lehce a dlouze

Recenze: Expreska Climbing Technology Fly-Weight Evo Long Set – lehce a dlouze

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Expreska Fly-Weight Evo Long Set
Typ výrobku Expreskový set
Použití lezeckého vybavení na skály, na ledolezení, na lezení v horách
Hmotnost 68 g (35 cm), 74 g (55 cm)
Velikostní varianty 35 a 55 cm
Pevnost podélná 25
Pevnost příčná 7
Pevnost s otevřeným zámkem 8
Typ karabiny D (drátěná)
Infocena 599 Kč
Dodává R-Sport

Zaujalo mě

  • Nízká hmotnost
  • Univerzálnost
  • Fixace karabiny
  • Rychlost aplikace

Shrnutí recenze

Odzvonilo dlouhým expreskám? Možná vůbec a expreska italského výrobce Fly-Weight Evo Long Set by tomu mohla být důkazem. Jak funguje a v čem je dobrá? Tak to se můžete dozvědět v naší recenzi.

PODROBNÝ POPIS

Charakteristika

Lehounká expreska s dlouhou dyneemovou šitou smyčkou a drátovými karabinami o pevnosti 25/ 7/ 8 KN. Ideální pro klasické alpské cesty i sportovní lezení.

Praktické nasazení prodloužené expresky Climbing Technology Fly-Weight Evo Long Set.Praktické nasazení prodloužené expresky Climbing Technology Fly-Weight Evo Long Set.

Použití

Smyslem používání takových dlouhých expresek je především snížení tření lana v postupovém jištění. Aplikace je rychlá a jistá. Na rozdíl od alpských expresek neboli 60cm smyček navlečených mezi dvě karabiny je nasazení expresky Fly-Weight Evo Long Set rychlé a jisté. Nedochází k žádnému motání volné (otevřené) smyčky. Na druhou stranu tuto expresku nenahodíte za hrot jako klasickou šitou smyčku. Při lezení jsem si zvykl cvakat spodní karabinu do horní karabinu a takový celý set za tu horní do sedáků. Do jištění jsem pak nacvaknul kompletní set za horní karabinu a pak teprve spodní do lana. Též možno nosit na sedáku jako „ohnutou expresku“, tedy každou karabinu mít v poutku extra.

Climbing Technology Fly-Weight Evo Long Set v akci na skalách.Climbing Technology Fly-Weight Evo Long Set v akci na skalách.

Při nošení na úvazku preferuji toto pořadí karabin - Climbing Technology Fly-Weight Evo Long Set.Při nošení na úvazku preferuji toto pořadí karabin – Climbing Technology Fly-Weight Evo Long Set.

Tento expreskový set obsahuje lehké drátovky FLY-WEIGHT EVO.Tento expreskový set obsahuje lehké drátovky FLY-WEIGHT EVO.

Popis

Karabiny jsou spojeny 10mm širokou smyčkou. Spodní karabinu drží ve správné poloze gumička FIXIT. Horní karabina chodí volně. Hmotnost 1 expresky (35 cm) je pouhých 68 gramů a hmotnost expresky (55 cm) je pouhých 74 gramů!

Expresky Climbing Technology Fly-Weight Evo Long Set se nabízí ve dvou délkách - 35 a 55 cm.Expresky Climbing Technology Fly-Weight Evo Long Set se nabízí ve dvou délkách – 35 a 55 cm.

Karabiny

V expresce jsou za horka kované karabiny. Tyto drátové karabiny jsou opravdu lehké. Drátový zámek má dostatečnou světlost. Díky tomu je práce s karabinou pohodlná a cvakání lana do karabiny jednoduché.  Stejně tak jsem byl schopen horní karabinu cvakat i do kruhů na písku.

Karabiny jsou MADE IN ITALY - Climbing Technology.Karabiny jsou MADE IN ITALY – Climbing Technology.

Infocena

FLY WEIGHT EVO Long 35cm: 599 Kč / FLY WEIGHT EVO Long 55cm: 669 Kč

Parametry karabin v expreskovém setu Climbing Technology.Parametry karabin v expreskovém setu Climbing Technology.

Climbing Technology Tricky

Navíc jsem měl možnost vyzkoušet i jednu malinko neobvyklou speciální expresku CT Tricky. S Tricky expreskou můžete cvaknout nýt, borhák nebo i kruk, na který s normální expreskou nedosáhnete.Celá expreska je složena z karabiny Nimble tricky, vyztužené polyamidové smyčky délky 35 cm a gumičky Fixit. Díky systému „Tricky lever“ plně integrovaném v těle horní karabiny zůstává ona otevřena, než ji cvaknete do jištění a zatáhnete za smyčku směrem dolů. Tak se zajistí. Spodní karabinou si můžete vložit libovolnou. Není součástí prodejního balení. I tato „tuhá“ expreska se dá ohnout a cvaknout na sedák v krátké verzi. Nikdo nemusí vidět, že máte u pasu šáhlo.

Kompletní fotogalerie

Výrobce doslova doporučuje a na visačce expresky uvádí fakt, že tuto expresku je pak potřeba nahradit konvenční expreskou nebo karabinou. Není tedy určena k zachycení pádu. A to i přesto, že je na ni uvedena norma EN 566. Toto doporučení jsem respektoval. Délka je 35 cm a infocena 769 Kč.

Drátěná pojistka drží západku karabiny a vše je možno zvládnout pouze jednou rukou - Climbing Technology Tricky.Drátěná pojistka drží západku karabiny a vše je možno zvládnout pouze jednou rukou – Climbing Technology Tricky.

Teď už stačí do expresky Climbing Technology Tricky pouze cvaknout lano.Teď už stačí do expresky Climbing Technology Tricky pouze cvaknout lano.

Po dolezení k jištění je třeba expresku Climbing Technology Tricky vyměnit nebo pojistit normální expreskou.Po dolezení k jištění je třeba expresku Climbing Technology Tricky vyměnit nebo pojistit normální expreskou.

Závěr

Na používání prodloužených expresek Fly-Weight Evo Long jsem si hodně rychle zvyknul. Jsou lehké. Nepřekážejí a jejich nasazení při lezení je rychlé a pohodlné. Pouze jej nepoužijete tak univerzálně jako normální šité otevřené smyčky. Odmění se vám však rychlostí a snadností použití při lezení.

Zkrácené expresky Climbing Technology Fly-Weight Evo Long Set.Zkrácené expresky Climbing Technology Fly-Weight Evo Long Set.

Další informace

Logo Climbing Technology.

Climbing Technology – materiál vyvíjený lezci, vyráběný v Evropě! Climbing Technology má pro své produkty tři základní kritéria: bezpečnost, jednoduchost a funkčnost. Rozsáhlé know-how v kombinaci s nejnovějšími výrobními technologiemi jsou ideálními podmínkami pro vývoj a výrobu toho nejlepšího lezeckého vybavení.
Lezte bezpečně a…dobře se bavte!
www.climbingtechnology.cz

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: