HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Recenze: EnZo Skinner Curly birch kit – stavebnice na hraní

Recenze: EnZo Skinner Curly birch kit – stavebnice na hraní

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Skinner Curly birch kit
Co je to za výrobek Nůž
Materiál 1 Ocel: Sandvik 12c27
Materiál 2 Finská bříza
Materiál 3 Losí paroh
Materiál 4 Fíbr
Údaje výrobce 1 Velikost čepele: 32x95 mm
Údaje výrobce 2 Tloušťka čepele: 3.5 mm
Údaje výrobce 3 Celková délka: 220 mm
Infocena 1499 Kč
Dodává P.M.P. Company s.r.o. - potřeby pro výrobu nožů
Více info na www.jatagan.eu

Zaujalo mě

  • Kvalitní čepel
  • Krásný špalík finské břízy
  • Silný kus parohu

Shrnutí recenze

Co takhle si vyrobit vlastní nůž podle vlastních představ? Tato recenze by vám mohla pomoci s výrobou nože ze stavebnice EnZo Skinner Curly birch kit. Jak na to?

PODROBNÝ POPIS

Na úvod

Finské nože EnZo mají dlouhou tradici výroby. Firma EnZo vyrábí kvalitní nože za přijatelnou cenu. Nože EnZo nože jsou určeny převážně pro potřeby lovců, zálesáků, táborníků a řemeslníků. Nože jsou vyrobeny z kvalitních materiálů.

Výsledek krásné práce se stavebnicí EnZo Skinner Curly birch kit.Výsledek krásné práce se stavebnicí EnZo Skinner Curly birch kit.

Charakteristika

Nůž Enzo Skinner Curly birch kit je stavebnice pro výrobu vlastního nože, podle svých představ. Sada obsahuje špalík finské břízy, podložku, losí paroh, fíbr a vlastní čepel 12C27. Délka čepele 95 mm. Její síla 3,5 mm.

Kompletní fotogalerie Enzo Skinner

Trocha názvosloví

Použitá ocel Sandvik 12C27 je určena jak pro nože s velkým řezným úhlem, tak i pro nože s maximálním řezným výkonem, tj. maximální ostrostí, vysokou tvrdostí, houževnatostí a dobrou odolností proti korozi. Finská bříza je výborný materiál pro výrobu rukojetí nožů, především kvůli dlouhé trvanlivosti. Roste především v centrální a východní části Finska. Losí paroh je z Losa evropského (Alces alces) a ten je největším zástupce čeledi jelenovitých. Paroží losího býka může vážit až 20 kg a dosáhnout rozpětí 160 cm. Tvarem připomíná lopaty. Losi ho každý rok shazují.

Stavebnicový nůž - EnZo Skinner Curly birch kit.Stavebnicový nůž – EnZo Skinner Curly birch kit.

Popis výroby

Kratší ostří je určeno spíše k základním a krátkým řezům. Do kuchyně nebo na vyvařování jsou určeny jiné nože. Čepel se dá ve střence zajistit klínkem či čepem. Ten však ve stavebnici není. Je tedy nutné si ho obstarat a vyrobit z kulatiny. Třeba z mosazi nebo i z tvrdého dřeva (akát). Nakonec jsem se však rozhodnul zajišťovací čep nepoužít. Při opracovávání střenky mi kovový čep dělal problémy a vyčuhoval z měkčího materiálu břízy. Konec čepele určený k zalepení do střenky jsem tedy zdrsnil „flexou“ a vytvořil do ní zářezy tak, aby lépe v epoxidu držela. Navrtal jsem do všech materiálu střenky vrtákem otvory tak, abych tudy protáhnul trn čepele a vše zalepil epoxidem. Pro fixaci celku a tvrdnutí lepidla jsem použil improvizovaný stahovák. Po vytvrdnutí následovalo opracování střenky.

Příprava na výrobu EnZo Skinner Curly birch kit.Příprava na výrobu EnZo Skinner Curly birch kit.

Rozměření špalíku finské břízy - EnZo Skinner Curly birch kit.Rozměření špalíku finské břízy – EnZo Skinner Curly birch kit.

Lepení čepele - EnZo Skinner Curly birch kit.Lepení čepele – EnZo Skinner Curly birch kit.

Nůž

Jak jsem už uvedl, jedná se o masivní nůž s délkou čepele 95 mm a výškou 32 mm. Tloušťka je 3.5 mm. Ostří je ploché. Překvapila mě výdrž ostří. I po intenzivním používání prošel papírovým testem neboli řezem papíru A4. Čepel je vyrobena z materiálu Sandvik 12c27.

Detail na logo EnZo a ocel 12C27 na čepeli stavebnicového nože - EnZo Skinner Curly birch kit.Detail na logo EnZo a ocel 12C27 na čepeli stavebnicového nože – EnZo Skinner Curly birch kit.

Síla čepele ve stavebnici EnZo Skinner Curly birch kit.Síla čepele ve stavebnici EnZo Skinner Curly birch kit.

Zasazení čepele do parohu - EnZo Skinner Curly birch kit.Zasazení čepele do parohu – EnZo Skinner Curly birch kit.

Střenka

Špalík finské břízy je dostatečně velký a vytvoříte z něj nůž podle svých představ. Jenom vás čeká odebírání materiálu a práce s ním. Pro základní řez jsem použil přímočarou pilku. Zbytek jsem opracoval řezbářským nožem, rašplí a na závěr smirkovým papírem. Nejjemnější jsem použil 240. Šel by určitě použít i jemnější (320). Ve finále jsem napustil střenku olejem. Toť vše.

Tak to je můj výtvor - EnZo Skinner Curly birch kit.Tak to je můj výtvor – EnZo Skinner Curly birch kit.

Hodnocení

Pořízením nože Enzo Skinner Curly birch kit můžete získat menšího, ale spolehlivého parťáka do divočiny. A hlavně si užijete krásné chvíle při jeho výrobě. Určen je pro všechny, kteří mají rádi nesklápěcí nože. Pro ty, kteří potřebují delší řeznou dráhu nebo větší čepel, doporučuji nože z řady Trapper. Jinak bych na stránkách dodavatele uvítal nějaký návod na sestavení nebo alespoň tipy či odkazy na videa jako inspiraci. Dále doporučuji si vyrobit i pouzdro na nůž. Momentálně na něm pracuji a do recenze doplním.

Dva vyrobené nože z odstupem cca 20 let z mojí sbírky.Dva vyrobené nože z odstupem cca 20 let z mojí sbírky.

Další informace

EnZo

Dlouholetá tradice výroby finských nožů vychází z každého kusu EnZo. Cílem značky je vyrábět kvalitní nůž za přijatelnou cenu. Nože EnZo jsou navrženy tak, aby splňovaly a překračovaly náročné potřeby profesionálního lovce, milovníka outdooru, táborníka nebo řemeslníka. Nože jsou robustní, přesto lehké a mají ideální geometrii čepele pro dosažení kvalitního řezu. Enzo = kombinace finského know-how a moderních materiálů.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: