Recenze: Elegantního vaku na lano Rock Empire NORA

Recenze: Elegantního vaku na lano Rock Empire NORA

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Vak na lano NORA
Typ výrobku Vak na lano
Použití lezeckého vybavení na skály, na lezeckou stěnu
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Materiál 1 Taška 100% PES
Materiál 2 Plachta 100% PA
Hmotnost 450 g
Dostupné velikosti Objem: až 100 m lana
Výbava 1 Rozměry plachty: 1,3 x 1,2 m
Infocena 990 Kč
Dodává Rock Empire
Více info na www.rockempire.cz

Zaujalo mě

  • Nápad
  • Jednoduchost
  • Rolovací uzávěr

Shrnutí recenze

Jednoduchá, lehká a elegantní lanotaška s plachtou, která pojme až 100 m běžného horolezeckého lana. V jednoduchosti je síla. Jak snadno se pracuje s lanotaškou NORA? A jak jsme ji testovali?

PODROBNÝ POPIS

Popis

Jednoduchá, lehká a elegantní lanotaška s plachtou, která pojme až 100 m běžného lana.

Lanotaška NORA.Lanotaška NORA.

Správně uzavřená lanotaška NORA.Správně uzavřená lanotaška NORA.

Lanotaška NORA a 60m lano.Lanotaška NORA a 60m lano.

Testování

Nejdelší lano, které jsem s lanotaškou NORA testoval, mělo 90 metrů, ale věřím výrobci, že tam dostal o 10 metrů víc. Předpokládá se, že nemáte 12 let staré a 12 mm silné lano, které nezlomíte ani při motání v rukách. NORA se stala mou věrnou partnerkou na všech lezeckých akcích loňského podzimu a zimního lezení na umělé stěně ve Vrchlabí.

Lano je též možno při jištění vytahovat přímo z lanotašky.Lano je též možno při jištění vytahovat přímo z lanotašky.

Konstrukce

Lanovaků či lanotašek je na trhu spousta. Různých konstrukcí a důmyslných řešení. Rock Empire vsadil na „gravitační“ řešení. Rozložené lano se do tašky jednoduše sesype zvednutím okrajů plachty. Pak už jenom přidáte plachtu do útrob tašky a buď vezmete za krátká madla do ruky na krátké přenesení nebo zarolujete vršek a hodíte tašku přes rameno.

Test na 90 metrové lano do lanovaku NORA.Test na 90 metrové lano do lanovaku NORA.

90 metrů lana je uvnitř lanotašky NORA.90 metrů lana je uvnitř lanotašky NORA.

90 metrů lana včetně vlastní plachty je uvnitř NORY.90 metrů lana včetně vlastní plachty je uvnitř NORY.

Využití

Prioritní funkcí lanotašky NORA je ochrana lana. Jeho sbalení a odnesení či transport pod skalami. V případě uložení lana 60m, klidně do ní přidávám i lezečky, máčo pytlík a sedák. Dvě kratší uši jsou určené pro krátké přenášení. Popruh přes rameno na větší vzdálenosti. Též vhodný na přehození přes batoh nebo bouldermatku. Díky umístění tašky doprostřed plachty je možné lano velmi rychle zabalit pouhým zdvižením 4 rohů plachty. Na každém z nich je rohové poutko na přivázání konce lana. Navíc je jedno jinak barevné a já k němu vážu konec lana, který mi přistane na plachtě při jeho stahování. Rozhození lana je dílem okamžiku.

Kompletní fotogalerie Rock Empire NORA (31)

Většinou nechávám lano uvnitř tašky a ani ho nerozkládám na plachtu. NORA je vybavena rolovacím zapínáním s hliníkovou přezkou. Pro lepší odvětrání nebo sypání drobného písku jsou na spodním rohu tašky malé otvory. Osobně bych uvítal větší otvory pro vysypávání i větších částic.

V případě uložení opravdu dlouhého lana (80 – 100 metrů) se už do tašky vejdou pouze drobnosti. Při vložení 90 metrů lana jsem do tašky přidal lezečky a sedák, ale už jsem nebyl schopen správně zarolovat vršek NORY na způsob lodního vaku (s přetočením), ale pouze přitáhnout okraje a zajistit kovovou přezkou s háčkem.

Po sbalení je lano v tašce uloženo velmi kompaktně a není problém ji napěchovat do dalšího batohu při delším nástupu nebo při cestování z lezeckým cajkem jinak než autem.

Detail navazovacího oka volného konce lana a logo ROCK EMPIRE.Detail navazovacího oka volného konce lana a logo ROCK EMPIRE.

Rozložená plachta NORA. Po stranách navazovací oka. Vak je uprostřed.Rozložená plachta NORA. Po stranách navazovací oka. Vak je uprostřed.

Velké madlo na dně lanotašky NORA.Velké madlo na dně lanotašky NORA.

Závěr

Lano zespoda i shora,
nejlépe ochrání vak NORA!

Používaní lanoplachty by mělo být standardní dovedností všech lezců, kteří to myslí s lezením vážně a kterým není lhostejné, v jaké kondici mají svoje lano. A čím jednoduší je konstrukce a zacházení s lanotaškou včetně plachty, tím více si její používaní mohou lezci oblíbit. A s NOROU je to opravdu jednoduché.

Kovová spona na uzavření lanotašky NORA.Kovová spona na uzavření lanotašky NORA.

Další informace

Logo ROCK EMPIRE.

Český výrobce lezeckého a outdoor vybavení z Benešova nad Ploučnicí v severních Čechách. Rock Empire poskytuje kvalitu, snadnou dostupnost, dobrou cenu a vysokou užitnou hodnotu. Lidé, kteří v této firmě pracují, dobře znají své řemeslo. Většina z nich jsou aktivní sportovci a tráví v přírodě svůj volný čas, pokud jim to práce umožní.
www.rockempire.cz

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: