HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Recenze: Edelrid Tommy Caldwell DT 9.6 mm – lano , u kterého vám půlka neuteče

Recenze: Edelrid Tommy Caldwell DT 9.6 mm – lano , u kterého vám půlka neuteče

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Tommy Caldwell DT 9.6 mm
Typ výrobku horolezecké lano
Použití lezeckého vybavení na lezeckou stěnu, na skály
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Hmotnost 62 g/m
Průměr lana 9,6
Počet pádů 9
Rázová síla 9
Druh lana poloviční i dvojité
Výbava 1 Značení ½ lana DuoTec: ano
Infocena 5460 Kč
Dodává Edelrid
Více info na www.edelrid.com

Zaujalo mě

  • Značení ½ lana
  • Odolnost
  • Prodejní balení bez nutnosti rozmotávání

Shrnutí recenze

Jedná se o horolezecké lano, které nese svůj název po legendárním lezci Tommy Caldwellovi, který inspiroval Adama Ondru, který po něm zopakoval cestu Dawn Wall. A zvládnul velký traverz hřebene Fitz Roy v Patagonii v Argentině. Jaké je tedy lano, které nese jméno po takové legendě?

PODROBNÝ POPIS

Rodný list lana Tommy Caldwell DT 9.6

Jedná se o lano, které nese svůj název po legendárním lezci Tommy Caldwellovi, který inspiroval Adama Ondru, který po něm zopakoval cestu Dawn Wall. A zvládnul velký traverz hřebene Fitz Roy v Patagonii v Argentině.

Dobírání druholezce na laně Edelrid Tommy Caldwell DT 9.6 mm.Dobírání druholezce na laně Edelrid Tommy Caldwell DT 9.6 mm.

Foto z testování lana Edelrid Tommy Caldwell DT 9.6 mm.Foto z testování lana Edelrid Tommy Caldwell DT 9.6 mm.

Lezení s lanem Edelrid Tommy Caldwell DT 9.6 mm na Hrubici.Lezení s lanem Edelrid Tommy Caldwell DT 9.6 mm na Hrubici.

Charakteristika lana

Lano je díky vysokému podílu opletu odolné a ideální na náročné nasazení ve skalách. Zvládne i nacvičování nebo i náročné vícedélkové lezení. Lano je ošetřeno pomocí technologie Thermoshield, která zajišťuje trvanlivost a dobré užitné vlastnosti. Výrobce garantuje její trvanlivost po celou dobu jeho používání.

Edice lan EDELRID Tommy Caldwell.Edice lan EDELRID Tommy Caldwell.

Parametry lana Edelrid Tommy Caldwell DT 9.6 mm.Parametry lana Edelrid Tommy Caldwell DT 9.6 mm.

Ruční kontrola každého lana Edelrid Tommy Caldwell DT 9.6 mm.Ruční kontrola každého lana Edelrid Tommy Caldwell DT 9.6 mm.

Pro Dry treatment

Odolnost lana vůči vodě zajišťuje Pro Dry treatment, který je aplikován na oplet i na jádro lana a splňuje požadavky UIAA. Tedy lano nesmí absorbovat při takovém testu více než 2% hmotnosti vlastního lana. Kromě toho úprava Pro Dry a obecně všechny tyto úpravy zvyšují odolnost lana a zamezují i nabírání nečistot a prachu do lana.

Kompletní fotogalerie Edelrid Tommy Caldwell DT 9.6 mm

Duo Tec

Unikátní je značení poloviny lana pomocí Duo Tec technologie, která díky změně vzoru lana v polovině dokonale rozděluje lano na dvě části. V každém okamžiku víte, jestli náhodou není lano už za polovinou. Hodí se při jištění prvolezce i druholezce.  Na šatndu hned víte, jeli váš druholezec za půlkou či nikoliv. Stačí, že se mrknete na konec lana, na kterém jste navázaní (např. konec s bílou kontrolkou v opletu) a v jistítku po dobrání máte také lano s bílou kontrolkou = druholezec je ještě před polovinou lana. Pro vás další užitečná informace. Zpět na zem nebo na štand je to víc než je polovina vašeho lana! Důležité info pro slanění a návrat. Stejně tak i příprava na slanění je otázkou okamžiku. Není tedy třeba hlídat klasické označení půlky pomocí tmavé skvrny, ale stačí pohledem kouknout na bílou či černou kontrolku v opletu a hned máte jasno.

Dobírání s lanem Edelrid Tommy Caldwell DT 9.6 mm na Blatníku.Dobírání s lanem Edelrid Tommy Caldwell DT 9.6 mm na Blatníku.

Balení

Stejně unikátní je i balení nového lana. Stačí ho vytáhnout otvorem v obalu a je okamžitě připraveno k lezení. Žádné přemotávání. Lano vlastně není navíjeno na buben či kotouč a potom zabaleno, ale je „skládáno“ a teprve pak zabaleno. Z balení vám leze konec lana, za který stačí tahat a celé lano z něj vytáhnout, třeba přímo na lanoplachtu a vy pak můžete rovnou nastoupit do cesty. Žádné přemotávání či přebalování. Jak prosté!

Návod na rozbalení nového lana Edelrid Tommy Caldwell DT 9.6 mm.Návod na rozbalení nového lana Edelrid Tommy Caldwell DT 9.6 mm.

Rozbalování nového lana Edelrid Tommy Caldwell DT 9.6 mm přímo na lanoplachtu 1.Rozbalování nového lana Edelrid Tommy Caldwell DT 9.6 mm přímo na lanoplachtu 1.

Rozbalování nového lana Edelrid Tommy Caldwell DT 9.6 mm přímo na lanoplachtu 5.Rozbalování nového lana Edelrid Tommy Caldwell DT 9.6 mm přímo na lanoplachtu 5.

Testování

Lano bylo testováno jaro/léto 2018 na skalách různého charakteru a s různými jistitky. Skály: písek, žula a vápno. Jistítka: kyblíky různých výrobců a konstrukcí, poloautomatická jistítka: GriGri, CT ClickUp, Mammut Smart, Salewa ERGO a jištění a slaňování přes HMS.
Lano je na první omak či kontakt tužší. První navázání si raději pěkně zkontrolujte a dobře zatáhněte. Oplet je pěkně zatažený. Po vylezení několika cest se lano „usadí“ a vše funguje jak má. Odolnost opletu je dobrá. Vydržel nasazení především na písku, kde každé lano dostává zabrat. Označení lana na koncích vydrželo po celou dobu testování. Neupadlo a zůstává čitelné. Což u většiny lan na trhu nebývá obvyklé. Se všemi jistítky fungovalo lano dobře. Při pořizování tohoto lana si zkontrolujte, že vaše jistítko spolupracuje s průměrem 9,6 mm. Při dobírání do kyblíku Mammut Wall Alpine či do Mammut Bionic šlo vše hladce a druholezec se dal dobírat i pouze jednou rukou.

Přímá údolní na Blatník s lanem Edelrid Tommy Caldwell DT 9.6 mm a s Alčou.Přímá údolní na Blatník s lanem Edelrid Tommy Caldwell DT 9.6 mm a s Alčou.

Ekologické okénko – bluesign®

Výrobce Edelrid deklaruje, že při výrobě použil o 62% méně CO2, o 89% méně vody, 63% méně energie a o 63% méně chemikálií než vyžaduje výroba jiných srovnatelných lan na trhu.

Popis jednotlivých technologií lana Edelrid Tommy Caldwell DT 9.6 mm.Popis jednotlivých technologií lana Edelrid Tommy Caldwell DT 9.6 mm.

Hodnocení

Kromě zajímavého prodejního balení je nejúžasnější na celém laně značení poloviny lana pomocí technologie Duo Tec. To mě osobně nadchlo úplně nejvíc. Při jištění prvolezce i jednoho či více druholezců. Odolnost lana je též na dobré úrovni.

Ceny

60 m  5460 Kč
70 m  6240 Kč
80 m  7020 Kč

Další informace

Edelrid

Německá firma s více než 150letou tradicí. EDELRID byl založen Juliusem Edelmannem a Carlem Ridderem v roce 1863. Začínali s trochu jiným sortimentem, už ale v roce 1880 vyráběli lana. V roce 1953 zde bylo vynalezeno lano s jádrem a pláštěm – revoluční produkt ve světě horolezectví. Postupem času se firma propracovala až do dnešní podoby, kdy nabízí lana, horolezecké vybavení, oblečení a obuv pro horolezce, plynové vařiče a bomby, nádobí, tašky a batohy, přilby…. Produkty jsou samozřejmě stále vyvíjeny a inovovány. Firma je členem skupiny Vaude Group, je dnes rozdělena na 4 divize: sportovní, bezpečnostní, zábavní parky a průmysl.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: