HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Recenze: Dynamické lano BEAL Karma 9.8 mm

Recenze: Dynamické lano BEAL Karma 9.8 mm

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku BEAL Karma 9.8 mm
Typ výrobku Lano BEAL Karma 9.8
Použití lezeckého vybavení na skály, na lezeckou stěnu
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Hmotnost 61g / m
Barevné varianty žlutá, oranžová
Počet pádů 8-9
Dynamický průtah 36
Rázová síla 7
Síla opletu 34%
Druh lana poloviční i dvojité
Infocena 2390 Kč
Dodává Totaloutddor
Více info na www.beal.cz

Zaujalo mě

  • 100% bluesign
  • balení
  • příjemná práce s lanem

Shrnutí recenze

BEAL Karma 9.8 mm je dynamické jednoduché lano pro sportovní lezení, které patří do nové linie ACTIVE od společnosti Beal. Ačkoli nemá chemické zušlechtění ani další úpravy nabízí výkon lan vyšší kategorie. Jak se nám osvědčilo se dozvíte v našem redakčním testu.

PODROBNÝ POPIS

Balení lana BEAL Karma 9,8.Balení lana BEAL Karma 9,8.

Kompletně zabalené lano BEAL Karma 9,8.Kompletně zabalené lano BEAL Karma 9,8.

Jak rozbalit lano a navázat se je součástí plastového přebalu lana BEAL Karma 9,8.Jak rozbalit lano a navázat se je součástí plastového přebalu lana BEAL Karma 9,8.

Řada ACTIVE LINE

Během loňské sezóny Beal zcela změnil svou řadu sportovních horolezeckých lan. V této nejzákladnější třídě (ACTIVE) mají její lana stejné konstrukční prvky, které se nacházejí ve špičkové kolekci, což znamená, že mají stejnou míru bezpečnosti, nízkou rázovku, stejnou úroveň manipulace s lanem a spolehlivost. Chemické ošetření, jako je odpudivost vody, však u těchto lana nehledejte, protože pro lezení na skalách ho obvykle nepotřebujete nebo si za něj musíte připlatit.

Tímto způsobem tak Beal nabízí lano s vynikající hodnotou a méně škodlivé pro životní prostředí tím, že se vyhýbá chemickým úpravám. Lana v této řadě jsou schváleny společností bluesign®, která potvrzuje, že použité materiály jsou šetrné k životnímu prostředí a jsou neškodné od počátku výrobního procesu až po konečného spotřebitele.

Testování lana BEAL Karma 9,8 na Suchých skalách.Testování lana BEAL Karma 9,8 na Suchých skalách.

Nabídka

Model Karma 9,8 mm se vyrábí se ve čtyřech délkách: 50, 60, 70 a 80 metrů. My jsme v testu měli délku 60 metrů.

Ve srovnání s top třídou MOUNTAIN je lano Karma 9,8 méně tvárné, ale stále si zachovává dostatečnou flexibilitu. Domníváme se, že by to mohlo být způsobeno silnějším opletem, s větším poměrem opletu vůči jádru, který pravděpodobně kompenzuje absenci chemického ošetření. Značení poloviny bylo po celou dobu testu výrazné a minimálně měnilo vlastnosti lana. Rozumíme tím především tvrdost v místě značení. Označení na koncích lana pomocí etikety a přetažené smršťovací folie však vydrželo první dvě cesty. Pak samovolně upadlo. Zakončení lana (řez a zatavení) bez problémů.

Zakončení lana a etiketa BEAL Karma 9,8.Zakončení lana a etiketa BEAL Karma 9,8.

Zakončení lana BEAL Karma 9,8 vydrželo pouze dvě cesty.Zakončení lana BEAL Karma 9,8 vydrželo pouze dvě cesty.

Značená polovina lana Karma 9,8 zrychluje navazování a přípravu slanění.Značená polovina lana Karma 9,8 zrychluje navazování a přípravu slanění.

První cesta

Po vybalení a rozbalení lana podle návodu lano minimálně smyčkovalo v podstatě vůbec. Po vymotání jsme ho pouze jednou smotali do panenky, hodili na záda a šlo se lézt. Po rozložení na plachtu zcela bez problému hned v první cestě.  První pocit z hrubého opletu zmizel po několika dnech lezení. Postupně jsme získali hladší tvárnější lano. První navazování si dobře zkontrolujte a dobře zatáhněte. To platí obecně u všech nových lan.

Příjemně měkké a dobře uzlovatelné lano BEAL Karma 9,8.Příjemně měkké a dobře uzlovatelné lano BEAL Karma 9,8.

Práce s jistítky

Karma 9,8 mm bez problémů spolupracovala s jistítky, které jsme při lezení používali. Rozumí si i s Petzl Gri-Gri. Pohybuje hladce a dokonale reaguje na brzdění. Dále jsme používali kyblíky různých výrobců: Mammut, Black Diamond, Petzl, apod. Kdybychom během dalšího lezení a testování zjistili, že s nějakým jistítkem na trhu má lano Karma 9,8 mm problém, doplnili bychom tuto informaci do této recenze. Tlumení pádu je subjektivní a vždy záleží i na aktivní délce lana, vedení lana cestou a na jističi. Proto se řídíme pouze údaji, které uvádí výrobce.

Velmi dobře se s lanem pracuje a dík průměru je vhodné pro skalkaření, lezení na skalách různého druhu a na nacvičování cest. V případě, že jste experti nebo se chystáte na svůj ostrý top pokus, můžete použít nějaké tenčí lano.

Dobírání lana Karma 9,8 probíhalo v pohodě i se dvěma prameny v kyblíku.Dobírání lana Karma 9,8 probíhalo v pohodě i se dvěma prameny v kyblíku.

Lano BEAL Karma 9,8 dobře chodí i s kyblíky v tzv. reverso modu.Lano BEAL Karma 9,8 dobře chodí i s kyblíky v tzv. reverso modu.

Příjemná práce s lanem Karma 9,8 v dalším typu kyblíku při jištění prvolezce.Příjemná práce s lanem Karma 9,8 v dalším typu kyblíku při jištění prvolezce.

Celkový dojem

Lano vhodné pro sportovní lezce i nadšence, kteří kombinují umělou stěnu s víkendovým lezením na skalách. V případě, že požadujete speciální úpravy lana včetně vodoodpudivosti, musíte se podívat po lanech z jiné kategorie. U lan ACIVE LINE vás může potěšit dobrý pocit, že lano je vyrobeno podle standardu bluesign® a taky, že byl za lano zasazen strom.

Kompletní fotogalerie BEAL Karma 9,8

Další informace

BEAL

Získat více informací nebo koupit můžete na www.beal.cz.

Uvedená cena je za lano Karma 9.8 mm, délka 50 m.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: