RECENZE: DYNAFIT RADICAL PRO – SKIALPOVÉ BOTY LEHKÉ, PŘESNÉ A VÝKONNÉ

RECENZE: DYNAFIT RADICAL PRO – SKIALPOVÉ BOTY LEHKÉ, PŘESNÉ A VÝKONNÉ

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku DYNAFIT RADICAL PRO
Druh zimního vybavení Lyžařské boty
Materiál 1 Grilamid
Materiál 2 Pomoca Climb
Hmotnost 1531 g
Údaje výrobce 1 Flexe: 120
Údaje výrobce 2 Rozsah náklonu komínu: 60°
Údaje výrobce 3 Náklon komínu ve sjezdu: 11°
Údaje výrobce 4 Náklon komínu při chůzi: 11° + povolení boty
Údaje výrobce 5 Počet přezek: 3
Údaje výrobce 6 Přepínání sjezd/chůze: Hoji Lock System
Údaje výrobce 7 Vypékací botička: ANO
Údaje výrobce 8 Podrážka: Pomoca Climb (tour)
Údaje výrobce 9 Dostupné velikosti: 250–315 MONDO
Infocena 15900 Kč
Dodává Salewa CZ
Více info na www.dynafit.com/

Zaujalo mě

  • Hmotnost
  • Manipulace
  • Přenos sil na lyži

Shrnutí recenze

Skialpinismus a skitouring minulou sezonu prošel raketovým růstem. A s ním na trh přišla i zbrusu nová skialpová bota – Dynafit Radical Pro. Na následujících řádcích se vám ji pokusíme přiblížit a popsat, jak radikálně na nás zapůsobila.

PODROBNÝ POPIS

Pole působnosti

Radical Pro je novinkou v touringové řadě skialpových bot Dynafitu, která navazuje na modely Hoji. Ač se může zdát, že pojmy jako volnost pohybu při chůzi do kopce a pevnost ve sjezdu jsou absolutně protichůdné parametry, tyto boty je dokážou kombinovat a tím nabídnout perfektní botu pro zkušené a všestranné skialpinisty. Hmotnost 1 531 g u testované boty velikosti 270 MONDO posouvají tento model zase o něco blíže ke speedtouringu, zatímco její flex index byl zvýšen na 120. Těmito parametry se Radical Pro stává účinnou zbraní do náročných terénů.

Přezky na botách Radical Pro mají mikrodoladění utažení.
Přezky na botách Radical Pro mají mikrodoladění utažení.

Pohled zblízka

Skelety jsou vyrobeny z materiálu Grilamid® a jejich komínu jsou přidaná skelná vlákna, která zvyšují jeho tuhost. Typické jsou tři přezky. Na špici boty malá přezka s mikro-laděním, přes kotník plastový třmen s ráčnou a na komínu přezka s pěti zoubky pro nastavení a popruh se suchým zipem. Obojí, přezka i popruh jsou spojeny s pákovým mechanismem Hoji Lock systému. Jistý krok zajišťuje touringová podrážka Pomoca Climb. Lyžáky jsou kompatibilní jak s techovým, tak i rámovým skialpovým vázáním. O snazší zacvaknutí boty do pinového vázání se stará pár patentovaných insertů s drážkou, která navede hroty vázání přímo do dírek insertů.
O přepínání mezi chůzí a sjezdovým režimem bot se stará revoluční pákový Hoji Lock System, který jedním pohybem uzamyká komín do sjezdová polohy a zároveň dotahuje horní přezku s popruhem. Pohodlí uvnitř skeletu zajišťuje vypékací botička.

Pohled na prošívání vnitřní botičky Dynafit Radical Pro.
Pohled na prošívání vnitřní botičky Dynafit Radical Pro.

Zkušenosti z terénu

Ze začátku budu možná trochu opatrnější s tvrzením, že boty jsou připraveny k použití přímo z krabice. V mém případě toto kouzlo úplně nefungovalo a prvních několik túr jsem si užil nepříjemný tlak na straně holenní kosti pravé nohy. Časem ale tlak povoloval a vypečením vnitřní botičky zmizel. Proto bych doporučil botu vzít na prvně krátkou túru zjistit, kde bota tlačí, a teprve pak ji nechat vypéct. Každý dobrý prodejce vás určitě rád znovu uvidí a s případnými problémy pomůže.

Šedesátistupňový rozsah komínu dovolí opravdu dlouhé sklouznutí.
Šedesátistupňový rozsah komínu dovolí opravdu dlouhé sklouznutí.

A teď k těm příjemným věcem této lyžáky. Opravdu nadšený jsem byl ze svobody pohybu, které boty dovolují. 60° rozsah kloubu je velkorysý k protažení kroku a v mém případě s krátkými nohami to platí dvojnásob. Nízká hmotnost bot se projevila hned první výšlap po výměně starých skialpových bot na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd, a to osobním rekordem.
Během přechodu z chůze do sjezdu jsem si zamiloval Hoji Lock systém, nejen pro jeho jednoduchost a efektivitu, ale hlavně pro rychlost, kterou lze boty přepnout do sjezdového režimu. Už žádné přepínání jednotlivých přezek. Teď stačí jeden pohyb a je hotovo. Tady se nabízí varování pro vaše kamarády, kteří tento systém na lyžácích nemají. Může totiž dojít k vzájemné nevraživosti, protože na ně budete muset čekat a oni, ač se budou snažit sebevíc vám nebudou stíhat.

Ultra Strap a horní přezka na komínu bot Radical Pro.
Ultra Strap a horní přezka na komínu bot Radical Pro.

S rychlým přechodem do sjezdového módu souvisí i radikální změna charakteru boty. Z téměř běžeckých bot se jedním pohybem stanou sjezdové lyžáky s flexí 120, které udělají přesně to, co chcete. Byl jsem opravdu mile překvapen tím, jak díky 11 ° náklonu komínu a tuhosti bot docházelo k přenášení sil na lyže.

Pohled na propojení přezky a stahovacího popruhu na komínu boty Radical Pro.
Pohled na propojení přezky a stahovacího popruhu na komínu boty Dynafit Radical Pro.

Další informace

Firma se zabývá výrobou vybavení pro skialpinisty (boty, lyže, vázání a oblečení). Historie sahá do roku 1950, kdy byla spuštěna výroba prvních lyžařských bot pod značkou Dynafit. Ve firmě pracují skialpinističtí nadšenci, což se kladně podepisuje na vyvíjených produktech. Používání těch nejodolnějších materiálů pro výrobu je samozřejmostí. Vázání Dynafit jsou vyráběna ručně v Německu. Více na www.dynafit.com

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: