RECENZE: DYNAFIT MEZZALAMA – AMBICIÓZNÍ A NEBEZPEČNĚ RYCHLÁ – ZCELA NOVÁ ZÁVODNÍ SKIALPINISTICKÁ BOTA

RECENZE: DYNAFIT MEZZALAMA – AMBICIÓZNÍ A NEBEZPEČNĚ RYCHLÁ – ZCELA NOVÁ ZÁVODNÍ SKIALPINISTICKÁ BOTA

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku DYNAFIT MEZZALAMA
Druh zimního vybavení Lyžařské boty
Materiál 1 Podešev: Pomoca Race
Materiál 2 Boot Shell Grilamid® - naplněný skleněnými vlákny
Materiál 3 Boot Cuff - Grilamid® s uhlíkem
Hmotnost 875 g
Údaje výrobce 1 Flexe: 120
Údaje výrobce 2 Šířka chodidla: 99 mm
Údaje výrobce 3 Rozsah náklonu komínu: 10° - 13° + uvolnění pro chůzi
Údaje výrobce 4 Master Step - patentovaný systém rychlého zapnutí / vypnutí
Infocena 16990 Kč
Dodává Salewa Czech & Slovakia s.r.o.
Více info na www.dynafit.com/

Zaujalo mě

  • Nízká hmotnost
  • Tuhost
  • Race Lock systém
  • Vyrobeno v Itálii
  • Stahování nártu

Shrnutí recenze

Letošní rok se vývojový tým Dynafit zaměřil především na skialpinisty, kteří chtějí stoupat na vrcholy hor rychle, bez zbytečné zátěže, vybaveni účinným a spolehlivým systémem zredukovaným na absolutní minimum. V dílnách Dynafit se tak pro rok 2022 zrodily dva kompletně nové závodní modely – Dynafit DNA Touring boot a Mezzalama Skimo boot, kterou si tady společně rozebereme do posledního šroubku.

PODROBNÝ POPIS

Mezzalama představuje perfektní „crossover“ volbu mezi závodním světem a skialpem “na lehko”. Nachází se těsně pod konkurenční řadou DNA. Dosud byla známa jako série PDG, nyní se jmenuje Mezzalama. Technicky vyspělá a přitom velmi lehká a cenově dostupná. Každý detail je navržen tak, aby byla minimalizována hmotnost a přitom zaručena maximální výkonnost a komfort. Pojďme se na ni podívat zblízka.

Salewa Mezzalama během testování
Dynafit Mezzalama během testování

MATERIÁLY DEFINUJÍCÍ VÝKON

Mezzalama je vyrobena primárně z Grilamidu. To je relativně nový materiál na scéně skialpinistických bot běžně k vidění u dražších spíše závodních bot. Jedná se vlastně o polyamid, který je odolný proti nízkým teplotám a stárnutí. Má tu výhodu, že je tuhý a pevný, proto lze použít minimum materiálu, což snižuje hmotnost a objem. Spodní skořepina boty je z Grilamidu vyztuženého skelným vláknem a v komínu pak Mezzalama kombinuje směs Grilamidu a karbonových vláken. Výsledkem je snížená váha se zvýšeným výkonem a torzní tuhostí. Bota tak poskytuje ideální ovládání, výbornou kombinaci výkonu a přesnosti v lehkém balení.

Salewa Mezzalama pohled zezadu a z boku
Dynafit Mezzalama pohled zezadu a z boku

FLEXE A ROZSAH

Co se týká flexe u Mezzalamy, tak pro mou osobu vážící 63 kg je bota rozhodně dostatečně tuhá. Samozřejmě se zde nedá mluvit o srovnatelnosti flexe s freeridovými či sjezdovými botami. Tuhost je v tomto případě menší na úkor vyšší pohyblivosti komínu, tedy pohodlné chůze, a nižší hmotnosti. Předozadní rozsah pohyblivosti komínu boty u Mezzalamy je opravdu velký, což ulehčuje výstup – zvláště pak hodně prudké sekce při závodě. Spěchající závodníci natahují svůj krok do maxima, takže velký rozsah pohybu komínu ušetří spoustu energie i cenné vteřiny.

SALEWA Mezzalama v akci
Dynafit Mezzalama v akci

TWIST FIT INOVATIVNÍ UTAHOVACÍ SYSTÉM

Největší inovací je unikátní Twist fit zavírací systém, který se skládá ze zavíracího kolečka, které sedí nad vrškem jazyka na povrchu boty. Když otočíme kolečkem, tak celý systém interaguje se skořepinou boty, jazykem i vnitřní botičkou a umožní tak dokonalé obepnutí nohy v botě. Díky tomu bota skvěle padne na nohu a poskytuje maximální pohodlí bez tlakových bodů, ale také dokonalý přenos energie například při závodě. Je zde použitý TWIST LOCK (žádný BOA), který lze otáčet pouze jedním směrem. Pokud to s utahováním trochu přeženete a chcete botu uvolnit, musíte ji nejprve odemknout a poté “nacítit” cestu zpět do správné polohy.

Jakmile si ale botu upravíte tak, aby seděla, tak Vás Mezzalama rozhodně baví. Zvlášť když ji porovnáte s jejím předchůdcem PDG. Starý závodní model Dynafit PDG měl pouze vnější přezky a ty neposkytovaly tak individualizované a přesné stáhnutí nohy v botě. Mně osobně nejvíce vyhovuje, že si rychle a jednoduše mohu upravit míru stažení celé spodní části botičky během túry. Twist fit systém mi umožňuje hrát si s detaily oproti jedné přezce na PDG, kde jsem nikdy nedosáhla úplného a přesného stažení. Člověk neměl skoro žádnou podporu a zvláště pak při jízdě z kopce noha v botě pěkně “člochtala”. S Mezzalamou je to teď úplně jiná. Z kopce, ať už na sjezdovce nebo v terénu, bota hbitě přenáší sílu na lyže, které díky tomu máte plně pod kontrolou.

Twist fit systém je navíc velmi dobře chráněn vodotěsným návlekem, aby se dovnitř nedostal sníh ani voda. Návlek je vyroben z vysoce odolného materiálu, který chrání a zároveň izoluje.

Salewa Mezzalama - Twist fit návlek se zipem
Dynafit Mezzalama – Twist fit návlek se zipem

JAK DO BOTY A Z BOTY VEN

Stalo se Vám někdy, že jste se nemohli nacpat do boty nebo po túře se naopak dostat ven? Museli jste dokonce poprosit kamaráda, aby Vám pomohl? Tak na to s novou Mezzalamou můžete zapomenout. Do návleku je totiž integrován i praktický vodotěsný zip pro lepší přístup k botičce. Ten umožňuje opravdu snadné vklouznutí a vyndání nohy – případně i celé vnitřní botičky – ze skeletu boty. Na botičce i návleku jsou navíc praktická poutka, která obutí i vyzutí dále napomůžou.
Jenom bych ráda upozornila, že je potřeba být opravdu velmi opatrný a jemný se zavíráním a otvíráním zipu, aby se nevytrhl z celého návleku. V tom vidím, malinkou slabinu a možnost poruchy.

Dalším zajímavým faktem je, že všechny části boty jsou spojeny pouze šroubky (popř. nýtky. v komínu), takže celá bota může být snadno vyčištěna nebo případně poškozená část i vyměněna. Jako svůj tip k dlouhé životnosti vnitřní botičky bych doporučila veškeré šroubky i nýtky zevnitř boty pořádně podlepit, abychom předcházeli zbytečnému oděru jednak samotné botičky, tak později i části Vašich chodidel.

SALEWA Mezzalama Twist Fit
Dynafit Mezzalama Twist Fit

RACE LOCK SYSTÉM UMOŽŇUJE RYCHLÉ A PRAKTICKÉ ZAVÍRÁNÍ BOT

Druhou velkou inovací je nové řešení zamykání bot. “Race Lock” – je uzavírací systém komínu, který umožňuje přepíná boty z módu chůze na sjezd a opačně. Jedná se o velmi intuitivní řešení, kde pomocí jednoduché páčky v jednom pohybu komín zajistíte na sjezd nebo naopak povolíte na chůzi. Uzavírací systém “Race Lock” je spojen syntetickým lankem odolným proti oděru (Dyneema) s komínem. Míra stažení může být snadno upravena zkrácením lanka.

Tady je vidět, že se Dynafit konečně inspiroval konkurenčními závodními modely, které vlastně vždy fungovaly na podobném principu (např. Scarpa Alien, Atomic Backland Ultimate, DNA by Pierre Gignoux, atd.). Původní Dynafit PDG měl zapínání komínu páčkou po vnějším boku boty. To nebylo příliš praktické, jelikož si člověk často zavadil nebo zaseknul hůlkou o zapínací přezku, což ho pak rozhodilo z rovnováhy. Takže Race Lock inovaci hodnotím jako krok správným směrem.

Salewa Mezzalama - Race Lock páčky - detail
Dynafit Mezzalama – Race Lock páčky – detail

SNADNĚJŠÍ ZAPÍNÁNÍ DO VÁZÁNÍ S MASTERSTEP

Patentovaný Masterstep je samozřejmostí a umožňuje až o 50% jednodušší nacvaknutí boty do pinového vázání. Toho je dosaženo pomocí delších vodicích drážek ve špičce bot, které se zamykají na čepy vázání v půlkruhovém horním překrytí. Vylepšená pata je upevněna zevnitř boty. Je pevnější než verze Standard a Quick Step. U nových bot je certifikovaný Masterstep označen jasně oranžovou pečetí připevněnou k vložkám špičky boty.

Snadnější zapínání do vázání ocení především úplní začátečníci, ale i zkušení závodníci, kteří nebudou ztrácet cenné sekundy na převlíkačkách. Sama si pamatuji, jak jsem ještě s původní verzí Standard trénovala zapínání doma na koberci. Chtělo to totiž trochu cviku a pak jsem se modlila, aby mi to při závodě zrovna vyšlo. S Masterstepem se zacvaknete na první pokus a můžete běžet!

Mezzalama - Twist Lock utahovací kolečko systému BOA
Dynafit Mezzalama – Twist Lock utahovací kolečko

PODRÁŽKA POMOCA RACE

Podešev s výstupky podobné těm na pohorkách jsou jednou z funkcí, která odlišuje skialpinistické boty od ostatních lyžařských bot. Téměř všechny skialpinistické boty mají různé druhy podešví vyrobených z měkkého, neklouzavého a přilnavého materiálu. V případě Mezzalamy byla použita podrážka Pomoca Race. Její konstrukce zvládne zmrzlý sníh, bláto i kameny. Optimalizované uspořádání výstupků v podrážce zajišťuje vynikající přilnavost na jakémkoli terénu – například v sekcích, kdy je potřeba hodit lyže na záda v obtížném terénu nebo třeba při nástupu ke sněhu v jarních měsících. Podrážka Pomoca Race je zárukou bezpečného pohybu na ledu a sněhu a její dezén také brání hromadění sněhu mezi botou a vázáním. Pomoca Race splňuje váhové normy ISMF.

Mezzalama - Podrážka Pomoca Race
Dynafit Mezzalama – Podrážka Pomoca Race

MAXIMÁLNÍ KOMFORT DOTVÁŘÍ TEPELNĚ TVAROVATELNÁ VNITŘNÍ BOTIČKA

Vnitřní botička Mezzalama liner byla speciálně vyvinuta pro nové závodní boty Mezzalama a získává vysoké body za svou minimalistickou hmotnost a funkčnost. Vložka váží pouhých 150 gramů (velikost 26). Je tepelně tvarovatelná, a proto se může přizpůsobit přesně tvaru vaší nohy. To zajišťuje vysoký komfort i při dlouhých závodech nebo během náročných vysokohorských túr. Botička disponuje i výztuhou kolem kotníku a na holeni, která pomáhá při dlouhých sjezdech proti otlakům. Pokud máte problémy s klenbou či velikostí lze celou botku doladit ortopedickou vložkou.

Mezzalama liner - vnitřní botička
Dynafit Mezzalama liner – vnitřní botička

POROVNÁNÍ S OSTATNÍMI MODELY PODOBNÉ KATEGORIE

Z mého pohledu je nová Mezzalama vizuálně velmi povedená. Působí velmi sportovně a štíhle. Disponuje šířkou kopyta 97 mm a nízkou hmotností pouhých 865 gramů/na botu při velikosti 26, což ji činí nejen perfektní volbou pro ambiciózní závodníky, ale také pro progresivní rychlostní skialpinisty.

Dovolila jsem si přiložit přehled šířky, váhy a ceny u dalších skialpinistických bot podobné kategorie, abychom měli trochu porovnání.

Mezzalama – 865g (velikost 26), šířka 97mm, cca 650 EUR
DNA Touring Boot – 810 g (velikost 26), šířka 97 mm, cca 1000 EUR
Starý PDG model – 810g (velikost 25,5), šířka 101-103 mm, cca 790 EUR
Scarpa Alien – 870g (velikost 27), šířka 99mm, cca 600 EUR
Atomic Backland Ultimate – 770 g (velikost 26,5), šířka 96mm, cca 760 EUR
La Sportiva Racetron – 820 g (velikost 27), šířka 98-100 mm, cca 700 EUR
Dalbello Quantum Lite – 875g (velikost 26,5), šířka 99mm, cca 780 EUR

Vidíme, že nová Mezzalama se řadí spíše mezi úzké boty. Střih je opravdu těsný a menší než už předchůdce PDG. Z tohoto hlediska se domnívám, že bota nebude příliš vhodná pro lidi s širokým chodidlem. Co se týká velikosti, tak tady bych ráda upozornila na fakt, že Dynafit u tohoto modelu změnil kompletně číslování. Doporučila bych vybírat minimálně o číslo výše od Vaší normální velikosti bot. Já například trénuji na starším modelu Dynafit PDG, kde mi perfektně sedne velikost 26 a v případě Mezzalamy jsem se do 26 vůbec nevešla a musela jsem jít až do velikosti 27. A i u té jsem se cítila spíše na těsno.

Volba velikosti je klíčová a doporučila bych neobjednávat na internetu, ale spíše se svěřit do rukou profíka. U příliš velkých bot dochází ke tření a můžete očekávat tvorbu puchýřů. Skelet se u příliš malé boty určitě nenatáhne, i když jistou nadějí může být lehké “povolení” vnitřní botičky, které je běžné. Boty se vyrábějí se skelety v celých velikostech s vnitřními botičkami v polovičních velikostech (např. ve skeletu velikosti Mondo Point 27.0 můžete mít botičku 26.5 nebo 27.0).

Překvapil mě také poměrně malý rozdíl v hmotnosti – pouhých 55 gramů – v porovnání s druhou novinkou letošního roku – závodním modelem DNA. DNA používá směs grilamidu a karbonu ve skořepině boty a čistý karbon v komínu a nižší závodní botičku. Ano, bota bude možná tužší na sjezd. Nicméně, já osobně tam nevidím takový rozdíl, abych si opodstatnila o 350 EUR vyšší cenu. Upřímně doufám, že se Dynafitu u nového DNA modelu podaří do budoucna snížit váhu třeba k 700 gramům a vytvoří se tak dvě různé úrovně závodních bot. Prozatím u mě v poměru “cena/výkon” rozhodně a bez debat vyhrává Mezzalama.

Pro: Dobrý výkon při sjezdu, velmi agilní a lehká, velký předozadní rozsah komínu, nízká pořizovací cena

Proti: Šroubovací kolečko u Twist fit není ještě úplně doladěno – lze otáčet pouze jedním směrem, odolnější zip u návleku by nebyl na škodu

Master step porovnání s Atomic standard tech insert, PDG quick step in
Master step porovnání s Atomic standard tech insert, PDG quick step in

SHRNUTÍ NA ZÁVĚR

Nová Mezzalama má sportovně orientovaný střih. Disponuje šířkou kopyta 97 mm a nízkou hmotností pouhých 865 gramů/na botu, což je činí nejen perfektní volbou pro ambiciózní závodníky, ale také pro progresivní rychlostní skialpinisty. Grilamidový komín je vyztužen karbonem a spodní skořepina skelným vláknem. Díky tomu je Mezzalama velmi tuhá a poskytuje ideální ovládání. Race Lock systém umožňuje rychlý přechod z chůze do sjezdu a opačně, takže na horách či při závodě neztratíte ani vteřinu. Revoluční systém Twist Fit zajišťuje ideální padnutí paty a bezpečně a pevně drží přední část chodidla. Díky těmto speciálním vlastnostem se Mezzalama výborně hodí nejen pro použití na závodech, ale také pro náročné alpské túry ve volném terénu. Stejně jako všechny boty DYNAFIT jsou i boty Mezzalama vyrobeny v italské Montebelluně a splňují nejvyšší standardy kvality.

Doporučila bych ji komukoliv, kdo se nechce do kopce táhnout se zbytečnou váhou. Myslím si, že nové Mezzalamy dobře poslouží jak začínajícím závodníkům, tak všem ostatním, kteří hledají pohodlnou a spolehlivou botu za méně peněz.

Salewa Mezzalama během testování a přípravy na Noc tuleních pásů

Další informace

Firma se zabývá výrobou vybavení pro skialpinisty (boty, lyže, vázání a oblečení). Historie sahá do roku 1950, kdy byla spuštěna výroba prvních lyžařských bot pod značkou Dynafit. Ve firmě pracují skialpinističtí nadšenci, což se kladně podepisuje na vyvíjených produktech. Používání těch nejodolnějších materiálů pro výrobu je samozřejmostí. Vázání Dynafit jsou vyráběna ručně v Německu. Více na www.dynafit.com

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: