HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Recenze: Digitálního kompasu s výškoměrem EA 3050

Recenze: Digitálního kompasu s výškoměrem EA 3050

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Digitální kompas s výškoměrem EA 3050
Druh výbavy Buzola či kompas
Materiál 1 plast
Hmotnost 68
Typ displeje LCD
Velikost displeje 33x50
Senzory tlak, teplota a elektronický kompas
Napájení 2x LiIon 2032
Druh baterie nebo AKU CR
Počet akumulátorů nebo baterií 2
Šířka 54 mm
Výška 103 mm
Hloubka 15 mm
Voděodolnost nebo vodotěsnost IPX-6
Teplotní limit -20 až 60
Další funkce 1 elektronický kompas
Další funkce 2 tlakoměr
Další funkce 3 teploměr
Další funkce 4 hodiny
Výbava 1 dlouhý popruh
Výbava 2 krátké poutko na ruku
Infocena 1290 Kč
Dodává Conrad Elektronic
Více info na www.conrad.cz

Zaujalo mě

  • dobře čitelný display
  • jednoduchý
  • lehký
  • dlouhá výdrž

Shrnutí recenze

Malý, kompaktní přístroj na cesty, který měří atmosférický tlak, nadmořskou výšku, ukazuje spolehlivě směr k severu a směrový úhel, tam kam přístrojem směřujeme. Co dalšího ještě umí tento kompaktní přístroj?

PODROBNÝ POPIS

Malý, kompaktní přístroj na cesty, který měří atmosférický tlak a z něj odvozenou nadmořskou výšku, ukazuje spolehlivě směr k severu (zorientování mapy) a směrový úhel, tam kam přístrojem směřujeme. Měří spolehlivě také teplotu okolního vzduchu, samozřejmě zobrazuje přesný čas i s možným nastavením alarmu. A nakonec pomocí čtyř symbolů napovídá, jaké se dá asi očekávat počasí.

tlak přepočtený na hladinu mořeTlak přepočtený na hladinu moře

maximální výška dosažená během cestyMaximální výška dosažená během cesty

kratší poutko na rukuKratší poutko na ruku

Měření tlaku

Atmosférický tlak, podle nastavení, se udává v obvyklých mezinárodních jednotkách, u nás tedy v hPa (hektopascaly). Přístroj měří tzv. absolutní hodnotu tlaku pro dané místo, ale pro porovnání s předpověďmi se přepočítává na hladinu moře. Tento přístroj to přepočítat umí (podle barometrické rovnice), jen je nutné v něm nastavit správný tlak, který je zveřejňován na internetu, v rozhlase i televizi u předpovědi počasí je tem přepočtený pro hladinu moře. Pro nastavení je dobré zvolit klidný den při rozsáhlé tlakové výši nad Evropou a pak podle nejbližší stanice si nastavit ten přepočtený tlak i na tomto přístroji. Hodnoty pak budou nadále už přibližně správné, ale zde se nejedná o nějakou pravou meteostanici, význam tlak vzduchu má, myslím, hlavně jako spolehlivý výškoměr v horách. Rozsah výškoměru je od -400 do 9000 m.

Porovnávání digitálního kompasu s výškoměrem EA 3050 v zimních podmínkách s dalšími přístroji.Porovnávání digitálního kompasu s výškoměrem EA 3050 v zimních podmínkách s dalšími přístroji.

Jaké bude počasí?

Předpověď počasí je uváděná ve 4 symbolech a je opravdu jen orientační, přístroji chybí informace o vlhkosti, rosném bodě a dalších důležitých hodnotách. Přesto je ta předpověď se změn tlaku často správná.
Elektronický kompas, který je nutné kalibrovat, ukazuje šipkou kde je sever a číselně udává úhel kterým směrem je přístroj natočen. Zobrazen je současně i název směru (základních 16 zkratkách) v angličtině.

absolutní tlakAbsolutní tlak

výška, teplota, čas a přepověď symbolemVýška, teplota, čas a přepověď symbolem

orientace mapy k severuOrientace mapy k severu

Pochodový úhel

Zhruba tak lze jít podle předem známého azimutu, nebo zamířením k viditelnému cíli si azimut další cesty i určit. Určit si azimut z mapy při přípravě cesty bohužel snadno nejde, nejedná se o busolu. Stejně jako běžný kompas musíme i přístroj držet vodorovně pro správné měření směru. Pro místa na Zemi s velkou magnetickou odchylkou od zeměpisného severu, lze si nastavit i správnou hodnotu deklinace pro dané místo, což na dobrých mapách bývá uvedeno.

Čas a teploty

U nastavení času lze volit 12 a 24 h zobrazení a nastavení alarmu/budíku (každodenní buzení), den, měsíc a rok. Také zde jdou navolit další ve světě používané jednotky pro měření tlaku, výšky a teploty. Rozsah teplot je od –20 až do 60°C, u hodnot už mimo rozsah to přístroj signalizuje písmeny H u vyšších a L u nižších teplot.

Testování digitálního kompasu s výškoměrem EA 3050.Testování digitálního kompasu s výškoměrem EA 3050.

Další funkce

Podsvícení je možné krátkým stiskem tlačítka Light, to svítí pak po dobu 5 sekund, delším podržením tohoto tlačítka přístroj zamykáme i odemykáme. Přístroj také lze úplně vypnout stiske dvou tlačítek současně a pomocí špendlíku pak i resetovat třeba všechny údaje a nastavení, popsáno je to v návodu.
Odolnost přístroje vodě není nijak mimořádná, uvádí se voděodolný, to je déšť a postříkání vodou.

Energie

Napájení je dvěma LiIon články, což zaručuje provoz i při extrémnějších teplotách, má i dost nízkou váhu, pouhých 68 g. Přístroj doplňují i dva volitelné úchyty, jeden na ruku a druhý třeba k zavěšení kolem krku, či připevnění k batohu.

Testování digitálního kompasu s výškoměrem EA 3050 v zimních podmínkách.Testování digitálního kompasu s výškoměrem EA 3050 v zimních podmínkách.

Hodnocení testera

Výhody vidím v jednoduchém zacházení, vše ovládá jen pět tlačítek. Dále v dobře čitelných hlavních měřených hodnotách a v dlouhé výdrži baterií.

Chybí mi osobně vlhkoměr a grafické zobrazení změn tlaku v čase.

Další informace

ConradConrad je jedna z největších zasilatelských společností na poli elektroniky v Evropě. Jde o rodinnou firmu, která již po čtyři generace působí jako holdingová společnost. Založena byla v Berlíně v roce 1923. Od roku 1946 působí ve městě Hirschau v Horním Falcku. Více než 90 let činnosti firmy Conrad znamená tradici a pokrok. Jméno Conrad se stalo pojmem ve světě elektroniky a techniky napříč celou Evropou.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: