RECENZE DĚTSKÉ MTB SEDAČKY: SHOTGUN PRO – Pro skvělou jízdu s parťákem

RECENZE DĚTSKÉ MTB SEDAČKY: SHOTGUN PRO – Pro skvělou jízdu s parťákem

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku KIDS RIDE SHOTGUN PRO CHILD BIKE SEAT
Druh cyklistického vybavení Cyklistické doplňky
Hmotnost 2900 g
Materiál 1 kov, guma
Údaje výrobce 1 Vhodné pro děti: 2-5 let
Údaje výrobce 2 Nosnost: do 27 Kg
Údaje výrobce 3 Použití na e-biku: ano
Údaje výrobce 4 Montáž na rám kola: ne – nedotýká se rámu
Údaje výrobce 5 Obsahuje nářadí na montáž: ano
Údaje výrobce 6 Vhodné pro sedlové trubky o průměru: 27.2 mm, 30.9 mm, 31.6 mm a 34.9 mm
Infocena 220 €
Dodává Origos Group, s.r.o.
Více info na www.kidsrideshotgun.eu

Zaujalo mě

  • Rychlé přesunutí mezi koly
  • Možnost použití na elektrokolech
  • Pohodlné šlapání se sedačkou
  • Dětská radost z jízdy

Shrnutí recenze

Novinka Shotgun Pro je model dětské MTB sedačky, která vychytává vše, co model Shotgun neměl úplně dotažené. Jak dopadla v našem testu?

PODROBNÝ POPIS

Co je nového?

Stejný nápad a způsob, ale vychytané konstrukční řešení. Oproti Shotgunu je sedlo posazeno na rozpěrné tyči a ke kolu přichyceno ve dvou bodech – nad hlavovým složením a na sedlové trubce. Touto změnou uchycení je Shotgun Pro vhodný i pro použití na karbonových rámech a elektrokolech.

Jednoduché kotvení Shotgun Pro do připraveného kroužku pomocí objímky a šroubku.
Jednoduché kotvení Shotgun Pro do připraveného kroužku pomocí objímky a šroubku.

Montáž a nastavení

Už zabalení sedla v krabici dává najevo, že se jedná o prémiovou záležitost. Také z krabice můžeme vyčíst bezpečnostní pokyny jako to, že montáží sedla na kolo dojde k ovlivnění jízdních vlastností vašeho kola, a jaké jsou požadavky na kolo, na které je Shotgun Pro montován. Tak máte možnost ještě jednou překontrolovat, jestli je vaše kolo se Shotgunem kompatibilní.

Uvnitř krabice je vše pevně umístěno a zabaleno, včetně nářadí, které budete potřebovat pro montáž, k tomu blatník na přední kolo a pár samolepek se zvířátky na kolech. Samozřejmě nesmí chybět brožurky k montáži včetně QR kódu odkazující na web výrobce, kde najdete instruktážní video k montáži. To je sice v anglickém jazyce, ale YouTube dokáže automaticky generovat překlad do češtiny, takže mu porozumí každý.

Dalším krokem je roztažení rozpěrné tyče a uchycení k sedlové trubce kola.
Dalším krokem je roztažení rozpěrné tyče a uchycení k sedlové trubce kola.

Samotná instalace Shotgun Pro vyžaduje úpravy vašeho kola. Vlastně nejde tak o úpravy, jako o vyměnění jedné podložky z pod vašeho představce za podložku pro Shotgun Pro, do které se systém ukotvuje. Pokud se necítíte na demontování vašich řídítek, zajděte ke svému bike mechanikovi, a ten vám s celou záležitostí pomůže. Až na tento první krok je další montáž velice jednoduchá a není k ní potřeba žadné nástroje – vše je řešeno pomocí rychloupínáků.

Po namontování Shotgunu na kolo následuje důležitá část montáže, a to první nastavení sedla na vaše dítě. Tato verze sedla lze upevnit i na elektrokola, která se vyznačují širším rámem, než je tomu u normálních horských kol. Proto má Shotgun Pro dvě možnosti nastavení opory nohou – úzké a široké rozložení. Pokud měníte nastavení z úzkého na široké, mějte na paměti, že stupačky musí být kolmo k rámu vašeho kola.

Pomocí šroubků na stupačkách lze nastavit délku Shotgun Pro dle délky nohy dítěte.
Pomocí šroubků na stupačkách lze nastavit délku Shotgun Pro dle délky nohy dítěte.

Délka podpory je nastavitelná, a proto nemusíte mít vrásky z toho, že by vaše dítě ze sedla hned tak vyrostlo. Pásky na stupačkách mají stejně jako u předchozího modelu dvě možnosti utažení. Jakmile máte sedlo nastaveno, je čas na kontrolu, jestli stupačky při zatáčení a stlačení přední vidlice nezasahují do předního kola. Pokud ano, musíte upravit nastavení sedla.

Společně se sedlem a nářadím jsou dodávány i gumové podložky pro případ, že je vaše sedlová trubka jiného z podporovaných průměrů a jedna další podložka pod představec, aby bylo možné Shotgun Pro možné jednoduše přendávat mezi dvěma koly.

Emílie na první projížďky na Shotgun Pro byla ještě docela malá, přesto zvládla pár koleček po zahradě.
Emílie na první projížďky na Shotgun Pro byla ještě docela malá, přesto zvládla pár koleček po zahradě.

Použití v terénu

Jako otec rok a půl staré holčičky jsem chtěl vyzkoušet, jestli se na sedle i takový prďola udrží. V době, kdy jsme Shotgun Pro začali testovat měla 15 měsíců, v chůzi ještě nebyla úplně stoprocentní a o odrážedle ještě neměla ani ponětí. Proto jsem byl velice překvapený, jak rychle chápala, o co jde. Klidně seděla, držela se za řídítka a nohy většinu času měla v třmíncích na stupačkách. Jakmile se rozkoukala, nebála se i zamávat na babičku, kolem které jsme projížděli.

Aby ale testování mělo vypovídající hodnotu, půjčil jsem Shotgun Pro kamarádovi Milanovi, který má kluka ve věku 2,5 let. Na užívání Shotgun Pro napsal následující: „Sedačka je super, jde připevnit na jakékoliv kolo a nepoškodí rám. Největší výhodu vidím v tom, že můžu šlapat bez omezení a vytáčení kolenou do stran. Na gravel biku šla znatelně znát změna těžiště, oproti tomu se mi daleko lépe jezdilo na celoodpruženém biku. Na změnu těžiště se ale dá zvyknout. Protože mám zkušenost s pěnovou sedačkou na horní rámovou trubku, tak mi u Shotgunu chyběla možnost připoutat dětské nohy ke stupátku, takže může hrozit, že dítěti nohy vypadnou nebo je vytáhne a dostanou se tam, kam nemají.“

Závěrem

Shotgun Pro je po letech zkušeností a vývoje téměř dokonalý nástroj na to, jak si užívat trailové ježdění se svým dítětem, a jak mu ukázat krásu a radost z ježdění v přírodě. Použitím tohoto sedla se dítě aktivně zapojuje do jízdy, učí se pracovat se svým tělem a tím rozvíjí své senzomotorické schopnosti. Myslíme si, že tímto prožitkem dítěti dáváme dobrý základ nejen pro ježdění na kole, ale i další pohybové aktivity. Výhodou Shotgun Pro je způsob jeho montáže, který ho předurčuje k použití na jakémkoliv kole. Jediné dvě místa na kole, kterých se Shotgun dotýká jsou sedlová trubka a místo spodní podložky pod představcem. Dá se také bleskurychle z kola sundat a umístit na druhé kolo, na kterém jste si vyměnili jeden distanční kroužek. Ani elektrokola nejsou problém, jelikož stavitelné nožky stupaček se dají rozevřít tak, že i kolem různě širokých rámů je dostatek prostoru. K sedlu lze přikoupit i dětská přídavná řídítka, která se montují na řídítka rodiče.

Nakonec to nejpodstatnější vystihne věta testera Milana: „Samuel byl nejvíce nadšeny, když jsme jezdili v terénu!“

Kolo s Shotgun Pro je připraveno na výlet.
Kolo s Shotgun Pro je připraveno na výlet.

Další informace


Jsme malý tým rodičů jezdících na horských kolech na Sverením ostrově Nového Zélandu a máme celosvětovou vizi – vychovávat další generaci MTB bikerů.

Věříme v odtržení dětí od obrazovek a mobilů a dostání je na kola, v kvalitní trávení času rodičů s dětmi a v pěstování lásky k přírodě a outdooru.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Milan Zuščák

Ahoj, nemáte někdo zkušenosti/tip, kde by se to dalo půjčit třeba na víkend na vyzkoušení? Chci pro prcka něco kde si užije jízdu a nebude někde za zadkem v sedačce. Ale raději bych to vyzkoušel jak v tom bude sedět a držet 🙂 Díky

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: