HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Recenze: DECATHLON FORCLAZ TREK 500 – PÁNSKÁ TREKOVÁ BUNDA

Recenze: DECATHLON FORCLAZ TREK 500 – PÁNSKÁ TREKOVÁ BUNDA

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku FORCLAZ TREK 500
Druh sportu outdoor, skialp
Druh oblečení bunda
Rozdělení podle pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná třetí (svrchní)
Do jakého ročního období se hodí celoroční
Materiál 1 Kombinace dvou materiálů s odolností vůči 20 000 mm sloupci vody před praním
Hmotnost 510 g
Barevné varianty cihlově oranžová/hnědočervená + tmavá chrpová / černopetrolejová
Velikostní varianty S–3XL
Údaje výrobce 1 Prodyšnost: RET <12 u nejodolnějšího materiálu na ramenou, v pažích, bedrech a na břiše, u zbytku RET <8 u nejlehčího materiálu
Údaje výrobce 2 Hmotnost: S: 514 g, M: 546 g, L: 530 g, XL: 582 g, 2XL: 586 g, 3XL: 640 g
Údaje výrobce 3 Vodotěsné zipy YKK AquaGuard
Výbava 1 Počet kapes: 4
Výbava 2 Dvojí stahování kapuce
Výbava 3 Stahování v bocích
Infocena 2899 Kč
Dodává Decathlon
Více info na www.decathlon.cz/

Zaujalo mě

  • Odolnost vůči oděru a vodě
  • Kvalitní zpracování a detaily konstrukce
  • Poměr cena/výkon

Shrnutí recenze

Hybridní konstrukce bundy TREK 500 FORCLAZ je cílena na vysoký komfort a ochranu uživatele, při zachování nižší váhy a parametrů max. odolnosti/prodyšnosti na treku nebo výpravě do hor či do divočiny. Jak si bunda vedla při práci horského průvodce se dočtete níže.

PODROBNÝ POPIS

První dojem

Pozitivní – při převzetí bundy mě zaujaly funkční detaily i kvalitní dílenské zpracování. Tento první dojem se potvrdil i v rámci testování.

Testování bundy pod vodopádem při zimní turistice
Testování bundy pod vodopádem při zimní turistice

Charakteristika

Koncept hybridní konstrukce realizuje nasazení rozdílných materiálů v různých částech bundy. To je velkou výhodou, kdy je možné využít jejich nejlepších vlastností. Hlavní část bundy je složena ze dvou materiálů s odolností vůči 25 000 – 20 000 mm sloupci vody, přičemž odolnější materiál je umístěn na nejvíce namáhaných místech (ramena, paže, bedra a břicho).

Bunda je ideální pro pohyb na sněžnicích i pro další zimní disciplíny
Bunda je ideální pro pohyb na sněžnicích i pro další zimní disciplíny

Rukávy

Dostatečně dlouhé a stažení v oblasti rukou je řešeno velcro panely (suchými zipy) dobře ovladatelnými v rukavicích. Zipy byly funkční i při námraze a jejich zanesení sněhem.

Přední strana trekové bundy FORCLAZ TREK 500
Přední strana trekové bundy FORCLAZ TREK 500

Kapuce a límec

Kapuce se štítkem je dostatečně veliká a vleze se pod ní horolezecká přilba s čelovou svítilnou.
Nastavení hloubky a šířky je možné z přední i zadní části kapuce pomocí gumových tkanic a samosvorných svorek.
Gumové tkanice v přední části jsou vyvedeny mimo prostor obličeje, což je velmi výhodné za silného větru. Není šance, že vás švihnou do tváře.

Chytře řešené samosvorné stahování kapuce v přední části bundy - vyvedení stahovacích gumiček mimo prostor obličeje
Chytře řešené samosvorné stahování kapuce v přední části bundy – vyvedení stahovacích gumiček mimo prostor obličeje

Štítek kapuce přispívá k ochraně obličeje. Konstrukce je vyřešena chytře. Štítek je vždy správně zakulacen pro krytí hlavy, neohne se ani pod náporem silného větru.
Límec je vysoký a schová kompletně celý obličej. Krycí léga centrálního zipu je v části styku s bradou (nosem) podšitá příjemným materiál. Pocitově je zapnutí límce a stažení kapuce příjemné.

Kapuce dobře kryje celou hlavu. Nastavení velikosti je jednoduché a štítek zvyšuje komfort při nošení. Pod kapuci se vleze i horolezecká přilba
Kapuce dobře kryje celou hlavu. Nastavení velikosti je jednoduché a štítek zvyšuje komfort při nošení. Pod kapuci se vleze i horolezecká přilba

Kapsy

Na bundě nalezneme celkem tři kapsy (dvě vnější + jednu vnitřní). Jedna z vnějších kapes je vybavena síťovanou kapsičkou pro lepší organizaci uložených věcí.
Dvě vnější kapsy jsou dostatečně prostorné a dostupné s nasazeným batohem, nebo horolezeckým úvazkem. V pravé vnější kapse je umístěna vnitřní síťová kapsička, jež přispívá k organizaci uložených věcí.
Velikost vnějších kapes je natolik dostatečná, že je sem možné bez potíží uložit mapu, GPS, skialpové pásy, případně další vybavení. Vstup je možný i v zimních rukavicích s nimiž budete bez problému ovládat i jezdce zipů
Vnitřní síťovaná kapsa je umístěná v levé části na hrudi. Rozměry jsou cca 20×14 cm při délce zipu 17 cm. Díky síťovému provedení je potřeba myslet na to, že není voděodolná a uložené věci se mohou za zhoršených podmínek poškodit (například uložený mobilní telefon).

Velikost předních kapes je dostatečná i pro vstup v zimních rukavicích. Jezdce zipů se dobře ovládání bez nutnosti sundání rukavic
Velikost předních kapes je dostatečná i pro vstup v zimních rukavicích. Jezdce zipů se dobře ovládání bez nutnosti sundání rukavic

Ventilace

Ventilace je zajištěna 42 cm dlouhými zipy. Umístění je dobře promyšlené a ventilace je za aktivního pohybu funkční.

Zipy kapsy a podpaží levé části bundy
Zipy kapsy a podpaží levé části bundy

Zipy

V konstrukci bundy jsou použity kvalitní vodotěsné zipy YKK AquaGuard.
Pro zapínání vnějších kapes a centrální zipu jsou použity dvoucestné kostěné zipy. Pro ventilaci dvoucestné spirálové. Zipy se nezadrhávají a snesou hrubé zacházení.
Využití dvoucestných zipů zvyšuje komfort ovládání bundy uživatelem.

Voděodolný kostěný dvoucestný zip YKK
Voděodolný kostěný dvoucestný zip YKK

Nepromokavost a vodoodpudivost

Výrobce uvádí tyto parametry nepromokavosti materiálu a bundy
· 25 000 mm před praním u nejlehčího materiálu (11 000 po 5 praních),
· 20 000 mm před praním u nejodolnějšího materiálu (17 000 mm po 5 praních)
· Nepromokavost byla testována pod proudem 450 litrů vody/m²/h po dobu 4 hodin. Tento test simuluje intenzivní bouřku v horách.

Bundu společně s kalhotami Quechua X-Warm SH520 jsem podrobil simulaci bouřky v horách. Konkrétně jsem v celém kompletu vlezl do vodopádu, který se v při změně teplot objevil v rámci zimního testování. Materiál, jeho úprava, dílenské zpracování bundy a kvalitní návrh konstrukce se osvědčil. Pětiminutový pobyt pod hlavním proudem vodopádu byl komfortní a do bundy nikde nezateklo.
Testování proběhlo v zimních podmínkách, kdy se bunda setkala pouze se sněžením. Nicméně parametry bundy, její zpracování garantují, že bunda obstojí i v reálném dešti.

Michal Lollok v bundě FORCLAZ TREK 500 na skialpech na Lysé hoře
Michal Lollok v bundě FORCLAZ TREK 500 na skialpech na Lysé hoře

Bunda do hor i do města

Bunda se stala součástí mojí výstroje v zimě 2020/2021. Poskytovala kvalitní ochranu při soukromém, ale i pracovním pobytu v horách. Nejčastější využití bylo na sněžnicích, skialpech a při vzdělávání, zkouškách horských průvodců, kdy se velmi často střídá aktivní pohyb se stabilním. Primárně je však určena na trekování a treking.
Barevné provedení bundy je konzervativní. Nikoho neurazíte a nedostanete se do hledáčku módní policie, když bundu budete využívat i mimo přírodu, ve městě. Pokud vysloveně nechcete při pohybu v přírodě svítit, je barevné provedení ideální.
Z informací distributora vyplývá, že bunda byla testována a schválena pro prodej po zkouškách v terénu za skutečných podmínek použití. Pět týdnů ji nosili účastníci pochodu Grande Traversée des Alpes (GTA) na konci jara 2017.

Složená bunda se krásně vejde do horolezecké přilby
Složená bunda se krásně vejde do horolezecké přilby

Závěr

Pánská bunda TREK 500 FORCLAZ se osvědčila v kombinaci s trekovými kalhotami Quechua X-Warm SH520 jako slušivá, fungující ochranná vrstva při zhoršených podmínkách.
Parametry i konstrukcí je vhodná na jednodenní akce, přechody hor, zajištěné cesty i vysokohorskou turistiku.
S bundou neuděláte ostudu ani ve městě.
Pokud hledáte kvalitní bundu na trekování v příznivé cenové hladině, je TREK 500 dobrým řešením.

Štítek kapuce drží správný tvar díky všité vložce a síťové přepážce
Štítek kapuce drží správný tvar díky všité vložce a síťové přepážce

Další informace

Logo DecathlonDecathlon je mezinárodní rodinná firma, která se už od r. 1976 snaží zpřístupnit sport co nejvíce lidem. Pobočky má ve 30 zemích, a od r. 2010 působí i v České republice, kde má v současné době 25 prodejen.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: