Recenze čelovky: Fenix HM61R Amber – univerzální svítilna

Recenze čelovky: Fenix HM61R Amber – univerzální svítilna

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Fenix HM61R Amber
Druh cyklistického vybavení Cyklistické doplňky
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Materiál 1 pevná slitina leteckého hliníku
Materiál 2 TIR optika s vysokou propustností světla
Napájení baterie, akumulátor (dobíjecí)
Druh baterie nebo AKU CR, vlastní akumulátor
Pozice napájení kombinace
Počet akumulátorů nebo baterií 1, 2
Šířka 46 mm
Výška 101 mm
Hloubka 36 mm
Mody svícení 8
Světelný tok v jednotlivých modech Pět režimů bílého světla: 1200 lumenů (2 hodiny) -> 400 lumenů (4 hodiny) -> 150 lumenů (12 hodin) -> 50 lumenů (38 hodin) -> 5 lumenů (300 hodin), Tři režimy červeného světla: 1 lumen (400 hodin) -> 5 lumenů (80 hodin) -> červené blikání 5 lumenů (160 hodin)
Dosvit v jednotlivých modech Maximální dosvit: 145 m
Voděodolnost nebo vodotěsnost IP68
Upevnění čelovky třípáskové
USB konektivita ano
Výbava 1 Barva světla: Neutrální bílá (4000-5000 K), Červená
Výbava 2 Světelný zdroj Luminus SST-40
Výbava 3 Napájení: CR123A, li-ion akumulator 18650, USB dobíjení
Výbava 4 nabíjecí magnetický kabel
Výbava 5 Komfortní popruh s reflexními prvky
Infocena 2299 Kč
Dodává ARIGA

Zaujalo mě

 • výkon ekvivalentní 100W žárovce při kompaktních rozměrech
 • všestranné využití
 • variabilita uchycení
 • odolnost

Shrnutí recenze

Svítilna Fenix HM61R má široké využití – jako ruční svítilna, čelovka, pomocí magnetu a klipu se dá přidělat na různá místa. Jejími přednostmi jsou odolnost, malé rozměry a vysoký výkon.

PODROBNÝ POPIS

Patřím mezi dlouhodobé uživatele svítilny PD35, které je mým každodenním spolehlivým společníkem a tak jsem uvítal příležitost podívat se na zoubek jinému produktu české firmy Kronium, a to svítilně HM61R.

Komu je tedy tento přírůstek do široké rodiny svítilen Fenix určen? Nazvat ji klasickou „čelovkou“ by nebyl asi ten správný výraz, ačkoli je to jedna z možností pro kterou lze HM61R použít. Kromě toho ji můžeme použít jako tzv. „fajfku“ při držení přímo v ruce, dále jako svítilnu, kterou lze pomocí magnetické koncovky v prostoru pro zdroj umístit na železné povrchy. HM61R je také vybavena minimalistickým odolným klipem, který umožní uchytit svítilnu do kapsy pracovní bundy, za opasek či na MOLLE vazbu, tento klip lze v případě potřeby ze svítilny i jednoduše sundat (mně osobně nejvíce vyhovovalo vyvinout rovnoměrný tlak nehty palců na oba volné konce klipu). Zkrátka pracovní i kapesní svítilna malých kompaktních rozměrů pro všechny, kteří chtějí mít jistotu v náročných podmínkách a také taková, která se nepronese a je schopna poskytnout opravdu vysoký světelný výkon.

Fenix HM61R Amber in natural habitat.
Fenix HM61R Amber in natural habitat.

Technická data

Tabulky jsou jedna věc, osobní pocity pak druhá.  Rozměrově je svítilna vzhledem ke svému výkonu opravdu titěrná – výška odpovídá sevřené pěsti, průměr pak bříšku palce ruky. Váha činí 149 gramů (včetně akumulátoru a náhlavního popruhu).

HM61R je vyrobena z eloxovaného leteckého hliníku. Tělo svítilny má zdrsněný povrch, který brání klouzání při držení v dlani, magnetická koncovka prostoru pro zdroj má pak drážky pro snadné otevření (i v rukavicích). Na krytu světelného modulu jsou pak vidět vyfrézované drážky, za účelem snížení celkové váhy svítilny.

Z opačné strany než je umístěn výstup světla nalezneme velmi šikovně vyřešený magnetický konektor pro dobíjení. Toto řešení mi velmi vyhovuje, na rozdíl od jiných (gumové krytky, atd.) se jedná o řešení spolehlivé, které nemusíte neustále kontrolovat, jestli je dobře zavřeno a nedostalo se do něj bahno, voda, prach či jiné nečistoty. V případě znečištění stačí konektor pouze otřít a vše funguje jak má. Jediné co lze vytknout je poměrně krátký kabel pro dobíjení (30 cm). Svítilnu lze mít zapnutou a zároveň ji dobíjet (využitelné spíše pro případ dobíjení z powerbanky).

Ke svítilně je standardně dodáván nabíjecí akumulátor Fenix ARB-L18-3500U s kapacitou 3500 mAh. Zvláštností je, že jej lze dobíjet i mimo svítilnu, a to přes vstup Micro USB, který je umístěn přímo na akumulátoru (využitelné, pokud byste například disponovali 2 kusy nabíjecího akumulátoru). Nabíjení plně vybitého akumulátoru trvá zhruba 4 hodiny. Akumulátor lze nahradit 2 ks zdroje typu CR123A jak je již u značky Fenix standardem.

Samotný spínač světelných režimů funguje jednoduše a spolehlivě:

 • Krátký stisk – indikace nabití svítilny (4 stupně indikace).
 • 2x krátký stisk – přepnutí do režimu červeného světla (2 režimy stálého svícení a blikání).
 • Dlouhý stisk – přepnutí do režimu bílého světla (5 režimů stálého svícení).

Spínač má povrchové zdrsnění proti skluzu při ovládání, přepínání samotné je na jistotu a bez komplikací.

Svítilna samotná pak splňuje normy odolnosti, zejména pak nárazu vzdornost a voděodolnost (IP68 – trvalé ponoření do hloubky 2 m).

Jako standardní příslušenství je dodáván i plastový držák pro uchycení svítilny jako čelovky s páskem s reflexními prvky. Volitelně lze dokoupit i méně nápadný černý pásek bez reflexních prvků.

Fenix HM61R Amber je odolná svítilna "do sucha i do vodičky".
Fenix HM61R Amber je odolná svítilna „do sucha i do vodičky“.

Svícení

A tedy to nejdůležitější. Jestli jste to dočetli až sem a cítíte se unaveni, dejte turka, zakuřte Startku a jedeme dál.

Režimy bílého světla:

 1. Režim mžurka (5 lumenů) – když jdete do spižírny za konkrétním cílem. Jemný přísvit, který umožní identifikovat tu správnou věc. Doba výdrže 300 hodin.
 2. Režim pro práci na blízkou vzdálenost (50 lumenů) – např. práce na rozvodové skříni, apod. Doba výdrže 38 hodin.
 3. Režim pro práci na blízkou vzdálenost (150 lumenů) – vhodné pro čtení či psaní, dále např. oprava motoru, apod. Doba výdrže 12 hodin.
 4. Režim pro osvit na delší vzdálenost (400 lumenů) – při běhání či kontrole rozsáhlejšího  prostoru. Doba výdrže 4 hodiny.
 5. Silný osvit na delší vzdálenost (1200 lumenů). Doba výdrže 2 hodiny.

Režimy červeného světla:

 1. Režim mžurka (1 lumen) – když budete v noci hrabošit v baťohu nebo vykrádat spižírnu a nechcete při tom vzbudit pozornost. Doba výdrže 400 hodin.
 2. Režim normální (5 lumenů) – Doba výdrže 80 hodin.
 3. Blikání – možno využít jak výstražné světlo. Doba výdrže 160 hodin.

Maximální dosvit je 145 metrů (za ideálních podmínek bez mlhy, deště či sněžení). Svítilna si při vypnutí vždy zapamatuje poslední světelný režim.

Všechny režimy mají zřetelný, pravidelný a dostatečně široký kužel světla. V režimu nejsilnějšího svícení je vhodné zmínit i to, že svítilna disponuje tepelnou ochranou proti přehřátí, pokud vnitřní teplota stoupne na 65° C, výkon se automaticky sníží na 900 lumenů, po klesnutí teploty pod již zmíněnou hodnotu se opět zvýší.

Celkově jsem s nabídkou světelných režimů spokojen, jsou vhodně odstupňované a plně korespondují s určením svítilny.

Magnetem lze svítilnu Fenix HM61R Amber uchytit i na malé předměty.
Magnetem lze svítilnu Fenix HM61R Amber uchytit i na malé předměty.

Pro koho je určena

Svítilnu využije určitě každý pořádný outdoorový turista, horolezec i cyklista, který ocení, že se dá  spolu s držákem ALG-03 upevnit i na přilbu. Její velký potenciál využití vidím i pro složky integrovaného záchranného systému (záchranáři, hasiči, policie) a různé opravárenské profese v náročném prostředí, kde je kladen důraz na výdrž produktu při tvrdém zacházení. A samozřejmě každý, kdo má rád po ruce spolehlivou svítilnu pro všechny případy. Důvodem je zejména široká variabilita světelných režimů a možností uchycení.

Další informace

LED svítilny značky Fenix si za své několikaleté působení na světovém trhu vybudovaly obrovský respekt. Jedná o výrobky společnosti FenixLight Limited, jenž se zaměřuje na produkci vysoce kvalitních LED svítilen a čelovek pro domácí, venkovní a profesionální použití.

Výrobky firmy FenixLight se vyznačují velmi pokročilým designem a kvalitním provedením. Srdce každé svítilny tvoří spojení vysoce efektivní digitální elektroniky a špičkové výkonné LED.
Díky široké nabídce modelů se svítilny Fenix uplatňují v profesionální sféře v armádě, policii, vězeňské službě, u záchranných složek, jako svítilny pro dobrodruhy, pro sportovce, turisty, horolezce a i běžné domácí použití.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Šimon Rožníček

Chtěl bych se zeptat zda je tato čelovka vhodná třeba i do minusových teplot. Jde mi o použití za polárním kruhem ve Finsku a to na delší dobu v zimním obdobím. Popřípadě zda by efektivně posloužila třeba kolegyně v podobě Fenix HM50R V2.0 či něco podobného. Děkuji.

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: