Recenze: Čelovka Knog Bandicoot

Recenze: Čelovka Knog Bandicoot

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Bandicoot - stylová čelovka
Druh svícení (Svícení) čelovka
Rozdělení podle pohlaví Pánský
Materiál 1 silikon
Hmotnost 60 g
Barevné varianty černá, indigo, khaki, červená, oranžová
Napájení akumulátor (dobíjecí)
Pozice napájení interní
Mody svícení 5
Světelný tok v jednotlivých modech Combo High 100 lm, Combo Low 30 lm, Spot High 85 lm, Spot Low 50 lm, Wide High 40 lm, Wide Low 4 lm, Red 10 lm, Read 6 lm
Doba svícení v jednotlivých modech Combo Hign 2 hod, Combo Low 6 hod, Spot High 2,2 hod, Spot Low 4 hod, Wide High 4,3 hod, Wide Low 36 hod, Red 6,5 hod, Read 28 hod
Voděodolnost nebo vodotěsnost IPX-6
Upevnění čelovky jednopáskové
USB konektivita ano
Výbava 1 dobíjení pomocí USB
Výbava 2 programovatelné módy
Infocena 799 Kč
Dodává Schindler, spol. s r.o.
Více info na www.knog.cz

Zaujalo mě

  • stylový design
  • množství světelných režimů
  • jednoduchost ovládání

Shrnutí recenze

Firma Knog přichází na trh s velmi jednoduchou, stylovou čelovkou Bandicoot. Tento model cílí především na každodenní použití v běžných podmínkách (rybaření, výpadky elektřiny, cyklistika). Samozřejmě najde svoje uplatnění i v široké škále jiných aktivit. Oproti konkurenci se setkáme s řadou zajímavých vychytávek.

PODROBNÝ POPIS

Charakteristika

Čelovka Knog Bandicoot je vybavena čtyřmi hlavními LED diodami, které jsou organizovány tak, aby poskytovaly několik světelných režimů. S váhou 60 g ji na čele téměř neucítíte. Pro nabíjení využijete vestavěny USB konektor, žádné propojovací kabely nejsou potřeba.

Design a konstrukce

Čelovka Bandicoot na první pohled zaujme svým vzhledem. Její tvar je líbivý, z těla nikdy nic nevystupuje (kromě dvojice tlačítek: malé a velké). Tělo je vyrobeno ze silikonového, velmi pružného materiálu. Rozhodně se nemusíte bát s čelovkou někam praštit nebo její pásek pořádně napnout. Seřízení probíhá zacvaknutím malým cvočků v zátylku (na každé straně jeden). V této oblasti je pásek zdvojen, takže vám pásek na hlavě pěkně drží.

Pohled na LED diody čelovky Knog Bandicoot.
Pohled na LED diody čelovky Knog Bandicoot.

Nabíjení

Nabíjení čelovky je opravdu jednoduchá záležitost. Stačí mírně zmáčknout prohlubeň na zadní straně těla a objeví se USB konektor. Ten pak již zastrčíte do libovolného USB portu (počítač, televize, power banka, port v autě). Doba nabíjení je cca 3,5 hodiny, během nabíjení blikají postupně čtecí LED diody. Jakmile je čelovka nabita, zhasnou.

Nabíjení čelovky Knog Bandicoot jde i bez drátů.
Nabíjení čelovky Knog Bandicoot jde i bez drátů.

Světelné módy a tlačítka

Pro ovládání čelovky si člověk musí vystačit se dvěma tlačítky.

VELKÉ TLAČÍTKO

  • dlouhý stisk: zapnutí/vypnutí čelovky
  • krátký stisk (při zapnuté čelovce): změna režimu

MALÉ TLAČÍTKO

  • krátký stisk (při vypnuté čelovce): ukazatel stavu baterie (1 – 4 dílky)
  • krátký stisk (při zapnuté čelovce): změna intenzity režimu (4 možnosti)

OBĚ TLAČÍTKA ZÁROVEŇ

  • dlouhý stisk: zamknutí/odemknutí čelovky (proti nechtěnému rozsvícení např. mezi materiálem v batohu)

Čelovka je vybavena několika LED diodami a nabídne následující světelné režimy s tím, že každý režim má ještě 4 intenzity svícení.

SVIT DO DÁLKY

Hodí se pro osvětlení předmětů do vzdálenosti cca 40 metrů.

ROZPTÝLENÉ SVĚTLO

Hodí se pro osvícení nejbližšího okolí.

MAXIMÁLNÍ REŽIM (svit do dálky + rozptýlené světlo)

Víc už z čelovky nevyždímete, musíte počítat s maximální délkou svícení kolem 2 hodin.

ČERVENÉ SVĚTLO

Skryté osvětlení předmětů ve vaší blízkosti. Málo ruší a není viditelné z dálky. Neoslepuje.

ČTECÍ SVĚTLO

Nouzové osvětlení blízkého okolí.

Detail umístění čelovky Knog Bandicoot.
Detail umístění čelovky Knog Bandicoot.

Aplikace na programování světelných režimů

Aplikace Knog ModeMaker na programování vlastních režimů je opravdu skvělá zábava na dlouhé zimní večery (nebo když vypnou proud 🙂 ). Je dostupná pro Windows i MacOS. Po stažení a registraci přichází nutné pojmenování vašeho produktu a může se začít. Prostředí aplikace je velmi intuitivní, ovládání je otázkou vteřin.

Do vaší čelovky si můžete nahrát až 8 světelných režimů, na výběr máte z 18 variant. Každá varianta má zobrazenou animovanou ukázku svitu (která LED dioda je aktivní) a máte možnost měnit intenzitu pomocí grafického táhla (v tu chvíli se mění i intenzita svícení na animované LED diodě). Vedle grafického táhla hned vidíte, že čím nižší intenzitu svícení nastavíte, tím déle vám na tento režim čelovka bude svítit.

Velmi se mi líbí možnost nastavit dva stejné režimy v různé intenzitě svícení. Např.:

  • červené svícení s VYSOKOU INTENZITOU (4 intenzity svícení)
  • červené svícení s NÍZKOU INTENZITOU (4 intenzity svícení)

Stále máte možnost u každého režimu volit mezi čtyřmi intenzitami svícení. Mně osobně bohatě vystačily přednastavené režimy, přidal jsem si akorát ČTECÍ REŽIM s minimální intenzitou, abych měl k dispozici absolutně nouzové osvětlení. Na své si ale přijdou hlavně ti, kteří by měli rádi v čelovce režim blikání (k dispozici 11 režimů). Na víkendové večere nezapomeňte do čelovky nahrát režim DISKO.

Nastavení režimu v programu Knog ModeMaker.
Nastavení režimu v programu Knog ModeMaker.

Testování

Čelovku Bandicoot jsem vybalil, nabil a rovnou vzal na ostrou akci, kde jsem předpokládal noční hledání bivaku v horách. Noční hledání jsem předpověděl správně, déšť a mlhu jsem ale do propočtů nezahrnul. Bivak jsem i s pomocí čelovky naštěstí našel, proto se mohu podělit o své dojmy.

Ovládání čelovky je opravdu velmi jednoduché, stačí několikrát zopakovat kombinaci mačkání a vše se stane automatické. Líbí se mi, že se čelovka zapíná v režimu a intenzitě, ve které jste ji vypnuli. Na druhou stranu se vám může stát, že vypnete např. ve čtecím režimu a potřebujete něco najít v dálce…stačí se proklikat. Velikosti tlačítek jsou vhodné pro prsty bez rukavic. Jakmile máte nahmatat malé tlačítko v rukavicích, je pravděpodobnost spletení vysoká.

Tím, že čelovka není polohovatelná (směr nahoru/dolů), musíte se smířit s přednastaveným úhlem svitu. Při běžných situacích jsem s tím problém neměl, občas bylo nutné více ohnout krk když jsem potřeboval osvítit prostor v oblasti chodidel.

Doporučuji si někde v klidu pohrát s nastavením obvodu pásku. Když ho správně dotáhnete, drží opravdu pevně a spolehlivě (netahá vlasy). Ladění obvodu ve zhoršených podmínkách není úplně jednoduchá záležitost (v rukavicích skoro nemožné).  Stalo se mi, že jsem pásek roztahoval více než bylo asi zdrávo (při upevňování na helmu) a došlo k rozpojení pásku v místech, kde je ukrytý konektor nabíjení. Při běžné manipulaci k ničemu podobnému nedocházelo.

Pokud chcete využívat čelovku na lezecké helmě, doporučuji vyzkoušet kompatibilitu předem. Mně se instalace na jedné helmě podařila (Salewa), druhá helma měla smůlu (Singing Rock Penta). Řešením bylo trochu zvednout čelní část helmy a mít čelovku normálně na čele.

Ve chvíli, kdy již čelovka nedokáže napájet zvolený režim, automaticky přechází do slabší intenzity. Máte tak jasný signál pro hledání nabíjecího zařízení. Osobně sice preferuji záložní baterie, možnost dobíjení čelovky např. z power banky je dost pohodlná.

Maximální světelný tok 100 lm na vzdálenost cca 40 metrů má samozřejmě také svoje omezení. Nečekejte tak, že budete v lese hledat značky na půl kilometru. Je důležité si uvědomit, na kterou klientelu výrobce míří. Bandicoot není čelovka dělaná na extrémní použití, své místo má naopak při běžných činnostech. Skvěle se hodí např. na cyklistiku, práci kolem domu, do auta, do lesa, do kempu… Běhat se s ní také dá, osobně mi vadilo pocení pod páskem a nutnost velkého dotažení pásku kolem hlavy.

Velmi skladná čelovka Knog Bandicoot.
Velmi skladná čelovka Knog Bandicoot.

Závěr

Čelovka Knog Bandicoot je opravdu designově velmi povedený kousek. Ovládání režimů a intenzity svitu je jednoduché. Již se základní sadou světelných režimů mi čelovka pokryla běžné aktivity. Úplně nové dimenze se však otevírají až v aplikaci na tvorbu vlastních světelných režimů. Díky testování jsem zjistil, že nutně potřebuji červené světlo i na své primární čelovce.

Další informace

Kultovní australská značka Knog nabízí skvělé funkční a designové cyklo a outdoorové doplňky od tvůrčích designérů a inženýrů, kteří si jdou svou vlastní cestou. Jejich vášeň a revoluční přístup se promítá v každém jejich výrobku.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: