RECENZE: ČELOVKA FENIX HL16 – SPOLEHLIVĚ PROSVÍTÍ STEZKU, NEVYVĚTRÁ PENĚŽENKU

RECENZE: ČELOVKA FENIX HL16 – SPOLEHLIVĚ PROSVÍTÍ STEZKU, NEVYVĚTRÁ PENĚŽENKU

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku FENIX HL16
Druh svícení (Svícení) čelovka
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Materiál 1 Plast
Hmotnost 97 (včetně baterií) g
Napájení baterie
Druh baterie nebo AKU AAA
Pozice napájení interní
Počet akumulátorů nebo baterií 3
Světelný tok v jednotlivých modech až 450 lm
Voděodolnost nebo vodotěsnost IP66
USB konektivita ano
Infocena 799 Kč
Dodává ARIGA

Zaujalo mě

 • Příznivý poměr cena / výkon
 • Jednoduché ovládání
 • Celková odolnost
 • Pohodlný široký popruh

Shrnutí recenze

Lehká, kompaktní a odolná čelovka Fenix HL16 prošla naším podzimním testováním.  Pro příměstské běhání více než dostatečným výkonem 450 lumenů, nízkou hmotností a jednoduchým ovládáním. Čím nás zaujala a kolik toho zvládla?

PODROBNÝ POPIS

ČELOVKA V KOSTCE

Zaujala nás na první dobrou pěkným dosvitem přes sto metrů umožňuje i svižnější tempo běhu. Široký elastický popruh zajišťuje dokonalé usazení na hlavě, je navíc výrazně perforovaný a reflexní prvky ještě navyšují bezpečnost běžce. Poměrně jednoduše jej v případě potřeby vyjmete z těla čelovky, třeba při sušení nebo praní popruhu. Výrazné plastové průvleky pak usnadňují nastavení míry jeho utažení. Šířka gumové čelenky je pro běhání zcela optimální a čelovka tak drží na svém místě i bez razantního utažení. Neposouvá se ani při změně sklonu směru svícení, které má sice poněkud tužší krok, vždy ale spolehlivě drží ve zvolené pozici. Tělo čelovky je zcela bez polstrování, přesto díky anatomickému tvarování nikde nedře ani netlačí.

Díky malým rozměrům je čelovka skvěle skladná a využití tak jistě nalezne i u běžců vybíhajících ještě před setměním, kteří potřebu přisvícení řeší až v závěru tréninku. Celková odolnost, příznivý poměr ceny a výkonu, snadná výměna baterií – to vše předurčuje čelovku Fenix HL16 také k dalším outdoorovým aktivitám, kde snese třeba i drsnější zacházení. Odolný plast „nerozhodí“ ani nechtěné vypadnutí z ruky s dopadem na tvrdý povrch.

NA PRVNÍ POHLED

Malá krabička čelovky a extra široký popruh dávají ještě před nasazením na hlavu tušit pohodlné nošení. To pak potvrzuje hned první vyzkoušení. Čelovka pěkně drží na svém místě, bez otravného poskakování, nebo nepříjemného tlaku na hlavě.

OVLÁDÁNÍ

Ovládání je velmi jednoduché, tlačítka jsou dostatečně velká, navíc povedeně zvýrazněná přechodovou hranou. Po nahmátnutí hrany na horní části čelovky stačí jen lehce posunout prst a přepnout na požadovaný režim. Vše je s přehledem zvládnutelné třeba i při běhu. Pravým tlačítkem ovládáme režim bílého světla. V celkem čtyřech úrovních se světelný tok zvyšuje od 5 (přes 50 a 150) až po 450 lumenů. S udávanou výdrží od tří hodin při výkonu 450 lm až po skvělých 100 hodin při nejnižším výkonu 5 lm. Levé tlačítko pak slouží k přepínání mezi dvěma režimy červeného světla. První zajišťuje stálé svícení se světelným tokem 5 lm, druhé režim „blikačky“ se stejnou hodnotou množství světla. Také červené světlo má udávanou výdrž v řádu stovek hodin (100 pro svícení, 200 pro výstražné blikání). Za světelné zdroje zvolil Fenix u modelu HL16 LED diody Luminus SST 20 (bílé světlo) a Everlight 2835 s udávanou parádní životností 50 000 hodin. Pochválit musíme tužší, ale o to více pevný systém naklápění těla čelovky v držáku pro nastavení optimálního směru svícení. Pět stupňů výklopného systému umožňuje dokonalé doladění podle potřeby nebo obtížnosti terénu. Čelovka je dostupná ve třech barevných variantách (zelená, černá, růžová) s možností dokoupení náhradního popruhu.

ZAJÍMAVÉ VYCHYTÁVKY:

 • paměť posledního používaného režimu
 • tlačítka lze uzamknout proti nechtěnému zapnutí
 • čelovku lze použít jako blikačku na kolo, třeba utažením popruhu na paži
 • gumička týlního popruh je po stranách reflexní
 • stupeň krytí IP66 ochrání před silným deštěm
 • pětipolohový výklopný systém (až 60°)
 • snadné vyjmutí popruhu z držáku na čelovce.

POHODLNÉ USAZENÍ

Díky popruhu v šířce 3,5 cm je usazení na hlavě nadmíru pohodlné, vzhledem k přívětivé hmotnosti pak ani není nutné nějaké razantní utažení. Při teplejším počasí jsme vyzkoušeli použití bez čelenky a ani usazení přímo na hlavě nevyvolávalo žádné nepříjemné pocity, nebo otlaky. Samotný popruh je navíc výrazně perforovaný a skvěle tak „prodýchá“ i výraznější pocení. Obří plastové spony pak umožňují pohodlné doladění pro konkrétní situace.

VÝDRŽ BATERIE

Výdrž baterie je pro čelovky všeobecně samostatnou kapitolou a pro jejich bezpečné využití je naprosto zásadní. U testovaného modelu Fenix HL16 zajišťují přísun energie tři jednorázové baterie AAA. Dovozce udává výdrž při maximálním výkonu 450 lumenů tři hodiny. Na osvětlených místech občas přepínáme na nižší stupeň 150 lumenů. Naprosto bez problémů tak s čelovkou opakovaně zvládáme výlety v délce téměř devadesáti minut. Proti přehřátí čelovky je aktivovaná funkce automatického snížení výkonu při vnitřní teplotě nad 65°C. Tři nižší stupně výkonu v průběhu testu tuto hodnotu nikdy nepřekročily. Při souvislém využití nejvyššího stupně osvětlení se ale čelovka automaticky přepne po přibližně sto minutách na nižší stupeň. V lehčím terénu to nepředstavuje výraznější problém, v náročnějším terénu by již ale bylo nutné zpomalení tempa.

Výdrž lze samozřejmě prodloužit (a to poměrně zásadně) použitím režimů s výkonem 50 nebo jen 5 lm (27 až 100 hodin). Ty jsou ale podle nás využitelné spíše při pomalejší chůzi. Čelovka nedisponuje ukazatelem stavu baterie, je tedy potřeba počítat dopředu s omezenou výdrží. Na druhou stranu je velmi jednoduché baterie vyměnit a ty náhradní zaberou opravdu minimum místa. Při plánovaném nočním výletu se náhradní zdroj energie vždy vyplatí vzít s sebou. Proti nechtěnému vysvícení v batohu slouží funkce uzamčení tlačítek, kterou aktivujeme dlouhým stisknutím s odezvou v podobě blikání červeného světla.

OSOBNÍ ZKUŠENOST TESTERA

„Testování probíhalo především formou běžeckých tréninků. Můj obvyklý běh v podzimním období se vejde do dvou hodin, takže s výdrží baterie nemám sebemenší problém. Testování navíc probíhalo převážně po cyklostezce, kde ani snížení výkonu na 150 lm neznamenalo nutnost zpomalení. Pro případné delší proběhnutí je navíc možné využít snadné a rychlé výměny za náhradní baterie, které zaberou třeba v kapse jen minimum místa. Osobně mi ale chybí indikátor stavu baterie, je potřeba baterie sledovat, nebo při výměně za ty nabíjecí dobíjet průběžně pokud nechci riskovat doběhnutí po tmě při dalším tréninku. Moc se mi líbil široký popruh, i bez čelenky, kterou jinak běžně pod čelovky používám bylo běhání s Fenix HL16 pohodlné a příjemné. Ovládání je naprosto jednoduché a v pohodě je zvládnete i v běžeckých rukavicích. Pochválil bych také jednoduchou, odolnou konstrukci, na čelovce není běžným používáním co poškodit, nebo ulomit. I díky tomu je poměr cena / výkon velmi dobrý.“

Detail perforovaného popruhu čelovky FENIX HL16
Detail perforovaného popruhu čelovky FENIX HL16

Další informace

LED svítilny značky Fenix si za své několikaleté působení na světovém trhu vybudovaly obrovský respekt. Jedná o výrobky společnosti FenixLight Limited, jenž se zaměřuje na produkci vysoce kvalitních LED svítilen a čelovek pro domácí, venkovní a profesionální použití.
Výrobky firmy FenixLight se vyznačují velmi pokročilým designem a kvalitním provedením. Srdce každé svítilny tvoří spojení vysoce efektivní digitální elektroniky a špičkové výkonné LED.
Díky široké nabídce modelů se svítilny Fenix uplatňují v profesionální sféře v armádě, policii, vězeňské službě, u záchranných složek, jako svítilny pro dobrodruhy, pro sportovce, turisty, horolezce a i běžné domácí použití.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: