HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Recenze: CAT S61 – Pekelný stroj do přírody i na práci

Recenze: CAT S61 – Pekelný stroj do přírody i na práci

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku CAT S61
Druh výbavy Mobilní telefon
Velikost displeje 5,2 palce
Rozlišení displeje 1 080 × 1 920
Procesor Qualcomm Snapdragon 630 (8× Cortex-A53, 2,2 GHz, 14nm)
RAM 4
Interní paměť 64
Paměťové karty microSDHC (32 GB)
Operační systém Android 8.1 (Oreo)
Rozlišení předního fotoaparátu 16 MPx
Rozlišení zadního fotoaparátu 8 MPx
Video SD 480p přes HD 720 a 1080 až po 4k UHD s DCI
Sítě GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA (42,2|5,76 Mb/s), LTE
Napájení Li-Ion baterie 4500 mAh
Počet akumulátorů nebo baterií 1
Šířka 76 mm
Výška 150 mm
Hloubka 13 mm
Voděodolnost nebo vodotěsnost IPX-8
Konektivita USB Type-C, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, GPS
Výbava 1 Termokamera FLIR
Výbava 2 Detektor kvality ovzduší, teploty a vlhkosti
Výbava 3 laser třídy 2 pro měření vzdálenosti
Infocena 22900 Kč
Dodává TCCM, s.r.o.
Více info na www.smarty.cz

Zaujalo mě

  • Termokamera FLIR a její možnosti
  • Detektor kvality ovzduší, teploty a vlhkosti
  • Laserové měření vzdálenosti do 8 metrů
  • Propojení fotoaparátu a kamery s FLIR a laserovým měřením

Shrnutí recenze

Telefony už dávno neslouží jenom k telefonování, ale stávají se z nich pokročilá zařízení, která dnes mohou nahradit několik samostatných přístrojů. Nejdále v tomto ohledu dosud došla firma CAT, věnující se jinak výrobě bagrů, se svým novým modelem odolného telefonu CAT S61, který je doslova nabitý praktickými funkčními doplňky pro použití v přírodě i při práci.

PODROBNÝ POPIS

Jaký je nový CAT S61?

Zapomeňte na telefonování, posílání SMS a mraky funkcí pro různou narcisistní online sebezprezentaci, hraní her, sledování videí, a spousty dalších funkcí dnešního telefonního „mainstreamu“, CAT S61 je něco úplně jiného. Jedná se po všech stránkách o výborný nástroj jak pro práci, tak pro jakýkoliv pohyb v přírodě. Svými nadstandardními funkcemi – termokamera FLIR, laserové měření vzdálenosti do osmi metrů nebo detekce kvality ovzduší v místnosti, a to  včetně teploty a vlhkosti, nemá mezi současnými mobilními telefony konkurenci. Rozšířenými funkcemi telefon nahrazuje několik specializovaných zařízení (termokameru, detektory kvality ovzduší, laserové měření vzdálenosti), takže se z něj stává dokonalý pracovní nástroj. Při pohybu v přírodě se dobře hodí termokamera FLIR se zvýšeným rozsahem detekce od -20˚ do +400˚ C, kde se hlavně v zimě dokonale vyplatí pro případnou detekci podchlazení, omrzlin a jejich vývoje v čase pomocí časoměrné funkce. Samozřejmostí je zvýšená odolnost telefonu IP68, kde by neměly vadit ani opakované pády na tvrdý podklad z výšky 1,8 metru.

CAT S61 s aktivní termokamerou FLIR sledující CAT S31CAT S61 s aktivní termokamerou FLIR sledující CAT S31

Přehled části předinstalovaných aplikací CAT S61Přehled části předinstalovaných aplikací CAT S61

Celkový pohled na zadní stranu telefonu - nahoře FLIR, pod ním fotoaparát, výkonová LED a úplně dole laser třídy 2 pro měření vzdálenostiCelkový pohled na zadní stranu telefonu – nahoře FLIR, pod ním fotoaparát, výkonová LED a úplně dole laser třídy 2 pro měření vzdálenosti

Popis

Oproti předchozímu modelu CAT S60 došlo k malému zvětšení telefonu na 150 × 76 × 13 mm a k původní termokameře FLIR přibyly další výše uvedené nadstandardní funkce.

Telefon běžící na systému Android 8 Oreo má vnitřní paměť 64 GB, RAM 4 GB a možnost rozšíření přes microSDHC o dalších 32 GB. Displej z Gorilla glass o velikosti 5,2 palce s 1080×1920 body je perfektní na všechny pracovně-outdoorové aktivity. Baterie s kapacitou 4500 mAh „utáhne“ i vícedenní menší provoz. Kabelové propojení s vnějším světem je realizováno krytým konektorem USB-C a stejně tak je krytý vstup na sluchátka. Telefon je ovládán jak dotykovým displejem, tak třemi robustními tlačítky pod displejem. K rychlému přístupu k dalším funkcím slouží vpravo ještě dvě tlačítka na hlasitost a aktivaci. Vlevo je potom výborné programovatelné oranžové tlačítko, které umožňuje rychlý přístup k některým funkcím podle preferencí uživatele.

Kompletní fotogalerie telefonu CAT S61

Pomocník do každé rodiny – termokamera FLIR

FLIR se objevil poprvé v mobilním telefonu u předchozího modelu CAT S60. Už tehdy bylo jasné, že se jedná o převrat v možnostech zjišťování teploty a teplotních změn jak v každodenním životě, tak při pohybu na horách. FLIR modul je spojený s fotoaparátem s možností záměny standardního foto výstupu s různými variantami pseudobarevného zobrazení teplotních změn. Kromě záznamu statických obrázků, umožňuje aplikace MyFLIR snímání videa a ještě lepší variantu – časosběrný záznam. K zamyšlení je integrovaný YouTube Live mód s online přenosem teplotních měření na youtube. Výstupem jsou buď pseudobarevné obrázky s rozložením teplot, bodové měření teploty nebo teplotní průměr v určité zájmové oblasti.

Úvodní obrazovka CAT S61 s FLIR fotografií rukou, a možnosti různých záznamů pomocí FLIRÚvodní obrazovka CAT S61 s FLIR fotografií rukou, a možnosti různých záznamů pomocí FLIR

Plošné měření teploty ve vybrané oblasti pomocí CAT S61Plošné měření teploty ve vybrané oblasti pomocí CAT S61

FLIR měření na zateplené bytovce částečně stíněné vzrostlým stromemFLIR měření na zateplené bytovce částečně stíněné vzrostlým stromem

Obrovský je rozsah měřitelných teplot od -20˚ do +400˚ C. Samozřejmě, pokud nesvařujete, nebo se nevyskytujete např. v pracovním prostředí  vysoké pece, tak horní část teplotního intervalu je pro vás nepoužitelná. Pro celoroční použití při různých aktivitách v horském prostředí jsou ovšem velmi důležité teplotní rozsahy ve spodní části – od dolní hranice po cca  +50˚ C. Velká škoda při testování telefonu CAT S61 byla, že jsem ho mohl vyzkoušet pouze v teplých zářijových dnech. Nemohl jsem tak prakticky ověřit, jak by si termokamera poradila např. s měřením teplot sněhu v různých vrstvách sněhového profilu. K tomuto použití FLIR přímo svádí, neboť v současné době se při zjišťování sněhového profilu měří teplota v jednotlivých vrstvách ručně. Dalším, a to ještě lepším použitím pro každého je možnost okamžitého zjištění stupně prochladnutí koncových periferií – prstů na rukou a nohou, nosu, uší. Obecně má termokamera FLIR nepřeberné možnosti různých využití a jen jejich výčet by zabral celý tento článek.

Měření vzdálenosti do 8 metrů

CAT S61 je úplně nadupaný „pracovními“ funkcemi, jednou z nejpovedenějších je laserové měření vzdálenosti. Že je telefon poněkud nestandardní, to napadne každého, kdo po obhlédnutí FLIR nadstavce otočí telefon tak, aby viděl zadní stranu. Kromě kombinace FLIR detektoru, foťáku a výkonové bílé LEDky bije do očí velká žlutá nálepka oznamující, že je potřeba dávat pozor na laser třídy 2. Je to z toho důvodu, že spřažením fotoaparátu a laserové diody 650 nm vznikl laserový měřič vzdálenosti s dosahem do osmi metrů a chybovostí do +/-3 procenta. Měření bylo vyzkoušeno jak v místnosti, tak ve venkovním prostředí. Po kalibraci šlo měření v místnosti úplně snadno, bylo potřeba pouze dostat měřící čtverec přes laserový „bodový svazek“ na protilehlé stěně, stropu nebo kusu nábytku. Ve venkovním prostředí bylo za slunce měření obtížnější, protože malý červený kroužek z laseru nebyl dobře viditelný. Obecně bylo měření po kalibraci přesné, jen s minimální odchylkou. Opět se nabízí, k čemu všemu by bylo možné laserové měření vzdálenosti využít při pohybu v přírodě.

Měření vzdálenosti a možnosti nastaveníMěření vzdálenosti a možnosti nastavení

Ovládání měření vzdálenostiOvládání měření vzdálenosti

Telefon CAT S61 má v sobě zabudovaný světelný zdroj laser třídy 2Telefon CAT S61 má v sobě zabudovaný světelný zdroj laser třídy 2

Měření kvality ovzduší v uzavřených místnostech

Pomocí funkce Air Sensor monitoruje CAT S61 různé změny v uzavřeném prostředí od teploty, vlhkosti až po úroveň lidskému organismu nepříjemných látek (VOC – těkavé organické látky). Mezi tyto látky patří různé čisticí prostředky, barvy a laky. V aplikaci jsou aktuální data za uplynulý den, přehledné vysvětlení koncentrací látek od bezpečných až po značně nebezpečné, záznam za posledních periodu osmi dnů.

Vysvětlení kvality ovzduší, denní a týdenní přehledVysvětlení kvality ovzduší, denní a týdenní přehled

Podrobný přehled kvality ovzdušíPodrobný přehled kvality ovzduší

Porovnání velikostí CAT S61 a S31Porovnání velikostí CAT S61 a S31

Focení a video

U současných mobilních telefonů se automaticky předpokládá dobrý vestavěný fotoaparát a kamera. Nejinak je tomu u CAT S61, kde je možnost nastavení formátu fotky do 16 MPx při třech různých kvalitách snímku od nízké přes standardní až po vysokou. ISO je buď automatické, nebo nastavitelné do 1600. Nechybí ani samospoušť pro rychlíky od dvou vteřin až po standardních deset vteřin. Samozřejmostí je záznam souřadnic pořízeného snímku a tím i zpětné přesné zmapování absolvovaných tras. To se hodí zejména při delších výletech mimo frekventované a známé turistické oblasti. Kromě klasického fotografování S61 nabízí také panoramata na výšku nebo na šířku a mj. také mód pro focení pod vodou.

This browser does not support the iframe element.

Test telefonu CAT S61 voda od palic na Vimeo.

Při použití CAT S61 pod vodou si telefon se vším poradil velmi dobře, pouze občas měl zpoždění při vyvážení bílé při přechodu ze vzduchu přes rozhrani vzduch-voda do čistě podvodního prostředí.

Co víc si od telefonu přát? Třeba video, které jde od SD 480p přes HD 720 a 1080 až po 4k UHD s DCI. Nastavitelný limit videa má několik úrovní od bez omezení přes 30 a 10 minut, až po 30 vteřin. Video prošlo zkouškou také pod vodou s přechody od snímání nad vodou po bazénovou hloubku do 1,2 metru. CAT S61 většinou dokázal rychle přizpůsobit vyvážení barev proměnlivým podmínkám ve vzduchu a pod vodou.

Základní předinstalovaná nabídka aplikací a možnosti hlavní kameryZákladní předinstalovaná nabídka aplikací a možnosti hlavní kamery

Nastavení fotoaparátu a záznamu videa u telefonu CAT S61Nastavení fotoaparátu a záznamu videa u telefonu CAT S61

Detail termokamery FLIR telefonu CAT S61Detail termokamery FLIR telefonu CAT S61

Je možné CAT S61 něco vytknout?

Určitě by se našli rýpalové, kteří budou požadovat, aby tento druh telefonu dělal fotografie a video stejné nebo lepší než některé vyhlášené fotomodely mobilních telefonů. Chybí tady tak módy např. pro portrét, noční snímky atd., což je z hlediska použití tohoto mobilního pracovního a outdoorového zařízení zbytečné.

Shrnutí CAT S61

Modelem S61 pousnula firma CAT možnosti využití mobilního telefonu do zcela nových oblastí. S61 nahrazuje svými nadstandardními funkcemi několik samostatných zařízení, díky čemuž se z něj stal dokonalý pomocník nejenom na komunikaci a práci (k tomu je telefon primárně určen), ale neuvěřitelným způsobem i pro pohyb v přírodě. S61 je možné vřele doporučit každému, kdo se v přírodě dívá více kolem sebe, a třeba sleduje teplotní změny.

Další informace

CATVyrábíme produkty, které jsou silné a praktické. Nemůžeme se zabývat moderním designem telefonů, které se rozbijí při prvním pádu. Místo toho, děláme inovativní odolné produkty, které vás nezklamou v těžkých situacích. Životnost je v srdci každého výrobku Cat®, ať už je to multi-terénní nakladač nebo pár pracovních bot. Cat telefony a příslušenství nejsou výjimkou.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: