Recenze: Campingový kávovar Meva

Recenze: Campingový kávovar Meva

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Campingový kávovar Meva
Výška po sbalení 19
Šířka po sbalení 11
Infocena 840 Kč
Dodává Meva
Více info na www.mevagasproducts.com

Zaujalo mě

  • prolis na malý šálek
  • dva hrníčky v sestavě
  • obal jako součást sestavy

PODROBNÝ POPIS

Jak to funguje?

Pravý milovník kávy se své lásky nevzdá ani na dovolené. Pokud vyznáváte její přípravu v klasické mocca konvičce, společnost Meva nabízí její campingovou variantu. Princip přípravy je stejný, ovšem připravená káva vytéká z konvičky ven ohnutou trubičkou přímo do šálku. V podstatě jde tedy o to, že do spodní nádobky se nalije potřebné množství vody. Záleží, jestli uživatel chce připravit jeden malý šálek 125 ml nebo větší 300 ml. Oba šálky jsou totiž součástí sestavy.

Malý šálek má sklápěcí drátěné ucho a na dně má kruhové prolisy. Ty zapadají jako protikus na šroubovací víčko nádobky na vodu. Výhoda použití malého šálku je tedy v tom, že poměrně stabilně na kávovaru stojí. Je však třeba mít na paměti, že při jeho použití je nutné nalít jen menší množství vody, odpovídající jeho objemu. S tím souvisí i množství kávy, které dáte do lehkého hliníkového sítka. Při varu vody v nádobce dojde k přeměně vody na páru. Jelikož dochází i ke zvyšování tlaku, je pára vytlačována přes sítko s kávou nahoru. Zde pára při ochlazování opět zkapalňuje a tak z horní trubičky vytéká již hotová káva přímo do šálku.

Celá sestava kávovaru MevaCelá sestava kávovaru Meva

Kávovar Meva - přetlakový ventil na nádobce na vodu.Kávovar Meva – přetlakový ventil na nádobce na vodu.

Víčko kávovaru Meva a jeho masivní svár držící trubičkuVíčko kávovaru Meva a jeho masivní svár držící trubičku

Sítko

K sítku bych jen dodal, že má poměrně velké otvory na to, že na tento způsob přípravy je vhodné namlet kávu poměrně najemno. Pokud se sítkem před jeho vložením do kávovaru nějak netřepeme, káva do vody téměř nepropadává. Na sítko se pak nasazuje ještě horní krycí sítko, které má již otvory menší. Na jeho okraji je nasezeno gumové těsnění, aby voda při varu nevytékala z kávovaru. Je to zřejmě zpracováním závitu, ale stávalo se mi někdy, že v jednom místě se při varu měla voda snahu tlačit závitem ven. Šlo ale jen o velmi nepatrné množství vody v množství pár kapek.

Kávovar Meva - sítko se snímatelným gumovým těsněnímKávovar Meva – sítko se snímatelným gumovým těsněním

Když chcete více kávy

Další možností je použití většího množství kávy, nalití cca 300ml vody a použití většího dodávaného šálku. Ten má již klasické rovné dno, které má navíc vetší průměr než horní plocha kávovaru. Proto je důležité, aby konvička stála na vařiči stabilně.  Popravdě řečeno jsem zcela nepochopil celkové dimenzování sítka, objemu spodní nádržky a velkého šálku. Pokud totiž nalijeme 300 ml vody, odpovídá to správně objemu většího šálku. Ten se ale naplní připravenou kávou téměř po okraj. Trubička s vytékající kávou ale zasahuje asi do jedné třetiny jeho hloubky. Takže při sejmutí šálku je třeba ho dost naklonit. Tím pádem dojde k vylití kávy.

Doporučuji tedy připravovat spíš cca. 200ml kávy, aby nebyl větší šálek plný. Z mého pohledu nebylo nutné, aby celkový objem konvičky i sítka byl tak velký. Zvláště z důvodu, že pití z menšího šálku s kovovým tenkým okrajem není zrovna příjemné.  Proto je určen spíš pro přípravu a následné přelití kávy do šálku většího, s okrajem plastovým. Tím pádem jsme ale opět u toho, že celkově se mi vzhledem ke konstrukci jeví celková velikost kávovaru předimenzovaná. Mohla se tak snížit hmotnost i velikost kávovaru, což by přispělo k jeho univerzálnějšímu použití nejen při campingu, ale třeba i při cestování s batohem na zádech.

Kávovar Meva - netrpělivé čekání na první kapku připravené kávyKávovar Meva – netrpělivé čekání na první kapku připravené kávy

Kávovar Meva v akciKávovar Meva v akci

Složený campingový kávovar MevaSložený campingový kávovar Meva

Celkový dojem

Kávovar jsem zkoušel na vařiči plynovém i lihovém. V obou případech šlo jen o rychlost přípravy. Konstrukčně je to v podstatě jedno. Díky vroubkovému dnu kávovaru a jeho ,,podsadité“ konstrukci sedí na vařiči stabilně. Závěrem bych jen dodal, že jde převážně o výrobek pro zákazníky, kteří ocení masivnější provedení kávovaru s outdoorovým vzhledem v podobě silikonových červených chráničů proti opaření.  Celá sestava se navíc vejde do dodávaného síťovaného sáčku, který usnadňuje transport kávovaru.

Další informace

MevaZnačka Meva a.s. se pohybuje na trhu od roku 1898. Vizí společnosti je nabízet kvalitní výrobky, které uspokojí potřeby zákazníka. Inovace, znalost trhu a profesionální přístup řadí značku Meva mezi přední hráče outdoorového vybavení. Dlouhá tradice, technické znalosti a důraz na kvalitu je zárukou spokojenosti zákazníků a budoucnost značky Meva. www.mevagasproducts.com

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: