Recenze: Camp M45 – Lezecký batoh

Recenze: Camp M45 – Lezecký batoh

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Lezecký batoh Camp M45
Základní rozdělení podle pohlaví Unisex
Určení batohu expediční, lezecký
Objemová kategorie Střední - 26 - 50 l
Materiál 1 Nylon Ripstop
Objem batohu 45 l
Hmotnost 1300 g
Počet komor 1
Počet vnějších kapes 3
Počet vnitřních kapes 3
Velikost zad UNI
Kapsa na hydrovak ne
Hydrovak je součástí ne
Odnímatelný bederák ano
Zadní vstup do batohu ano
Integrovaná pláštěnka na batoh ne
Oddělené komory ne
Držák na helmu ano
Místo pro lavinovou výbavu ne
Infocena 3 590 Kč
Dodává Totaloutdoor
Více info na totaloutdoor.cz/

Zaujalo mě

  • Možnost minimalistického řešení
  • Zadní vstup a odvětraná záda XAir
  • Systém Balance

Shrnutí recenze

Camp nově vyvinul celou řadu batohů pro alpské sporty. Větší varianta M45 je dostatečně velká, aby pojala veškeré vybavení i pro zimní dobrodružství. Zajímavým prvkem je systém Balance, který spojuje tělo batohu s ramenními popruhy, a umožňuje tak nastavení těžiště různě nabaleného batohu a stažení obsahu blíže k zádům. Do batohu se dostanete buď klasickým horním vstupem, můžete ale využít i vstup z oblasti zad. Co ještě umí tento větší bratříček batohu Camp M30?

PODROBNÝ POPIS

Testování během sezóny horského vůdce - CAMP M45
Testování během sezóny horského vůdce – CAMP M45

Na první pohled

Dostatečně velký batoh na delší alpská dobrodružství a s 45 litry třeba i se spaním pod převisem nebo bivakem. Nejdříve vás asi zaujme zadní vstup, odnímatelné víko a možnost vytvoření minimalistického batohu bez zbytečných popruhů, které je možno uschovat do útrob. Taktéž upoutá vaší pozornost i držák na helmu, který funguje i jako víko v případě, že pod něj nepotřebujete vložit helmu nebo smotané lano.

Batoh Camp M45 si rozumí i se sedacím úvazkem
Batoh Camp M45 si rozumí i se sedacím úvazkem

Vybavení na batoh

Na batoh je možno tradičně upevnit pár cepínů a trekových holí. Dále pár lyží a to pomocí dvou bočních kompresních popruhů. Tyto boční popruhy je možno zastrčit do batohu tak, aby nepřekážely. Upevnění cepínů je vyřešeno fixací hlavice pružným kordem se samosvorkou a háčkem a topůrko klasicky suchým zipem.

Fixace telespoické hole pod spodní kompresní popruh a extra poutko - CAMP M45
Fixace telespoické hole pod spodní kompresní popruh a extra poutko – CAMP M45

Na upevnění holí je na batohu extra gumička, kterou opět můžete zastrčit do batohu. Kompresní popruhy jsou dostatečně dlouhé i na připevnění například karimatky, stanu, velké lahve nebo výškových bot.

Délka bočních kompresních popruhů je dostatečná i pro fixaci stanu nebo karimatky - CAMP M45
Délka bočních kompresních popruhů je dostatečná i pro fixaci stanu nebo karimatky – CAMP M45

Dále je možno na batoh fixovat i helmu a to pod extra víko. Pouze v případě, že máte batoh hodně nabalený (na vysoko), tohle řešení nefunguje. Klasické víko s dvě kapsami (vnější a vnitřní) je odepínatelné.

Fixace helmy na batoh CAMP M45
Fixace helmy na batoh CAMP M45

Co a jak do batohu

Do batohu je možno vstupovat dvěma způsoby. První je klasický se shora. Vstup do batohu je zajištěn samosvorkou s „jednoručním“ ovládáním/stahováním, což je skvělé.

Jednoruční stahování batohu - CAMP M45
Jednoruční stahování batohu – CAMP M45

Dále je možno vstup zajistit extra víkem (držákem na helmu), který je v případě potřeby uschován v malé zipové kapsičce. Uvnitř batohu ještě naleznete pár síťovaných kapes na bocích batohu v horní části. Tam jsem většinou odkládal čepici, tyčinky nebo rukavice.

Jedna ze dvojice vnitřních kapes v hlavní komoře batohu CAMP M45
Jedna ze dvojice vnitřních kapes v hlavní komoře batohu CAMP M45

Druhou možností vstupu do batohu je zadní vstup, jehož součástí jsou i odvětraná záda pomocí technologie XAir – síťovaná záda s pěnovými panely do „X“. Zip na zadním vstupu je opatřen dvě jezdci s dostatečně dlouhými táhly. Zadní vstup jsem využíval častěji, než jsem si zprvu připouštěl. Ideální při pokládání na sníh nebo hledání vybavení na dně v batohu.

Zadní vstup do batohu je užitečná věc - CAMP M45
Zadní vstup do batohu je užitečná věc – CAMP M45

Součástí batohu však není kapsa na hydrovak a ani integrovaná pláštěnka. Přesto můžete hadičku hydrovaku protáhnout zadním vstupem nebo otvorem pro balanční popruhy.

Dvě možnosti na vyvedení hadičky hydrovaku - zadním vstupem nebo otvorem pro balanční popruh - CAMP M45
Dvě možnosti na vyvedení hadičky hydrovaku – zadním vstupem nebo otvorem pro balanční popruh – CAMP M45

Balanční popruhy a záda

Zajímavým prvkem je systém Balance, který spojuje tělo batohu s ramenními popruhy, a umožňuje tak nastavení těžiště různě nabaleného batohu a stažení obsahu blíže k zádům. V případě, že nemáte napěchovaný batoh, dojde zatažením balančních popruhů ke stlačení obsahu a jeho stažení směrem k zádům. Celý zádový systém je vyztužen hliníkovým drátem, který tvoří lehký rám. Ramenní popruhy jsou tvrdé či měkké tak akorát a nijak během túr netlačily. Směrem ke krku jsou navíc extra změkčené a potaženy příjemným materiálem.

Odnímatelný bederák i víko batohu CAMP M45
Odnímatelný bederák i víko batohu CAMP M45

Na odnímatelném bederním pásu je malá kapsa na drobnosti, která je z pružné síťoviny a na levé straně je materiálové poutko. Do kapsičky telefon (ten chytrý) nedáte. Je určena spíše na drobnosti jakou jsou kapesníčky, jelení lůj, apod. Bederní pás se dotahuje popruhy směrem od sebe, což se mi líbí.

Detail spony balančních popruhů batohu CAMP M45
Detail spony balančních popruhů batohu CAMP M45

Celkový dojem

Batoh CAMP M45 je větší bráška od M30, který má též zadní vstup a stejné vychytávky. S hmotností 1300 g a objemu 45 l patří CAMP M45 do kategorie lehčích lezeckých batohů. Odlehčit je možno ještě odepnutím víka, případně bederního pásu. Materiál Nylon Ripstop se zatím jeví jako dostatečně pevný a odolný. A objem 45 se letos v Alpách osvědčil, protože bylo nutno na chaty nosit spacák a povlak na polštář, takže nám objem vybavení mírně nakynul.

Batoh Camp M45 při výstupu na Weisskugel
Batoh Camp M45 při výstupu na Weisskugel

Další informace

camp-cassin logoZnačka CAMP vyrábí vybavení pro vysokohorskou turistiku, lezení, horolezectví a skialpinismus, které vyniká především nízkou hmotností a technickou vyspělostí.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: